Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
247 252
-

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
H Hermenegild
+2 / 2

To dotyczy nie tylko węchu, a wszystkich zmysłów. Jeśli ciągle słyszysz jakiś dźwięk, przestajesz go zauważać; tak samo przestajesz zauważać coś kątem oka, póki się nie poruszy. Z kolei jeśli w nocy widzisz mrugające światło roweru, to przestajesz zwracać uwagę na światła samochodów wokół, bo to błyska, więc może być groźne (dlatego uważam, że mrugające światła rowerowe powinny być zakazane). To taki sposób mózgu na radzenie sobie z ograniczoną przepustowością połączeń nerwowych: jeśli coś się nie zmienia, a mnie jest wciąż dobrze, to znaczy, że pewnie mi nie zagraża i mogę to olać.

Ptaki na przykład mają to w jeszcze większym stopniu: one w ogóle nie widzą tego, co się nie rusza, póki same nie ruszą głową. Dlatego tak nią ruszają: gdyby tego nie robiły, po paru sekundach widziałyby tylko to, co się rusza. Z kolei dla takiej np. żaby czy kameleona ta sama właściwość wzroku jest ok, bo dzięki temu zauważa poruszające się owady, a nie zwraca uwagi na liście czy gałęzie, które się nie ruszają.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
0 / 0

@Hermenegild ...i, tak samo, przestajesz zauważać widok za oknem, bez względu na to, jak jest spektakularny. Warte zastanowienia, zanim wyda się wielką kasę na miejscówkę tylko pod tym kątem.

No chyba, że celem jest robienie wrażenia na gościach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S SrogiKutafon
+9 / 9

To dla tego niektórzy ludzie nie czują że śmierdzą...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Dejmien86
+8 / 8

Czyli, jeśli czujesz smród swoich skarpetek to znaczy, że inni wyczuli go już dwa dni wcześniej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
0 / 0

Tak nie do końca. Smrod skarpetek czy innej odzieży wyczujesz zwykle wtedy, gdy akurat zaciągnie nim pod nosem. Wbrew pozorom rzadko czujemy zapach spod pach czy z ust. Tylko przez to, że naturalnie nie wdychamy tego. Natomiast osoba obok już może to poczuć. Czasem może się zdarzyć, że usiądziesz akurat w pozycji, w której woń koszuli trafia w nos i poczujesz to, co normalnie zostaje gdzieś z tyłu.
Natomiast sam będziesz czuć raczej szkodliwe rzeczy jak stary pot, który jest dobrą pożywką dla bakterii. To ten intensywny zapach, który pojawia się trochę później i zazwyczaj wyczuwa się go od razu nawet w lekkim stężeniu. Podobnie jest z zapachem moczu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tomasz1977
0 / 0

są zapachy, do których człowiek się nigdy nie przyzwyczaja - trucizny

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
0 / 0

Też nie do końca. Po prostu te najgroźniejsze zabiją zanim się przyzwyczaisz. Nawet nie wspominam o sztucznych tworach, które mogą mieć przyjemny zapach i być bardzo groźne. Weźmy sobie taki fosgen.
Natomiast wiele rzeczy albo nam nie przeszkadza, albo nawet ma dla wielu osób przyjemny zapach. Czy to opary benzyny, czy chociażby dym papierosowy. Palacz we własnym domu nie czuje zapachu. Jedynie wchodząc do domu rzuca się w nos, ale szybko przestaje mieć znaczenie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D darwin_in
0 / 0

Moj mozg ostrzega mnie przed niebezpieczenstwem ulatniajacym sie z czarnej dziury, kebab na ostro 4 piwka i z rana jajecznica

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant_
0 / 0

Istnieje bardzo prosty sposób aby poczuć zapach własnego domu. Wystarczy spędzić trochę czasu przy ognisku. Zapach dymu na swój sposób "resetuje" przyzwyczajenie mózgu i po powrocie do domu czuje się jego zapach tak, jak czują go obce osoby. Efekt utrzymuje się dość krótko, ale działa - doświadczyłem wiele razy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem