Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
484 488
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar konradstru
+2 / 4

Niemozliwe!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
U ubooot
+3 / 7

tak samo było/jest w OFE - były "zyski" dopóki płaciłeś składki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MG02
+9 / 11

Tak z Ciekawości. Skoro jest podatek od zysku z odestek to kiedy dostanę ten minusowy podate od moich strat?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W konto usunięte
0 / 0

@MG02 straty też się zgłasza do skarbówki

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pomylilem_Strony
0 / 0

@MG02 jak sobie zarobisz. Jak zarobisz po stracie to będziesz mógł stratę odjąć od podstawy opodatkowania zysku. Tak więc nic za darmo :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MG02
0 / 0

@Pomylilem_Strony
Czyli jak moje papiery wartościowe straciły do tej pory 15% wartości to urząd skarbowy odda mi z tej straty 19% podateku belki?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
+19 / 25

Dlatego pierwsze co zrobiłam to się wypisałam z tego burdelu, razem z 90% innych pracowników. Trzeba tylko pamiętać, żeby się wypisywać do 4 lata. Już sam fakt, że nie dość, że Cię zapisali domyślnie i trzeba się było wypisywać to jeszcze trzeba to robić co 4 lata, o czymś świadczy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
+5 / 5

@KatzenKratzen ja się wypisałem też od razu.. i potem w temat się nie wgłębiałem... czy to znaczy że po 4 latach od momentu gdy się wypisałem oni mnie znów tam sami wpiszą i znów będę musiał się wypisywać? Sorry jeśli to pytanie wyda się glupie, ale jak napisałem... nie wgłębiałem się aż tak w zasady działania tego PPK

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
+8 / 10

@Pasqdnik82
Dokładnie tak! Musisz pamiętać, żeby co 4 lata się wypisywać ( a w zasadzie ponawiać deklarację o braku chęci zapisania się), bo inaczej Cię znów domyślnie zapiszą i pokapujesz się dopiero jak Ci po wypłacie pojadą. Dla mnie to jest ostateczny dowód na to, ze to jeden wielki pisi przekręt i skok na nasze pieniądze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
+6 / 8

@Koszowy
Ależ kolego, a kto CI broni brać udział w pisiej piramidzie? Czy ja gdzieś napisałam, ze jest zakaz? Każdy myślący człowiek wie, że to pisi przekręt (a nawet jakby nie wiedział to przymus wypisywania się co 4 lata - WYpisywania a nie ZApisywania - świadczy sam za siebie). Dla mnie to możesz od razu swoje pieniądze w zębach na Nowogrodzką nosić, nic mi do tego. A o moją emeryturę się nie martw. Inwestuję i to dobrze, wielokrotność tego, co zabrałby mi PIS za pośrednictwem swojej piramidy PPK. Zatem to raczej Ty za x lat pójdziesz po zasiłek, jak już będzie wiadomo, że PPK to pisia wydmuszka. Moje inwestycje są bezpieczne, bo z dala od PIS.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 14 marca 2022 o 18:01

K konto usunięte
+6 / 8

@Koszowy
Jakieś piramidalne bzdety wygadujesz. Jacy, kurna, aktywiści? Aktywiści czego? Że wyrażam swoje zdanie, przeciwne do Twojego to znaczy, ze jestem jakimś "aktywistą"? Że umiem myślec, liczyć, wyciagam wnioski i umiem sama zainwestować swoje pieniądze to znaczy, ze "strzelam sobie w stopę"? I co ja niby próbuję komu udowadniać? Człowiek kilka postów wcześniej spytał, czy to prawda, ze co 4 lata musi pamiętać o wypisaniu się z tej piramidy finansowej, ja mu odpowiedziałam (zgodnie z prawdą, bo tak stanowią przepisy), że tak i niby co to ma komukolwiek udowodnić? Czy Ty w ogóle czytasz to, co piszesz? To Ty usiłujesz na siłę mi udowodnić, że pisie przekręt finansowy jest cacy i cudowny i że głupi jest ten, co laski pańskiej nie docenia. Ale CI ta pisia propaganda mózg wyprała, to strach

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
+4 / 4

@Koszowy No spoko, niech sobie każdy robi jak chce... ale skoro ja się raz wypisałem to sie wypisałem i moja późniejsza decyzja niech będzie taka że jednak chce się wpisać.... i się wpiszę swoją deklaracją.... a nie że oni znów mnie zapiszą... ciekawe czy w ogóle dadzą znać że znów mam się wypisać, czy dopiero będę mógł jak się zorientuję.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
+4 / 8

@Koszowy
Żadna ideologia. Ideologię to Ty sobie dorabiasz. Zwykła nieufność wobec obecnie panującej władzy, która od 7 lat udowadnia, że czego się nie dotknie to spiep..rzy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
+1 / 1

@Koszowy ja sobie odkładam sam... niech mnie państwo nie wyręcza bo jak zechcą to po prostu zrobią ustawę, że kasę sobie wezmą... i im będzie można gó...no zrobić.... co ważniejsze, nie odkładam w złotówkach... a do swojej emerytury mam jeszcze sporo... będzie ona marna bo mam wiele lat pracy nieudokumentowanej i na czarno za granicą również... więc składkową ZUSowską będę miał marną, ale dbam o to by poza tymi groszami z ZUS, mieć coś dodatkowego swojego... a nie z jakichś PPK :P

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-4 / 6

@Pasqdnik82
>jak zechcą to po prostu zrobią ustawę, że kasę sobie wezmą.

Właśnie po to jest ustawa o PPK, żeby nie mogli wziąć. Jasne, wziąć mogą wszystko, ale to mogą wziąć dowolne coś twojego. Dom, auto, żonę, psa. Ale na poziomie cywilizowanym PPK stanowi ulepszenie OFE, gdzie właśnie nie było zabezpieczeń i Donald kreatywnie część przeksięgował oraz zamieszał.

> a do swojej emerytury mam jeszcze sporo...

Też tak myślałem i obudziłem się z ręką w nocniku.

> mieć coś dodatkowego swojego... a nie z jakichś PPK :P

ale PPK to własnie swoje. Jeden z rodzajów funduszy emerytalnych, całkiem ciekawie pomyślany.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pomylilem_Strony
+4 / 4

@Koszowy obudziłeś się z ręką w nocniku, bo uwierzyłeś w inny system promowany przez państwo - ZUS. Gdybyś nie wierzył w ZUS to pewnie zacząłbyś oszczędzać/inwestować, dlatego ciężko jest zrozumieć dlaczego że "bronisz" innego systemu oferowanego przez państwo. Poza tym bronienie PPK analogią do IKE oznacza brak znajomości obu tych instrumentów. IKE pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania, PPK podnosi podstawę opodatkowania. W IKE możesz wybrać podmiot, który obraca środkami, nawet możesz wybrać portfel inwestycji, w PPK pieniędzmi obraz PFR zgodnie z ustawą.PFR jest funduszem działającym poza budżetem, który ostatnio służy do ukrywania deficytu i praniu bru.... wróć... "nielegalnie wydrukowanych" pieniędzy. Można ten fundusz, że tak brzydko powiem "zbankrutować" i pewnie kiedyś ten temat pojawi się na tapecie. Do tego portfel inwestycji narzucają politycy. Ba! Nawet 50% portfela to jest ładowanie w obligacje, które płaca mniej niż inflacja i ten stan rzeczy trochę potrwa. Zarządzający PPK ponadto mogą w dosyć dużym stopni kreować wyceny niektórych spółek skarbu państwa (w te mogą inwestować), a mając dostęp to tej wiedzy można się nieźle obłowić. Argumentów merytorycznych można podawać dziesiątki, niemniej sam argument "że to wałek pisowski" jest racjonalny (nie merytoryczny, ale racjonalny), ponieważ pisowi nic produktywnego przez ostatnie 7 lat się nie udało. Kompletnie nic, dlatego wiara, że PPK im wyjdzie.... jest szaloną wiarą. Dlatego doskonale rozumiem ludzi prezentujących ten pogląd.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
0 / 4

@Koszowy Czyli masz pretensje do innych, bo za ich namową unikałeś kiepsko zarządzanego państwowego molocha, ale zapomniałeś o zabezpieczeniu finansów na własną rękę? No pogratulować.
Całe założenie unikania państwowych systemów "oszczędzania" polega na przenoszeniu środków na własne, niezależne inwestycje. Możesz mieć pretensje tylko do siebie, że wycofałem środki z jednego systemu i nie ulokowałeś ich w czymkolwiek innym.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Ricochet69
0 / 2

@Koszowy Taki stary, a jeszcze w bajki wierzy ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
0 / 0

@Koszowy Ja nie wierzyłem w OFE, nie wierzę w PKK... no może rzeczywiście obudzę się z ręką w nocniku..... i serio ja sobie wolę odkładać na emeryturę sam (poza tym co mi ZUS tam naliczy i pobierze czy tego chcę czy nie chcę) a pewną ciekawą sumkę już mam i co miesiąc do niej dokładam (i nie, nie są to papierki chowane w skarpecie)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-3 / 5

@ZONTAR
>Czyli masz pretensje do innych,

Bynajmniej. Uznaję własną głupotę, analogicznie jak teraz wskazuję palcem na głupotę rezygnacji z PPK przez młodych-gniewnych, podobnych do tego, jakim ja byłem 20 lat temu.

>bo za ich namową unikałeś kiepsko zarządzanego państwowego molocha,

IKE to nie jest kiepsko zarządzany państwowy moloch.
Podobnie jak PPK.

@Pasqdnik82
> Ja nie wierzyłem w OFE, nie wierzę w PKK...

A co masz przeciwko OFE? To, że Donald przeksięgował kreatywnie część obligacyjną? No cóż, wykorzystał lukę i dlatego teraz ulepszono system jako PPK. Czy jest idealny? Zapewne nie. Czy inne metody są idealne? Też nie.
Ja widzę w PPK spory bonus, bo na starcie od każdego zainwestowanego 100zł masz ~75zł dołożone. Takiego zwrotu nie daje żadna stabilna inwestycja.

>serio ja sobie wolę odkładać na emeryturę sam

PPK to też forma odkładania samemu. No jasne, ja rozumiem, że masz na oku lepsze i z lepszym zwrotem (choć biorąc pod uwagę owe 75 dokładane, to już znaczy że jesteś w wąskiej grupie specjalistów), ale przekrojowo przez społeczeństwo i z uwagi na fakt, że Szeregowy Kowalski nie ma takich skilów/czasu/chęci, to PPK wydaje się być naprawdę ciekawym rozwiązaniem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamIM
0 / 2

@Koszowy
"... Dlatego właśnie obecna władza zadbała o to, że tu pieniądze są prywatne, podlegają dziedziczeniu i nie grozi taka akcja, jak tuskowy skok na OFE..." zacytuję Kargula "... i co uwierzyła? :) :) :) ..."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
0 / 0

@Koszowy
A przypomnij mi, kiedy to Tusk "skoczył" na OFE? Czy wtedy kiedy zadecydował, ze fundusze maja być obligatoryjnie przeniesione do ZUS albo juma 15% "opłaty przekształceniowej"? A nie.. czekaj...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-4 / 4

@KatzenKratzen
No przecież to PO wprowadziło zmiany, które prowadzą do likwidacji OFE, a PiS je przystopował potem próbując właśnie bardziej łagodnie i do PPK.

To przecie PO przeksięgowało kreatywnie część obligacyjną z OFE do ZUS i zatrzymało wpłaty do OFE.

Fakt, PiS nie zareagował jakoś aktywnie, żeby to cofnąć, po zmianie władzy, ale za to wypracowali lepszą koncepcję PPK, żeby właśnie na przyszłość zablokować takie możliwe kreatywne księgowania, albo choć je utrudnić.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
+1 / 1

@Koszowy
Ale 15% 'Opłaty przekształceniowej" ładnie przemilczałeś :) Niewygodny temat, bo nie pasuje do koncepcii miłościwie nam pomagającego i sprzątającego po Tusku PISu, co? xD

Skoro reforma OFE była zła to bardzo dobrze, ze została powstrzymana przez PO. PO jednak nie ukradło od tej kwoty ani złotówki, jak to zrobił Twój gloryfikowany PIS.

Poczekaj, poczekaj, jak zostaną na trzecią kadencję (a wszystko na to wskazuje) zobaczą puste dno kasy. Zobaczysz, co będą potrafili zrobić z tymi "nietykalnymi" (według Ciebie) pieniędzmi z PPK. A ja wtedy z przyjemnością pochrupię sobie popcorn gratulując sobie dalekowzroczności

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
+3 / 3

@Koszowy "na starcie od każdego zainwestowanego 100zł masz ~75zł dołożone"
To już jest jeden z powodów, aby taki system pogrzebać. Pracodawca ma obowiązek "dobrowolnie" dokładać, a państwo się szczyci swoim sukcesem jaki to oni wydajny system stworzyli. Całkiem niedawno Mateuszek mówił, że dzięki zaradności państwa ludzie ma swoich kontach mają już 150% tego, co na nie wsadzili! Taki to system wspaniały! Oczywiście nic nie wspomnieli o tym, że to wyjęto z kieszeni pracodawcy. Znowu pracodawcy nie są głupi. Dla pracodawcy liczy się ogólny koszt zatrudnienia. Jak przez PPK będzie musiał dokładać do stanowiska, to przytnie inaczej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-3 / 3

@Pomylilem_Strony
>@Koszowy obudziłeś się z ręką w nocniku, bo uwierzyłeś w inny system promowany przez państwo - ZUS.

No wlaśnie nie. w 2000 roku byłem na fali ogólnego hejtu emerytalnego, tego który teraz dotyka PPK. I przez lata robiłem wszystko, żeby nie odkładać nic na ZUS ani na różne IKE i OFE.

Tak samo robią teraz młodzi. Hejtują PPK, uciekają od ZUS, gdzie się da, żyją mrzonką, że się dorobią, to odłożą potem szybko na konto oszczędnościowe.

>dlatego ciężko jest zrozumieć dlaczego że "bronisz" innego systemu oferowanego przez państwo.

Ale PPK to nie jest system oferowany przez Państwo. Przecież tam są komercyjne fundusze, spośród których pracodawca wybiera. Państwo dostarcza podstaw prawnych, tak jak do IKE, IKZE czy innych rozwiązań emerytalnych.

>Poza tym bronienie PPK analogią do IKE oznacza brak znajomości obu tych instrumentów. IKE pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania,

W jaki sposób?


>W IKE możesz wybrać podmiot, który obraca środkami,

Tu wybiera pracodawca ale po konsultacjach z załogą.

> nawet możesz wybrać portfel inwestycji, w PPK pieniędzmi obraz PFR zgodnie z ustawą.

Owszem, jest mniejsza elastyczność, za to są premie, bonusy oraz właśnie to jest rozwiązanie skrojone pod ogół. Jeżeli @KatzenKratzen pisze, że „wypisałam z tego burdelu, razem z 90% innych pracowników.” to ja natychmiast tam widzę ciąg dalszy „i nie poszliśmy nigdzie indziej, a jak poszliśmy, to efekty gorsze”. Bo dla przeciętnego „rezygnowacza” z PPK, to paradoksalnie PPK da najlepsze efekty.

>ponieważ pisowi nic produktywnego przez ostatnie 7 lat się nie udało.

I to jest właśnie paskudna ideologia. Jasne – są błędy, ale uważam, że wiele zrobiono dobrze, wiele tak sobie ale do przodu. Uważam też, że nie bardzo jest lepsza alternatywa, bo pomimo wad, to obecny rząd jest najlepszy z dostępnych wariantów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-1 / 1

@KatzenKratzen
>A przypomnij mi, kiedy to Tusk "skoczył" na OFE?

W dniu 27 grudnia 2013 Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianach w systemie emerytalnym przewidującą przekazanie w dniu 3 lutego 2014 do ZUS skarbowych papierów wartościowych posiadanych przez OFE, a następnie ich umorzenie (Dz.U. z 2013 r. poz. 1717).

(źródło: Wikipedia)

Przez dwie kolejne kadencje (2007–2015) PiS było największą partią opozycyjną w parlamencie.
(źródło: Wikipedia)

2013 mieści się w 2007-2015, więc jakby za czasów, kiedy rządziło PO a nie PiS.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
+2 / 2

@Koszowy
No to teraz już się ujawniłeś do końca :)
Zwykły PISi troll, tak jak przypuszczałam a teraz mam pewność.

Co zrobili dobrze, wymieniaj:
1..
2..
3..

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-1 / 1

@KatzenKratzen

>Ale 15% 'Opłaty przekształceniowej" ładnie przemilczałeś :) Niewygodny temat, bo nie pasuje do koncepcii miłościwie nam pomagającego i sprzątającego po Tusku PISu, co? xD

Dlaczego? ta opłata ma sens dla równości i sprawiedliwości.

Obywatel A: Wybiera ZUS i środki z OFE trafiają do ZUS, na jego subkonto, więc będzie z nich dostawał emeryturę opodatkowaną.

Obywatel B: Wybiera IKE i środki z OFE trafiają do IKE, więc będzie nieopodatkowane.

(swoją drogą, nie chce mi się szukać, kto tę opłatę wprowadził)


>Skoro reforma OFE była zła to bardzo dobrze, ze została powstrzymana przez PO.

EEEEEEEEEEEEE? Jak powstrzymana? PO przeksięgowało kreatywnie część obligacyjną OFE na subkonta ZUS, po to, żeby „wykupić” obligacje rządowe „żetonami” a nie gotówką. Wykup obligacji musiałby trafić na konto OFE w złotówkach. A tak trafił na subkonto ZUS w postaci „weksla” na poczet przyszłej emerytury, której część przepadnie, bo ludzie poumierają, a część się odwlekło w czasie i już PO nie rządzi, a zysk w 2013 był.

@ZONTAR
>Pracodawca ma obowiązek "dobrowolnie" dokładać, a państwo się szczyci swoim sukcesem jaki to oni wydajny system stworzyli.

Nie tylko pracodawca, bo państwo też dokłada.

ATPO, musze to sprawdzić, ale czy ta kasa nie jest kosztem pracodawcy obniżającym podstawę opodatkowania?

ATPO2, w twojej ukochanej federacji nie są modne pracownicze plany emerytalne już od dawna?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-4 / 4

@KatzenKratzen

1. Wprowadzenie niedziel niehandlowych

2. Sprawne wdrożenie systemu szczepień kowidowych

3. PPK

4. Ogarnianie rzeczywistości ekonomicznej w sytuacji plandemii oraz galopującego teraz ogólnoświatowego krachu, jakiego współczesna cywilizacja nie widziała.

Ogólnie to spodziewasz się wymieniania jakiś spektakularnych cudów zamiany wody w wino i ożywienia umarłego. Całościowo rządy PiS są przeciętne (ale nie widzę lepszych na horyzoncie) i po prostu poprawne. Taka Trójka z Plusem. Więc na pewno nie wymienię ci niczego, co powiesz: Łał, faktycznie, idealne, nie ma wad, a do tego jakie kluczowe dla wszystkich. Ale ważne, że ten kuter płynie, dorsze w sieci są, nie trzeba od razu nałapać małż z przecudnymi perłami. Zwłaszcza że obok nie widać kutra, który miałby szanse na takie nałapanie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
+2 / 2

@Koszowy
- Wprowadzenie niedziel niehandlowych - jedna z najgorszych, najgłupszych i najbardziej niepotrzebnych decyzji, na całe szczęście dość kreatywnie przez sklepy i naród omijana
- PPK - przygotowanie dla siebie kasy do zajumania na przyszłość
- Sprawne ogarnięcie szczepień - jak każde państwo, które miało dostęp do zakupu szczepionek. Przy okazji skłócili naród po raz kolejny (że choćby przypomnę wielką aferę o kilkanaście szczepionek, które dostali aktorzy podczas gdy pół roku później szczepionki wylewano do zlewów). Największą zasługę w propagowaniu szczepień miało środowisko medyczne i autorytety w rodzaju bardzo znanych i uznanych Polaków. Nierząd najmniejszą.

Ogarnianie rzeczywistości ekonomicznej - buchachachachacha! Ależ przywalił w płot, nie boli Cię łepetyna? Ponad 8 % inflacji )PRZED wojną, żebyś nie zwalał na wojnę) to jest ogarnianie rzeczywistości ekonomicznej?

Nie trafiłeś ani razu. Spróbujesz jeszcze, czy już dziś Nowogrodzka z przekazem dnia nie pracuje?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
0 / 0

@Koszowy Trudno to nazwać pracowniczym planem emerytalnym. Masz konta działające podobnie do OFE, ale są zupełnie dobrowolne i sam możesz sobie wybrać, gdzie chcesz wpłacać środki. Uwzględnienie dopłat pracodawcy w ocenie opłacalności umowy to normalna rzecz. Sęk w tym, że to wszystko jest faktycznie dobrowolne i ustalane z pracodawcą. Mi pracodawca dorzuca się na HSA i 401k, czyli sami z siebie przelewają mi kasę (pomijając jakiekolwiek opodatkowanie) na konto zdrowotne i fundusz emerytalny. Do tego mogę decydować, ile chcę dołożyć ze swojego wynagrodzenia brutto (leci też bez opodatkowania). HSA mogę wykorzystywać na pokrycie kosztów leczenia (tych poza ubezpieczeniem), czyli w praktyce koszta leczenia nie podlegają opodatkowaniu. 401k i podobne systemy można inwestować i też nie podlegają opodatkowaniu do momentu wypłaty. No i co najważniejsze, są moje, nikt nie może mi tego zabrać i jest w pełni dziedziczne. PPK natomiast skrzętnie ukrywa fakt, że pracodawca się dokłada. Gdyby to miało działać tak, jak działa w USA, to byś zwyczajnie składał jakiś wniosek mówiący "przekazujcie 5% mojego dochodu tutaj na moje konto emerytalne" i tyle.
Polskie prawo jest specjalnie skonstruowane tak, aby zaciemniać wszystko, wprowadzać ludzi w błąd i manipulować sporą częścią społeczeństwa, która się w tym nie orientuje. Ogrom ludzi nawet nie wie, że pracodawca płaci dużo więcej niż ich kwota brutto. Przecież składka emerytalna to tylko 9,75%. Niecałe 10% odkładasz na konto ZUS, a tam magicznie wpływa 19,5% kwoty brutto. Czysta magia. Żeby było śmieszniej, jak przekraczasz 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia, to przestajesz odprowadzać te 9,75% na ZUS, a drugie tyle magicznie znika. Między innymi przez to B2B jest tak opłacalne. Pracodawcy dobrze wiedzą, że odprowadzają jeszcze sporo składek. Przechodząc na B2B nie tylko dostajesz kontrolę nad sporą częścią składek odprowadzanych od kwoty brutto, ale też dostajesz sporo z kosztów pracodawcy, które inaczej i tak by ponosił.
System w USA też nie jest idealny, też jest kilka procent kosztów przerzuconych na pracodawcę, które inaczej byś zapłacił z własnej kieszeni. Chociażby Medicare to 1,5%, Social Security to 6,2%. W praktyce jest to prawie dwa razy tyle, bo pracodawca odprowadza drugie tyle. W praktyce więc FICA wynosi 15,4% kwoty brutto lub 14,3% łącznych kosztów (gdy traktujemy koszta pracodawcy jako brutto). Oszukańcze podobnie do systemu w Polsce, ale przynajmniej w miarę sprawiedliwe. FICA nie jest składką, jest podatkiem. Nie trafia na żadne konto pracownika, idzie do wora wsparcia socjalnego. Przynajmniej to jest dosyć klarowne bez mydlenia ludziom oczu wirtualnym pieniądzem zgromadzonym bez pokrycia w jakimś systemie państwowym.

Co do reszty, zgadzam się z @KatzenKratzen

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
0 / 0

@ZONTAR
Oczywiście masz rację. Ale pisi troll za Chiny Ludowe nie zrozumie, więc chyba szkoda Twojego czasu poświęconego na ten, skądinąd słuszny, wywód.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-2 / 2

@KatzenKratzen
Trafiłem każdy raz, przecież nie spodziewam się, że przekonam tak zaciętą i wściekłą osobę. Jak już nawet przekręty aktorzyn wrzucasz do worka rządu, to naprawdę nie ma o czym mówić.


Tak, inflacja jest galopująca WSZĘDZIE. nie twierdzę, że Cudownym Dotykiem Rząd Uczynił Polskę Rajem. Dawałem trójkę z plusem! Ogarniają, pomimo, że tak, sytuacja światowa jest dramatyczna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
+1 / 1

@Koszowy
Nie trafiłeś ani pół razu. Przypomnij sobie kryzys 2008 roku i to, jak przez niego przeszła Polska (jesli nie pamiętasz to CI przypomnę - niemal nieodczuwalnie). Oczywiście nie zamierzam Cię przekonywać. Tak twardogłowego, ograniczonego i zakutego PISiora z klapkami na oczach nic nie przekona. Idź pooglądać TVPis, może Ci jeszcze jakiś argumencik podsuną, jak to pięknie i dobrze jest w Polsce pod najgorszym rządem w dziejach powojennej Polski.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-2 / 2

@ZONTAR
> No i co najważniejsze, są moje, nikt nie może mi tego zabrać i jest w pełni dziedziczne.


Tak jak IKE, IKZE i PPK właśnie. Dlatego powstało, zamiast OFE, które było państwowe i było bliższe ZUS i dlatego PO mogło dokonać przeksięgowania.

>PPK natomiast skrzętnie ukrywa fakt, że pracodawca się dokłada. Gdyby to miało działać tak, jak działa w USA, to byś zwyczajnie składał jakiś wniosek mówiący "przekazujcie 5% mojego dochodu tutaj na moje konto emerytalne" i tyle.


Tak działa IKZE, nawet w sumie prościej, bo sam przelewasz, a nie pracodawca. Jest też w polsce PPE. Nie analizowałem, ale chyba ono jest bliższe temu, co piszesz. Tylko skrajnie niemodne, bo w PL nie ma kultury odkładania na emeryturę. I właśnie lekko wmuszane PPK jest kłopocikiem, a PPE nie wmuszane zupełnie to już leży i kwiczy.

>Przechodząc na B2B nie tylko dostajesz kontrolę nad sporą częścią składek odprowadzanych od kwoty brutto, ale też dostajesz sporo z kosztów pracodawcy, które inaczej i tak by ponosił.

Tyle, że Polacy tych pieniędzy z B2B nie wpłacają na ZUS, tylko przejadają i potem taki Cugowski czy inne Jandy płaczą w mediach, jak to mają gówno-emeryturkę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-2 / 2

@KatzenKratzen
Nie dzięki działaniom rządu. To był inny kryzys. Wywołany czynnikami, które wtedy polski nie obejmowały. Był do tego bardzo maleńki w porównaniu z obecnym i dotyczył kawałka, a nie całego świata. To był kryzysik.

Dziękuję, pójdę. Robisz naprawdę dobrą robotę, bo ilekroć moja ocena PiS spada do Trzy z plusem, natrafiam na osobę twojego pokroju i od razu moja ocena rośnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
+1 / 1

@Koszowy OFE nie było państwowe. Przynajmniej nie z początku. To były normalne, otwarte fundusze i były bardziej niezależne od państwa niż PPK. Dopiero z czasem państwo uznało, że OFE ma obowiązek inwestować minimum ileś procent kapitału w obligacje państwowe. Jak już państwo nie było zbyt wypłacalne, to poszli za ciosem i nakazali przeniesienie skarbowych papierów wartościowych do ZUS oraz umorzenie należności wobec OFE. Nie ma żadnej gwarancji, że znowu czegoś takiego nie zrobią.

Z drugą kwestią się zgodzę. Po prostu państwowe obciążenia są już tak duże, że nikomu w głowie odkładanie jeszcze więcej. 19,5% kwoty brutto trafia do ZUS. Zarabiając 5000zł brutto w 2021 roku na rękę miałeś 3600zł, a do ZUS co miesiąc szło blisko 1600zł. Do tego jeszcze fundusze świadczeń pracowniczych, "ubezpieczenie" zdrowotne i podatek dochodowy. Trudno przy takich obciążeniach oczekiwać, że ludzie jeszcze dobrowolnie będą pakować kasę w skarpetę.
Jedną z rzeczy, które według mnie są tutaj rażące jest właśnie podejście do składek emerytalnych. Niech sobie będzie obowiązkowa składka, ale powinna być określona na dosyć niskim poziomie. Wszystko powyżej tego powinno być do dyspozycji obywatela. Chce pakować w ZUS - droga wolna. Nie chce, niech sobie odkłada gdzie chce. Skoro zwykły pracownik najniższego szczebla może odkładać na emeryturę w ZUS 600zł i powinien być w stanie przeżyć z tej emerytury, to dlaczego osoba wykwalifikowana ma płacić kilka tysięcy na to samo? Bo ludzie wykwalifikowani nie przeżyją za tą samą kwotę? Czy może są za głupi aby rozporządzać swoim dochodem? Państwowa emerytura nie jest takim złym rozwiązaniem pod warunkiem, że jest określona na minimalnym poziomie, zapewnia tylko egzystencję i jednocześnie wymaga tylko tak niskiego wkładu. Cokolwiek sobie wypracujesz powyżej kosztów egzystencji, rozporządzaj sobie tym jak chcesz, inwestuj jak chcesz. Rolą państwa jest co najwyżej zadbanie o to, aby te najmniej wykwalifikowane i zaradne jednostki nie zostały z palcem w tyłku i z tym nie mam problemu tak długo, jak ode mnie też by wymagali wpłacania składki rzędu kilku stów, a nie kilku tysięcy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
0 / 0

@Koszowy
I dokładnie to samo uważam o NFZ. W USA jest prosty podział. 3% (po 1,5% po stronie pracownika i pracodawcy) idzie na Medicare i jest podatkiem socjalnym liniowym od dochodu. Idzie do wora i służy do pomocy potrzebującym - podstawowa opieka zdrowotna dla emerytów, rencistów czy niepełnosprawnych. A na resztę zarabiasz i płacisz sobie sam. Aby NFZ był sprawiedliwy, musielibyśmy zmienić dwie rzeczy w formie jego finansowania i zrobić to praktycznie na wzór USA. Po pierwsze, składka ubezpieczeniowa oddzielona od podatku socjalnego. Ubezpieczenie kosztuje X od osoby, podatek to % przychodu. Nadal ludzie zarabiający więcej będą płacić proporcjonalnie więcej podatku, ale nie wzrośnie im cena składki. To jest jakaś kpina, żeby samotny programista płacił 2000zł składki zdrowotnej, a jakiś niewykwalifikowany robol płacił 300zł na 5 osobową rodzinę. Gwoli ścisłości, ubezpieczenie w USA zazwyczaj dzieli się na osoby dorosłe i dzieci ogółem. Nie zalezy już od liczby dzieci i jest dla nich nieco tańsze. Ubezpieczenie swojego partnera na siebie jest droższe niż jakby dwójka rodziców pracowała i każde miało swoje ubezpieczenie. Inaczej mówiąc, jak żona pójdzie do pracy w Polsce, to zapłaci składkę zdrowotną na coś, co miała wcześniej za darmo od męża. Jak żona pójdzie do pracy w USA, to zapłaci mniej za zdrowotne, niż jej mąż do tej pory płaciłc (zakładając podobną pracę, bo pracodawcy też mają różne zniżki grupowe). Po drugie, ubezpieczenie w Polsce to wszystko albo nic. Jak potrzebujesz operacji wartej 10 tysięcy i na NFZ masz rok kolejki, to możesz pójść prywatnie płacąc powiedzmy 15 tysięcy lub czekać. W USA masz jasno określone warunki finansowania w i poza siecią, to samo powinno być w Polsce. Idziesz na prywatę, to niech to ubezpieczenie nawet pokryje do 80% kosztów, jakie by poniosło na NFZ. Nadal będzie 20% na plusie, a jednak zapłacisz tylko 7 tysięcy za operację zamiast pełnych 15. Sam już to kiedyś przerabiałem. Nie chcesz czekać w kolejce, to jesteś zdany na siebie. Nie masz prawa do zwrotu jeśli dostałeś termin, nawet jak jest w następnym stuleciu. Przecież nie odmówiono usługi, a jedynie odroczono ją daleko w przyszłość.

Nie wiem jakich znasz Polaków, nie obchodzi mnie Janda czy inny Cugowski. Jego kasa, jego problem. Trzeba liczyć się z tym, że wielu z obecnych emerytów żyło w innym systemie. Natomiast zasadnicza większość moich znajomych pracujących na B2B inwestuje kasę. Niektórzy zaczęli odkładać też na stabilniejsze fundusze emerytalne, ale większości z nich bardziej opłaciła się inwestycja w nieruchomości niż odkładanie z jednoczesnym spłacaniem kredytu. I to jest też coś, co trzeba wytknąć. Masa ludzi bierze kredyt na 30 lat, a oprocentowanie ich kredytu zjada więcej niż zyskują na waloryzacji ich oszczędności emerytalnych. Lepiej by wyszli na tym, gdyby wzięli mniejszy kredyt i szybciej go spłacili niż rozkładając go na więcej lat i jednocześnie odkładają kasę na konto. To jest logiczne, inaczej ludzie by brali kredyt aby przelać na fundusz emerytalny. Siłą rzeczy koszta kredytów muszą być wyższe od korzyści z trzymania oszczędności, inaczej każdy by brał kredyt i odkładał. Jaki jest więc sens zmuszania ludzi do odkładania, kiedy jednocześnie zadłużają się na wiele lat i płacą więcej w odsetkach? To zwyczajny bat.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
0 / 0

@Koszowy Tak gwoli ścisłości, fundusze emerytalne mają być najstabilniejszą formą inwestycji. W przeciwieństwie do innych funduszy inwestycyjnych, minimalizują ryzyko kosztem rentowności. Jak inwestujesz w jeden sektor gospodarki i ten sektor zdechnie, to nawet przy dobrej koniunkturze jesteś stratny. Fundusze emerytalne korzystają z całej palety inwestycji i dzięki temu wartość tych inwestycji odzwierciedla koniunkturę. Nie ważne, czy jeden sektor zdycha, a drugi bije rekordy. Uśrednione inwestycje dają nam uśrednione zyski adekwatne do ogólnej sytuacji gospodarczej. Czyli jak wpakujesz tam jakąś kwotę, to po wielu latach będziesz miał kwotę o podobnej wartości. Jak rynek pójdzie do przodu i wszyscy się wzbogacą, to i te inwestycje będą więcej warte. Model prosty i fajny.
Gwoździem do trumy OFE były inwestycje w obligacje państwowe. Ponad 50% funduszy zgromadzonych w OFE było inwestowane w obligacje państwowe. Nic w tym by nie było złego gdyby nie to, że państwo jest bankrutem i była to beznadziejna inwestycja. Gdyby tak zostało, to razem z posypaniem się wartości obligacji państwowych ludzie by stracili masę kasy. No i ówczesna władza próbując ratować sytuację ustanowiła prawo, które po aktualnej wartości sypiących się obligacji przeniesie to do ZUS. W czym jest różnica? ZUS prowadzi waloryzację w inny sposób. Nie jest ona oparta o realne obligacje, akcje czy inwestycje, a o czystą kalkulację i obietnice. Czyli miałeś w ręku papiery wartościowe wydane przez państwo, które mogły mocno stracić na wartości. Teraz nie masz w ręku nic poza obietnicą tego samego państwa, że dostaniesz pieniądze.
No a co to ma do PPK? Obecnie 35% kapitału PPK jest ulokowane w obligacjach. Ale co tam PPK, mam tu coś lepszego:
"Indywidualne Konto Emerytalne to forma gromadzenia oszczędności na emeryturę. Konto IKE-Obligacje jest szczególnym rodzajem konta emerytalnego prowadzonego przez PKO Bank Polski, w ramach którego można nabywać obligacje skarbowe. Oznacza to, że istnieje możliwość bezpiecznego oszczędzania na emeryturę poprzez zakup obligacji skarbowych."
Stawiam skrzynkę wódki, że za jakieś 20-30 lat obecnej polityki cały kapitał zgromadzony na tych kontach poleci tak samo do ZUS z dokładnie tego samego powodu.
Teoretycznie obligacje państwowe powinny być najbezpieczniejszą formą inwestycji, przecież to państwo gwarantuje nam swoją wypłacalność i rentowność programu, państwo nie może nas oszukać, okraść czy zbankrutować, nie? Tylko jak już nam Bronek i ekipa pokazali, jak najbardziej może. Skoro raz tak zrobili i im się upiekło, to dlaczego nie zrobić tego kolejny raz? Jak ktoś kupił obligacje bez korekty inflacyjnej, to jest teraz w tyłku. Co ciekawe, obecnie są cztery rodzaje obligacji indeksowanych inflacją. ROS i ROD przysługują tylko beneficjentom 500+. Super polityka, nie powiem. Pozostałe można kupić. Brać obligacje bez indeksowania inflacją to spore ryzyko. 1,5-1,6% oprocentowania przy inflacji 8,5% to kpina. Pozostałe dwie mają oprocentowanie rzędu 1-1,5% plus stopa inflacyjna, są jedynym względnie bezpiecznym środkiem. Tylko pierwszy rok odsetkowy ma stałe oprocentowanie 1,8-2,2%. Jeśli obecna inflacja się utrzyma, to po pierwszym roku człowiek będzie stratny z 5-7%, a w kolejnych latach dopiero będzie odrabiał. Czyli przy inwestycji na 10 lat wyjdziesz najwyżej nieco powyżej zera. Jako zabezpieczenie emerytalne nie jest to takie złe. W końcu chodzi o to, aby pieniądze nie straciły wartości, a tutaj inwestycja na 10 lat zniweluje nam inflację i nawet da nieco zysków. Oczywiście o ile znowu władza nie zrobi wała, który pozwoli przejąć obligacje od IKE czy PPK i magicznie zamienić je w sztuczną kwotę na koncie ZUS.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-2 / 2

@ZONTAR
> OFE nie było państwowe. […] nakazali przeniesienie skarbowych papierów wartościowych do ZUS oraz umorzenie należności wobec OFE. Nie ma żadnej gwarancji, że znowu czegoś takiego nie zrobią.

Nie było państwowe w zakresie inwestycji, ale te pieniądze nie były własnością obywatela. Tak jak subkonto w ZUS nie jest. Dlatego był możliwy Skok Tuska. I dlatego w PPK jest to poprawione. Środki PPK podlegają dziedziczeniu, możesz je wypłacić itp.

>19,5% kwoty brutto trafia do ZUS. Zarabiając 5000zł brutto w 2021 roku na rękę miałeś 3600zł, a do ZUS co miesiąc szło blisko 1600zł.

To następna sprawa, że ZUS jest całkiem sensownym rozwiązaniem, a w polsce Pewne Kręgi wykreowały modę na nie lubienie ZUS i na uciekanie od ZUS. A ZUS to całkiem przyzwoity system ubezpieczenia społecznego.

>Skoro zwykły pracownik najniższego szczebla może odkładać na emeryturę w ZUS 600zł i powinien być w stanie przeżyć z tej emerytury, to dlaczego osoba wykwalifikowana ma płacić kilka tysięcy na to samo?

No nie to samo. Ja np. płacę bardzo mało na ZUS, bo jak głupek uciekałem przez 20 lat od tego, więc mam niewielkie subkonto i moja emerytura będzie żałosna. Będę mógł dołaczyć do Cugowskiego z biadoleniem. On też nie płacił. Za to np. moi rodzice sobie żyją na emeryturce jak pączki w maśle i dostają więcej emerytury niż ja miałem do planedemii dochodów z pracy.

>Bo ludzie wykwalifikowani nie przeżyją za tą samą kwotę?

To nie ma związku z kwalifikacjami, a ze składkami i dochodem.

>Państwowa emerytura nie jest takim złym rozwiązaniem pod warunkiem, że jest określona na minimalnym poziomie,

Też tak myślałem 20 lat temu. A teraz widzę, jak moi starzy sobie mają złotą jesień na emeryturce, a ja jestem w czarnej dziurze, bo uciekałem od ZUS.


>Cokolwiek sobie wypracujesz powyżej kosztów egzystencji, rozporządzaj sobie tym jak chcesz, inwestuj jak chcesz.

Wszystko fajnie, tylko że ogół społeczeństwa do tego nie jest przygotowany ani nie ma umiejętności. Ja od kilku lat w to próbuję się wgryźć i mam osiągi koszmarne :( Strata stratą pogania. System ZUS jest super, bo tam jest waloryzacja powyżej inflacji i stracić sie nie da. Samodzielne inwestowanie jest dobre, jak ktoś jest Marcinem Iwuciem i ogarnia finanse. Ale Ogół Społeczeństwa nie jest w stanie ogarniać, bo nie ma takich skilli w społeczeństwie, więc się tego nie uczy, a nawet jak ktoś się uczy, to bywa, że tak jak ja, nie ma do tego ręki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-2 / 2

@ZONTAR
>mam tu coś lepszego:
>"Indywidualne Konto Emerytalne to forma gromadzenia oszczędności na emeryturę. Konto IKE-Obligacje jest szczególnym rodzajem konta emerytalnego prowadzonego przez PKO Bank Polski, w ramach którego można nabywać obligacje skarbowe. Oznacza to, że istnieje możliwość bezpiecznego oszczędzania na emeryturę poprzez zakup obligacji skarbowych."
Stawiam skrzynkę wódki, że za jakieś 20-30 lat obecnej polityki cały kapitał zgromadzony na tych kontach poleci tak samo do ZUS z dokładnie tego samego powodu.


Nic nie poleci. IKE-Obligacje to nie jest jakiś Specjalny Program. To jedna z ofert w ramach IKE. IKE to jest generalnie opakowanie podatkowe na produkty finansowe różne. IKE jako opakowanie powoduje, że nie płacisz podatku od zysków. Natomiast w co inwestujesz, to twoja decyzja. Jedną z ofert na rynku, są Obligacje. Możesz kupować Obligacje poza IKE, ale wtedy właśnie zysk masz obelkowany. Możesz opakować Obligacje w IKE i mieć nieobelkowany. Tyle. Możesz też się przenieść z tego IKE do innego.

To jest taki mocno zachowawczy produkt w ramach całej gamy produktów IKE. Nie ma szans na spore zyski, ale też strata jest złagodzona.

> obligacje państwowe powinny być najbezpieczniejszą formą inwestycji,[…]Tylko jak już nam Bronek i ekipa pokazali, jak najbardziej może.

Dlatego tak ważne jest to, że OFE nie było środkami obywatela, a IKE czy PPK są. A co do obligacji, to
w PL nie jest źle. Poza skokiem Tuska na OFE, to obligacje są całkiem spoko. Argentyna już parę razy ZTCW bankrutowała obligacje oficjalnie. W PL prywatnie nabyte obligacje są bezpieczne.

>ROS i ROD przysługują tylko beneficjentom 500+. Super polityka, nie powiem.

Rozsądna. Ma zachęcić, żeby kasa z 500+ wróciła do Skarbu państwa. Rozciąga to wypłatę 500+ w czasie.

>1,5-1,6% oprocentowania przy inflacji 8,5% to kpina.

No kurde panie, mamy galopujący kryzys ogólnoświatowy. Wszystko teraz przecie leci na pysk i wszystko generuje straty. Przez chwilę krypto dawały zysk, ale to była krótka chwila, w której ludzie właśnie uciekali z tonącego okrętu innych inwestycji.

Teraz nic nie poradzisz, jest dół jak jasna cholera. A jak jeszcze parę lat temu była deflacja, to byś mówił inaczej. Długoterminowe myślenie obecnie dostaje w tyłek, bo nie ma mądrych na to co się dzieje. Teraz już w zasadzie podejrzewam, że będzie albo ogólnoświatowa wojna, która wszystko przewróci do góry nogami, albo jakieś inne mega-pierdzielnięcie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
0 / 0

@Koszowy
No to właśnie pokazuje, jak bardzo mało wiesz o tamtym kryzysie. To był światowy kryzys, przy którym to, co dzieje się obecnie zasługuje właśnie na miano "lokalnego kryzysiku". Ale generalnie to ja Cię powinnam przeprosić. Nie powinnam żądać od wyborcy PIS zrozumienia mechanizmów rządzących gospodarką, bo najzwyczajniej w świecie nie są oni w stanie ich pojąć. Tym bardziej nie powinnam oczekiwać znajomości sytuacji na świecie, skoro taki wyborca PIS jak Ty myśli, ze to co się działo w 2008 to "kryzysik" nie dotyczący Polski. To, że go prawie nie odczuliśmy, to tylko i wyłącznie zasługa ogromnej pracy, zdolności przewidywania i racjonalności ówczesnego Rządu. Ale, oczywiście, co Ty możesz o tym wiedzieć? Głosuj dalej na PIS, głosuj. Może nawet 14-tkę dostaniesz?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-1 / 1

@KatzenKratzen
>No to właśnie pokazuje, jak bardzo mało wiesz o tamtym kryzysie.

No to właśnie pokazuje, jak bardzo mało wiesz o tym kryzysie.

>To był światowy kryzys,

To był kryzys stanozjednoczoński i owszem, rozlał się na świat, ale z powodów złożonych ekonomicznych, akurat Polski wtedy nie dotknął, nie dzięki zasługom Donalda.

>przy którym to, co dzieje się obecnie zasługuje właśnie na miano "lokalnego kryzysiku".

Chciałbym abyś miała rację. Niestety tamto było małe wahnięcie w porównaniu z tym, jak teraz pikujemy. Na razie se możesz oceniać jako małe, bo to jak w tym kawale o Eciku, co spad w przepaść, Masztalski za nim woła: Żyjesz? A Ecik ryczy: Nie wiem, jeszcze leca.

>Może nawet 14-tkę dostaniesz?

Mam w dupie takie insynuacje. Nie jestem pedofilem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
-1 / 1

@Koszowy
Wiesz co, skończmy tę dyskusję. nie ma opcji, żebyś mnie przekonał, nie ma opcji, żebym ja przekonała Ciebie. Szkoda klawiatur.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamIM
+12 / 18

jeśli ktoś myślał że PPK to będzie jego deal życia to albo nie zna historii albo jest po prostu nieprzeciętnie głupi.
to samo było z II filarem. te pieniądze są tak długo twoje jak długo nie potrzebuje ich rząd dla ratowania budżetu :(
sama konstrukcja tych piramid jest zwykłym złodziejstwem. tylko ty ryzykujesz finansowo. żadna instytucja zarządzająca tą kasą nie ponosi ryzyka bo oni zawsze kasę dostaną z twojej wpłaty.
gdyby dostawali procent od inwestycji wyglądałoby to inaczej. tak im nawet nie zależy czy ty będziesz na plusie czy nie, czy inwestują dobrze czy źle?? oni już swoją działkę dostali i jak tracisz to tylko ty. po pierwsze na opłacie za zarządzanie funduszem po drugie na ryzyku że inwestycja będzie chybiona. i niestety nie masz na to żadnego wpływu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dominator156
0 / 6

@adamIM ja PPK potraktowałem jako jedną z kolejnych inwestycji przy dywersyfikacji portfela. Na razie chybioną a kasę lepiej było zainwestować w przelew.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Koruptos
0 / 4

@adamIM
Dokładnie. Potem takie fundusze mając zagwarantowany stały napływ środków, niezależnie od wyników, inwestują w ewidentne podpuchy typu Allegro (polecam zapoznać się z historią na GPW), pozwalając swoim kolegom (albo sobie samym w innych portfelach) na wyciskanie takich frajerów do cna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamIM
-1 / 1

@Koruptos
gdyby ich opłata za prowadzenie rachunku była uzależniona nie od wysokości twojej składki a od prowizji z inwestycji to stawali by na uszach aby te pieniądze inwestować w dochodowe biznesy. powiedzmy z każdej złotówki zysku mają np. 30gr. a tak czy kupią śmieciowe akcje czy przynoszące krocie to im wisi. oni pobrali już procent z twojego wkładu. np z każdej stówy wpłaconej na "twoje" konto już ci zajumali 10pln więc po kiego grzyba jeszcze bawić się w inwestowanie?? kupują obligacje skarbowe i mają to gdzieś. :( :(

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Koruptos
0 / 2

@adamIM Gdyby kupowali (tylko lub głównie) obligacje skarbowe, to zyski byłyby minimalne (poniżej inflacji), ale nie byliby na minusie. A są. Dlaczego? Bo zainwestowali w słabe akcje, które następnie spadły (np. Allegro). Pytanie brzmi dlaczego zainwestowano w tak złe akcje? Z powodu ignorancji / lenistwa prowadzących fundusze, czy też z powodu tego, że dzięki takim transakcjom mogli osiągnąć lepsze wyniki w innych portfelach (np. w innym portfelu kupujesz na IPO akcje Allegro i windujesz ich cenę z 50 do 90 zł czyli do poziomu drastycznego przewartościowania, po czym zaczynasz je sprzedawać u siebie, a kupować w ramach zarządzanego przez Ciebie portfela PPK - i tak u siebie masz zysk, a PPK, no cóż... O krótkiej sprzedaży nawet nie wspominam).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S SecundusInterpares
+1 / 9

lol, gdybys wypłacał co miesiąc tto byś miał 1,5% od pracodawcy w kieszeni, nie ma takiej innej inwestycji, który przy twoim wkładzie 2% daje ci 1,5% od pracodawcy....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 14 marca 2022 o 15:54

P pacio6
+1 / 1

Fundusz, który pracuje z Twoimi pieniędzmi wybiera pracodawca, nie państwo, a Ty masz prawo go zmienić. Teraz akurat padł absolutnie każdy przez to co się stało ze złotówką, ale... powtórzę, padł KAŻDY fundusz. Musiałbyś wrzucać pieniądze na lokatę 0.01% albo trzymać hajs pod poduszką, żeby zeżerała go inflacja, aby teraz nie stracić. W perspektywie długofalowej fundusze to i tak najlepszy wybór, zresztą jak przez poprzednie kilkadziesiąt miesięcy miałeś stałe zyski, to problemu nie było.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PaulinaNina
0 / 0

@pacio6 masz rację padł każdy. Jednakże każdy mógł wybrać najlepszy subfundusz (zrobić dość wysokie zyski) i na początku tego roku zmienić subfundusz max na defensywny. Dzięki temu wypracowane zyski, pomimo słabej złotówki, nie będą pikowały w dół i będzie można uzyskać plus inwestycyjny do momentu podniesienia stóp procentowych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K krys89
0 / 2

Nie chce was wkurzać ale jest jeszcze coś takiego jak inflacja:P

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dixiluk
+2 / 2

Ja tam mam wartość PPK 2858zł a wartość moich wpłat 1682zł. Więc jestem tysiak na plusie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tmocek78
0 / 0

mozliwe - tez mam minus 386 zl

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P przemusXL
+1 / 3

PPK to jeden z naprawde niewielu inicjatyw PISu ktore sa dobre. Wiekszosc ludzi sie wypisala bo nie ufa rzadowi, nie wie jak PPK dziala oraz woli "przejesc" niz oszczedzac na emeryture.
Nawet jezeli portfel jest na minusie jak pokazane tutaj, wlasciciel jest duzo na plusie przez czesc doplacana przez pracodawce i te drobniaki od rzadu.
Mozemy jeczec i narzekac ale nasz system emerytalny ledwo zipie i jezeli chcemy godnie przezyc, statystycznie coraz dluzsza emeryture, musimy pracowac dluzej i oszczedzac poza ZUS, chocby w PPK.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 14 marca 2022 o 20:50

G grzesiek256
-2 / 4

Zgadza się PPK to pewnie takie OFE 2.0 ale dlaczego się wypisujecie całkiem z programu zamiast po prostu wypłacać co jakiś czas zgromadzone tam środki? Wypisując się rezygnujecie z części wpłacanej przez pracodawcę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B bazyl73
-1 / 5

@grzesiek256
Ale zdajesz sobie sprawę, że wpłaty na PPK zwiększają fundusz płac pracodawcy i zamiast dać ci np podwyżkę inflacyjną wpłaca te pieniądze na PPK? A ty się cieszysz, że dokonując kolejnych operacji o których trzeba pamiętać i dając prowizję głównie państwowym firmom (PZU jest potentatem na rynku) "oszukałeś system"...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G grzesiek256
-1 / 1

@bazyl73
Wcale nie twierdzę, że oszukałem system tylko uważam, że jeśli ktoś nie chce być uczestnikiem PPK to zwyczajnie bardziej się opłaca zostać w programie i wypłacać składki niż całkiem się z niego wypisywać. O operacjach trzeba pamiętać (no tak tyle z tym roboty bo zalogować się na konto i kliknąć kilka razy) tak samo jak o wypisaniu się co 4 lata..
Jeżeli Twój pracodawca (lub jakikolwiek) obcina podwyżkę inflacyjną za bycie w PPK to polecam po prostu poszukać lepszego pracodawcy :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B bazyl73
0 / 0

@grzesiek256
Naprawdę myślisz, że ten koszt ponosi pracodawca?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PaulinaNina
+2 / 2

Cóż muszę przyznać, że moje (patrząc na obecne bessy i hossy na giełdach światowych) bardzo dobrze +225 zł. Uważam, że jeśli ktoś nie ma podstawowej wiedzy w zakresie inwestowania i do tego przerażają go okresowe spadki w perspektywie długoterminowego oszczędzania to powinien sobie odpuścić PPK i chować pieniądze do skarpety. Odnoszę wrażenie, że autor demota nie zawracał sobie zbytnio głowy czytaniem umowy o prowadzenie rachunku PPK?
W PPK stosuje się fundusze zdefiniowanej daty w zależności od roku urodzenia. Im młodszy inwestor, tym większe ryzyko inwestycyjne (więcej aktywów w portfelu), bo zarządzający wychodzi z założenia że ma więcej czasu na odrobienie ewentualnych strat, także istotny jest procent składany którego nie odczuwa się w pierwszych latach inwestowania. Natomiast pomimo wieku KAŻDY ma prawo DO ZMIANY subfunduszu na dowolny dostępny u danego zarządcy. Mogłeś wybrać subfundusz w 80% defensywny (papiery dłużne).
Do tego środki w PPK składają się z:
- wpłaty pracownika - minimum 2%,
- wpłaty pracodawcy - minimum 1,5%,
- wpłaty powitalnej - 250 zł,
- dopłat rocznych - 240 zł.
Oczywiście od wpłat pracodawcy trzeba doliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych (to jest przychód pracownika, podobnie jak sama wypłata).
Bazując na liczbach podanych przez autora demota (niestety nie wiem ile wynosi pensja brutto, ani ile lat/miesięcy oszczędza) oraz założeniu roku oszczędzania - Jego wpłaty od pensji wyniosły ok. 4500 zł. Zatem kwota ok. 3890 zł to czysty zysk. Nawet odejmując obecne straty w wysokości 756 zł to jest na plusie ok. 3134 zł tj. roczna stopa zwrotu wynosi 70% (uznałam, że wartość początkowa tp wpłaty wyliczone od pensji, wartość końcówa to suma wszystkich wpłat od pracownika, pracodawcy i państwa). Gdyby Sam oszczędzał to byłby uboższy o te 3134 zł, więcej żaden rachunek oszczędnościowy, obligacje czy lokata nie dałyby takiej stopy zwrotu w tak krótkim czasie! Rebalancing i bardzo niskie koszty zarządzania nieźle walczą z obecną niestabilną sytuacją na rynku.
Dopóki straty nie pochłoną całej kwoty wpłat państwa i pracodawcy oraz nie zaczną dotykać wpłat pracownika to zawsze będzie na + w stosunku do samodzielnego oszczędzania.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dominator156
+1 / 1

Powiem tak. Ja nie miałem do tej pory problemu z uzyskaniem podwyżki "rocznej" tzw inflacyjnej (~3-4%) u swojego obecnego pracodawcy. W roku wprowadzenia PPK podwyżka była o połowę niższa niż poprzednio. Przypadek?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PaulinaNina
-1 / 1

@dominator156 nie rozumiem tego komentarza pod moją opinią? Uważasz, że to wina III filaru jakim jest PPK, że Twój obecny pracodawca zmienił politykę firmy w stosunku do własnych pracowników? Przykro mi szukaj problemu gdzie indziej.
Obiektywnie rzecz ujmując składki pracodwacy w Twoim PPK to Twój przychód, który po prostu wykorzystasz w czasie emerytury, bądź w trudnej sytuacji życiowej (gdy rezygnujesz z PPK otrzymasz 100% Swoich wkładów, 80% wkładów pracodawcy i % z zysków). Jeśli nie możesz znaleźć lepszej pracy (są różne powody nie oceniam) to zamiast obrażać się na system PPK powinieneś zweryfikować co bardziej Ci się opłaca:
1) zrezygnować z PPK i uzyskiwać "inflacyjne" podwyżki JEDNOCZEŚNIE samemu długofalowo efektywnie oszczędzając na emeryturę - w takim wypadku nawet podwyżkę "inflacyjną" będziesz musiał zainwestować w jakieś sposoby oszczędzania na emeryturę,
2) nie rezygnować z PPK i "zacisnąć" zęby u obecnego pracodawcy JEDNOCZEŚNIE odczuwając obecne podwyżki cen i zastanawiając się czy obecna praca ma sens.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 16 marca 2022 o 22:44

avatar Albiorix
0 / 0

Niestety podobnie mają się moje pieniądze w akcjach, w super stabilnym funduszu eko-inwestycji a jeszcze gorzej odrobina którą wrzuciłem testowo w kryptowaluty.

Natomiast gdybym w pierwszych godzinach wojny wpłacił cały swój majątek na eToro i kupił zboże albo niemiecki przemysł zbrojeniowy, to miałbym teraz na drugi domek.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavS
-2 / 4

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavS
+1 / 7

Niestety, patrząc na większość komentarzy można tylko stwierdzić niski poziom wiedzy ekonomicznej i prawnej. Nawet niektórzy tutaj coś więcej piszący mylą pojęcia (np. że IKE można odliczyć od podatku).

Analfabetyzm ekonomiczny jest dla mnie bardzo zaskakujący. Ludzie godzinami będą siedzieć na FB czy YT, ale żeby poświecić kilka godzin (tak godzin, a nie sekund patrząc na jakiegoś demota), żeby chociaż trochę zrozumieć jak działają różne programy (IKE, IKZE, PPK) albo żeby zrozumieć kredyt który się bierze to już jest zdecydowanie za dużo. Edukacja skończyła się w szkole dla większości ewidentnie. Potem wielkie oburzenie, że bogaci się bogacą, a biedni staja się biedniejsi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E El_Pawulon
+2 / 2

@RavS
mam identyczne spostrzezenia! przeczytalem te komentarze i wiekszosc w ogole jest bzdurna, zawiera falszywe tezy albo w ogole informacje wyssane z palca. ja osobiscie jestem przeciwnikiem PIS ale akurat w PPK zostalem bo zwyczajnie sie oplaca. i bzdura sa twierdzenia ludzi co tu pisza ze te fundusze sa "spcecjalnie zle zarzadzane" bla bla bla, to sa te same fundisze ktore instytucje finansowe oferuja na otwartym runku! wiem bo akurat te co wybral moj zaklad juz mialem kupione wczesniej "prywatnie". niestety ciemnym ludem sie lepiej zarzadza a jak widac w komentarzach ludzie wola powielac bzdurne tezy niz sie doedukowac :(

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PaulinaNina
+1 / 1

@RavS muszę powiedzieć, że bardzo zdziwiły mnie negatywne opinie tylu użytkowników demotywatorów względem PPK - osób które wyśmiewają Karyny i Sebixy.
Natomiast ujemne zyski w PPK na pewno pojawią się u osób, które przystąpiły do tej formy oszczędzania co dopiero od II kwartału 2021. Nie oszukujmy się wiadomość o wybuchu wojny 24 lutego wywołała spadki na giełdach na całym świecie. Jedynie można było max defensywnie nastawić swój subfundusz lub po prostu czekać, aż skończy się "wojenna bessa" i giełdy wejdą w hossę nadrabiając straty. Tym bardziej spadkami nie powinni przejmować się młodzi ludzie posiadający perspektywę 35-25 lat oszczędzania.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 16 marca 2022 o 22:54

P PaulinaNina
+1 / 1

@El_Pawulon na pewno PPK lepiej obraca pieniędzmi, niż ZUS.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K krzysztofeles
0 / 4

Typowo Pisiorowski program -jak dasz nam trochę z swojej wypłaty to możemy jeszcze razem legalnie okraść twojego pracodawce....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem