Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
46 46
-

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
N konto usunięte
+3 / 5

I teraz powtarzajcie sobie dalej "teorie spiskowe", "foliarze!" ...

Teoria spiskowa to nie jest "hehe płaska ziemia", albo "hehe antyszczepy".


Teoria spiskowa to zazwyczaj nieprzyjemna informacja, w którą nikt nie chce wierzyć, bo jest za ciężka.
Teoria spiskowa to się okazuje po wielu latach, czasem dekadach smutna prawda, której nikt w danej chwili nie chciał przyjąć do wiadomości. Musi się przelać krew, musi ktoś zginąć, musi się system zawalić, żeby ludzie zrozumieli. Ale nie uczą się na błędach i ostatecznie ciągle, dekada za dekadą ludzie z uporem godnym lepszej sprawy nie chcą wierzyć w niewygodne rzeczy.
Taka irracjonalna, ślepa, pełna ignorancji wiara w "dobro", że zawsze będzie spoko!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
7 7th_Heaven
-3 / 3

Ludzie są po prostu bezdennie głupi. Myślą, że skoro naziści poumierali, że skoro nie ma obozów, to to wszystko co się tam działo jest już przeszłością, że już się nie dzieje na świecie. Że skoro tych kilku czy kilkunastu potworów od pawulonu zamknięto w więzieniu, to nagle nie ma już w służbie zdrowia zwyrodnialców gotowych pozabijać wszystkich dla kasy. Mało tego, politycy mogą ich 30at okłamywać, doić, wykorzystywać, poniżać i deptać ich godność, a oni i tak będą na zmianę tych samych wybierać, jak żona bijącego alkoholika, bo "może tym razem się zmieni".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ddarek
+3 / 5

Po zakończeniu IWS w Wersalu Anglicy i Francuzi zastraszyli resztę Europy , wprowadzili nowy ład,
napisali traktat i zmusili każde państwo do podpisania, grożąc wznowieniem wojny. Hitler zażądał od Francuzów i Anglików unieważnienia Wersalu. Hitlera poparła prawie cała Europa . Hitler osobiście zabiegał o poparcie Polski. Anglicy widząc że dostaną łomot , zaczęli szukać frajera i znaleźli.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I Ignus
+1 / 1

Właśnie dlatego gdyby nie J. Piłsudski to byśmy tej wojny to przez Piłsudskiego i sanacje przegraliśmy II wojnę światową i to szybciej niż nawet oni myśleli....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E El_Polaco
+1 / 1

@Ignus
Wojna była przegrana na długo zanim się zaczęła. Polska była zbyt biedna, żeby w odpowiednio szybkim tempie zbudować wystarczająco silną armię. Także tu żaden przywódca wiele by nie zmienił.

Piłsudski miał wiele wad, m.in. obsadzanie stanowisk ludźmi, którzy nie byli w stanie zagrozić jego pozycji, ślepo lojalnymi, ale niekoniecznie najlepszymi na dane stanowiska.

Ale w polityce międzynarodowej był realistą. Podobno wiedział, że Francja i Anglia nie przyjdą z pomocą i z całą pewnością był całkowicie przeciwny walce na 2 fronty, wiedział, że w naszej pozycji geopolitycznej musimy zawrzeć sojusz z jednym z sąsiadów.

Wcześniej miał plan ataku prewencyjnego na Niemcy, zanim ci urosną w siłę, ale go nie posłuchano. Także gdyby żył w 1939, to jestem pewien, że podjęto by inne decyzje. Ale schedę po nim przejęli bardzo niewłaściwi ludzie, których sam namaścił.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I Ignus
+1 / 1

na zbudowanie armii mieliśmy tyle samo czasu co Niemcy to raz.
to że mieliśmy zacofaną armię a nie zmotoryzowaną oraz słabe lotnictwo to też zasługa Piłsudskiego i jego decyzji za to mieliśmy konnice... Dodam że po powstaniu Wielkopolskim Armia Poznań dysponowała nowoczesnym dobrym lotnictwem. Jeśli był realistą to powinny być plany wojny z Niemcami a nawet tego nie było. Zgodził się na Berezę. Fałszowali wybory gdy widział że ludzie mają go dość to zrobił zamach stanu pozbywając się największych polskich generałów. Dlatego gdyby właśnie nie Piłsudski to byśmy wojnę wygrali albo by do niej nie doszło. Gospodarczo Sanacja nas zrujnowała.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E El_Polaco
0 / 0

@Ignus

Masz rację co do przestarzałego sprzętu, kawalerii i odsuwania od stanowisk zdolnych oficerów, którzy nie byli mu ślepo oddani. Nota bene Sikorski jako premier zrobił dokładnie to samo ze zwolennikami Piłsudskiego.

Ale to, że mieliśmy tyle samo czasu na przygotowanie do wojny, nie ma znaczenia. Niemcy, mimo głębokiego kryzysu, były jednym organizmem państwowym, z bardzo rozwiniętym przemysłem, chyba najlepiej rozwiniętym w Europie. Polska dopiero się rozwijała i potrzebowała wielu lat, żeby osiągnąć podobny poziom. I pieniędzy. Bardzo potrzebowaliśmy pieniędzy. Dawny zabór pruski był wysoko rozwinięty, kilka dużych miast w innych regionach miało dobrze rozwinięty przemysł, ale reszta, zwłaszcza Kresy? Nie byliśmy w stanie wyprodukować tyle sprzętu co Niemcy. W 1939 nikt nie był. Może poza ZSRR, ale jakościowo nie mogli się równać z niemieckim uzbrojeniem.

Nie wiem, czy Piłsudski miał plany na wojnę z Niemcami. Nie mam pojęcia. Jeśli takich nie miał, to jestem pewien, że myślał o sojuszu przeciwko ZSRR albo złożeniu broni. Miał wiele wad, popełnił wiele błędów, ale z pewnością był przeciwko wojnie na 2 fronty, a wiedział, że prędzej czy później ZSRR zaatakuje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem