Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
6 14
-

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
1 13Puchatek
0 / 6

Przy całej mojej niechęci do starożytnego Rzymu i jego podbojów - takie porównanie to jednak przesada. Rzymianie nie mieli w planach wymordowywania podbijanych narodów - oczywiście bunty karali surowo (takie też to były czasy…), ale nie mieli założenia, że ponieważ Galowie, Germanie czy Słowianie stoją niżej cywilizacyjnie, to są podludźmi i należy ich wymordować do nogi…

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Wandejczyk
-2 / 2

@13Puchatek

Tak tak, Niemcy chcieli wybić do nogi tylko jeden. Za to całą resztę trzymać za mordę. Znikoma różnica.

Do jasnej ciasnej, archiwum chociaż nie minęły nawet 2 godziny! I to bez minusowej oceny. Chyba jakiś kodowiec poczuł się urażony.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
1 13Puchatek
0 / 2

@Wandejczyk

Oj, ktoś tu się kiepsko historii uczył.

Niemcy chcieli wybić do nogi kilka nacji (nie tylko Żydów, także Romów / Cyganów na przykład). A inne nacje uznawali za "podludzi" dobrych tylko do fizycznej roboty, których liczebność należało kontrolować, żeby mogli służyć "rasie panów". ale jaj w niczym nie zagrażać.

Rzymianie (przynajmniej do pewnego momentu) naprawdę wierzyli w to, że mniej rozwiniętym narodom niosą cywilizację i postęp. Te nacje, które współpracowały, miały się w Imperium Romanum zupełnie dobrze. W podbitych krainach Rzymianie pozostawiali najczęściej lokalną strukturę i instytucje. Werbowali miejscowych do swojej armii, w większości przypadków nie niszczyli lokalnych tradycji, nie mieli nic do lokalnych wierzeń etc.

Jak powiedziałem - nie bronię Rzymu, bo ze współczesnego punktu widzenia wciąż jest to zaborcze imperium podbijające inne narody, ale jednak porównanie do hitlerowców uważam za krzywdzące.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem