Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
116 144
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar DonSalieri
+5 / 13

Znaczy.. nie czytałeś książki od historii?

Za wikipedią - "Na początku 1919 Roman Dmowski został delegatem pełnomocnym Polski na konferencję pokojową w Paryżu. 29 stycznia wygłosił na posiedzeniu Rady Dziesięciu, 5-godzinne exposé dotyczące całości polskich żądań (które sam przekładał od razu na język angielski i francuski, gdyż nie ufał obcym tłumaczom, którzy wcześniej niedokładnie tłumaczyli jego słowa). Zdaniem niektórych komentatorów, zaimponował słuchaczom umiejętnością improwizacji, logiką wywodu i znajomością tematu.

W trakcie konferencji działalność Dmowskiego, równolegle z działaniami powstańczymi i wojennymi w kraju, odegrała kluczową rolę w kształtowaniu granic Polski. Po przyjeździe do Paryża Paderewskiego, który jako premier objął główną rolę w negocjacjach, Dmowski zszedł chwilowo na drugi plan, działając przez jakiś czas w komisji do spraw Ligi Narodów.

28 czerwca 1919 w sali zwierciadlanej Wersalu Dmowski wraz z Paderewskim podpisali traktat wersalski, przywracający formalnie Polskę na mapę Europy. Rokowania te doprowadziły do uznania Polski z Wielkopolską i Pomorzem Gdańskim, nakazania referendum na Warmii, Mazurach i Górnym Śląsku oraz ustanowienia Wolnego Miasta Gdańska. 10 września Dmowski podpisał także traktat pokojowy koalicji z Austrią w Saint-Germain.

Dmowski był zwolennikiem inkorporacyjnej koncepcji wschodniej granicy Polski, pozostającej w opozycji do federacyjnych planów Piłsudskiego. Ostatecznie wizja postulowanych przez Dmowskiego granic w sporej części pokrywała się z granicami II RP. Również, po fiasku koncepcji federalistycznej, ostatecznie zrealizowana została idea inkorporacji ziem wschodnich."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar DonSalieri
+4 / 6

W książkach od historii jest napisane to samo - chyba, że nie jest obiektywna.

Katyń - Rosjanie przyznali się, że to ich robota. Czy Stalin strzelał osobiście? Tego nie wiem. Z pewnością "Stalin pomordował Polskich oficerów" na tej samej zasadzie, co Hitler mordował żydów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar psiekrwia
-1 / 3

@dakonto wszyscy wiedzą, że oficerów mordowali Bosak z Braunem na rozkaz Korwina. Magda Lempart z Scheuring-Wielgus ruszyły z odsieczą, ale farba się im wylała, i musiały wrócić do domu bidulki. Tak zwany fakt autentyczny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T TakHedaPL
+2 / 10

Bardziej należy sie Dmowskiemu bo ta nazwa która jest teraz - zrobiona pod publiczke - jeszcze bardziej podzieli spoleczenstwo. Brawo Trzaskowski nigdzie w Europie nie ma takich pantofli jak ty jestes. Nawet Macron moze sie uczyc od ciebie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Erecer
+1 / 7

@kolorowatolerancja
Odcinając się od historii jesteś skazany na popełnianie tych samych błędów.
Dmowski miał wiele zasług dla Polski. To dzięki niemu mieliśmy II RP. Obecni politycy powinni się mu kłaniać w pas.
Co do kobiet to mogli by wybrać np. Rondo ONZ na zmianę. Lecz tu nikogo by zmiana nie bolała.
Dziel i rządź.
A nam zwykłym Polakom radzę się nie obrażać na siebie, tylko wykopać tych polityków i ich świtę w wyborach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar DonSalieri
+2 / 6

@kolorowatolerancja Wyciągnij logiczne wnioski - w "prawach kobiet" chodzi tylko o kobiety. Mężczyźni są pomijani. Według twojej logiki, ponieważ "prawa mężczyzn" nie są eksponowane, to wszyscy, którzy o tym nie mówią - powinni iść do psychiatry - bo nienawidzą mężczyzn.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
-4 / 6

@DonSalieri - oj, chyba nie rozumiesz, jakie zagrożenia czyhają na kobiety w tym kraju. Gdzie przespałeś ostatnie 6 lat? Poczułbyś oddech władzy na plecach będąc kobietą z niechciana ciążą pochodzącą z gwałtu po zarejestrowaniu ciąży w ich systemie "aniołków nienarodzonych".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar DonSalieri
+4 / 4

@kolorowatolerancja A widzisz, a ja jako facet czuję oddech władzy na plecach każącej mi pracować do 65 roku życia, bez względu na to, co mi się po drodze przytrafi. Czuję oddech władzy każącej mi płacić alimenty na dziecko - nawet, jeśli testy stwierdzą inną mieszankę genów. Ba - nawet mogę iść do więzienia za fałszywe oskarżenie o gwałt.
Gdzie ty przespałaś ostatnie dużo lat?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem