Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
od ~kannanejczyk
+
155 171
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Czarny_motyl
+10 / 16

Tyle, że niewolników słowianskich nie porywano. Handlował nimi Mieszko I, w zasadzie handel prowadzony przez władców, trwał aż do XIII w. póki nie zabronił tego Kościół, z tego, co wiem. I niekoniecznie prowadzili go Żydzi, ale np. wikingowie (ci faktycznie porywali).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 27 listopada 2021 o 11:56

O Olek668
-2 / 2

@Czarny_motyl Tak samo czarnych niewolników też nie porywano, tylko byli sprzedawani przez przywódców wiosek.
Co do Słowiańskich niewolników, to rozpoczęło się przez żydów. Nie robili tego bezpośrednio, ale wmówili zachodniej Europie, że Słowianie wywodzą się od Chama, przeklętego syna Noego. Z racji tego jego potomków uważało się za podludzi i Kościół pozwalał na ich niewolenie. Z takim samym argumentem niewolono czarnych z Afryki.
Słowian porywali głównie ludy germańskie i sprzedawano głównie księstwom anglosaskim, chociaż oczywiście nie byli to jedyni kupcy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
5 5g3g
+8 / 20

Łatwo sprawdzić że to nie Żydzi łapali Słowian sprzedawali ich Arabom. To władcy tacy jak Mieszko I czynili z tego ważne źródło dochodów, co by tłumaczyło duża ilość arabskich monet w Polsce. Pośredników w tej operacji trudno jednoznacznie ustalić , ale nawet w tym podejrzanym źródle wymienia się dość liczne nacje. Antysemityzm w czystej postaci.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 27 listopada 2021 o 12:16

K killerxcartoon
+2 / 8

@5g3g

Dokładnie . Tym bardziej że pierwsze wzmianki o osiedlaniu się Żydów w naszych okolicach pochodzą z Czech z X - XI wieku
W Polsce pierwsze prawa nadane Żydom to bodaj Statuty Kaliski z 1264. Zresztą nie tylko te nacje dostały swoje przywileje. Kościół Ormiański mniej więcej też wtedy (może z 50 lat później) dostał niezależny status z własnym sądownictwem.
PS Przy okazji niezależność sądownictwa Ormian zniosła dopiero Konstytucja 3 maja..

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 3 razy. Ostatnia modyfikacja: 27 listopada 2021 o 18:11

M mafouta
-1 / 1

@5g3g Murzynów na amerykańskie plantacje też nie Żydzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
1 13Puchatek
+12 / 18

Ponieważ w źródle podana jest Wikipedia, pozwolę sobie za Wikipedią dokończyć frazę, którą autor zaczął w tekście pod demotem:

"…prowadzony przez Żydów, którzy uważali Słowian za Kananejczyków, a także w znacznym zakresie przez Włochów, Niemców, Skandynawów i Tatarów".

Słyszałeś, Autorze, takie powiedzenie, że "pół prawdy to całe kłamstwo"?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
+4 / 12

Z tego co pamiętam, to Słowianami jako niewolnikami handlowali Wikingowie (dziś Szwedzi i po części też Norwegowie), którzy najeżdżali te ziemie, a w późniejszym okresie Turcy i Tatarzy (wszyscy z wymienionych swojego czasu najeżdżali nas, z tym, że w czasach Winkingów Polski jako takiej jeszcze nie było, a dostanie się w ich niewolę było przerąbane. Czasem lepiej było żeby od razu cię zabili). No i przez cały okres pewnie bogatsi Słowianie też zajmowali się takim handlem. Żydzi zapewne też mieli swój udział, ale wbrew temu, co demot sugeruje, nie wyłączny. Ale przypisywanie wyłacznej winy jest ważniejsze... kojarzy mi się to z czasami, gdy dzieci straszono "nie wychodź w nocy, bo Żydzi cię złapią i zrobią z ciebie macę/porwą cię Cyganie". Ale ciemny ludek to kupi...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 27 listopada 2021 o 12:17

avatar agronomista
+4 / 4

@Cammax Przerąbane to było życie w tamtych czasach. Niewolnictwo było powszechne i nie tylko porywano Słowian. Porywano wszystkich. Nawet badania genetyczne sugerują, że np. na Islandii mieszkają potomkowie mężczyzn ze Skandynawii i kobiet z wysp Brytyjskich. Znaczy wypływali samotni mężczyźni i sobie po drodze porywali kobiety.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar mietek888
-3 / 11

"po co o tym mówić, to niedobra jest" :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 27 listopada 2021 o 12:18

J konto usunięte
-5 / 5

Sławianie nie słowianie. Nie idźcie tą drogą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Ashera01
+3 / 5

Słowianie byli podzieleni na plemiona walczące ze sobą. Sami się wzajemnie sprzedawali, sami też posiadali własnych niewolników. Co więcej, niewolenie Słowian przez Słowian trwało jeszcze w XIX wieku, w majestacie prawa

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zelalem
+4 / 4

Określenie Słowian tym słowem jest od dawna analizowane przez językoznawców i historyków. Było w użyciu już wcześniej, za czasów rzymskich. (o targu w Kordobie i muzułmanach nikomu się jeszcze nie śniło)
Zbieżność słowa "slovo" i "sclavus" jest dość przypadkowa. raczej nazwa Słowian pochodzi od słowa, czyli Słowianie to ci, którzy umieli mówić zrozumiale. Tak jak Niemcy pochodzi od niemych, czyli mówiących niezrozumiale.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D DruidTadeusz
0 / 2

Czyli teraz wspólnie:
Black Lives Matter = Slavic Lives Matter

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Szakal2016
+3 / 3

Autor demonta wie że dzwoni, ale nie wie w którym kościele. W znacznej większości niewolników nie porywano tylko ich skupowano. Słowian sprzedawali Słowowianie, Murzyni Murzynów itp. Żydzi i Arabowie byli z jednych pośredników(często się zdarzało że niewolników sprzedawano bezpośrednio)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E El_Polaco
+1 / 1

Przypomina mi się monolog Pazury w "Chłopaki Nie Płaczą" o pochodzeniu czarnych w USA, że ciężko było złapać silnego, zdrowego murzyna, więc niewolnikami zostawali najgorsi nieudacznicy, których wodzowie sprzedawali za paczkę fajek, bo nie było z nich żadnego pożytku.

To słowiańscy władcy sprzedawali niewolników innym nacjom. Ciekawe, czy Mieszko stosował te same kryteria co ci wodzowie, czyli pozbywał się nieudaczników, z których nie było żadnego pożytku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar agronomista
+2 / 2

@El_Polaco raczej prowadził wojny z sąsiadami, a jak już wszystko było formalnie podporządkowane jego władzy książęcej, to robili napady na wschód, gdzieś na Ruś. Dodatkowo ciągle byli jacyś co nie płacili podatków albo się buntowali. Złoża nieprzebrane.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem