Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
426 443
-

Komentarze ⬇⬇

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
A adawo
-2 / 6

Oczywiście pomijając tak drobny szczegół, że cement wynaleziono dopiero w XIX wieku...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z Zygafryd
+1 / 1

@adawo

"Rzymianie jako pierwsi osiągnęli mistrzostwo w osiąganiu trwałego cementu i budowaniu wytrzymałych łuków. Rzymianie produkowali cement z mieszaniny wapna i skał wulkanicznych.

Gatunek stosowany do struktur podwodnych składał się z wapna i popiołu wulkanicznego, a tak uzyskaną zaprawę mieszano z tufem i umieszczano w drewnianych formach. Po zanurzeniu w wodzie dochodziło do natychmiastowej gorącej reakcji. Wapno ulegało uwodnieniu i reagowało z popiołem. Powstawał wyjątkowo odporny cement."

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/cement-mistrzostwo-rzymian/

"Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy jako spoiwa murarskiego użyto uwodnionego niehydraulicznego wapna w połączeniu z pucolanami. Z całą pewnością beton, do którego produkcji wykorzystuje się cement, pojawił się i był wykorzystywany na dużą skalę w budownictwie Rzymian. Wysokie parametry użytkowe spoiw Rzymianie osiągnęli ok. I w. n.e. Przełomem okazało się wykorzystanie w mieszance wulkanicznej ziemi z okolic miasta Pozzuoli, położonego nieopodal Neapolu."

https://artcem.pl/Poradnik/?ELEMENT_ID=112497&bxajaxid=958ca10b81d23ce10fbb13d31b186808Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J Jorn
-1 / 1

@adawo
Autor jest pewnie jednym z tych ignorantów, którzy nie odróżniają cementu od betonu. Rzymianie zamiast cementu używali do wytwarzania betonu popiołu wulkanicznego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bartoszewiczkrzysztof
0 / 0

@adawo Oczywiście jaja sobie robisz?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem