Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar rafik54321
+8 / 8

kosmita to nic innego jak istota pochodzenia pozaziemskiego. Jakbyśmy znaleźli np bakterię na Marsie, to byłaby ona w zasadzie kosmitą. To nie jest obraźliwe.

W zasadzie jak można obrażać istoty, które do tej pory nie było dane ludzkości spotkać?

To już prędzej określenie "obcy" byłoby bardziej obraźliwe, gdyż z marszu definiuje iż te istoty byłyby nieznane, z nastawieniem na "odcinanie się" od takich istot, ich wykluczenie itp. Przynajmniej ja mam takie skojarzenia.

Bardzo podobnie co określenie "kosmita", traktuję określenie "murzyn". Nie uważam go za obraźliwe, a za równoważne z np określeniem "szatyn, blondyn, śniady czy albinos".
Po prostu tym określeniem nazywasz osobę o bardzo wyraźnej wizualnej cesze (prawidłowo to odmieniłem? :/ ). Tyle.

No i przede wszystkim, owe istotny nazywane "kosmitami" musiałyby się czuć urażone nazywaniem ich w ten sposób. To chyba by była definicja obrażania kogoś. Bo kumple też czasem się wyzywają od debili itp, a jednak nikt się nie obraża i nikt nie twierdzi że to obraźliwe :/ .

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Eaunanisme
0 / 2

@rafik54321 Tylko że po angielsku na kosmitów mówi się "alien", czyli właśnie "obcy". Zresztą jest to opisane w artykule z Daily Mail, który jest źródłem demota.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mieteknapletek
+3 / 3

@rafik54321
demon zawiera slabe tlumaczenie, w oryginale jest slowo "alien" czyli obcy,

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+1 / 1

@Eaunanisme w angielskim sporo słów tłumaczy się inaczej niż w wydawać by się mogło w po polsku.
U nas mówi się "dom jest zbudowany z cegieł". Po angielsku mówi się "dom jest zrobiony z cegieł".

"Kosmos" po angielsku tłumaczy się jako "przestrzeń" (space). I co z tego?

Na zachodzie mówi się "astronauta, w starym bloku wschodnim "kosmonauta", a w Chinach "tajkonauta". Te 3 określenia oznaczają dokładnie to samo i można ich używać zamiennie.

Jednakże w democie jest wyraźnie napisane "kosmita".

@mieteknapletek myślę że do czasu kiedy kosmici faktycznie mieliby kontakt z ludzkością, nastąpi takie "zangloszczenie" języków na świecie, że wszyscy będziemy mówić w języku pochodnym od angielskiego.
Bo już dziś mamy nawał skrajnie angielskich słów w codziennym życiu: trening, weekend, lockdown, shopping, seks/(x), mobbing, stalking itp.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mieteknapletek
+1 / 1

@rafik54321
bede sie czepial:) trening i sex to nie sa slowa pochodzenia angielskiego

natomiast jakie to ma znaczenie jak beda wygladac jezyki w przyszlosci (wiesz na przestrzeni wiekow na zachodzie zawsze byl jakis jezyk ktory mial wplyw na ksztaltowanie sie jezykow. KIedys byla to greka, pozniej lacina, francuski teraz angielski. moze wraz z masowa migracja polakow zaczna sie pojawiac tez i polonizmy w innych jezykach, a moze jak chiny przejma paleczke lidera, zaczna sie pojawiac sinoizmy

natomiast wracajac do demota, to ET bylo by najblizsze tlumaczeniu slowa kosmita, alien to obcy, co jak sam zauwazyles moglo by byc uznane za obrazliwe.
natomiast dyskusja o tym jak powinnismy i nie powinnismy sie zwracac do istot o ktorych istnieniu nie mamy pojecia nie ma najmniejszego sensu. rownie dobrze mozemy dyskutowac w jaki sposob czerwony kapturek komunikowala sie z wilkiem, jako ze wilki i ludzie nie posluguja sie tym samym jezykiem, i jak duzy byl wilk ze dal rade polknac w calosci babcie i czerwonego kapturka

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
0 / 0

@mieteknapletek z pewnością nie są to słowa pochodzenia polskiego.

Mimo wszystko tendencja jest dość jednoznaczna. Ilość języków na świecie stopniowo maleje. Bo np angielski jest używany choćby: w Angli, USA czy Australii.
Znowu rosyjski: w Rosji, Białorusi, Ukrainie, chyba w Kazachstanie (i innych "stanach", ale nie jestem pewny na 100%).
Wszystko jednak dąży do wymieszania i właśnie tak myślę że za około 1000 lat będzie to wymieszane w pełni. Bo np języki starożytnych umarły w większości całkowicie. A wtedy to praktycznie co plemię to inaczej.
Angielski ma największą szansę się utrzymać na stałe ze względu na to że praktycznie wszystkie języki programowania opierają się właśnie o komendy w języku angielskim. A raczej nikt na siłę języka programowania nie będzie wywracał do góry nogami, tylko po to aby komendy pisać w innym języku. To po prostu zbędne.
Podobnie jak alfabet. Chyba jedynie Azja, Rosja i bliski wschód na siłę opierają się europejskiemu alfabetowi. Czyli ponad pół świata już teraz jedzie na jednym alfabecie :/ .

Oczywiście że temat kosmitów to dyskusja czysto akademicka. Jednak w przeogromie kosmosu, dość naiwnie byłoby wierzyć że życie powstało wyłącznie na naszej planecie. Kosmos lubi pewnego rodzaju "powtarzalność". Wiele planet jest dość podobnych do siebie pod wieloma względami. Dlaczego nasza by miała być totalnym wyjątkiem? Oczywiście każda planeta jest inna, różni się szczegółami, ale łatwo określić takie "typy" planet. Np skalista czy gazowa. Można je łatwo kategoryzować.

Naturalnie życie na innych planetach mogłoby się diametralnie różnić od ziemskiego, choć może niekoniecznie. Trzeba by tutaj dokładnie zbadać samą planetę. Jednak do póki ludzkość nie pokona problemu długości lotów kosmicznych, takie rozważania nie mają większego sensu.
A kluczem do rozwiązania wydaje się fizyka kwantowa. Jednak do tego tematu bez IQ 180 ciężko podchodzić :( . Mówiąc wprost, jesteśmy za głupi żeby to pojąć ;( .

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mieteknapletek
0 / 0

@rafik54321
oczywiscie ze nie sa, ale tez nie wszystkie sa angielskie, generalnie jezyk angielski to mieszanina jezykow wszystkich nacji ktore wielka brytanie podbily, staroangielski dla wspolczesnego anglika bedzie brzmial jak calkowicie obcy jezyk

masz racje i nie masz racji, bo z jednej strony jak sam zauwazyles taki angielski jest uzywany w usa anglii czy australii, ale z drugiej strony z czasem pojawiaja sie drobne roznice miedzy tymi jezykami w akcencie w wymowie w pojedynczych slowach, pozniej dochodza roznice gramatyczne ktore z poczatku beda niewielkie ale z czasem beda sie poglebiac

jezyki programowania sie rodza i umieraja tak samo jak jezyki naturalne, jak ktos przejmie paleczke i stanie sie nowym technologicznym liderem, bedzie mogl wymusic na swiecie jezyk programowania oparty na ich jezyku. zreszta jakies 25 lat temu bawilem sie "polskim paskalem", niemcy maja teutona chinczycy swoj easy programming language itp tak ze jest masa jezykow ktore nie bazuja tylko na angielskim

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
0 / 0

@mieteknapletek tak samo jak staropolski brzmi zupełnie inaczej niż dzisiejszy polski. To żaden argument.

tylko że język polski też nie jest jednolity. Ślązacy mówią wyraźnie inaczej. Podobnie jak górale czy Kaszubi. To można uznać za rodzaj "gwary" (w przypadku języka angielskiego). Tylko z angielskim jest to bardziej rozjechane w skali.

niby są języki które nie bazują na angielskim, ale jakby nie patrzeć czołowi producenci oprogramowania jadą właśnie na angielskim. Wystarczy otworzyć dowolny program, aby zobaczyć komendy w języku angielskim :/ . Nigdy nie spotkałem się z językiem programowania który jechałby na innych komendach.
I tu znów, na jeden nieanglojęzyczny język programowania, przypada kilka anglojęzycznych :/ . I tyle.

Dodatkowo praktycznie cała dokumentacja świata, jeśli jest tłumaczona na inny język, to właśnie na angielski. Np instrukcję obsługi po angielsku znajdziesz praktycznie do wszystkiego co jest nieco lepsze niż najtańsza chińska tandeta. To samo dokumentacja techniczna. Znajdź service manual współczesnego auta po polsku (np japońskiego) - masakra. Znajdź taki po angielsku - potrzymaj mi piwo. Masz z marszu :/ .

Tak samo językiem "lotniczym" jest również angielski :/ .

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Eaunanisme
0 / 0

@rafik54321 Demot swoje, ale rzeczywistość swoje. Demi Lovato nie obruszyła się przecież, że na stworzenia z innych planet mówimy po polsku "kosmici", tylko w kraju jej pochodzenia mówi się "alien", czyli "obcy". Moim celem było jedynie zwrócenie na to uwagi, bo poświęciłeś temu, że "kosmita nie brzmi wykluczająco" 2/3 komentarza. Nie będę się wdawać w dyskusję o znaczeniu słów, bo nie o to chodziło w (bądź co bądź, koślawo przetłumaczonym) democie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mieteknapletek
0 / 0

@rafik54321
"tak samo jak staropolski brzmi zupełnie inaczej niż dzisiejszy polski. To żaden argument."
wrzucilem to jako ciekawostke bardziej niz jak argument, natomiast

trudno mi porownac staropolski i staroangielski bo staroangielski bo najstarszy pisany tekst po staroangielsku to beowulf z 10 wieku, podczas kiedy najstarszy polski tekst to bogurodzica z 13 wieku.

beowulf
"Hwæt. We Gardena in geardagum, þeodcyninga, þrym gefrunon,"

bogurodzica
"Bogurodzica dziewica, Bogiem sławiena Maryja! U twego syna Gospodzina Matko zwolena, Maryja,
Zyszczy nam, spuści nam! Kyrie eleison!"

jak widzisz jest duzo wieksze podobienstwo miedzy staropolskim a polskim niz staroangielskim i angielskim

"Ślązacy mówią wyraźnie inaczej."
slaski spelnia warunki zeby zostac uznanym za osobny jezyk, i wg wielu klasyfikacji za taki jest uznawany

"niby są języki które nie bazują na angielskim, ale jakby nie patrzeć czołowi producenci oprogramowania jadą właśnie na angielskim"
tak, glownie dlatego bo prym w swiecie technicznym wiedzie anglojezyczna ameryka, jezeli ten trend sie zmieni a paleczke przejma chiny, to moze sie to zmienic

"Nigdy nie spotkałem się z językiem programowania który jechałby na innych komendach."
wiekszosc niestandardowych jezykow programowania to albo jezyki sluzace do celow edukacyjnych jak ten pascal o ktorym wspomnialem, albo jezyki ezoteryczne gdzie kodem zrodlowym moze byc zapis nut na pieciolini albo obrazek

"I tu znów, na jeden nieanglojęzyczny język programowania, przypada kilka anglojęzycznych"
dosc odwazne stwierdzenie:) trudno jest jednoznacznie to okreslic, jako ze nie kazdy jezyk programownaia jest szerzej znany, dodaj do tego jezyki specjalistyczne, tak ze smialo jestem w stanie postawic teze ze slyszelismy o nie wiecej niz 10% jezykow programowania


"Dodatkowo praktycznie cała dokumentacja świata, jeśli jest tłumaczona na inny język, to właśnie na angielski."
jak juz wspomnialem, wynika to z pozycji jezyka angielskiego, kiedys takim jezykiem byla greka, pozniej lacina teraz angielski. jutro moze byc cos innego

"Znajdź service manual współczesnego auta po polsku (np japońskiego) - masakra."
w duzej mierze wynika to z tego kto to tlumaczy:) znajomy jak skonczyl liceum, dorabial sobie tlumaczac instrukcje obslugi. wygladalo to tak ze nie znal fachowej terminologii ani polskiej ani angielskiej, wiec tlumaczyl byle jak,

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+10 / 10

A może lepiej najpierw spytać się kosmitów o zdanie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A acotam43
+1 / 1

Dla Demi słowo kosmita ma negatywny wydźwięk przez nazywanie tak często ludzi z kręgu LGBTQ podkreślając,
że są odmieńcami. Kosmici raczej nie poczują się obrażeni...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J konto usunięte
+1 / 1

Obraźliwość słów zależy zazwyczaj od kontekstu i adresata.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R reevox
+1 / 1

mam nadzieję że to fejk bo jeśli to prawda to poziom odklejenia tej baby sięga już galaktyki Andromeda.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D darwin_in
+2 / 2

Znowu zaczela palic cruck

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wentyl3
0 / 0

stop making stupid people famous

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar maggdalena18
0 / 0

Która?! Powiedział?! Nie szanujesz jej niebinarności!
A tak serio, to narkotyki zeżarły jej mózg.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M milamber84
0 / 0

idąc za ciosem proponuję ogłosić, ze nazywanie bohaterów NPC w grach komputerowych jest dla nich obraźliwe i zakazać nazywania ich NPC. Nie wolno pod żadnym pozorem nazwać kogoś w sposób określający przecież kim jest. Nazwanie człowieka człowiekiem, a psa psem to jak z bata w policzek. Może zabrońmy używania nazw gatunków. Niech wszystko będzie równymi sobie "istotami". Może zorganizujmy cosplay'owy marsz w proteście przeciwko nazywania NPC'ów NPC'ami?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 22 października 2021 o 16:04