Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
340 373
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
Z konto usunięte
+5 / 17

@brajanpiast
Nie można przemilczeć tego, że manipulujesz. Nie wiemy kto zniszczył bibliotekę. Prawdopodobnie zaczęli rzymianie, cegiełkę dołożyli ponoć arabowie, a kiedy w democie piszesz "chrześcijanie", to masz na myśli koptyjski kościół ortodoksyjny (uważany za heretycki) skupiający rdzenną ludność Egiptu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
+11 / 17

@brajanpiast
Nie sądzisz, że twoje twierdzenie jest zdecydowane naciągane?

Za Wikipedią
"W latach 48–47 p.n.e. w wyniku interwencji Juliusza Cezara w wojnę dynastyczną pomiędzy Kleopatrą i jej bratem Ptolemeuszem XIII w Aleksandrii wybuchł pożar, który strawił część zbiorów. Antyczni autorzy, którzy relacjonowali te wydarzenia, podają sprzeczne informacje. Seneka (De tranquilitate 9,5) pisze o 40 tys. utraconych ksiąg, Paweł Orozjusz (Oros., VI,15,3) – o 400 tys.
W okresie kryzysu cesarstwa, który rozpoczął się za Karakalli w 216 roku, Aleksandria została wydana rzymskim żołnierzom na rabunek, co przyczyniło się do uszkodzenia księgozbioru. W tymże czasie status kustoszy Muzejonu i bibliotekarzy uległ zmianie, gdyż stracili oni szereg przywilejów, sięgających tradycją czasów hellenistycznych.
W 273 roku Aurelian zburzył i spalił Bruchejon podczas tłumienia buntu Zenobii, prawdopodobnie wtedy został zniszczony główny księgozbiór. Serapejon działał dalej – brak jest możliwości dokładnego określenia daty jego zniszczenia. W 391 roku w Aleksandrii doszło do zatargów pomiędzy chrześcijanami i wyznawcami religii tradycyjnych. Istnieją różne wersje pochodzenia i przebiegu konfliktu. Patriarcha Teofil Aleksandryjski otrzymał zezwolenie od cesarza Teodozjusza I na zniszczenie świątyń pogańskich, w tym Serapejonu. Prawdopodobnie podczas tych wydarzeń został też zniszczony księgozbiór."

Resztki zbiorów zrabowali lub spalili muzułmanie po wkroczeniu do Aleksandrii, ale tego księgozbioru nie określa się już mianem "Biblioteki aleksandryjskiej".

"lecz prawda kiedy się upomni..." Tak, prawda historyczna się upomniała. Co zrobisz? Zminusujesz?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar PIStozwis
+3 / 7

@brajanpiast Właściwie to nie wiadomo, kto zniszczył bibliotekę.

Jednoznaczne określenie sprawców zniszczenia biblioteki powoduje trudność w środowisku naukowym. Przypisuje się je zarówno poganom, chrześcijanom, jak i muzułmanom. Spór na ten temat toczy się od stuleci: Plutarch obwiniał Cezara, Gibbon – chrześcijan, Grzegorz Bar Hebraeus – muzułmanów, autor hasła współczesnej Encyklopedii Britannica obarcza Cezara winą za spalenie Biblioteki Królewskiej (Bruchejonu) podczas działań wojennych, a chrześcijan pod wodzą Teofila I patriarchy Aleksandrii za zniszczenie zbioru Serapeum. Z punktu widzenia Bagnalla upadek biblioteki był procesem długotrwałym i naturalnym, spowodowanym takimi czynnikami, jak zanik filologii klasycznej i brakiem zainteresowania ze strony władz, co się przekładało na brak funduszy potrzebnych na ciągłe odnawianie księgozbioru, bowiem pisane na papirusach zwoje ulegały zniszczeniu (w epoce antycznej ponad 200-letnie zwoje były spotykane rzadko.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Fragglesik
0 / 14

@brajanpiast Prawda polega na tym, że sam manipulujesz, bo nie wiadomo co to za ruiny, ale WSZYSCY ZAINTERESOWANI wiedzą, że dokładnej lokalizacji Biblioteki Aleksandryjskiej NIKT obecnie nie zna. Wszyscy też wiedzą, że nie tylko chrześcijanie spalili księgi Biblioteki, nie mówiąc o tym, że nie jest to fakt historyczny, a bardziej teoria autorów niepoparta dowodami. Oskarżasz - oszukując. Brawo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 6 listopada 2021 o 14:41

avatar PMY
+10 / 10

Akurat na zdjęciu jest Serapejon. Gdzie dokładnie znajdowała się sama biblioteka do tej pory nie wiadomo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G konto usunięte
+14 / 18

Zaciekawił mnie temat, poczytam jak wrócę do domu, bo byłem przekonany, że Bibliotekę Aleksandryjską spalili przed rokiem 0, a chrześcijaństwo ma początek w drugiej połowie I wieku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T konto usunięte
0 / 0

@Gorinobu kilka razy ją palono.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E EasyManXf
+6 / 8

Istniały dwa zbiory biblioteczne:

1.Główny zbiór znajdował się w Bruchejonie, w pałacu królewskim. W 48 roku p.n.e. został częściowo zniszczony podczas działań wojennych Juliusza Cezara w Egipcie. W 273 roku Aurelian doszczętnie zniszczył dzielnicę Bruchejon wraz z głównym księgozbiorem.
2.Pomocniczy zbiór (filia) przechowywany był w świątyni Serapisa – Serapejonie. Składał się z ogólnodostępnych pozycji i literatury edukacyjnej. W XVII wieku upowszechniła się wersja, że część Serapejonu była zniszczona w 391 roku podczas walk między chrześcijanami i poganami, ale ten fakt nie ma jednoznacznego potwierdzenia u pisarzy z epoki. Według legendy pomocniczy zbiór ostatecznie został utracony podczas podbojów arabskich w VII wieku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 6 listopada 2021 o 13:39

avatar Pan_Szatan
+2 / 12

Po cholerę pisać takie bzdury?
Biblioteka do tej pory nie została zlokalizowana, główny księgozbiór został zniszczony przez Rzymian, reszta została zniszczona podczas wojen arabskich.
Krótko i w temacie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Dawid_W1983
+2 / 14

ja słyszałem że Jezus Chrystus urodził się ok. 7 r.p.n. a biblioteka spłonęła dużo wcześniej. to jak było, chrześcijanie teleportowali się do III w p.n Ch. i spalili bibliotekę? a po drugie to raczej Arabowie w VII wieku napadli nacte tereny i spalili wszystko... coś tu nie gra...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D damos
+5 / 13

Coś antykatolickiego - hurra!!! Podchwycić i opublikować bez chwili zastanowienia.
Kiedyś wszystkiemu byli winni żydzi i cykliści. Teraz katolicy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ludek_z_lasu
-1 / 5

@damos Przecież to Tusk z Merkel to spalili.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Szakal2016
0 / 2

Zanim coś się napisze warto się dokształcić.
https://www.dobresobie.pl/wiedza-i-nauka/757/wielka-biblioteka-aleksandryjska-zostala-zniszczona-przez-ciecia-budzetowe-a-nie-pozar


Biblioteka aleksandryjska ulegała powolnemu trwającemu parę wieków niszczeniu . W owym czasie wybuchło parę pożarów za które odpowiedzialni byli zarówno Rzymianie,Poganie, Chrześcijanie ,Muzułmanie. Głównym powodem upadku biblioteki było to że Aleksandria powoli traciła na znaczeniu

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar okiem_inteligenta
-5 / 9

Co im to przeszkadzało? Dlaczego tyle w nich nienawiści do rzetelnej wiedzy?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C cytrusowaty
+1 / 1

To może tak trochę faktów a nie propagandy ?
"Najpoważniejsze zniszczenia tej słynnej biblioteki możemy przypisać cesarzowi Juliuszowi Cezarowi. Działania rzymskiego wodza w Aleksandrii w 47 roku p.n.e. przyniosły katastrofalne skutki dla zbiorów. W wyniku działań wojennych ucierpiały wówczas najcenniejsze zwoje, znajdujące się w części królewskiej - kilkaset tysięcy dzieł dosłownie poszło z dymem, w tym katalog Kallimacha, bez którego nie sposób odtworzyć listy znajdujących się tam prac. Publiczna biblioteka w Serapejonie prawdopodobnie nie uległa poważnym zniszczeniom.

Spalenie biblioteki nie przesądziło jednak definitywnie o jej losach. W późniejszym czasie usiłowano odbudować zbiory i stawiano w Aleksandrii kolejne biblioteki. Dzieła znajdujące się w świątyni Serapisa najprawdopodobniej zostały zniszczone w IV wieku n.e., co wiąże się z działalnością Teodozjusza. Według niektórych podań do zniszczenia Biblioteki Aleksandryjskiej przyczynić mógł się też kalif Omar, który w połowie VII wieku zdobył Aleksandrię."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bongo123xyz
-1 / 3

Bo KK był i jest głównym hamulcowym rozwoju człowieka.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D damos
-1 / 3

@Bongo123xyz
Błędny, nieuzasadniony i wynikający z uprzedzeń wniosek - pod z góry założoną tezę, bez żadnej metodologii."Tak, bo tak i nie inaczej... "
Czasem było tak, czasem inaczej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bongo123xyz
+1 / 1

@damos
1. Teoria heliocentryczna - Kopernikowi się udało uciec (zmarł zanim Inkwizycja się zorientowała) ale Galileusz był sądzony przez Inkwizycję dwa razy. Dzieło Kopernika trafiło na listę indeksu ksiąg zakazanych.
2. Tęcza - Marco Antonio de Dominis w 1611 roku opublikował w Wenecji traktat mówiący o tym, że ma to związek z deszczem i słońcem. Kościół ogłosił go heretykiem.
3. Sekcja zwłok - w 1299 roku papież Bonifacy VIII zakazał sekcji zwłok i określił ją jako czynność bezbożną.
4. Znieczulenie przy porodzie - Kościół twierdził, że ból przy porodzie to konsekwencja winy Ewy. James Simpson w 1847 roku zaproponował użycie chloroformu jako środka znieczulającego podczas porodów. Kościół określił to kpiną z Boga.
5. Teoria ewolucji - tezy Georges-Louis Leclerc (prekursor Darwina) opublikowane w pracy "Historia naturalna" godziły w doniosłość roli Boga w Stworzeniu Świata.
6. Deklaracja praw człowieka i obywatela - Papież Pius VI potępił Francuską Deklarację praw człowieka i obywatela z 1789 roku
7. InVitro - metoda do dziś nie uznawana przez Kościół.
8. Stosowanie antykoncepcji - sprzeciwianie się stosowaniu antykoncepcji przyczyniło się do epidemii AIDS.

W nauce to jest piękne, że coś co nie trzyma się kupy zostaje obalone a religia jest pełna sprzeczności.

Pewnie jakby pogrzebać bardziej to znajdzie się wiele innych. Na szczęście teraz nikt nie musi płonąć na stosie za herezje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D damos
-2 / 2

@Bongo123xyz
Czasem było tak, czasem inaczej. Wynikało to często nie tyle z winy Kościoła, co broniących "porządku społecznego" sprawujących władzę.

Średniowiecze: wiele państewek (m.in. Polska) zawdzięcza ogromny postęp cywilizacyjny dołączeniu do grona państw katolickich. Później z tym różnie bywało...
Kościół wykrzewił wiele szkodliwych zabobonów, przyczynił się do poprawienia organizacji państw. Oczywiście z tym różnie bywało, ale było wiele zdarzeń in Plus.
Dlaczego kraje o katolickich korzeniach są najsilniej rozwinięte gospodarczo?
Potężny rozwój filozofii, etyki. Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy?
W nauce nie wcale jest tak pięknie, że coś zostaje od razu obalone, gdy nie trzyma się kupy.

Czasem lekkie spowolnienie i głębsze zastanowienie się nad celowością niektórych kierunków w drodze do postępu jest słuszne. Coraz więcej mamy dziś ku temu przykładów. Ekologia, AI, Internet.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem