Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
2:10

I Ty też możesz tak uratować komuś życie...

"Chwyt Heimlicha". Ludzie zaczynają powielać mało elegancki zwyczaj mówienia podczas jedzenia i udławienie może doprowadzić nawet do śmierci, do której starczy kilka minut bezdechu. Udławienie podobnie jak utopienie nazywane jest cichym zabójcą. Obejmując od tyłu osobę poszkodowaną, która ma trudności z odkaszlnięciem ciała obcego z układu oddechowego, łączymy dłonie w taki sposób, że jedna dłoń tworzy pięść a druga mocno obejmuje tą pięść. Pięść tą kładziemy na wysokości przepony (zaraz jak się kończą żebra - poniżej). Podrzucając jakby do góry poszkodowanego przełożenie siły skupia się na tej pięści, uciskając nią właśnie na brzuch. Dokładne wykonanie i działanie tej metody szerzej opisane jest w linku poniżej

www.demotywatory.pl
+
399 406
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
D Ddrek
+6 / 6

@tip71 Nieźle jesteś je*nięty. Nic nie uszkodzisz. Lepiej się bać, że uszkodzisz czy, że się udusi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Y yeya3000
-5 / 9

Co za bzdura. Dławiący się człowiek tak nie wygląda, raczej jakiś histeryk.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Ddrek
-2 / 2

@yeya3000 To fakt to jakiś atencjusz

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tehadi
+2 / 2

A jak z małymi dziećmi? Odwraca się nogami do góry i potrzasa?
Czy to są nadal prawidłowe wytyczne?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C cincinmj57
+3 / 5

Niestety wielokrotnie jestem zmuszony go wykonywać. Mam chorą córkę i przez swoje napięcie mięśniowe i deformacje kręgosłupa bardzo często dochodzi u niej do zadławienia. Mój problem jest o tyle większy, że córka nie stoi i nawet nie siedzi samodzielnie więc sam muszę ją trzymać w powietrzu i wykonywać ucisk na przeponę. Ale najgorsza w takim przypadku jest myśl, gdy trwa to bardzo długo i zaczyna mi już brakować sił, bo też już swoje waży, co się stanie, jeśli mi się tym razem nie uda.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamis62
-1 / 3

Obserwując dławiące się niemowlęta, a konkretnie moje dzieci i wnuki, nauczyłem się radzić sobie z zadławieniem. Niemowlę zamiera w bezruchu, czasem na kilkanaście sekund, bardzo powoli nabierając wtedy powietrza w płuca, a potem robi gwałtowny wydech z krzykiem. Najważniejsze żeby przy zadławieniu nie wciągać gwałtownie powietrza, bo pogarszamy sprawę. Wciągać je powoli, ostrożnie, i gwałtownie wykaszlnąć. Trzeba też mocno ograniczyć ruchy, aby nie tracić bez potrzeby tlenu. Rzucając się, machając rękami potrzebujemy więcej powietrza, więc i wdychamy go gwałtownie wciągając tym samym to, co utknęło w tchawicy jeszcze głębiej.
Najgorsze są zadławienia płynami i śliną. Tu Hemlich niewiele pomoże.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
X xyper
0 / 2

to nie był prawidłowy chwyt, tylko jakieś podrzuty, dobrze że zadziałało: po 1 "krztusisz się?" jak gość milczy lub nie odpowie do 5x klapa pomiędzy łopatki, potem 5x pięść w dłoń i pompujesz na splocie słonecznym (rzeczony chwyt hemlicha) i patrzysz czy wyplol, jak nie to znowu 5x to i 5x to do skutku. Ucisk ma za zadanie wytworzyć ciśnienie z przepony żeby gość wyplol to co blokuje drogi oddechowe, a nie obijac mu dupe o brzuch.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daro0120
0 / 2

Drodzy użytkownicy. Mam gorącą prośbę. Przeglądam demotywatory regularnie odkąd pamiętam i szukałem już tego 100 razy, ale bezskutecznie. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć gdzie znaleźć źródło demotywatora, lub jak w przypadku tego demotywatora dopisek "w linku poniżej", gdzie jest to poniżej? Używam aplikacji Demotywatory na smartfonie. Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A akam91
+1 / 1

Chyba tylko na komputerze widac. Tez na telefonie nie widze, a na kompie juz tak

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar sviader
+1 / 1

@daro0120 wersja mobilna jest inwalidą. Co zrobisz. To tylko pokazuje jak bardzo ta strona już nie żyje :/
Podobnie z komentarzami. Żeby dodać odpowedź na Twoje pytanie musiałem nacisnąć najpierw dymek na dole potem, pole na górze, wpisać twój nik, i dopiero potem treść i dymek z umieszczeniem komentarza. Horror.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Silhje
0 / 0

No ja miałam tę wątpliwą przyjemność zastosować ten chwyt na moim własnym tacie. No przeżyć nie polecam, ale chwyt przyniósł zamierzony efekt.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V VaniaVirgo
0 / 0

@Silhje Ja musiałam na mężu, sporo wyższym ode mnie, żebra i plecy bolały go jeszcze kilka dni po tym jak go potraktowałam. Facet na filmie chodzi, zatrzymuje się, bierze serwetkę. Nie wyglądał jakby się dławił, może dlatego ludzie tak nie bardzo reagowali. Co innego dziewczyna siedząca naprzeciwko, pokazuje jej że ma problem, a ta sie tylko gapi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Silhje
0 / 0

@daro0120 niestety, ale aplikacja nie ma pełnej funkcjonalności. Jest bardzo okrojona. Przejrzyj stronę demotywatorów w przeglądarce i zobaczysz różnicę. Niestety nawet zawartość nie pokrywa się w 100%.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Ddrek
0 / 0

Jeżeli jesteś sam i się zakrztusisz to zwijaj rękę w pięść połóż na przeponę (tam gdzie się mostek kończy) i padaj na podłogę

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B biuro74
+1 / 1

Sam kiedyś dławiłem się po zjedzeniu frytek i kurczaka - utknął kawał w gardle i nie chciał ruszyć ani w jedną, ani w drugą. Zaczął naciskać zapewne na tchawicę - tak, że powietrze nie chciało również wyjść ani wejść. Popijanie nic nie dawało, bo woda po chwili wylatywała z powrotem. I kiedy tak stałem wśród znajomych na środku zatłoczonej ulicy i machałem rękami - zdałem sobie sprawę, że głupio byłoby umrzeć w ten sposób. Przez gulę z frytek, wśród nic nie rozumiejącego tłumu.

Jak nikt nie będzie wam przychodził z pomocą - włóżcie 2 palce do gardła i spowodujcie odruch wymiotny. U mnie pomogło - wywaliłem zalegający kawałek jedzenia i odetchnąłem powietrzem, jak nigdy. Nie mam pojęcia, ile czasu minęło - ale chyba życie zaczęło mi już przed oczami się przewijać :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 29 listopada 2021 o 1:38

F fdx
0 / 0

Można go zrobić samemu sobie na oparciu krzesła np.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem