Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
T Thevipervip
+1 / 3

Zapomniano tylko powiedziec ze jest niebezpieczna dla ludzi, owadow, ptakow oraz by dzialala jest potrzebne duze natezenie ruchu. Dodatkowo swiszczy jak poyebana. Na youtuba sa filmiki reklamowe bez dzwieku, ale jeszcze pare dni temu mozna bylo znalesc juz normalne ktore juz takie kolorowe nie sa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
0 / 2

@Thevipervip Dlaczego miałaby być niebezpieczna? Wręcz przeciwnie, jej mechanizm działania (niewielka prędkość, kształt łopatek) powoduje, że jest zdecydowanie bezpieczniejsza np. od typowych wiatraków.
Filmiki, o których mówisz, są dostępne w Internecie - amatorskie nagrania, na których wyraźnie słychać.... ciszę. Bo te turbiny są ciche (dlaczego miałyby być głośne? niczym nie różnią się od obrotowej nasady kominowej, która jest bezgłośna i można ją spotkać na wielu domach). Nie siej defetyzmu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Thevipervip
-1 / 1

@jonaszewski Tak cienkie metalowe blaszki umieszczone w orientacji pionowej, co może pójść nie tak? Internet zawiera wiele takich "patentów" z tyłka, ale jakoś nie mogą wejść do produkcji. W ramach ciekawostki powiem że zamontowanie siatki osłaniające rzeczone turbiny spowodowało rozproszenie siły podmuchu powietrza w wyniku czego wydajność urządzenia spadła 15-40% (w zależności od panujących warunków). Dodatkowo turbiny muszą być zamontowane bardzo blisko jezdni, bliżej niż na to zezwalają przepisy budowlane. W czasie testów wyszło także że dopiero samochody ciężarowe dostarczają zadowalającej ilości wytworzonego ruchu powietrza ponieważ auta osobowe są bardziej opływowe. Poza tym okazało się że nie mogą być montowane za barierami energochłonnymi bo rozpraszają one energię podmuchów powietrza. Co do hałasu to turbiny są ciche w odpowiednim zakresie obrotów. Gdy obracają się za szybko słychać szatkowane powietrze, by to wyeliminować zastosowano sprzęgła odśrodkowe lub hamulce ale te rozwiązania także wydają odgłosy. Poza tym nie można pozwolić im rozbiegać się na maxa bo może to zniszczyć prądnicę. Jestem za wdrażaniem eko technologii ale trzeba patrzeć na nie racjonalnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K killerxcartoon
+2 / 2

@Thevipervip
kto ci powiedział że są to metalowe pionowe blaszki?. Materiał ma stawiać opór powietrzu i nie musi być twardy. To morze być pianka w pionowej obudowie z cienkiego plastiku czy poliwęglanu. Łopaty nie muszą być pionowe mogą być ukośnie lub w układzie V i lub gdy będą miały prześwitkę wewnątrz będą generowały mniej hałasu. Mała efektywność przy osobówkach jest faktem . Ale wynika to poniekąd z wysokości na jakiej jest ta turbina , nie przy ziemi a na wysokości około metra czy 70cm i temu ze osobówka nie pcha tak dużo powietrza przed sobą. Opłaca się je montować na autostradach i drogach szybkiego ruchu gdzie jest duży ruch. Gdzieś w Japonii takie turbiny wytwarzają tyle energii że wystarcza do oświetlania ulic..

Co do owadów owszem zabijają je.. Tak samo jak jadące samochody i nikt z tego powodu nie próbuje ich wycofać z użytkowania. To samo tyczy się też ptaków

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E El_Pawulon
+1 / 1

@Thevipervip
sensowne kontrargumenty. wydaje mi sie jednak ze to problem kazdego nowego pomyslu w stadium rozwoju. nikt nie mowi ze ma to byc mega masowe a czesc podanych przez Ciebie problemow mozna na pewno wyeliminowac. a co jak lopatki byly by z tworzywa? albo no instalacja w tunelach poziomo pod sufitem? tam czlowiek w czasie wypadku raczej nie wpadnie a specyfika tunelu gdzie jeszcze auta ciezarowe zapewni ruch powietrza? rzucam luzne pomysly bo na temacie sie nie znam ale na pewno mozna to jeszcze znacznie usprawnic i kto wie? moze sie przyjmie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M maca666
-3 / 7

"Energia za darmo!" ?- normalnie cud na miarę naszych czasów..., a nie czekaj... turbinę napędza ruch powietrza wytwarzany przez jadące samochody napędzane na ....
To się nadaje na youtuba z żółtymi napisami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F fil79
0 / 2

@maca666 ten komentarz na poważnie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M maca666
-1 / 1

@fil79
Nie no pewnie że dla żartu. Nie wiem czy w szkołach jest teraz taki przedmiot jak fizyka, ale tam też można się dowiedzieć że nie ma "energii za darmo". Jeśli jeszcze tego nie miałeś w szkole to spoko się dowiesz, a jak przespałeś tę lekcje to czas nadrobić zaległości.
Co do samych turbin nic do nich nie mam, niech sobie stoją przy drogach, one nawet będą generować prąd, ale nie za darmo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant_
0 / 0

To na zdjęciu to raczej nie jest turbina Savoniusa. Turbina Savoniusa ma 2, maksymalnie 3 łopatki, a na zdjęciu widać konstrukcję z kilkunastoma łopatkami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar offset
+1 / 1

Po przeczytaniu tytułu już miałem przed oczami nowy model Alfa Romeo xD

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pedro65
0 / 2

Zwiększa opór powietrza stawiany samochodom, na skutek czego troszkę więcej palą, żeby osiągnąć tą samą prędkość. Zatem energia nie za darmo, tylko wykradana innym. Wydawało by się, że bajeczkę o energii powstającej z niczego już obalono, a jednak ...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
-3 / 3

@pedro65 Niczego nie zwiększa. Załóżmy, że rzucasz piłkę. Wkładasz w to pewną energię. Piłka może spać na ziemię, a może po drodze uderzyć jeszcze w jakieś urządzenie generujące prąd. Bez względu na to, co się z nią stanie, siła, z jaką rzuciłeś piłką, była dokładnie taka sama.
Powietrze raz "pchnięte" otrzyma taką samą ilość energii, niezależnie od tego, czy potem poruszy turbinę, czy nie.
@maca666 Gratuluję logicznego myślenia. Najwyraźniej wg Ciebie lepiej jest, żeby energia poruszonego powietrza się marnowała, niż żeby część jej odzyskać...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G g0tar
+1 / 1

@jonaszewski otóż... nie, pedro65 ma rację. Skoro ruch samochodów wytwarza turbulencje powietrza, to zaburzanie wtórne tych turbulencji utrudnia dalszy ruch.

Ale możesz nakręcić filmik jak pływasz w kilwaterze i przekonać nas do swoich racji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
-1 / 1

@g0tar To ma sens tylko wówczas, gdyby samochody jechały nie jeden za drugim, lecz jeden koło drugiego. Poza tym turbiny, wykorzystując ruch powietrza, wychwytują energię tych turbulencji, łagodząc je. Przykro mi, musisz błysnąć gdzie indziej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M maca666
-1 / 1

@jonaszewski Proszę nie sugerować co wg mnie jest lepiej. Odniosłem się do stwierdzenia "energia za darmo"
Cieszy mnie że podałeś przykład z piłką, to znaczy że próbujesz zrozumieć problem, badasz go i otrzymujesz wyniki i wnioski. Porównanie gazu (powietrza) do piłki jest zbyt mocnym uogólnieniem. Zamiast jednej piłki weźmy ich więcej dużo więcej, w pewnym sensie odwzorowuje to cząsteczki powietrza. Zapełnijmy nimi całą drogę i jedziemy samochodem, ruch i energia piłek jaką sobie przekazują już nie będzie taka prosta prawda?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G g0tar
-1 / 1

ROTFL, kolejny fraudstart? Turbiny wiatrowe przy prędkościach "przyziemnych" wiatru i rozmiarach, które umożliwiają w ogóle posadowienie przy gruncie, mają taką samą skuteczność, jak zawierzenie spółki skarbu państwa opiece maryjnej.

Ale kto na fizyce spał, to plusuje taki szmelc.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem