Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
167 173
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
P PitaaP
+8 / 10

Nie chce mi się tego liczyć, ale z definicji czarna dziura to ciało skompresowane do mniejszej kuli niż ta wytyczana przez tzw. promień Schwalzschilda. Ten można łatwo policzyć podstawiając do wzoru. Jak wspomniałem mam ciekawsze rzeczy do zrobienia niż liczenie tego, ale na oko grafika wygląda sensownie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G gregor2
0 / 2

@Fragglesik @PitaaP "Bo tak mówi wzór" nie jest najlepszą odpowiedzią (a przynajmniej niepełną). Promień Schwarzschilda dla danej masy (tutaj Ziemi) definiuje maksymalną średnicę obiektu o tej masie przy której II prędkość kosmiczna (prędkość ucieczki) jest większa od prędkości światła (z definicji jest to horyzont zdarzeń). Nie musimy mieć żadnych informacji o przestrzeni poniżej horyzontu zdarzeń, współczesna fizyka nie ma nawet metod opisania takiego środowiska. Jesteśmy w stanie wyznaczyć tą granicę wiedząc jedynie, że nie da się przekroczyć prędkości światła. By obliczyć promień Schwalzschilda wystarczy masa. Warto też zaznaczyć, że dla rotujących czarnych dziur uznaje się inny kształt i średnicę horyzontu zdarzeń (a zmniejszenie średnicy rotującego ciała przy zachowaniu energii zwiększy jego prędkość kątową)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 9 września 2021 o 9:12

avatar Fragglesik
-5 / 7

@PitaaP, @gregor2 Tylko, że ten wzór ni jak się ma dla czarnej dziury, bo NIE WIEMY jaka jest masa jakiejkolwiek materii w niej występującej. Wzór daje pojęcie o wadze np. Księżyca, jak się na niego patrzy, Jowisza, bo wiadomo mniej więcej z czego są to zbudowane planety, lub (na podstawie danych z naszego układu) można by obliczyć masę jakiejś planety Alfa Centauri. Ale dalej to nie ma zastosowań przy czarnych dziurach, gdyż brakuje podstawowych danych na ich temat.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar JanuszTorun
+1 / 1

@Fragglesik -- Masę obiektu można obliczyć na podstawie oddziaływań grawitacyjnych z innymi obiektami o znanej masie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Fragglesik
-3 / 3

@JanuszTorun Zgadza się, jednakże nie jego wielkość. W przypadku czarnej dziury - która na wieleset tysięcy kilometrów przejmuje wszelkie oddziaływanie - nie możliwe jest dokładne WYMIERZENIE WIELKOŚCI zgromadzonej tam materii, nie możliwe więc jest oszacowanie jej rzeczywistej ilości, a jedynie jej ciężar. Zatem nie jest możliwe stwierdzenie tego typu co na democie. Równie dobrze może jest to być nieznany nam typ materii, gdzie całą dziurę powoduje coś wielkości ziarnka groszku czy pudełka zapałek. Nikt tego nie wie i nie ma jak tego zbadać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L Laufer
0 / 0

@Fragglesik
Jest możliwe stwierdzenie tego typu, co na democie.
Nie ma znaczenia, co występuje w czarnych dziurach. To w ogóle nie jest tematyką demota. Nie potrzebujemy żadnych danych o już istniejących czarnych dziurach. Niech w nich będzie cokolwiek lub nic, jakie ma to znaczenie?
Wykorzystywana jest tylko powszechnie znana wiedza o oddziaływaniu grawitacyjnym.
Tutaj zmniejszamy obiekt, o którym mamy wszelkie dane, aż uzyska tę właściwość, że żaden obiekt nie uzyska prędkości ucieczki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G gregor2
0 / 0

@Fragglesik Rozmiar czarnej dziury jest definiowany przez horyzont zdarzeń. Dla nierotującej czarnej dziury horyzont zdarzeń jest sferą o promieniu Schwalzschilda, który można obliczyć znając masę (dla jasności masa [kg] jest zupełnie inną wielkością fizyczną niż ciężar [N], a ilość materii może się odwoływać do jej masy [kg] lub liczności [mol]). Z definicji masa czarnej dziury o masie Ziemi będzie miała masę Ziemi, oddziaływania grawitacyjne od jej geometrycznego środka, w odległości większej niż promień Ziemi, były by takie same co dla Ziemi.
Nie potrzeba też znać składu planety by określić jej masę (Składu planet nie znamy równie dobrze co ich mas). Wystarczy znać definicję jednostki masy (do niedawna był to dosłownie metalowy walec) i określić przyśpieszenie z jakim porusza się ten walec (lub inny obiekt odpowiadający definicji jednostki) w próżni w danej odległości od środka planety (potrzebna jest też znajomość stałej grawitacji). Masę określa się przez porównanie z definicją jednostki masy [kg] a nie przez skład. Masa kilogramowego worka będzie taka sama niezależnie od jego zawartości.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S slawekkier
+1 / 7

To nie rozmiar Ziemi a horyzontu zdarzeń po kompresji ziemi do czarnej dziury

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+1 / 3

PiS robi to inną metodą

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Y YessM
-1 / 1

No nie, bo grawitacja Ziemii nagle nie wzrośnie i nie będzie w stanie pokonać ciśnienia wynikającego z zakazu Pauliego. Także, jakby ścisnąć Ziemię do tych rozmiarów, to po "puszczeniu" Ziemia by pewnie po prostu eksplodowała (w zależności od tego jak szybko by puszczać)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dncx
0 / 0

To ,że średnica jest taka nie uwzględnia jej rzeczywistej masy, która dalej będzie tala sama. Bo materia nie ulega unicestwieniu ,ale skompresowaniu. A to oznacza, że Ziemia, nawet taka mała dalej będzie tyle samo ważyć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L Laufer
0 / 0

@dncx
Siła oddziaływania grawitacyjnego to iloczyn mas przez kwadrat odległości. Zmniejszając obiekt, zmniejszamy też odległość między obiektami - obiekt startujący ze skompresowanej Ziemi ma mniejszą odległość od jej jądra.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem