Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Jak Eratostenes zmierzył rozmiar Ziemi:

2:13

Odcinek Kosmosu, w którym Carl Sagan wyjaśnia, jak starożytni Grecy używając rozumu i matematyki, ponad 2000 lat temu doszli do wniosku, że Ziemia nie jest płaska

www.demotywatory.pl
+
242 246
-

Komentarze ⬇⬇

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
P profix3
+13 / 13

I pomyśleć ilu jest teraz płaskoziemców, pomimo takiego rozwoju nauki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 czerwca 2022 o 16:26

A adamis62
+6 / 12

@profix3 , bo nauka nie rozwija się u wszystkich jednakowo, a u niektórych nawet wcale. Tacy zostają płaskoziemcami, specjalistami od smug kondensacyjnych albo antyszczepionkowcami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Adrian1234
-1 / 1

@profix3 W sumie to ciekawa sprawa: dawniej ciężko było prowadzić badania gdyż brakowało odpowiedniego sprzętu i trudniej było z przekazywaniem innym wyników (zwykle opisywane było to w książkach, które jednak przez Kościół były wpisywane na listę dzieł zakazanych) a mimo to łatwiej było do nich przekonać opinię publiczną. Dzisiejsze metody badań dają niepodważalne dowody a z wynikami badań każdy może się zapoznać z internecie a mimo to jest coraz więcej ludzi nieufających nauce. Pewnie winę ponoszą tutaj tak popularne teorie spiskowe wg. których wszystkie niepodważalne dowody są jakąś formą oszustwa i częścią spisku a ludzie za większy autorytet uważają świra z youtube, owijającego sobie głowę folią aluminiową niż naukowców. Nagle w XXI wieku wielu dochodzi do wniosku, że religia jest odpowiedzią na wszystko a nauka to zły twór mający na celu odciągnąć ludzi od Prawdy itp.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J janosiqq
0 / 0

@Adrian1234 Jakiś Lolek Cię zminusował xD. Za dużo słów i treści i przy drugim wersie pewnie już zgubił motyw. Gdybyś całą swoją wypowiedź był w stanie zamieścić na jednym obrazku (memie), mógłbyś trafić do większej rzeszy ćwierćmózgów. A tak jak krew w piach. Napisałeś się, a większość i tak nic z tego nie zrozumiała.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zelalem
+16 / 16

Oni wiedzieli dobrze, ze ziemia jest kulista. Eratostenes chciał zmierzyć jej promień.
I udało mu się to znakomicie!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Pergamin
+4 / 4

Świetne, bardzo proste wytłumaczenie. Mi z kolei tłumaczono, jeszcze prościej, też na podstawie obserwacji starożytnych, na przykładzie okręty wyłaniającego się zza horyzontu, który obserwowano w porcie. Gdyby Ziemia była płaska, to okręt raz, że powinno widać cały czas, to nie wyłaniałby się zaczynając od czubka masztu do kadłuba.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Azheal
+3 / 5

@janosiqq Jeśli mówisz poważnie to dowiedz się wpierw jak działa perspektywa,

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PitBull9010
+3 / 3

@janosiqq a perspektywa nie jest jednym z wielu dowodów na to, że właśnie Ziemia jest kulą?!
bo gdyby była płaska, zjawisko perspektywy w połączeniu z horyzontem nie miałoby miejsca...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 26 czerwca 2022 o 20:19

J janosiqq
0 / 0

@PitBull9010 @Azheal Wy serio łykacie wszystko dosłownie jak pelikany?
Zrobiłem sobie jaja, bo przypomniały mi się argumenty płaskoziemców z filmów SciFun. Nie pamiętam tylko w którym odcinku to było. https://www.youtube.com/watch?v=YdfNuwMhMg4

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Azheal
0 / 0

@janosiqq W dzisiejszych czasach ciężko załapać co jest żartem a co prawdą XD Tym bardziej że regularnie widzę na fb posty płaszczaków:)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PitBull9010
+1 / 1

@janosiqq i właśnie sam się zaorałeś xD
oglądałem wszystkie 5 częsci tego Pana :)
no i nie mogłem z beki, jak on pogrążał kolejnych płaskoziemców i ich odjechane teorie dpy wziete xD!!!

co do perspektywy:
Sci-Fun też dokładnie tam wyjaśnia, na czym ona polega i dlaczego wgl takie zjawisko ma miejsce

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J janosiqq
0 / 2

@PitBull9010 Nie wiem czy jest sens Ci odpowiadać, bo widzę, że czytanie ze zrozumieniem, to u Ciebie nie funkcjonuje. Dysleksja, dysmózgia czy inne dys.., nie śmieję sie z ludzi ułomnych. Zniżę się jednak do tego poziomu .
Cytat z Twojej wypowiedzi: "a perspektywa nie jest jednym z wielu dowodów na to, że właśnie Ziemia jest kulą?!". Perspektywa nie jest dowodem na kulistość ziemi. Nie jest i sama w sobie nigdy nie była, nie jest i nie będzie, a wszyscy co Cię zaplusowali są na takim samym poziomie umysłowym jak piewcy płaskiej ziemi.
Jeszcze raz przeczytaj co napisałem w drugim poście. Jak nie podziała to spróbuj ponownie. Jak po kilku razach dalej nie załapiesz, to poproś kogoś z rodziny o wytłumaczenie tych kilku prostych zdań. Gdyby jednak nikt taki się nie znalazł, to chętnie Ci to rozrysuję. Nawet kolorowymi kredkami i nie zapomnę o szlaczku na końcu.
WIdać , że ilość wstawianych emotikonek nie idzie w parze z inteligencją.
Człowieku (choć nie jestem pewien, czy na to miano zasługijesz). Ty nie jesteś w stanie zrozumieć pojęć: "parafraza, cytat, sarkazm", więc nie wiem za bardzo o czym bym miał z Tobą dalej dyskutować.
@Azheal załapał sarkazm, ale dla Ciebie widzę, że to zbyt głębokie wody. Załóż motylki na witki, bo się utopisz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 3 lipca 2022 o 4:20

O OMEGAXYZ
+1 / 3

Perspektywa czego, chyba twojej głupoty...? Niektórym to nawet młotkiem w łeb gdyby wkuwał wiedzę nie nauczysz

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar BrickOfTheWall
+1 / 1

To właśnie mnie kiedyś rozwaliło. Eratostenes. Koleś który przy pomocy mózgu i kawałka kija obliczył promień Ziemi a następnie odległość Ziemi od Słońca i to z błędem < 10%

Statystyczny współczesny nastolatek ma zasób informacji o rząd wielkości przewyższający to co wiedzieli Leonardo da Vinci i Izaak Newton razem wzięci.... tylko co z tego?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem