Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Belgijski start-up Turbulent Hydro wynalazł turbinę, która generuje prąd z rzek bez wpływu na emisję dwutlenku węgla i bez większych nakładów

0:17

Zapewnia energię elektryczną 24 godziny na dobę, nie zagraża żadnym zwierzętom morskim i zasila nawet 500 domów!

www.demotywatory.pl
+
634 653
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
E elefun
+23 / 25

Zwykła turbina. Jaka to nowość?
"Bez większych nakładów.." Rozumiem, że jest za darmo?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J Jahith
+30 / 34

ten demot mógł by być napisany lepiej.
1) "...Która generuje prąd bez wpływu na emisje dwutlenku węgla..." Rozumiem że ta turbina generuje dwutlenek węgla bo inaczej miała by na ten dwutlenek wpływ poprzez zmniejszenie potrzeby spalania węgla?
2) "..Nie zagraża żadnym zwierzętom morskim..." To super a czy zagraża zwierzętom rzecznym? Hydro turbiny z reguły są montowane na rzekach nie w morzu i trudno mi wyobrazić sobie aby taka turbina skrzywdziła wieloryba.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Moher_przez_samo_h
+7 / 15

@Jahith Łososie żyją w morzu, a na tarło zapuszczają się daleko w górę rzek. Wtedy taka turbina może z łososia zrobić sałatkę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J Jahith
0 / 2

@Moher_przez_samo_h też o tym myślałem ale ostatecznie zdecydowałem się dodać ten punkt ponieważ jesteśmy w Polsce a tutaj łosoś po rzekach nie pływa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar tyswidziol
+3 / 3

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Duergh
+7 / 9

No ciężko żeby zagrażało zwierzętom morskim skoro jest w rzece o.O

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+13 / 25

Wytworzenie elementów tej turbiny wygenerowało już trochę CO2. Ślad węglowy. Za jakiś czas kiedy się zużyje - ponownie lub zaśmieci środowisko. Nic z tzw. ekologicznych źródeł energii ani nie jest za darmo ani bez wpływu na środowisko. Bajeczki dla dzieci.
Dużo bardziej efektywne i mniej szkodliwe jest stawianie hydroelektrowni. Albo elektrowni atomowych. Wiatrowe i PV to ponury żart.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Fahrmass
+1 / 1

@koszmarek66 Ta turbina w zasadzie jest formą hydroelektrowni.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A asdf34
-2 / 2

@koszmarek66
Tu się mylisz. Średni procent wykorzystania mocy zainstalowanej dla dużych elektrowni wiatrowych (41%) jest wyższy, niż dla hydroelektrowni (31%).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+2 / 2

@Fahrmass Ale turbina z demota w żaden sposób nie jest wynalazkiem i ma wpływ na emisję CO2 jako ślad węglowy dot. wytworzenia i późniejszej utylizacji. Jeśli przyjąć, że gospodarstwo domowe potrzebuje stałego zasilenia 300W to nie sądzę, że turbinka da 150 kW mocy na wyjściu.
Jedyna prawie prawda to że nie zagraża zwierzętom morskim.

@asdf34 Efektywność, którą miałem na myśli to nie efektywność mocy wyjściowej do wejściowej ale także ciągłość i stabilność dostarczania energii. Poza tym pisałem również o szkodliwości.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Fahrmass
+4 / 4

@koszmarek66 A, co do to, że demot jest totalną bzdurą, całkowicie się zgadzam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A asdf34
+1 / 1

@koszmarek66
Też miałem na myśli stabilność dostarczania energii. Przy polskich warunkach hydrologicznych jest mizerna. Przy polskich warunkach hydrologicznych stabilność dostarczania energii z elektrowni cieplnych również jest coraz gorsza. Patrz: 19 i 20 stopień zasilania w sierpniu 2015 - https://www.pse.pl/-/pse-sa-opracowaly-raport-o-przyczynach-wprowadzenia-na-terenie-kraju-ograniczen-w-dostawach-i-poborze-energii-elektrycznej-w-sierpniu-2015-r-roku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 19 sierpnia 2022 o 15:05

P PapierowyKrasnal
0 / 0

@asdf34 czy ja mogę poprosić o wyjaśnienie pojęcia "mocy zainstalowanej"? Czy to moc deklarowana przez producenta/instalatora/inwestora (to mogą być trzy różne moce :D )? Czy jakoś inaczej jest określana (np matematyka oparta o średnią prędkość wiatru w danym rejonie i powierzchnię zamontowanych łopat)? Dziękuję :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A asdf34
0 / 0

@PapierowyKrasnal
To pojęcie z zakresu elektroenergetyki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Moc_zainstalowana https://www.ure.gov.pl/pl/oze/potencjal-krajowy-oze/5753,Moc-zainstalowana-MW.html Procent mocy średniej do mocy zainstalowanej obliczasz obiliczasz dzieląć moc, z jaką średnio pracuje dana urządzenie wytwarzające prąd (np. dzieląć roczną produkcję energii przez 365 dni) przez moc zainstalowaną, zwykle podawaną przez producenta.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zelalem
+6 / 10

A nie prościej podłączyć prądnicę do tzw. koła młyńskiego?
Mniejsze potrzebne spiętrzenie wody, powolny ruch nie zagrażający zwierzętom, wykonane z drewna, same korzyści....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
+2 / 2

@zelalem ...z wyjątkiem efektywności.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
U ubooot
+4 / 4

potrzeba startupu do wynalezienia koła? to znaczy turbiny?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Aqq300
+2 / 2

Nie wynalezienia, tylko skonstruowania. Nie wiem - może unikalny kształt łopatek zapewniający lepsze wykorzystanie energii wody bądź umożliwiający przepłynięcie łososiom. na tarło, może sprawniejszy generator, może coś innego, może kilka rzeczy jednocześnie - ale to jest konstrukcja, nie wynalazek.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZIWK
+14 / 16

Zwykła turbina Francisa
Patent na nią pochodzi z roku 1849 (ma tylko 170 lat... ) Nowość jak cholera...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q qra_633
+8 / 8

500 domów? serio? największy model w ich ofercie to ma moc 70KW. Przy podziale na 500 domów to wychodzi 140W na dom (oczywiście przy założeniu jednoczesnego obciążenia) W Polsce zakłada się dla domu jednorodzinnego moc przyłączeniową 10-15KW (maksymalne zapotrzebowanie) oczywiście nie można zakładać że wszyscy jednocześnie wygenerują takie obciążenia, Ale wystarczy że w wiosce jest np 30 domów i w połowie z nich Panie domu skończą oglądać ulubiony serial , pójdą do kuchni zagotować wodę na herbatę przeciętny czajnik to 2,5KW, jeśli jeszcze kilku mężów odkurza to taka turbinka ma pozamiatane i hurra optymistyczne wyliczenia lądują w koszu. :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Krisiek44
+2 / 2

@qra_633 dokładnie, trochę matematyki i kłamstwo wychodzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T konto usunięte
-1 / 3

@qra_633 Dlatego jeszcze przydałby się efektywny (inny niż chemiczne akumulatory) sposób magazynowania wyprodukowanej energii w skali mikro, czego do dziś nie ma.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E El_Pawulon
+4 / 4

@Tom10
nie bylo by co magazynowac przy zalozonych 500 domach to energii raczej by brakowalo i to 24/7

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T konto usunięte
-2 / 2

@El_Pawulon 500 to faktycznie gruba przesada, ale 50-100, to już kawał wioski. Zapotrzebowanie dzienne i sezonowe faluje. Elektrownia wodna produkuje prąd 24 h na dobę. Ze 4 godz maksymalne obciążenie, z 6 godzin średnie, 14 godzin małe i to można by magazynować. Akumulatory są nieekologiczne. Wodór - małą sprawność. Nie ma czym ekologicznie magazynować tej energii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T konto usunięte
-2 / 2

@El_Pawulon Właśnie sprawdziłem swoje zużycie. 866kWh w 61 dni, średnio ciągle 591 W. Przy sprawności magazynowania 85% elektrownia 70kW zasili 100 takich obiektów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A asdf34
0 / 0

@qra_633
Tego się nie przelicza na moc zainstalowaną (która rzadko kiedy jest równa mocy wytwarzanej), ani na moc przyłącza, ale na produkcję energii (kWh i MWh). Średnio dom jednorodzinny nie pobiera więcej mocy, niż 150 do 350W (z klimatyzacją 400 do 900W). W piku do 6-12kW. Roczne zużycie, to 2 do 9MWh na gospodarstwo domowe rocznie (bez klimy i pompy ciepła). Nie zmienia to jednak faktu, że tych "500 domów" można włożyć między bajki :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 29 sierpnia 2022 o 14:12

Q qra_633
0 / 0

@asdf34 Zużycie energii to całka przebiegu mocy pobieranej ze źródła w czasie to ja wiem, Ale żaden cud nie sprawi że z generator o mocy 70KW da radę dostarczyć więcej do obciążeń niż te jego 70KW. A cała reszta czyli wyliczenia zapotrzebowania na moc (wartości średniej) na podstawie rocznego zużycia ( wyrażonego w KWh) podzielonego przez ilość godzin w roku to wchodzimy w statystykę, a jak wiadomo wychodząc z psem na spacer to statystycznie ma się po trzy nogi. Więc nie można liczyć że dom "pobiera średnio do 350W i tylko w piku 6-12KW(więc można to pominąć) bo na jednym obszarze np większej wiosce właśnie takie piki z reguły zdarzają się jednocześnie w wielu domach.
Znam osobiście dwa przypadki właśnie takiego ostrego niedoszacowania przez podejście wyliczania mocy na podstawie rocznej energii. Pierwszy w całkiem sporym sklepie spożywczym podczas budowy i wyposażania w sprzęty panowie elektrycy na podstawie dokumentacji producenckiej w której były powpisywane przewidywane roczne zużycia energii stwierdzili że cały parter budynku (lada nabiałowa lada mięsna, 5 metrowa lodówka z jogurtami, masłami, mlekiem i tp. do tego boneta z mrożonymi warzywami, kilka lodówek z piwem, plus chłodnia mięsna na zapleczu, oczywiście oświetlenie) można zasilać z jednego przyłącza 3x63A, a magazyn w piwnicy z kolejnymi chłodniami z drugiego przyłącza. "No bo przecież wszystkie lodówki nie chodzą na raz". I wszystko działało przez pół roku czyli do wakacji i temperatury jak dziś. Wtedy właśnie wszystkie lodówki musiały pracować jednocześnie. Aaa o klimie jeszcze nie wspomniałem :) .

Dlatego uważam że przy takich obliczeniach należy brać pod uwagę najgorszy możliwy przypadek.

Więc jeżeli dom może w piku pobrać 6-12KW to źródło powinno mieć obciążalność która to zapewni. Jeżeli jest 10 domów w wiosce to przyłącze do tej wioski powinno móc dostarczyć 60-120KW. Po to w dużej energetyce przecież stosuje się elektrownie szczytowo pompowe, żeby móc szybko uwolnić dodatkową moc do sieci gdy następuje skok zapotrzebowania. (bo o tym że w nocy jest tańszy prąd więc się pompuje a w dzień droższy więc się produkuje to raczej bajkopisarstwo jest)

I mam nadzieje że nie uraziłem nikogo tym przydługim wywodem :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 19 sierpnia 2022 o 19:57

P pawel1481
0 / 0

@qra_633
Trzeba też brać pod uwagę, że dla 70KW mocy, należy już zbudować dość potężną tamę na rzece i zalać spory obszar. Tama w Rzeszowie dla przykładu ma 660KW, produkuje według założeń połowę z tej mocy średnio. Zobaczcie jaki rozmiar ma tama...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q qra_633
0 / 0

@pawel1481
Wygląda że cała innowacyjność tego projektu polega właśnie na tym że nie potrzebuje dużego spiętrzenia (do 4 m), a system jest raczej przystosowany do rzek górskich o dużym naturalnym spadku gdzie dobudowuje się kanał obejściowy z turbiną zamiast przegradzać główny nurt.
Drugi punk to bezpieczeństwo dla ryb które mogą przepłynąć przez turbinę (tych za dużych nie przepuści krata na wlocie do kanału).
Zapewne dlatego sprawność samej turbiny to niecałe 50% (z zależności przepływu i różnicy wysokości dla turbiny idealnej wychodzi 137kW)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pawel1481
0 / 0

@qra_633
No właśnie problem polega na tym, że sprawność turbin wodnych trochę spada przy małym spadku wody i przy małym "zalewie" praca turbiny jest mocno zależna od ilości przepływającej akurat w danym momencie wody.
Oprócz tego, że sprawność całości spada, to energia potencjalna wody jest wprost proporcjonalna do wysokości słupa wody... Więc spiętrzenie 40metrów, daje 10x tyle energii co spiętrzenie 4metry.

Licząc nawet żeby ta turbina miała 50% sprawności (co przy spadku 4metry jest mało prawdopodobne), żeby uzyskać 70KW mocy, należałoby przepuścić co najmniej 13mln litrów wody przez godzinę. Czy tam 13tyś m^2, żeby uzyskać taki przepływ, zlewnia rzeki musi mieć z 500km^2.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q qra_633
0 / 0

@pawel1481
Heh, jak liczyłem moc P=Q⋅H⋅ρ⋅g i wyszło 136kW to jakoś nie uświadomiłem sobie ile to jest 3.8m3/s :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A asdf34
0 / 0

@qra_633
Nikt tak nie robi. Nigdy moc tranformatora 15kV/0.4kV nie jest równa sumie mocy przyłączeniowej wszystkich odbiorców, Koszty sieci odleciałyby wtedy w kosmos. Na przeciętnej polskiej wsi masz zwykle kilkuset odbiorców o mocy przyłączeniowej 11kW i transformator od 250kVA. Moc przewymiarowuje się zwykle na 30% do _średniego_ obciążenia wszystkich odbiorców. Nie dotyczy to sytuacji, gdy przewiduje się dodanie dużej ilości nowych odbiorców.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 22 sierpnia 2022 o 9:56

B biuro74
0 / 0

.. a po wymianie śmigiełka otwiera portal do rzeczywistości równoległej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem