Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
406 410
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
W wojek
+2 / 4

Skoro one są przezroczyste i przepuszczają światło to jak w tym samym czasie je zatrzymują żeby zamienić na energię elektryczną? Nie łatwiej na dachu poprostu zamontować działające ogniwa, które dodatkowo są pod odpowienim kątem? (zaraz ktoś powie - podczerwień i ultrafiolet!, energia podczerwieni nie wystarcza na wybicie elektronu a UV jest mało)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
+3 / 3

Fale elektromagnetyczne mają ogromny zakres. Fale radiowe, mikrofalowe, podczerwień, ultrafiolet, promieniowanie alfa, beta gamma jak i światło widzialne, to tylko inne częstotliwości fali elektromagnetycznej. Słońce emituje bardzo szerokie spektrum, część nie dociera do ziemi, część jest rozpraszana przez pole magnetyczne, część jest odbijana od atmosfery, a część trafia do nas. W taki sposób chociażby UV jest pochłaniane przez zwykle szkło i zamienia się zazwyczaj w ciepło lub jest odbijane. Można to jednak zamienić w energię elektryczną podobnie do wszystkich innych częstotliwości wykraczających poza światło widzialne. Do tego taki panel pochłaniający podczerwień sprawi, że latem mniej będzie się nagrzewać dom.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
+1 / 1

@wojek Żeby być nieco bardziej precyzyjnym, korzystają z fotoluminescencyjnej soli, która pochłania energię spoza zakresu światła widzialnego i emituje falę w innym zakresie. Ta podobnie do światłowodu odbija się od frontu szkła i w większości skupia się na krawędziach okna, gdzie są faktyczne ogniwa fotowoltaiczne. Wydajność tego jest niska, ale ogniwa są jedynie w obwiedni okna, a reszta sprowadza się do odpowiedniej kompozycji szkła i jest monolitem w przeciwieństwie do ogniw.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S skromny
0 / 0

@wojek Nikt nie powiedział, że zatrzymują wszystkie promienie. Z tymi panelami na dachach sam się zastanawiam, ale to chyba raczej kwestia prawna. Również myślę, że wpierw będą panele na dachach, a później na szybach. Rząd tutaj powinien wyjść na przeciw i w pierwszej kolejności promować takie rozwiązania w swoich instytucjach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
5 5g3g
0 / 0

Wydajność jest marna, a koszt całej instalacji będzie bardzo wysoki. Obawiam się że pozostanie tylko ciekawostką. Zamontują je w celach reklamowych w kilku budynkach i na tym się skończy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem