Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
296 318
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
K kula6
+4 / 4

nie jest też rozwiązaniem dać coś komuś za darmo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar TheAvatar322
+10 / 18

"statystycznie częściej popełniają przestępstwa" - dosyć lekko powiedziane zważywszy, że czarni stanowią tam 13% populacji a popełniają ponad 60% przestępstw. A przecież są tam jeszcze latynosi, azjaci, przede wszystkim biali no i kilka innych mniejszości. Chcesz mi powiedzieć, że niemal wyłącznie czarni w stanach są biedni a cała reszta ma dobrą pracę i własne mieszkanie? Nie. Statystyki po prostu pokazują, że czarny w sytuacji kryzysowej zapewne chwyci za broń i zdobędzie pieniądze. Pozostałe grupy natomiast będą wolały znaleźć pracę choćby marną. Nie wszyscy oczywiście, statystyki pokazują nam tendencje poszczególnych grup do takiego czy innego zachowania.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
-4 / 10

@TheAvatar322 Przypominam, że wciąż żyją ludzie, którym z powodu koloru skóry odmawiano prawa do uczenia się albo podejmowania niektórych zawodów. Jeśli gnoimy jakąś grupę przez dziesiątki lat, trudno oczekiwać, by nagle świetnie wpasowała się w społeczeństwo. Bieda czarnych jest dziedziczona od pokoleń, od czasów niewolnictwa.

W Polsce podobnie wygląda sprawa popegeerowskich wiosek, w Indiach kasty niedotykalnych... W każdym kraju, który miał za sobą historię dyskryminacji jakiejś grupy, ta grupa będzie na społecznie i ekonomicznie niższym stopniu rozwoju. Zrzucanie wszystkiego na kolor skóry to wygodna wymówka, by nic z tym nie robić.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P profix3
+2 / 2

@TheAvatar322 To samo mi przyszło do głowy. A dlaczego Azjaci i biali normalnie kończą szkołę średnią, idą na studia i nie potrzebują parytetów i kogoś kto ich będzie gonił do nauki dając coś za darmo???
Ktoś może powiedzieć o nierównym traktowaniu. Ok. Ale Azjaci w Ameryce też zawsze mieli przewalone. Wyzywano ich i poniżano, odmawiano równego traktowania. Podczas wojen w Korei i Wietnamie te nastroje anty azjatyckie też były na sporej fali. I nie wiedzieć czemu dziś najlepiej wykształconą grupą społeczną w stanach są właśnie Azjaci. A murzyni mimo licznych dotacji, ruchów "black +" i parytetów nadal są w czarnej dupie. Może ma to związek jednak z niechęcią do nauki i szukaniem łatwego zarobku na wałach i włamach??
@jonaszewski Azjaci (jak już napisałem) w stanach też zawsze byli tępieni i poniżani. Jeszcze 100 lat temu traktowano ich jak bydło i tania siłę roboczą. Ale widać mieli chęci do nauki i pracy. A murzynom jak widać ciągle z tym pod górkę. Jak jest jakaś zadyma to są pierwsi, żeby rozwalić witryny sklepowe i wynieść wszystko. To też pewnie dlatego, że kiedyś byli niewolnikami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 9 czerwca 2022 o 21:39

M miron73
0 / 2

@jonaszewski Przykro mi, ale czarni są nadreprezentowani w tych statystykach. A o przyczynach mówi np. Thomas Sowell (przeczytaj sobie jego historię) uważający, że jedną przyczyn jest "white guild" i "rascism of low expectation", który doskonale prezentujesz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
0 / 2

@miron73 Co to znaczy "nadreprezentowani"? I dlaczego te rzekome skłonności przestępcze działają praktycznie tylko w USA, podczas gdy w wielu krajach afrykańskich poziom przestępczości jest niższy niż w głównie białych Stanach?
No i przede wszystkim pytanie, który gen miałby kodować te kryminalne ciągoty.

Przypisujesz mi też błędne intencje, prawdopodobnie w jakiejś generalizacji. "White guild" to obwinianie współczesnych białych za to, co niektórzy biali robili przed wiekami. Jest to równie bezsensowne jak przypisywanie skłonności przestępczych kolorowi skóry. Trudno też, żebym jako Polak miał się poczuwać do jakiejkolwiek winy wobec Afroamerykanów.
Drugie Twoje nadużycie to przypisanie mi "rascism of low expectation" - nie uważam, żeby czarnych Amerykanów należało usprawiedliwiać czy pobłażać im za popełnione przestępstwa. Nie uważam ich także za mniej zdolnych, co cały czas starasz się raczej TY udowodnić. Wręcz przeciwnie, stale podkreślam, że przy identycznych zdolnościach czarnoskórym Amerykanom przez lata odbierano prawo do ich realizacji. Nie myl uniemożliwiania komuś zdobywania wykształcenia z brakiem zdolności do edukowania się.

Proponuję Ci, żebyś najpierw samemu zrozumiał pojęcia, które próbujesz przypisać innym.

@profix3 Istniał azjatycki odpowiednik praw Jima Crowa?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 10 czerwca 2022 o 9:56

T Tescior
-1 / 3

@jonaszewski czyli mówisz, że popegeerowskie wioski mają większą niż średnia przestępczość? albo ludzie z nich pochodzących częściej popełniają przestępstwa?
sprawdź jeszcze raz

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
0 / 0

@Tescior Ależ nie, ja tego nie twierdzę :) Przekazuję tylko wnioski badaczy.
Ot, choćby takie:
"Zarówno likwidacja licznych Państwowych Gospodarstw Rolnych jak i restrukturyzacja dużych zakładów przemysłowych w wyniku przemian lat 90. spowodowała, że obecnie są to miejsca koncentracji takich negatywnych zjawisk jak ubóstwo, bezrobocie i przestępczość. Bierność życiowa i zawodowa tzw. „środowisk popegeerowskich”, a jednocześnie ich silna postawa roszczeniową wobec instytucji pomocy społecznej stanowi dziś poważny problem i jest wskazywana jako źródło zachowań przestępnych, również wśród najmłodszych członków lokalnej społeczności". [M. Kotowska, "Uwarunkowania przestępczości nieletnich na obszarze województwa...", Archiwum Kryminologii]

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar FightingStupidity
-5 / 9

Ło Matko! Libertarianie zaraz dostaną zawału serca! Tak, wiem, że on zrobił to dobrowolnie i za własne pieniądze, ale nie w tym rzecz, tylko w tym, że zapewnienie społeczeństwu darmowej opieki medycznej i darmowej edukacji zmniejsza agresję i przestępczość, czyli czyni społeczeństwo lepszym.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M konto usunięte
+6 / 6

tylko że to niczego nie dowodzi - jak w białej biedniejszej dzielnicy pokryjesz wszystkim opiekę lekarską i zapewnisz stypendia, to też przestępczość spadnie.
A pytanie, ilu w tej dzielnicy skorzystało z tych stypendiów (czyli skończyło szkołę średnią) i czy spadło bezrobocie.
Bo bieda nie bierze się znikąd, tak jak szczuty nie lęgną się z brudu. Brak perspektyw wynika z biedy, a bieda wynika z braku dochodu, a brak dochodu wynika z tego, że lenie nie pracują. Jak pracujesz, to opłacisz ubezpieczenie.
A jak rozdasz ekipie fors za nic, to nic się długoterminowo nie zmieni. Jak dasz złodziejowi kasę w danym dniu i on nie pójdzie kraść, bo ją dostał, to nic się nie zmieni. Następnego dnia, jak mu tej kasy nie dasz, to pójdzie kraść.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M konto usunięte
+5 / 5

niektórzy natomiast uznają przedstawianie prawdziwych statystyk pokazujących te niewygodne dla czarnych i ich obrońców dane, jako przejaw rasizmu...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T konto usunięte
+1 / 5

@dump78 czy cytowanie statystyk jest anty-naukowe?
Nauka działa na zasadzie plebiscytu? Jaki konkretnie konsensus masz na myśli?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T konto usunięte
+7 / 9

Inne mniejszości równie biedne nie popełniają aż tylu przestępstw.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mwa
+6 / 8

"teraz liceum kończyło 100% uczniów" - i co z nimi potem się stało? Ile poszło i skończyło studia? Ile znalazło pracę?
Teoria biedy się nie sprawdza bo w USA były dzielnice biednych emigrantów z Europy i Azji i tam przestępczość była niższa niż w czarnych dzielnicach, a następne pokolenie było już dobrze wykształcone i wychodziło z biedy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
-5 / 9

@mwa Tylko że wobec tych biednych imigrantów nie stosowano systemowego rasizmu i segregacji. Nie przypominam sobie, by Polakowi ktoś zabraniał się uczyć, a czarnych nie wpuszczano do szkół. Czy Polacy musieli siedzieć na specjalnych miejscach w autobusie? Czy Polaków trzeba było eskortować do szkoły w asyście policji, jak czarną dziewczynkę ze słynnego zdjęcia?

Nawet podczas II wojny światowej nie rezygnowano z podziałów, choć szkodziło to gospodarce. Taka np. firma Vultee Aircraft w oficjalnym oświadczeniu napisała: "Nie należy do polityki tej firmy zatrudnianie pracowników rasy innej niż kaukaska". Amerykański Czerwony Krzyż nie dopuścił do transfuzji krwi od czarnych dawców. W jednostkach lotniczych piloci nie zgadzali się na czarny personel naziemny - mechaników. Żeby czarni Amerykanie mogli służyć w wojsku PODCZAS WOJNY (!), trzeba było tworzyć specjalne jednostki złożone tylko z nich, zachowując segregację.
Pomyśl, jak traktowano ich w czasach pokoju, gdy znikło wojenne zagrożenie uzasadniające naginanie tych barier międzyrasowych.

I nagle ktoś przychodzi i mówi "no i patrzcie, czarni są biedni, chociaż od lat mogą już się uczyć i zdobywać majątek; to oczywiste, że chodzi o kolor skóry". Idiotyzm.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tescior
+1 / 3

@jonaszewski 60 lat minęło, kto się chciał kształcić to się już wykształcił, reszta nie chce i oczywiście ma do tego prawo, ale po prostu nie chce.
Od 40 lat mają preferencyjne warunki przyjęcia na większość uczelni, a nawet do sporej części "zakładów pracy", to też niczego nie zmieniło

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
0 / 2

@Tescior Oczywiście, że zmieniło. Poziom wykształcenia czarnych Amerykanów przybliża się do średniej.
https://sustainabilitymath.org/wp-content/uploads/2020/06/1591722027665.jpg
Mówisz - minęło 60 lat. I to tak było, że jednego dnia wszyscy ich dyskryminowali, a drugiego nagle przestali? ;) Wszystkie uprzedzenia zniknęły jak ręką odjął, wystarczyła federalna ustawa? ;)

60 lat temu mój dziadek zbudował dom, w którym dziś mieszkam. Gdyby nie to, miałbym o wiele większe koszty życia, co przełożyłoby się na sytuację zawodową i możliwości edukacji, to samo dotyczyło moich rodziców.
Mój rówieśnik z USA miał więc zupełnie inny start i zupełnie inne możliwości. Nie doceniasz roli pokoleń.

Proponuję spojrzeć na obiektywne wskaźniki, zanim zacznie się wysnuwać teorie na bazie własnych (błędnych) przekonań.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem