Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
289 300
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
U unikona
+12 / 12

G…uzik prawda. Za Wikipedią: pierwsi ludzie – homo erectus – pojawili się tu około 1 miliona lat temu. 200 tysięcy lat temu pojawili się neandertalczycy. Homo sapiens, czyli właściwie nasi bezpośredni przodkowie, przybyli do Europy 40 tysięcy lat temu. Trwało wtedy ostatnie zlodowacenie i lodowiec zajmował co najmniej 1/3 powierzchni kontynentu. Ocieplenie przyszło jakieś 11 tysięcy lat temu i wtedy mógł pojawić się las. Co daje wcześniejsze 30 tysięcy lat życia ludzi z lodowcem. Byliśmy tu więc pierwsi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar agronomista
+8 / 8

Sprawdźmy to. Teren naszego kraju w sporej części pokryty był lodowcem jeszcze 13-15 tyś lat temu. Czyli w skali historii ziemi całkiem niewiele. W sumie to po ustąpieniu lodowca, tereny były niezalesione ale bardziej przypominały tundrę. Wtedy też pojawili się tam ludzie z grup łowiecko zbierackich, polujących na renifery.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G gremline
+3 / 9

Bzdura. W pełni naturalnego lasu są tylko skrawki. To, co ekoterroryści nazywają puszczą (chodzi przede wszystkim o drzewostan świerkowy) wcale naturalny nie jest. Jest w całości posadzony przez człowieka.
Świerk naturalnie nie występuje na tego rodzaju siedliskach - ma płytki system korzeniowy i wszystkie wahania poziomu wód gruntowych od razu się odbijają na kondycji drzewa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar agronomista
+2 / 4

@gremline Akurat świerk na terenach północno wschodnich Polski występuje naturalnie. Tylko, że jest to obszar graniczny, i świerk pojawił się tutaj w okresie okresie subborealnym holocenu czyli pewnego ochłodzenia się klimatu między 5000–2500 r. p.n.e. Wtedy pojawiły się tam optymalne dla niego warunki klimatyczne, które obecnie ulegają zmianie i dlatego świerki umierają.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G gremline
0 / 2

@agronomista - no właśnie że nie. Świerk był masowo sadzony jako gatunek szybko rosnący na potrzeby rozwijającego się hutnictwa

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar agronomista
+2 / 2

@gremline może i był, ale o to nie wyklucza się, że tereny północno wschodniej Polski są przynajmniej częściowo jego naturalnym siedliskiem. U nas na Mazowszu to już drzewo prawie nie sadzone w lasach. Tu wszędzie sadzili sosny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G gremline
+1 / 1

@agronomista - nie są naturalnym siedliskiem dla świerka.
To jest naturalne siedlisko dla dębów, jesionów, grabów. Świerk i jodła może być tylko i wyłącznie domieszką do kilku procent. Świerk ma system korzeniowy talerzowy. Czyli bardzo płytki. Dostosowany do cienkiej warstwy gleby, a nie do terenów podmokłych, z wahaniami poziomu wody.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar agronomista
+2 / 2

@gremline to może ustalmy, że monokultura świerka naturalnie nie występuje w tamtych rejonach? Bo to, że on tam w ogóle jest i nie tylko z nasadzeń to raczej fakt niezaprzeczalny. I się całkiem dobrze rozsiewa. Czego nie da się zaobserwować na innych obszarach kraju.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
U ubooot
+7 / 7

Puszcza białowieska była eksploatowana gospodarczo za rusków więc jaki to las pierwotny?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem