Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
193 208
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
J konto usunięte
+3 / 15

Zwolennicy PiSu wierzą PiSowi, ale nie wierzą PO. Zwolennicy PO wierzą PO, ale nie wierzą PiSowi. Łączy ich jedno, wszyscy zgodnie wierzą UE...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Darksmakosz
+5 / 5

@JestemRolnik Łączy ich jedno wszyscy są naiwnymi idiotami z prawem do głosowania!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Buka1976
+6 / 8

Poczekajcie na auta elektryczne. Wtedy się okaże, że do prądu "samochodowego" trzeba doliczyć akcyzę i opłatę emisyjną CO2.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M konto usunięte
0 / 0

W PL zanim elektryki się rozbijają to będą już przeżytkiem... Elektryki to sezonowa moda.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar y0u
+6 / 10

drogi gaz będzie bardziej ze względu na fakt kupowania go od obecnego prawie monopolisty na rynku UE, czyli Niemiec. No ale takie są efekty niekorzystania z okazji podpięcia się do NordStream'a.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar CoGitare
+1 / 5

@y0u Natural gas
Poland let a long-term natural gas transit contract with Russia expire in May 2020, but Russia can, and is still, moving smaller volumes via short-term capacity bookings at reduced transit rates.
Another long-term natural gas import contract with Russia is expected to expire in 2022. After the contract expires, Poland plans to stop imports of natural gas from Russia.
Poland plans to increase purchases of sea-borne liquefied natural gas (LNG) and take natural gas pipeline deliveries from Norway through the Baltic Pipe. Construction of the pipeline has begun and is the result of a joint venture between Poland’s Gaz System and Norway’s Energinet. It will have a capacity of 353 billion cubic feet (Bcf) per year and is expected to be completed in October 2022.
Poland has also partnered with Lithuania to develop the Gas Interconnection Poland-Lithuania (GIPL), a 332-mile natural gas pipeline that will connect the Jauniūnai Gas Compressor Station (GCS) in Širvintos, Lithuania, to the Hołowczyce GCS in Poland. The bidirectional pipeline, which will have a capacity of 85 Bcf per year, will also connect the Baltics to the European natural gas pipeline system and is expected to be completed in December 2021.
In 2019, Poland consumed 720 Bcf of natural gas. Poland imports more than 80% of the natural gas it consumes, most of which comes from Russia.
Poland plans to expand the Świnoujście LNG terminal capacity from 177 Bcf to 293 Bcf and has signed contracts worth $483 million to achieve this goal. The expansion also includes construction of a third LNG storage tank, railway siding additions, and greater regasification capacity.

edit - źródło - https://www.eia.gov/international/analysis/country/POL

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 5 listopada 2021 o 18:44

A Andrzej70
+1 / 3

@CoGitare nie rozumiem za co masz minusy, ta analiza podaje fakty co do polityki Polski dotyczącej gazu. Nie podpisaliśmy dalszych umów co do kupowania od Rosji, nie podłączyliśmy się pod Nordstreem, wcześniej nie pozwoliliśmy na budowę drugiej nitki rurociągu Jamalskiego, nikt z rządu nie odpowiedział jak pokryjemy niedobory gazu po wygaśnięciu umów z Rosją a było to jeszcze przed obecnym kryzysem i już wtedy widać było że kupno gazu skroplonego jest potwornie drogie. Nie podłączyliśmy się także do rurociągu w Danii którym płynie gaz z Norwegii do Niemiec i Europy. Kupujemy gaz od firm amerykańskich które kupują go paradoksalnie od Rosji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar CoGitare
-2 / 4

Najbardziej "zielony" system to solarka-bateria-pompa ciepła do ogrzewania domu.... jest pare kanałów na yt o tym i nawet jeden monter pomp ciepła/klimatyzatorów/

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 5 listopada 2021 o 18:46

C c8c8c8c8c8
+4 / 6

@CoGitare : Uhm,pompa ciepła. Owszem, najbardziej "zielony".

Szkoda tylko,że te "zielone" systemy są "zielone" dlatego,że kosztują całą górę "zielonych" sprawiającą,że na zdrowy rozum to w sumie są niemal nieopłacalne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bartoszewiczkrzysztof
+2 / 2

@CoGitare Zgodzę się, jeśli zielony naprawdę traktujesz w cudzysłowie. Zielona, to ona faktycznie jest, ale tylko na etapie eksploatacji. Problemem jest emisyjna produkcja i utylizacja.
''Do najbardziej szkodliwych substancji emitowanych przez przemysł fotowoltaiczny należą związki fluorowe, które powodują efekt cieplarniany. Są to związki kilka- do kilkudziesięciu razy bardziej aktywne w tej kwestii niż dwutlenek węgla. Należą do nich: heksofluoroetan, sześciofluorek siarki oraz trójflorek azotu.''
''W produkcji ogniw cienkowarstwowych mamy do czynienia z szeregiem materiałów bardziej toksycznych niż te stosowane w tradycyjnych ogniwach krzemowych. Należą do nich: arsenek galu, indu i miedzi, diselenek galu oraz tellurek kadmu. Jeśli nie są one zabezpieczane i utylizowane, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska.''
Żródło:https://swiatoze.pl/fotowoltaika-szkodliwe-emisje-cyklu-zycia-modulu/

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar CoGitare
0 / 0

@bartoszewiczkrzysztof Tak po prawdzie mam wyrąbane na całe to "zielone" gadanie, bardziej mi chodzi o samowystarczalność, pompowanie portfeli szejkom i putinowi to słaba polityka, a jeżeli ktoś mi powie że mogę wydać trochę i nie odwiedzać już stacji benzynowej? Panie płacę i nie pytam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bartoszewiczkrzysztof
0 / 0

@CoGitare , ale niebawem i tak kasę wpompujemy w portfel państwa, tak że montaż dla prosumenta, nie będzie opłacalny. No chyba że siedzisz w domu i czyhasz na promienie słoneczne i wtedy robisz pranie, ładujesz auto i wszelkie inne czynności, jak posiadacze ''Taryfy nocnej''

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O konto usunięte
+2 / 8

No tak znowu winna Unia. Unia zabroniła nam kupować tani gaz. Unia kazała wprowadzać programy socjalne i podwyższać minimalną krajową przez co poszła inflacja. Tak jest. Wina Unii. Zgadzam się. Ah i taka ciekawostka dla ciebie. Certyfikaty CO2. Polska dostaje ich darmową pulę. Co prawda nie wiem ile obecnie. Jednak certyfikaty te negują koszty emisji CO2, ale zamiast tego rząd sprzedaje je innym krajom. I tak rząd 50% z tego co sprzeda może przeznaczyć na co chce, a ty obywatelu zapłacisz za emisję CO2.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N nitaki
+3 / 5

Tylko z kredytami we frankach nie było tak, że była wizja zakazu brania kredytu w złotówkach, tak jak jest wizja zakazu palenia drewnem i węglem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem