Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
92 108
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
K kibishi
0 / 4

Ja tam nie widzę problemu, kto chce niech płaci im i codziennie, tylko niech zostaną wstrzymane dotacje z budżetu dla tej złodziejskiej i bezczelnej instytucji oraz niech nie mają możliwości wykupować gruntów za bezcen.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
+2 / 4

@kibishi
Masz rację. Problem nie tkwi w tym, kto kogo kiedy odwiedza i co komu ofiarowuje. Problem w Polsce jest klerykalizm, czyli układ funkcjonujący pomiędzy ludźmi władzy i ludźmi kościoła, Rydzyk niech sam utrzymuje swoje imperium, kościoły niech będą finansowane przez parafian. Dotacje można przeznaczyć na remonty obiektów zabytkowych, reszta powinna utrzymywać się sama.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
+1 / 1

@Rydzykant Szczerze mówiąc to nawet z tymi zabytkami bym nie szalał, chyba że będą się wtedy co do grosza rozliczać w co szczerze wątpię.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
-1 / 3

@kibishi
Po co nam jakiś tam Wawel z głupią bazyliką, po co Częstochowa i inne fanaberie przeszłości. Stwórzmy sobie "Nowy wspaniały świat."
Młodym ludziom rzeczywistość opisana w tej książce bardzo się podoba. I otaczający nas świat coraz bardziej przypomina ten książkowy. Nawet niektóre religie idą w tym kierunku. Będzie "ciekawie".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
+1 / 1

@Rydzykant Wawel z tego co wiem nie jest własnością kościoła, mogę się oczywiście mylić w tym temacie, jeżeli chodzi o Częstochowę to wątpię aby były tam problem z pieniędzmi na utrzymanie bez dotacji rządowych, jest to jak by nie patrzeć główna atrakcja turystyczna. Masz mnóstwo kościołów które są zabytkami a 99% osób nawet o tym nie wie, miałem taki jeden zabytkowy w sąsiedniej wiosce gdyby nie wieża to by przypominał stodołę ale to był zabytek z XVI wieku, moim zdaniem nie miał żadnej wartości historycznej. Spłonął z 15 lat temu a w jego miejsce powstał nowy kościół dwa razy większy i zbudowany za takie pieniądze że pewnie cała wieś razem nie zarabia tyle przez 5 lat, oczywiście poszło dofinansowanie z gminy (czyli też moich pieniędzy) bo się okazało że zabytek ale nie był ubezpieczony.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
-1 / 3

@kibishi
Zawsze sądziłem, że Katedra Wawelska jest nieodłącznym elementem Wawelu. Ale oczywiście mogę się mylić. Ogólnie kwestia "własności" w przypadku zabytków jest skomplikowana. Jeśli coś jest twoją własnością, możesz z tym robić co zechcesz. Spróbuj wymienić ogrzewanie w XIX wiecznej ruderze wpisanej do rejestru zabytków, to przekonasz się jak ograniczone są Twoje prawa.
Bazgroty na ścianach jaskini Lascaux też niewiele różną się od "dzieł" kiboli podrzędnego klubu piłkarskiego. Chciałbyś przywrócić tym ścianom ich oryginalny, geologiczny wygląd? Dlatego mimo wszystko na renowację (nie na "odbudowę" lub zastąpienie zniszczonego zabytku) jednak nie szczędziłbym pieniędzy. Oczywiście pod warunkiem zatrudnienia profesjonalistów, a nie amatorów.
Ale, cytując klasyczny dowcip, "ja to wariat jestem i truskawki posypuję cukrem".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
0 / 0

@Rydzykant Chodzi mi o to że sam fakt że coś jest stare nie znaczy że ma wartość historyczną, kościołów starych jest dużo nie znaczy to że na renowacje wszystkich mamy wszyscy płacić, gdzie instytucja kościoła stara się zgarnąć kasę na wszystkim co może, co do części zabytków to tak jak pisałem można się zgodzić ale przy dużej kontroli. Trochę czym innym są "Bazgroty na ścianach jaskini Lascaux" niż kościół sprzed 200-300 lat.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
-1 / 3

@kibishi
W przypadku zabytków czasem może być trudno z oceną ich wartości. Dla jednego wałbrzyska "Stara Kopalnia" to tylko kilka starych budynków, dla kogoś innego jest to "zabytek industrialny" wart zachowania dla przyszłych pokoleń. A zauważ, tu ocena nie jest uzależniona od elementów emocjonalnych, oraz światopoglądu osoby oceniającej (znaczni trudniej ocenić tamtejsze "mauzoleum"). W obiekcie, który Twoim zdaniem jest zwykła szopą z dzwonnicą, historyk architektury dostrzeże unikatowy przykład konstrukcji ciesielskiej oraz niezwykle cenne polichromie. Przykładem może być drewniany Kościół w Dębie koło Czorsztyna
http://debno.jdm.host/
Ale jeszcze lepszym przykładem jest obiekt całkowicie świecki - wieża rycerska w Siedlęcinie. Dla osoby postronnej, zwykły kamienny budynek gospodarczy. Dla fachowca - jedyny na wschód od Łaby przykład średniowiecznych malowideł przedstawiających motywy arturiańskie. Czyli ewenement na skalę światową.
https://wiezasiedlecin.pl/
Powiedz - zachować czy zburzyć wskazane przeze mnie obiekty?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
0 / 0

@Rydzykant Ja nie mówię o tym aby wszystko burzyć, tylko o tym że nie wszystko należy finansować a to spora różnica, jeżeli jest właściciel to przede wszystkim on jest odpowiedzialny za budynek.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Marsjanin11
+2 / 2

A może jakby w tych ciągownicach ludzie poszli po rozum do głowy i wstali z kolan , to te psełdo pośredniki żydowskiej historyjki wreszcie zobaczyliby że glos ludu , to glos prawdziwego Boga.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S slawekkier
-2 / 4

Kolęda tumanie nie kolenda

Odpowiedz Komentuj obrazkiem