Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
439 448
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
K kibishi
+4 / 6

16,78 miliona to osoby aktywne zawodowo czyli również bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy. Faktycznie wygląda to trochę gorzej w zeszłym roku jak sprawdzałem to wyszło mi że pracuje 1 na 3 osoby nie licząc budżetówki która nie przynosi zysku dla kraju a jest kosztem, licząc jednak że wiek produkcyjny jest dłuższy niż wiek dziecięcy + emerytura ta statystyka wygląda dużo gorzej. Trochę nie rozumiem czemu zostały tylko kobiety podane jako osoby nie szukające pracy, mężczyzn takich też jest sporo. Ogólnie trzeba liczyć że każda osoba pracująca utrzymuje 3 osoby i tu w sumie jest problem bo tak to wyglądało zanim przyjechali ludzie z ukrainy gdzie wśród uchodźców sprawa wygląda dużo gorzej bo pracuje 1 osoba na około 30 a i ilość pracujących spadła bo spora część pracujących ukraińców wyjechała walczyć. Ostatnio to liczyłem i teraz 1 osoba pracująca musi utrzymać już 3,25 osoby czy tego chce czy nie, dlatego tak ciężko jest wiązać koniec z końcem w tym kraju.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+3 / 3

@kibishi mamy okolo 6 milionow emerytow, 4 milionow uczniow i okolo 1,2 miliona studentow.
Gdzie brakujace 10 milionow ludzi?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
+2 / 2

@Xar W sumie całkiem spora grupa, powiem że nawet większa niż się spodziewałem. Ciężko mi powiedzieć bo nie znam dokładnych wytycznych Zus na podstawie których zalicza ludzi do aktywnych zawodowo ale podejrzewam że to będą ludzie którzy nie muszą (rodziny polityków itp.) albo nie chcą pracować (stale bezrobotni nie zarejestrowani w urzędach pracy) i osoby niepełnosprawne oraz więźniowie. Chociaż przyznam że to ciekawe jakie jeszcze grupy można by tutaj dopisać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Www30
+1 / 1

@Xar A dzieci w wieku do 3 lat i przedszkolne są tu ujęte?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
+2 / 2

@Xar @kibishi Dosyć dobrym wskaźnikiem mogą być dane eurostatu. W przeciwieństwie do cbosu czy tym bardziej danych rządowych, te są dosyć obiektywne. Chociażby u nas bezrobocie liczy się w oparciu o liczbę osób poszukujących pracy. Spadek bezrobocia odnotujemy zarówno przy wzroście osób pracujących jak i przy spadku aktywności zawodowej (co obserwujemy od pewnego czasu). Stąd mamy tak niskie bezrobocie i jednocześnie dosyć niską aktywność zawodową.
Można wyłuskać sporo ciekawych danych:
https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/LFSA_ERGAED__custom_2719137/default/line?lang=en

Wybrałem tu zakres 20-64 lata i dla porównania EU, strefa EURO, Polska, Szwecja i Niemcy.
Mężczyźni:
https://i.imgur.com/YzKc7jn.png

Kobiety:
https://i.imgur.com/Rwrswvp.png

Wykształcenie według ISCED - https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=International_Standard_Classification_of_Education_(ISCED)#Implementation_of_ISCED_2011_.28levels_of_education.29

Stopień 5-8 (wykształcenie wyższe i szkoły policealne)
https://i.imgur.com/ioztpyp.png

Stopień 3-4 (gimnazjum i szkoła średnia)
https://i.imgur.com/PY5ci10.png

Stopień 0-1 (podstawówka do 16 rż)
https://i.imgur.com/cVYwUGr.png

Jak widać, mamy niskie zatrudnienie u osób po samej podstawówce. Ogólnie eurostat ma ogrom danych statystycznych, sporo czasu zajmuje przekopanie się przez nie. Najlepiej wybrać tylko kilka krajów, dużo kategorii, załadować zestaw danych i przełączać się między różnymi opcjami.

Dane są ogólnie ciekawe. Chociażby wynika z nich, że 2/3 osób z wykształceniem wyższym to kobiety.
https://i.imgur.com/HFQJVUy.png

Rozkład udziału według zawodów i płci (wykształcenie wyższe):
https://i.imgur.com/fmbtcGN.png
Po tym też dobrze widać skąd się bierze wage gap. Dwa razy więcej kobiet ma wykształcenie wyższe, a jednak 50% więcej mężczyzn pracuje przy inżynierii produkcji, 150% więcej mężczyzn w innej inżynierii, kilka razy tyle w informatyce. Kobiety przeważają w administracji, służbie zdrowia, edukacji - głównie w budżetówce.

Wykształcenie średnie wygląda jeszcze ciekawiej:
https://i.imgur.com/p2kKmi8.png

To też wygląda dosyć ciekawie:
https://i.imgur.com/5thxTnb.png
Dolna połowa to udział w zatrudnieniu.

Liczba nieobecności w pracy:
https://i.imgur.com/D6LaoyO.png

Ogólnie można tam wydłubać ogrom ciekawych danych, ale trzeba dobrze przeszukiwać i wiedzieć, czego się szuka. Jak to ze statystyką - najpierw musimy zadać odpowiednie pytania, dopiero wtedy dostaniemy jakieś rzeczowe odpowiedzi. Możecie chociażby poszukać rozkładów zatrudnienia według różnych czynników, liczebności różnych grup i dojść do tego, kto jest największym leniem w kraju.


Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
0 / 0

@ZONTAR "Ogólnie można tam wydłubać ogrom ciekawych danych, ale trzeba dobrze przeszukiwać i wiedzieć, czego się szuka." Cały problem polega na tym że większość osób nie będzie szukać samemu takich informacji i próbować wyciągnąć z nich wniosków. Na takich stronach jak tutaj trzeba dać im raczej gotowe wybrane dane i wnioski.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tomkosz
-4 / 4

Zgaduje ze Ukraincy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+2 / 10

@Karbulot ja chce kurva pracowac na siebie i swoja rodzine, a nie na obcych mi ludzi

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
+3 / 11

@Karbulot zmień płytę. Normalni ludzie już się nie nabiorą na straszenie imigrantami. Z jakiegoś powodu to czarni i muzułmanie są w prawie każdym kraju milej widzini niż Polacy. Zobacz sobie np. na Szwecję, Wielką Brytanię. Tam każdy powie, że chce żeby czarni i muzulmanie przyjeżdżali, a Polacy niech wypieprzają do siebie. Jakbyś miał okazję rozmawiać/czytać komentarze ludzi z tych krajów, to byś o tym wiedział.

Ja osobiście sobie nie życzę, żeby moje pieniądze szły na utrzymanie kogokolwiek. Jak ktoś chce, to proszę bardzo, niech oddaje naszej patologii/imigrantom/czy nawet Ukraińcom cały majątek, przepisze na nich mieszkanie, opłaca im rachunki itd. Normalni ludzie chcą pracować na siebie. Bo mają dość tego, że prawie wszystko im się zabiera.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W warszawiaczanka
0 / 2

@Cammax W Wielkiej Brytanii negatywne nastawienie do murzynów i muzułmanów to rasizm, a na Polakach można psy wieszać, bo to już nie rasizm.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A abigail_su
+4 / 6

@Karbulot Już wole na nich niż na wolaków

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Fryta77
+4 / 6

@Karbulot
I tam po 5 latach pracy "na murzynów" masz wyższą emeryturę niż po 20 latach pracy w tym samym zawodzie w PL - znam taki przypadek.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MarcelinaMarcelina
+2 / 4

@Karbulot hahah nie masz pojęcia jak wyglądają zasiłki za granicą, w Holandii jest nieformalny obowiązek pracy, nawet jeśli otrzymujesz zasiłek, gmina znajdzie Ci pracę w wolontariacie na rzecz gminy, np sprzątanie miasta, lub pomoc w domach opieki, jeśli odmówisz trzykrotnie tracisz prawo do zasiłku, jeśli otrzymujesz zasiłek z gminy albo korzystasz z banku żywności, gmina kontroluje twoje przychody, są sytuacje gdzie ludzie otrzymywali drobne kwoty od rodziny i musieli zwracać wszystkie pieniądze, które otrzymali od państwa. Mnóstwo Polaków wraca do Polski, bo tutaj otrzymujesz o wiele większe zasiłki na dzieci i nikt nie kontroluje twoich pieniędzy, ani co z nimi robisz. Jedyna różnica jest taka, że jeśli pracujesz, to stać Cię na o wiele więcej, bez gówno zasiłków, i kontroli państwa, jeśli liczysz na socjal wegetujesz. Zapomnij o siedzeniu w domku z dziećmi i pierdzeniu w krzesło, urlop macierzyński trwa aż 3 miesiące kobieta i 5 tygodni mężczyzna (docelowo też 3 miesiące). Jeśli masz ochotę to zainteresuj się jakie zasiłki otrzymują azylanci, jakie kwoty muszą później zwracać, ( tu nie ma nic za darmo), jak wyglądają kontrole w domu, czy przypadkiem nie mieszkasz z kimś kto ma dochód, którego nie zgłosiłeś, bo tak naprawdę jeśli jesteś imigrantem i pobierasz zasiłki, w urzędzie podatkowym jesteś traktowany jak przestępca.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Karbulot
0 / 2

@Cammax Buchachacha. Kiepsko trafiłeś z adresem. Akurat WIEM jak to wygląda w rzeczywistości, mieszkałem 30 lat w Danii i miałem z muzułmanami do czynienia na zywo, a nie tylko w telewizji jak niektórzy, którzy duzo się o tym wypowiadają, nie znając tematu. I nie zauwazyłem, aby byli milej widzianie niż Polacy. No dobrze, może w zlewaczałej Szwecji. Ale akurat Szwecja to statek idący na dno, widziałem enklawy muzułmańskie w Malmo i wystraszonych Szwedów. Podobnie jest w Francji, wielu miastach Wielkiej Brytanii, a nawet w Berlinie. Dziękuję wszystkim za minusy, ale widzę, że wolelibyście płacić na ciapatych. Skoro większośc nie zrozumiała mojego sarkazmu, mówi się trudno.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Karbulot
0 / 2

@MarcelinaMarcelina No wyobraź sobie, że wyobrażam. Mam duńską rentę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
0 / 0

@warszawiaczanka bo rasizm dotyczy innych ras. A Polacy nie są inną rasą niż Brytyjczycy. Tu mamy do czynienia ewentualnie z ksenofobią, czy jakimś antypolonizmem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
0 / 0

@Karbulot nie zmienia to faktu, że Polacy w Danii również nie są zbyt mile widziani. Duńczycy są tolerancyjnym narodem, więc obywatele krajów konserwatywnych i wyznaniowych, którzy podzielają takie poglądy nie będą tam mile widziani. Chyba że dostosują się do poglądów Duńczyków.

W Szwecji to my wcale nie jesteśmy mile widziani. I prawdę mówiąc się nie dziwię. Załóżmy, że np. Czesi wybrali do rządu partię chcącą na nas odwetu za 1968 i sami takiego odwetu w większości się domagają. Chciałbyś żeby oni przyjeżdżali do Polski? Ja nie. Niewiadomo co takim do łbów strzeli. A my jako naród slyniemy z mściwości. Poza tym dla Szwedów jesteśmy obcy kulturowo i mentalnie. Większość Szwedów, o ile nie wszyscy wolałby wejść do dzielnicy muzułmańskiej nawet w nocy, niż do polskiej.

W Wielkiej Brytanii jest podobnie. Oni nawet wyszli z UE głównie przez to, że mieli dość polskich imigrantów.

Większość ludzi po prostu nie chce pracować na żadnych obcych darmozjadów. Niezależnie od ich pochodzenia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Karbulot
0 / 0

@Cammax Duńczycy bardzo szanują Polaków. Są pracowici, punktualni i jak trzeba zostają po godzinach. Może kiedyś dawno było inaczej, obecnie jednak Polacy sa postrzegani bardzo pozytywnie. Z kolei Duńczycy bardzo nie lubią muzułmańskich nierobów. Tego oczywiście nie usłyszysz ani w pracy, ani na ulicy, ani w mediach. Ale jak sie zaprzyjaźnisz z Duńczykiem na tyle, że ci zaufa, to zobaczysz że nie pałaja miłością do pastowanych nierobów. Znam Duńczyków, którzy jeszcze 20-30 lat temu nie znosili Polski. Myśleli, że to zapyziały kraik, pełen złodziei i kombinatorów. Każdy z nich, po wycieczce do Polski, szczególnie w ostatnim czasie zmienił zdanie. Skandynawowie się zakochali w Polsce. Źle o Polsce mówi Unia, rządy, tuskowe pieski. Ale sam naród skandynawski, ceni sobie Polaków. Wiem cos o tym.

I jeszcze jedno. Przez 30 lat mieszkania w Danii, ANI RAZU nie spotkała mnie przykrość z powodu bycia Polakiem. Polakom okazują wrogość z UK, Niemczech czy Niderlandii. Ale w DKanii tego nie ma. A bywałem w róznych knajpach, na dyskotekach itd, wszyscy wiedzieli że jestem Polakiem i jakoś nie miałem z tego powodu obrazy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 16 maja 2022 o 18:12

avatar Cammax
0 / 0

@Karbulot w krajach zachodnich i północnych ogólnie nie lubi się nierobów. Bez względu na ich pochodzenie. Możesz być Polakiem, możesz być czarny, być muzułmaninem, możesz też być tamtejszym nierobem. Ale jeżeli pasożytujesz na zasiłkach, to w tych krajach nikt cię nie będzie szanował. Po prostu jest tam kult pracy. Trochę brakuje takiej mentalności i podejścia w Polsce. U nas wielu nie pracuje, bo "jak dajo, to po ch*j mam pracować, gdy z zasiłku mam tyle samo". My w tym zakresie robimy błąd dając kasę ludziom, którzy jak najbardziej mogliby pracować, ale nie pracują, za nic.
W krajach skandynawskich miałbyś też przerąbane, gdyby ktoś doniósł, że źle mówisz o muzułmanach. W Polsce to chyba byś im musiał grozić lub użyć wobec nich przemocy fizycznej (zakładając, że oni sami nie są agresywni) i musiało by być jasne, że jedynym motywem jest ich pochodzenie lub wyznanie, żeby w ogóle można było mówić o jakichś konsekwencjach. I to wcale nie jest pewne.

Nie mniej jednak zaskakuje mnie, gdy ktoś z północnych/zachodnich krajów ma pozytywne zdanie o Polsce. Mimo że mieszkańcy tych regionów słyną z otwartości i tolerancji, to nie oszukujmy się, o nas raczej trudno mówić, że jesteśmy tolerancyjni jako naród. Więc mocno się różnimy od reszty Europy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Karbulot
0 / 0

@Cammax Kult pracy w krajach skandynawskich powoli odchodzi do lamusa. W Danii młodziez widzac, że ich muzułmańscy koledzy nic nie robią i dostają pieniądze, sa nieco buntowniczy. Nie chcą pracować na nich. Moje pokolenie jest słabo zinformatyzowane, młodsze pokolenie czyta Internet i wie, jak jest. Zgadza się, źle o muzułmanach nie wolno mówić. Niemniej jak kogos dobrze poznasz i otworzy sie przed toba, to bedzie narzekal na ciapatych. właśnie przez ten przymus tolerancji. Owszem, wielu Polaków nie znosi, ale tez masz racje, oni tego nie uwnętrzniają. Skandynawowie to w ogóle zimnokrwisty naród, nigdy nie słyszałem aby Dunczycy się ze sobą kłocili czy się bili.

Swoją drogą jak widzę, że w Skandynawii jest podobno pełna demokracja, a u nas wadliwa, to się dziwię. Tam nie ma demokracji. W Korwegii odbierają dzieci rodzicą na podstawie pomówień, w Szwecji czy Danii nie wolno źle mówic o muzułmanach. Ludzie wylatują z pracy za niewłaściwe wpisy na FB. To nie jest żadna demokracja. Nie możesz mieć pewnych ras psów, nie możesz sie zbroić na ulicy nawet w dezodorant, za posiadanie gazu pieprzowego sa straszne kary. Tam naprawde nie ma demokracji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
0 / 0

@Karbulot to trochę tak jak u nas. Wielu ludzi rezygnuje z pracy, bo "po co, skoro można mieć kilkoro dzieci i żyć jak lord, a inni niech sobie zapieprzają po 8 godzin". Dlatego socjalizm to zło. Rozleniwia ludzi. Ale niektórym tego nie wyjaśnisz, skoro nawet im nie przeszkadza, że robią na jakichkolwiek nierobów. A już na pewno nie wytłumaczysz tego beneficjentom rozmaitych zasiłków.

To pewnie też kwestia praw mniejszości. W krajach skandynawskich ludzie mają różne pochodzenie, orientacje, wyznanie. Ale są równi. My jesteśmy jednym z najbardziej jednorodnych narodów. Mniejszości nie mają u nas praw.
Za to u nas chcą wprowadzać kary za krytykowanie KK. A dzieci zabierają jedynie za przemoc fizyczną. Z prawem do obrony też u nas raczej kiepsko, bo niby gaz można mieć, ale jak za bardzo "uszkodzisz" napastnika, to i ty w najlepszym wypadku płacisz mu odszkodowanie.

Co do wypowiadania się o mniejszościach, to często widzimy skrajne rozwiązania. u nas jest przyzwolenie na nienawiść, trudno stwierdzić, co trzeba odwalić, by odpowiadać za przestępstwa z nienawiści. Politycy są też praktycznie bezkarni i przykładów wypowiedzi obrażających mniejszości z ich ust/kont padło wiele. Łatwiej powiedzieć kogo rządzący u nas nie obrazili nigdy.
Z drugiej strony mamy kraje, gdzie masz przerąbane za normalną wypowiedź, której intencją nie było promowanie nienawiści.
Za wypowiedzi powinno się karać wtedy, gdy nawołuje się do przemocy, nienawiści, grozi komuś, mówi rzeczy typu "a wszystkich... to powinno się wysłać do gazu, oni nawet ludźmi nie są" tylko z powodu czyjejś odmienności.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E edls
+5 / 5

W Polsce od 2016 roku spadek ludności jest ogromny.
Gdzie podziali się ludzie Polacy ?
Tego nie wiadomo czy wyjechali, zmarli ?
Wiadomo jest że w 2018 roku w Polsce, zmarło najwięcej ludzi od czasów wojny.

Co ciekawe, to wszystko za panowania PiSu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pafcio80
+4 / 4

pisuary jeszcze niszczą przedsiębiorców izmuszają żeby przechodzili albo na szarą strefe albo na socjal, bedzie tego jeszcze więcej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kraken11
+1 / 1

Dlatego tak piS chętnie przyjął Ukraińców.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ellaella87
+2 / 2

Najgorsze jest to, że bardzo dużo ludzi myśli, że socjal spada z nieba i nikt na niego nie musi zarobić.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Andrzej70
+1 / 1

Robotyzacja, automatyzacja spowoduje zmianę struktury zatrudnienia. Rząd powinien zadbać o infrastrukturę do tego. Muszą zajść też zmiany w finansach państwa bo system zastępowania pokoleń już przestaje działać, przyrost naturalny spada od lat, społeczeństwo się starzeje a rządzący politycy bezowocnie starają się zmienić trend zamiast zmienić politykę i dostosować do sytuacji na nadchodzące lata a nie tylko patrzeć przez pryzmat nadchodzących najbliższych wyborów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R reevox
0 / 0

Patusiara madka nawet jak odchowa Brajana i Dżesikę do wieku nastoletniego, nie pójdzie do pracy. Ona nie będzie wstawać rano, pier*oli pracować na kasie albo za takie pieniądze, w pracy nie obejrzy tyle seriali, frajerzy niech pracują na jej pinceta.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem