Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Szympansy potrafią liczyć i zapamiętywać lepiej niż niektórzy ludzie

0:55

Imponujące umiejętności zapamiętywania i liczenia- premia za wielozadaniowość

www.demotywatory.pl
+
156 159
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
5 5g3g
+5 / 5

Mają pod pewnymi względami lepszą pamięć wzrokowa. Z tym liczę iem to bym się nie rozpędzał

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+4 / 4

@5g3g fakt. A ryba lepiej pływa, kangur wyżej skacze a gepard szybciej biega.
Więc wychwalanie szympansa że ma lepszą pamięć krótkotrwała nie jest niczym znaczącym. Zwłaszcza że tylko homo sapiens był w stanie stworzyć cywilizacje. Więc czegoś małpom jeszcze brakuje

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S konto usunięte
0 / 2

@rafik54321

Człowiek stał się dominującym zwierzętem, bo najsprawniej zdobywał jedzenie. Dodatkowe kalorie pozwoliły na to, aby nasz mózg się rozwijał. Dzięki temu pozyskaliśmy więcej wiedzy i jeszcze bardziej ułatwiliśmy sobie dostęp do jedzenia.

Czy czegoś małpą brakuje? Tak, ale czy zawsze będziemy mogli być tego pewni?

Zmienie zwierzę na psa, bo chyba bardziej zobrazuje o co mi chodzi. Miliardy psów się obecnie znajduje w domach. Mają (pomijąc skrajne przypadki) dach nad głową i nie ograniczony dostęp do jedzenia. Nie muszą pracować, tylko czasami znosić pewne niedogodnienia. Pokazują, że odczuwają emocje, empatie i zrozumienie. Potrafią nas rozumieć i nasz język. Szkolimy je i staramy się przyspieszyć ich proces nauki, coś co zajęło nas tysiące lat. Człowiek nawet nie potrafi przetłumaczyć jedno szczeknięcie.

Z małpami jest podobnie, tylko jest ich mniej w naszych domach. Też mają predyzpozycje by się uczyć i nas rozumieć. Też mają koncept społeczeństwa i potrafią zrozumieć wartość pieniądza (podobno zaraz po tym pojawila się pierwsze małpia prostytutka).

W obu przypadkach przyspieszamy ich naukę i być może ewolucje. Czy mądrze było by zdradzać, że są na podobnym poziomie co my, wiedząc, że jeśli się o tym dowiemy, to najprawdopodobnie urządzimy im rzeż? Rozsądniej byłopy to ukrywać.


—-
https://animalscene.ph/2019/05/02/scientists-taught-monkeys-the-concept-of-money-then-the-first-prostitute-monkey-appeared/

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
0 / 0

Ludzi umysł jest znacząco bardziej skomplikowany.
Natura rządzi się możliwie prostymi schematami. Inteligencja nie jest prosta.

Ludzie nie mieli jakieś wybitnej siły, przeciętny szympans ma siłę porównywalną do Pudziana, kosztem wytrzymałości. To cecha małp która zapewniła im przetrwanie. Ludzie mając mniej siły musieli stawiać po prostu na spryt, bo nic innego nie mieliśmy.

Małpom przede wszystkim brakuje umiejętności mowy. Ich sposób komunikacji porównałbym bardziej do wczesnych mlasków ludzi niż mowy. Zbyt niski poziom skomplikowania, do przekazywania złożonej treści.
Uczenie małp języka migowego rozwiązuje ten problem. Bo nawet jeśli jakaś małpa-geniusz by coś grubszego wymyśliła, np pojęła czym jest ogień, albo zrozumiała podstawy matematyki, to nie jest w stanie tej wiedzy przekazać.

Czy małpy nigdy nas nie dogonią? Skrajnie mało prawdopodobne aby były w stanie. Bo ludzie opracowywali cywilizację techniczną przez tysiące lat. Małpy są co najwyżej na poziomie jaskiniowca. Gdyby chciały nawet urządzić nam rzeź, zostałyby wybite do nogi przez broń maszynową, czołgi, lotnictwo czy artylerię. Siła bojowa takich małp była by porównywalna z bandą sebixów :/ .

Czy człowiek nie potrafi przetłumaczyć szczeknięcia? Chyba nie masz psa ;) . Oczywiście że jesteśmy w stanie rozumieć to co nasz pies chce nam przekazać. Do pewnego stopnia oczywiście. Podobnie jak on nie rozumie każdego słowa które mówimy.
Potrafimy wyczuć czy pies jest szczęśliwy, smutny, przestraszony, czy rozbawiony. Po prostu nie ubiera tego w słowa. Trzeba czytać "mowę ciała" psa, tak jak i on to robi.
No i gdyby ludzie nie potrafili tłumaczyć jednej "mowy" na inną, to dziś Anglik nie dogadałby się z Japończkiem XD.

Przyśpieszenie ewolucji gatunku po przez jego edukację, nie spowoduje tego że nagle osiągnie nasz poziom. Bo zwyczajnie nie jest w stanie w pełni zaadaptować się do realiów.

Tak po prawdzie, strzelam że te badania nad inteligencją małp są prowadzone raczej ku wdrażaniu pewnych bardzo konkretnych genów do populacji ludzkości. Ogółem wachlarz genów ludzi jest wyjątkowo wąski jak na świat fauny. Być może również stąd podatność na epidemie.

I dlaczego małpa miałaby zakładać że je pozabijamy jeśli staną się inteligetne? Po co wtedy byśmy je edukowali?
Pamiętaj że małpa będzie wiedzieć to, co jej pokażemy. Skoro ją uczymy i karmimy, dlaczego ma zakładać złą wolę?
Ty byś zakładał że twój nauczyciel cię zabije za zbyt dobre oceny?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S konto usunięte
-1 / 1

@rafik54321

„Ludzie mając mniej siły musieli stawiać po prostu na spryt, bo nic innego nie mieliśmy.”
Naszą siłą była kombinacja stania na dwóch nogach i brak futra.
Kiedyś nie było trawy. Kiedy pojawiła się, zaczęła zastępować drzewa. Ilość pokarmu zaczęła maleć. Kiedy stanęliśmy prosto na nogach, mogliśmy zobaczyć powyżej wysokiej trawy. Widzieliśmy nasz pokarm - mięso, bardziej kaloryczne, lepiej działa kiedy możg tego potrzebuje do rozwoju. Jak zaczęliśmy go gonić, nie mieliśmy futra. Nasz organizm nie przegrzewał się tak szybko, mogliśmy dłużej biedz za pokarmem, który szybciej się przegrzewał w futrze. Pokarm potrzebował więcej czasu na ochłodzenie organizmu, my nue mysieliśmy robić tak długich postojów, podczas pościgu.

„ Czy człowiek nie potrafi przetłumaczyć szczeknięcia? Chyba nie masz psa ;) . Oczywiście że jesteśmy w stanie rozumieć to co nasz pies chce nam przekazać. Do pewnego stopnia oczywiście. Podobnie jak on nie rozumie każdego słowa które mówimy”
Ale czy odróżniasz jedno szczeknięcie od drugiego tak jak pies odróżnia siad od jeść? Mój pies odróżnia niektóre słowa nawet kiedy nie mówie tego patrząc na niego, używam różne tony głosu i wie, kiedy mówie tego do kogoś innego, a nie do niego.
Odróżnisz szczeknięcia swojego psa, gdyby postawić parawan między nim a tobą?



„ I dlaczego małpa miałaby zakładać że je pozabijamy jeśli staną się inteligetne”
Bo to im pokazyliśmy. Popatrz na naszą historie i terażniejszość. Widzą jak się nawzajem traktujemy, kiedy jest między nami jakaś mała różnica. To zresztą możesz też zobaczyć tu, na demotywatorach. Myślisz, że zwierzęta tego nie widzą?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 15 lipca 2022 o 22:11

Y yankers
0 / 0

@Sok_Jablkowy "Bo to im pokazyliśmy. Popatrz na naszą historie i terażniejszość. Widzą jak się nawzajem traktujemy, kiedy jest między nami jakaś mała różnica. To zresztą możesz też zobaczyć tu, na demotywatorach. Myślisz, że zwierzęta tego nie widzą?"

Nawet nie muszą patrzeć na to jak się wzajemnie zabijamy, bo i tak niewiele widzą. Po prostu te trzymane w ośrodkach badawczych, widzą śmierć setek o ile nie tysięcy innych przedstawicieli swojego gatunku, często w męczarniach. Wszystko w imię nauki :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar samodzielny68
+3 / 3

Szczerze mówiąc gdyby polskimi finansami zarządzał szympans zwyczajny, a NBP jakiś karłowaty to bylibyśmy w o wiele lepszej sytuacji niż jesteśmy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S konto usunięte
-1 / 1

@samodzielny68

Biorąc pod uwagę, że powinni kierować się z góry ustalonymi prawami ekonomii, to równie dobrze można zaprogramować komputer, który wykonuje ich pracę. Uczelnie ekonomiczne mogły by wprowadzać aktualne dane i od czasu wprowadzać zmiany, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kondon
0 / 0

@Sok_Jablkowy Prawami ekonomii wolnorynkowej, jak rozumiem?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar PIStozwis
+1 / 3

Nie dość, że umieją liczyć to jeszcze na PIS nie głosują.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem