Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
336 357
-

Komentarze ⬇⬇

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
B baranina13
+2 / 18

Piękne słowa... tylko brak słowa o niemcach....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MG02
+4 / 22

W sensie, kto zamordował mu rodziców bo nie bardzo rozumiem czemu ma pretensje do Polaków a nie do Niemców.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cascabel
+8 / 16

@MG02 wydaje mi się, że to komentarz do postaw Polaków, a nie Niemców. Kto zamordował - każdy wie. Rzeczeni Polacy "tylko" donieśli na jego rodziców czerpiąc z tego korzyści i widząc jaki czeka ich los. Jeżeli potraktować to "wpółcześnie", to gdyby Niemców oskarżono za morderstwo, to tych Polaków - o współudział.
Jak sam napisał - czuł się Polakiem. Byli dobrzy Polacy. Ale nie oszukujmy się, że nie było tych złych - po prostu zachowajmy proporcję.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MG02
+1 / 11

@Cascabel
Wybacz, ale oskarżanie ofiar o współudział jest zdecydowanie nie na miejscu. Wmawianie, że byli dobrzy i źli Polacy to właśnie jest nie zachowanie proporcji między takimi pojęciami jak sprawca i ofiara. Nie wiem o jakiej korzyści mówisz ale przypomnę, że karą za ukrywanie rodziny żydowskiej była śmierć i wymordowanie całej rodziny. Twierdzenie, że byli źli Polacy dobrowolnie i z ochotą współprący z niemieckimi zbrodniarzami jest dużym nadużyciem. Powiedzmy lepiej szczerze, z zachowaniem proporcji i kontekstu w jakim była Polska pod niemiecką okupacją: Byli Polacy, którzy narażali swoje życie i życie swojej rodziny, żeby ratować Żydów i byli tacy, którzy narażali życie Żydów dla ratowania swojego życia i swojej rodziny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rocannon2
+2 / 6

@MG02 Za ukrywanie Żydów była kara ale za doniesienie, że sąsiad jest ukrywającym się Żydem była nagroda. Był nawet zawód tzw. Szmalcownika który żył z donoszenia na nich lub szantażowania ich:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szmalcownik

Tak, że twoja alternatywa (ratujemy Żydów kosztem Polaków lub na odwrót) to niestety nie jest cała prawda. Ten kto dla wydaje rodaka (pamiętajmy, że  Żydzi byli przecież Polakami) na śmierć dla zysku jest współwinny zbrodni i wybielanie tego lub pomijanie jest fałszowaniem historii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MG02
+2 / 4

@Rocannon2
Nikt nigdy nie poda całej prawdy. Wszystko ma swoje indywidualne podłoże, motywację i skutek. Bez kontekstu każde zdarzenie jest tylko ogólnym spojrzeniem nie ozdwieciadlającym realiów. I o jakim zysku mówimy w tym wypadku? Willa z basenem, dwór niewolników, nowy samochód, góra złota? Czy może drobne na jedzenie i zapewnienie sobie i najblizszym przychylności kata oraz bezterminowego odroczenia wyroku śmierci. Odestek bohaterów jest ogólnie bardzo mały, a dodatkowo w czasie wojny każdy stara się przeżyć jak tylko potrafi. Gdyby sytuacja była odwrotna, gdyby to Polacy/nie Żydzi byliby pierwsi do odstrzału, to proporcje tchórzy i bohaterów wśród społeczności żydowskiej byłaby taka sama. W kontekście holokaustu warto wspomnieć co robiły inne kraje. Na przykład Francuzi czy Holendrzy. Mieszkańcy Rotterdamu w jedną noc bez wahania i skrupułów oddali Niemcom wszystkich żydowskich mieszkańców. Do końca wojny mieli spokój, a po wojnie powiedzieli postawili na uboczu mały pomnik i powiedzieli ojjjj przepraszamy. Ich można nazwać jeszcze gorszymi szmalcownikami, bi za własne bezpieczeństwo przechandlowalj wszystkich za jednym zamachem. W przeciweńztwie do nast mieli mniej "szmalcu" do Zaoferowania, ale nie uratowali ani jednego współobywatela żydowskiej pochodzenia. U nas jest najwięcej przypadków pomocy Żydom i ich podkablowania, bo poprostu u nas było ich najwięcej. A to, że w czasie II wojny światowej, warunki były takie, że kto podkablował ukrywające się osoby miał co jeść, to jest wina Niemców a nie Polaków. Za holocaust odpowiedzialni są tylko i wyłącznie Niemcy.

PS. Jedyny kraj, który uratował od holokaust wszystkich swoich żydowskich obwyatwli jest Bułgaria. Brzmi jak prawdziwy heroizm, ale w kontekście historycznym trzeba podać, że Bułgaria była sojusznikiem III Reszy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cascabel
-1 / 3

@MG02 nie ważne, jaka jest motywacja - jak oddajesz człowieka na pewną śmierć dla korzyści majątkowych, to jesteś winny jego śmierci. Możemy traktować motywację jako czynniki łagodzące - jak obawa o własne życie, strach, działanie w obronie własnej albo rodziny... ale nie pieniądze.
Jeżeli dany kraj oddał żydów bez wahania za bezpieczeństwo innych obywateli - jest to zrozumiałe. I tu nie pasuje termin "szmalcownicy".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N NormanFinkelstein
-1 / 3

@MG02 mnie nie zdziwiłoby gdyby autor tego tzw demota był opłacony przez jakąś organizację żydowskąi po prostu kłamie. To by była nie jedna kłamliwa historia. Już kilku żydom udowodniono kłamstwa o Polsce: grabowski, engelking, gross (kłamstwa o jedwabnem)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N NormanFinkelstein
0 / 2

@MG02 gdyby Polacy byli na miejscu żydów to żaden Polak nie dostałby pomocy od żydów - Dr Kurek taką odpowiedź od żydówki z którą rozmawiała dostała.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MG02
+1 / 1

@Cascabel
Obaw o własne życie, strachu, działania w obronie własnej rodziny nie można nazwać czynnikiem łagodzącym. Żeby był czynnik łagodzący musi być wina, a jak już pisałem całkowitą winę za zorganizowanie i przeprowadzenie holocaust ponoszą tylko i wyłącznie niemcy. A pieniądze... konkretnie o jakich pieniądzach mówisz i na co zostały one wykorzystane. Mam taką metaforę do tego przypadku. Do banku wpada uzbrojony przestępca, wybiera jednego zakładnika i trzymając go na muszcze, każe mu zebrać portfele i kosztowności pozostałych zakładników. Jeśli tego nie zrobi zastrzeli jego i jego rodzinę, która stoi obok. Złodziej ukradł w sumie 2mln pln ale na odchodne wyciągną z worka portfel "współpracownikowa" i wręczył mu 20pln z jego własnych pieniędzy. Taki napiwek z pomoc w napadzie. Zakładnik się nie przyznał tylko wykorzystał 20pln na taksówkę, żeby odwieźć do domu rozhisteryzowaną rodzinę, żeby mogli się wypłakać po traumatycznum napadzie na bank. Czy wobec tego owego człowieka i jego rodzinę można nazwać współwinnym o rabowania banku.

Mam też pytanie co przez to rozumiesz? "Jeżeli dany kraj oddał żydów bez wahania za bezpieczeństwo innych obywateli - jest to zrozumiałe. I tu nie pasuje termin "szmalcownicy".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 17 lutego 2022 o 15:54

avatar komivoyager
0 / 0

@NormanFinkelstein i z tego zdziwienia jeszcze postaw kloca na środku podwórka. Wytarzaj się w nim, wtedy będziesz miał większą wartość, ale i tak mnijeszą niż postawiony wcześniej brązowy klocek.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pug_79
-2 / 18

Zawsze mnie bawi, gdy w dyskusji o zachowaniu Polaków w czasie drugiej wojny zaraz pojawia się argument, ale przecież Niemcy byli gorsi i to oni są głównymi winnymi. To prawda, ale co to zmienia w dyskusji o zachowaniu Polaków? Że w porównaniu byliśmy lepsi? Tak dostarczał ofiary seryjnemu mordercy, ale sam ich nie zabijał i nie torturował? A nie, to spoko ... Czy współudział w morderstwie nie jest dokładnie tym samym co morderstwo? Wojna często pokazuje prawdziwe ludzkie oblicza. Część staje się bohaterami, z części wychodzą bestie. Narodowość nie ma tu wielkiego znaczenia, liczy się to jak zachowasz się w ekstremalnej sytuacji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MG02
+1 / 9

@Pug_79
Pewnie dla tego, że liczy się kontekst historyczny, kto odpowiada za organizację holocaustu i z jakich powodów Polacy donosili na ukrywających się żydów. Patrząc z perspektywy sytuacji w jakiej była polska po okupacją Niemiecką oskarżanie Polaków o współudział w holokauście jest z Twojej strony zwykłym kłamstwem. Takie skróty myślowe że Polacy są współwinni wymordowania Żydów to dokładnie to samo co wymyślone przez Niemców pojęcie "Polskie obozy koncentracyjne" Przypomnę, że za ukrywanie rodziny Żydowskiej była kara śmierci. Kogoś, kto w obawie o życie swoje I swojej rodziny nie pomógł sąsiadowi nie można nazwać pomocnikiem kata. Taka metafora, ale jak pod groźbą wymordowania całej rodziny każą komuś grać w rosyjską ruletkę z sąsiadem w wyniku czego sąsiad zginie to czy można taką osobę nazwać współwinnym morderstwa?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MG02
0 / 8

@Pug_79
Dodatkową parszywy manipulacją jest z Twojej strony tekst:
"Niemcy byli przecież gorsi, to oni są głównymi winnymi"
Takie porównanie to jest zwykłe chamstwo w stosunku do ofiar niemieckiego terroru. Niemcy byli JEDYNYMI winnymi holokaustu nie głownymi. Polacy, podobnie jak Żydzi byli ich ofiarami. Jedyna różnica jest taka, że polscy mieli nieco lepszy status w oczach niemców i byli drudzy w kolejce do eksterminacji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jeszczeNieZajety
+2 / 4

@Pug_79 Ze stron, z których pochodzi moka żona znane mi są różne historie opowiedziane przez tamtejszych mieszkańców. Na przykład gospodarz ukrywał rodzinę żydowską w stodole. Mieli zakaz wychodenia w dzień. Tylko głęboką nocą, gdy muszą. Raz się zdarzyło, że dzieci z tej rodziny zachciały jabłek i wyszły w dzień by pozbierać te co spadły. Sąsiad zobaczył. Przyszedł inny sąsiad, do tego który ukrywał i go ostrzegł, że tamten poleciał na policję. Żydzi musieli uciekać. Nie wiadomo co się z nimi stało. Nie ulega wątpliwości, że ten co doniósł dokładnie wiedział co czeka Żydów jak ich Niemcy złąpią. A jednak poszedł i doniósł.
Byli różnu Polacy..

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pug_79
+1 / 3

@MG02
Strasznie się nabzdyczyłeś i trochę oderwałeś od rzeczywistości. Pamiętaj, że Żydów w Polsce było przed wojną bardzo dużo, byli sąsiadami, często posiadali majątki. Wybuch wojny dał wielu mało przyjemnym osobnikom szansę łatwego wzbogacenia się z czego często korzystali. Jest też masa historii i Żydach wracających po wojnie by odzyskać swoje majątki z rąk ich sąsiadów, którzy zginęli w tym procesie. Zanim zaczniesz powiewać biało-czerwoną flagą, zastanów się kogo byś się bardziej bał, gdyby zabrakło prądu, gazu i zaopatrzenia w sklepach. Niemców, czy własnych sąsiadów ... Ludzie są wszędzie tacy sami. Większość z nas jest ok, jednak nie brakuje ludzi, którzy nie mają żadnych skrupułów i zabiją Cię za kilka złotych jeżeli będą mieli pewność własnej bezkarności.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MG02
0 / 0

@Pug_79
Jakby zabrakło prądu, gazu i zapotrzebowania to zacząłbym się bać w pierwszej kolejności tego co zniszczył elektrownie, zakręcił kurek z gazem i przerwał dostawy zapotrzenia, a nie sąsiadów. Sąsiadów bym się zaczął bać jakby skończyły się zapasy, a agresor proponował sąsiadom kilogram ziemniaków za doniesienie na sąsiada. To właśnie zrobili niemcy w Polsce. Przywołam odezwę do Polaków generalnego gubernatora: „Żydzi, którzy bez upoważnienia opuszczają wyznaczoną im dzielnicę, podlegają karze śmierci. Tej samej karze podlegają osoby, które takim Żydom świadomie dają kryjówkę”.
Czy się na zbzdyczałem... tak bo nikt nie wspomina kontekstu historycznego, sugerując, że naród Polski pomagał w organizacji holokaustu. Tych co ratowali i pomagali przetrwać wojnę wymienia się z imienia i nazwiska, a tych co donosili nazywa się ogólnie Polakami. Przypomnę, też że AK za pomoc Niemcom wydawała i wykonywała wyroki śmierci na zdrajcach. O tym też jakoś nikt nie wspomina. Więc uprzejmie proszę przy tego typu komentarzach o zachowanie kontekstu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mwa
+7 / 13

Dlaczego jak Żyd denuncjował Żyda to robił to ze strachu, ale jak Polak denuncjował Żyda to była oznaka antysemityzmu?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M madass07
+3 / 5

szkoda, że każdy Żyd, który mowi, że Zydzi też sprzedawali swoich do obozów są z automatu uciszani może wówczas mielibyśmy nieco pełniejszy i mniej zakłamany obraz tamtych czasów. Są takie zeznania w procesach po wojnie ale jakoś skrzętnie się je pomija. Podobnie jak sprawa z Anną Frank okazało się, że sprzedali ją swoi to zaraz podnieśli lalum, że to kłamstwo mimo lat badań i zaangarzowania profesorów i doktorów hostorii, którzy znaja temat. Ot takie podwójne standardy. Źle o Żydach może mówić tylko żyd i to nie zawsze

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N NormanFinkelstein
+2 / 2

Po pierwsze polskich koleborantów Polacy likwidowali. Po drugie żydowscy kolaboranci uciekali do państwa położonego w Palestynie i tam unikali odpowiedzialności jak kat Polaków salomon morel - żyd. Po trzecie podam ostatni skromny przykład bo szkoda czasu, każdy poszuka jak chce więcej a mianowicie łazar kaganowicz - żyd podpisał się pod mordem 22 000 Polaków w Katyniu. Dziękuję za uwagę. Ps: autoj to widać że jakiś ojkofob. Odrażająca cecha.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 17 lutego 2022 o 7:27

K kamk18
+1 / 1

według mnie nie ważne skąd jesteś ważne jaki jesteś

Odpowiedz Komentuj obrazkiem