Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar PIStozwis
+8 / 10

I każdy wiking jeździł Volvo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar m11
+3 / 3

@PIStozwis Ten mit dawno obalono: jednak część z nich jeździła Saabami ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamIM
+1 / 5

@PIStozwis
a skąd oni by wzięli te chińskie auta?? :) :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V VaniaVirgo
0 / 0

@adamIM No przecież jest napisane, że byli podróżnikami i odkrywcami, to sobie pojechali i odkryli chińskie auta.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamIM
-1 / 1

@VaniaVirgo
co jak co ale do Chin nie dotarli :) fakt że docierali w okolice jedwabnego szlaku więc może tam? o ja gupi nie pomyślałem o tym :) :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adawo
-2 / 2

Saamowie nie są i nigdy, przez nikogo nie byli określani jako Skandynawowie! Tak samo jak Finowie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Pergamin
0 / 0

Inną bujdą jest kwestia odżywiania. Nie twierdzę, że Skandynawowie byli potężni, a raczej o tym, że jedzenie nie było zdrowe. Raz, że aktualnie to nasze jedzenie jest coraz mniej zdrowe, są dostępne badania, które pokazują na podstawie niektórych warzyw (choćby ziemniaków), że składniki mineralne i witamin jest z roku na rok w nich coraz mniej, a dwa, że nie chodzi o "zdrowe" jedzenie, a o jego dostępność. Człowiek pierwotny, przed powstaniem cywilizacji, paradoksalnie był statystycznie wyższy od osób żyjących w późniejszych epokach, starożytności, średniowieczu, renesansie i dopiero od niedawna zaczynamy ich tak naprawdę doganiać. Mniejsza ilość ludzi powodowała większą dostępność pożywienia. Co prawda nie mieli wtedy upraw, a głównie polowali i zbierali, ale właśnie gdy zaczynaliśmy uczyć się uprawiać ziemię, liczba zwierzyny łownej zaczęła spadać a nasza liczba rosnąć, to właśnie wtedy średni wzrost zaczął spadać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar agronomista
+1 / 3

1. Mogli myć się co sobotę, ale po dniu pracy w polu, albo po stoczeniu bitwy nie da się zachować czystości. Mogli być czyściochami wedle standardów średniowiecznej Anglii, ale na pewno się brudzili i przedstawienie ich tak w filmach jest prawdziwe.
2. być może.
3. ok.
4. Jeśli przyjmiemy, że wikingowie to Ci co wyruszali na viking, czyli wyprawę morską, a wyruszali zazwyczaj wojownicy to raczej byli trochę silniejsi niż reszta pospólstwa.
5. o tym właśnie napisałem wcześniej
6. fakt
7.Zależy co rozumiemy przez słowo Skandynawia. To nie to samo co półwysep skandynawski i w średniowieczu też to inaczej postrzegano. Pierwotnie to chodziło o Skanię i jej mieszkańców, a potem rozszerzono na resztę obszaru gdzie mieszkali Skandynawowie.
8. Napadali, ale tak samo jak to robili Frankowie, Sasi czy nawet Słowianie. Mieli dobrą prasę i własne pismo przed przyjęciem chrześcijaństwa, więc więcej o nich wiemy, i stąd też ich większa popularność
9. Jak kolonizujesz to po to aby się osiedlać na nowych ziemiach. Jak już coś zainwestujesz na nowej ziemi to raczej nie ma sensu opuszczać jej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem