Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Rowerzyści święte krowy wychodowane przez nadgorliwość kierowców.

Kierowca odpowiada za innych a inni łyknęli ten kit i nie uważają nawet sami na siebie. Oto skutki kretyńskiej nowelizacji przepisów. Przepisów wedle których nie da się być świadomym pieszym chcącym dobrze dla kierowców.

www.demotywatory.pl
+
67 81
-

Komentarze ⬇⬇

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar BOFH
0 / 2

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+3 / 7

Niestety pan pieszy nie wie o jednym niuansów którego być może na zachodzie nie ma. Mianowicie kierowca jest zobowiązany ustąpić pieszemu nie tylko wchodzącemu na jezdnię ale również zbliżającemu się do przejścia. Kiedyś było tak jak ten pan mówi. Że tylko wchodzącemu. Ale teraz za to jestandat 1500zl i nie dziwota że się kierowcy boją. Niedźwiedzia przydługie pieszym zrobił ustawodawca a nie kierowcy którzy posłusznie zgięli kark i respektują debilny przepis.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K km2bp
0 / 4

@rafik54321 Obejrzałeś sam wstęp tylko który był konieczny do tego aby mieć porównanie czym się różni zachowanie kierowców w Polsce wobec pieszych do zachowania wobec cyklistów. Opisu pod filmem pewnie też nie przeczytałeś. Zgadzam się natomiast z tym że politycy jak zwykle stworzyli bubel. Ponieważ pieszy zbliżający się do przejścia to taki który przed przejściem się nie zatrzymał w celu przepuszczenia samochodu. Odebrano pieszym możliwość pozwolenia kierowcy na to żeby sobie przejechał.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+2 / 4

@km2bp obejrzałem do końca. Za to nie wiem czy ty, potrafisz coś pojąć.
Czyli wg ciebie, jeśli jesteś np 5m od przejścia, ale idziesz, to trzeba się zatrzymać, ale jak stoisz metr od przejścia to nie? Bo to właśnie zasugerowałeś.
Dodatkowo kierowcy się zatrzymują, bo właśnie nie wiedzą co TY chcesz zrobić.

Powiem lepiej, powinien istnieć zakaz właśnie stania bliżej niż 5m od przejścia, z paragrafu o tamowaniu ruchu. I tego dokonałeś. Spowodowałeś sztuczne złudzenie chęci przejścia przez przejście wywołując, poniekąd celowo, korek.

Bo jeśli uznawać taki porządek prawny jaki przedstawiasz, to należałoby stwierdzić że przepisy się wcale nie zmieniły. A jednak się zmieniły. No i takie małe wyzwanie dla ciebie ;) . Wsiądź w auto, wjedź na drogę, postaw znajomego figuranta przy pasach na widoku patrolu "na halcie" i przejedź tak bezceremonialnie jak to sugerujesz. Potem udowodnij swoją niewinność w sądzie XD. Naturalnie bez zeznań figuranta. Jak wtedy cię uniewinnią to przyznam ci rację. Gotowy przyjąć wyzwanie?

I niczego pieszym nie odebrano. Może gdybyś, stojąc przy tych pasach, sam pomachał ręką, żeby jechali, to by właśnie przejechali. Względnie nie trzeba stać przy pasach. Możesz stanąć zawsze te 5m dalej. Wysepki są wąskie, często mniej niż 3m.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rafal199
-4 / 4

@rafik54321 Świadomi kłamiesz bo nie ma opcji żebyś był tak durny żebyś nie rozumiał prostych zdań z ustawy.

Art. 26 ust. 1.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście, z zastrzeżeniem ust. 1a [wyjątek dotyczący tramwajów].

Ust. 1a.
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+1 / 1

@rafal199 udowodnij to w sądzie.
Bo tu mamy kuriozalną sprawę.
https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2022-04-21/kuriozalny-wyrok-pijany-pieszy-wtargnal-na-jednie-skazano-kierowce/
Sąd przyznał że pieszy wtargnął, ale i tak, a co, na bogatości, wlepiono winę kierowcy :/ . Do tego pieszy był PIJANY. Więc heloł.

Więc tak jak mówię. Postaw się w tej sytuacji, zrób to na oczach policji i wygraj sprawę w sądzie. WTEDY przyznam ci rację, a póki co pozostaję przy swojej, bezpiecznej dla mojej odpowiedzialności karnej interpretacji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K km2bp
-1 / 3

@rafik54321 Tylko tyle? Film miał za zadanie pokazać jak powszechne hołubienie pieszych przeniosło się na traktowanie rowerzystów będące dla nich tak zwaną niedźwiedzią przysługą. Nie odnosisz się w swym komentarzu do niczego co tobie nie pasuje do z góry przyjętej tezy. Nie dostrzegasz drugiego dna takiego stanu rzeczy. Odebrano pieszym możliwość przepuszczenia kierowcy aby sobie przejechał. Nawet na pustej drodze. Dla pieszego zrobić stop to żadna fatyga. Dla kierowcy ciężarówki zatrzymywanie i ponowne rozpędzanie całego tonażu to ogromne straty o ekologii nie wspominając. Nawet bezpieczeństwo nie uległo poprawie tylko wprost przeciwnie. Widzisz tylko to co chcesz widzieć masz syndrom wyparcia. Nie dostrzegasz aspektu psychologicznego który sprawił że piesi pewni swego przestali się przed pasami zatrzymywać i rozglądać. To takie samo ogłupianie jak w przypadku odblasków. Jaskrawy przykład do czego prowadzą niedopowiedzenia w kwestii bezpieczeństwa. Napisałem o tym w opisie. Ale do tego też się nie odniosłeś. Opis niezbędny aby całość dobrze zrozumieć i nie przypisywać mi po od razu złych intencji. Ale ty zaszufladkowałeś mnie jako trola który kierowcom chce zrobić na złość a nie jedynie pokazać to na co sami kierowcy też narzekają.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 26 sierpnia 2022 o 14:01

avatar rafik54321
0 / 2

@km2bp konkrety człowieku. Odniosę się do każdego konkretu, ale sam ich nie podajesz. Pytasz dlaczego tak jest - odpowiedziałem. Może na zachodzie mają inne przepisy, inne niuanse. Ale jednak u nas jest jak jest.
W komentarzu powyżej podałem przykład sprawy w sądzie. Kierowca trzeźwy, jechał poniżej dozwolonej prędkości, pieszy nie na pasach i jeszcze pijany. Wina kierowcy. JAK?!

Nie widzę w tych zachowaniach błędów kierowców. Kierowcy jadą tak, aby nie czuć się zagrożeni niesprawiedliwością wymiaru (nie)sprawiedliwości. Bo co innego mają robić? Sądzić się co krok dla zasaday i wydawać taczkę pieniędzy na procesy?

" Odebrano pieszym możliwość przepuszczenia kierowcy aby sobie przejechał." - bynajmniej. Dlaczego ty jako pieszy, nie wykonasz gestu który wskazywałby na przepuszczanie pieszego. Gestu charakterystycznego który się wykonuje przepuszczając np kobietę w drzwiach. Jeśli stoisz, ja nie wiem co zrobisz. Może będziesz chciał wymusić odszkodowanie, jak tu.
https://www.youtube.com/watch?v=aiCeMmc1aUA
Popatrz, zaznaczony pan zachowuje się DOKŁADNIE jak ty. Sobie stoi. Niby cacy, a patrz co zrobił potem. Powiedz mi, skąd kierowca miał wiedzieć, że ten pan jednak się ruszy? Sytuacja tu była jeszcze bardziej oczywista (dla kierowcy) niż w sytuacjach które ty nagrałeś stojąc solo.

Oho, zaczynają się ataki personalne XD. Nie. Jestem kierowcą auta, motocyklistą, pieszym, rowerzystą a od niedawna użytkownikiem hulajnogi elektrycznej. Mam pojęcie o ruchu. Niestety, ale system bardzo faworyzuje pieszych. A ja jako kierowca chcę dbać również o SWOJE bezpieczeństwo i spokój. Dlatego uważam bardziej niż teoretycznie zobowiązująmnie do tego przepisy.

" Nie dostrzegasz aspektu psychologicznego który sprawił że piesi pewni swego przestali się przed pasami zatrzymywać i rozglądać. " - to może policja niech urządzi akcję "bezpieczny pieszy" i niech się sypia mandaty za niezachowanie ostrożności, za wtargnięcia itd? A nie oczekiwać od kierowców, że będą wydawać taczkę hajsu aby z wątpliwą skutecznością udowodnić swoją oczywistą rację.

Hola hola. O odblaskach jeszcze nie było słowa, również w twoim materiale wideo, a teraz to wyciągasz? I co ma odblask, sam w sobie do sytuacji? Bo tu, na przejściach dla pieszych, w dzień niczego on nie zmienia. Więc HELOŁ...

Bo jesteś trollem. Jak widać. Początkowo myślałem że po prostu prawka nie masz. Więc nie wiesz jak to z drugiej strony wygląda, ale skoro niby prawko masz, to trollem być musisz.
To nie w kierowcach jest problem. Zachowanie kierowców jest EFEKTEM idiotycznych przepisów, niesprawiedliwości sądów i zachowania pieszych. Ty naturalnie nie odniesiesz się do moich argumentów, gdzie sądy wydają bezczelnie niesprawiedliwe wyroki i nic na to nie poradzisz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+1 / 1

@km2bp a co do samych rowerzystów. Napiszę to już nie wiem który raz. Ty jako rowerzysta widzisz swój znak ustąp pierwszeństwa, ale JA jako kierowca go NIE WIDZĘ, bo jest do mnie bokiem ustawiony. To może być dowolny inny znak. A może to jest znak D6? Nie wiem.
Ja jako kierowca nie mam znaku "droga z pierwszeństwem przed rowerzystami". Nie mam. Więc obowiązują mnie przepisy ogólne, a te nakazują przepuszczać rowerzystów na przejeździe rowerowym. Czyli ustawodawca dał ciała. Bo rowerzyście mówi "ustąp pierwszeństwa" w związku z postawionym znakiem i kierowcy mówi "ustąp pierwszeństwa" w myśl przepisów ogólnych!

Stań rowerem na czystym przejściu dla pieszych, zobaczysz że już kierowcy będą o wiele mniej chętni do przepuszczania ciebie ;) .

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K km2bp
0 / 0

@rafik54321 Faktycznie kuriozum i naprawdę ciekawy przypadek o którym znalazłem jeszcze jeden artykuł z którego wynika że niesłusznie skazany będzie ubiegał się o kasacje tego wyroku. https://www.dziennikwschodni.pl/bilgoraj/pijany-wszedl-mu-pod-kola-pan-jan-zostal-skazany-i-mowi-o-sobie-ofiara-systemu,n,1000306977.html Takie przypadki w żaden sposób obecnych szkodliwych i głupich przepisów nie czynią mądrzejszymi. A sądy mamy takie jakie mamy Najsłynniejsza chyba sprawa ostatnich lat https://www.tvp.info/56449786/piotr-najsztub-uniewinniony-wyrok-sadu-ws-potracenia-na-pasach-starszej-kobiety-przez-znanego-dziennikarza. Ale jest też sprawiedliwy wyrok w innej sprawie. https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/kierowca-potracil-pijanego-pieszego-jest-wyrok-uniewinniajacy/vqls0v5 Ponawiam pytanie Co z rowerzystami którzy takich przywilejów jak piesi nigdy nie nabyli a kierowcy ich hołubią dużo bardziej co udowodniłem na swoim filmie pod koniec występując w roli cyklisty?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 26 sierpnia 2022 o 14:32

avatar rafik54321
0 / 0

@km2bp przeczytaj drugi komentarz bo na jednym by się nie zmieściło. Oczywiście nie robi to mądrzejszymi te przepisy. Jednak dlaczego ja jako kierowca mam zakładać że kolejny sąd w podobnej sytuacji nie klepnie mi podobnego wyroku? A mnie nie stać na ryzykowanie głową.

Ogólnie zachowanie kierowców jest całkiem poprawne. Problem jest po drugiej stronie. Tam trzeba uderzać, tam edukować, tam karać. A nie atakować kierowców.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K km2bp
-1 / 1

@rafik54321 Art. 27. o ruchu drog.
Zachowanie kierującego przed i na przejeździe dla rowerzystów.
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch ZNAJDUJĄCYM się na przejeździe. Sam fakt że stoję zatrzymany i nie jadę to już powinien wystarczyć do uspokojenia kierowców. Znaku być nawet nie musi. Natomiast nie opowiadaj farmazonów że znaku ustąp z boku nie widać. Jego kształt został specjalnie tak zaprojektowany aby znak ten mógł być rozpoznany gdy patrzy się na niego od tyłu pod kontem lub gdy zimą jest ośnieżony to samo dotyczy się znaku stop. W dodatku tu w tym przypadku kierowcy mają jeszcze znak poziomy P-13 doskonale widoczny a i tak durnieją na widok chcącego stosować się do znaków rowerzysty. https://youtu.be/aHKHE3COWI0

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rafal199
-2 / 2

@rafik54321 Nikt nie mówi o udowadnianiu i o tym jakie są sądy. Mówimy że zmiana była ale nie taka jak pisałeś, a taka że do pieszego na pasach dodano pieszego WCHODZĄCEGO na pasy. Proste kilka zdań gdzie nie mam nic o pieszym zbliżającym się czy o tym że jak ktoś wychodzi z domu to ma pierwszeństwo.

PS. Czytałeś do końca? Jazda z niesprawnymi światłami powinna być surowo karana.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 sierpnia 2022 o 14:53

avatar rafik54321
-1 / 1

@km2bp ale tu znowu dochodzi kwestia interpretacji przez sąd i policję. Myśl trochę bardziej. Bo właśnie w sądzie nie wszystko wyjdzie tak jak ci się wydaje.

Tak gdy się patrzy od tyłu to owszem, ale od boku?! Ale skoro rzucasz tak idiotyczna argumentacja to dam ci inny argument kalekę. To po co znak droga z pierwszeństwem? Haha. Przecież widać że ktoś ma ustąp...
A właśnie nie widać. Z odległości np 100-200m ten znak jest w pełni bokiem do ciebie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
-1 / 1

@rafal199 a gdzie tam miałeś że światła były niesprawne? Światła drogowe to tzw długie. Jechał na światłach mijania czyli krótkich co jest normalne przy jeździe po miescie na niższych prędkościach a przepisy nie nakazują nigdy używania świateł długich.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K km2bp
-1 / 1

@rafik54321 Na moich filmach jest pełno przykładów że kierowcy mają jakieś widzenie wybiórcze. Nie czepiaj się do mnie że pokazuję po prostu jak jest. Ja też na to nie mam wpływu. A często jeżdżę rowerem po swym mieście i za każdym razem gdy próbuję zastosować się do znaków nie udaje mi się tego zrobić. kierowcy zatrzymują się bez sensu podpuszczają mnie na dwupasmówce abym nieuprawniony wyjeżdżał z za zasłaniającego mi widoczność pojazdu nie mając pewności czy na drugim pasie nie dostanę strzała od jakiegoś pirata który przegapi i weźmie się nie zatrzyma. Tu taki przykład że kierowca autobusu ma widzenie wybiórcze. https://youtu.be/13zsOifq87M?t=689

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
0 / 2

@km2bp Z jednej strony chcesz betonowego respektowania przepisów, z drugiej dopuszczasz myśl że ktoś coś może odjaniepawlić i przepisów nie zastosować oraz jednocześnie krytykujesz kierowców którzy właśnie biorą poprawkę na ewentualny odpał innego uczestnika ruchu. Zdecyduj się.

Podałem ci przykład pieszego kretyna, który zachowywał się jak ty, sobie po prostu stał, a jednak wtargnął na pasy. W takiej sytuacji kierowcy bardzo trudno udowodnić swoją niewinność.

Niektórzy też krytykują zakaz wyprzedzania na pasach "no bo przecież on widzi pasy".

I co najbardziej ludzi wkurza i dlaczego cię krytykują - fakt, że winą obarczasz uczestników ruchu którzy nawet nie są tu najbardziej winni. Bo winny jest ustawodawca. Widziałeś w TV kampanię drogową? Tam już pokazują że jak się pieszy zbliża to już mandat można dostać. Zawsze może to być też uznane za po prostu nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.
Winny jest ustawodawca i to winny w 90%. I póki będziesz się wypowiadał w tonie krytykującym kierowców, dopóty będziesz hejtowany. Zmień podejście i wyceluj swój gniew w winnych.
Koniec tematu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar cozabalwantonapisal
+2 / 2

Przykład z życia.
Środek lasu, poranna droga do pracy. Korek. Na poboczu piesza, przejście w zasadzie na szlaku turystycznym. I nagle dzwon, bo 1 kierowca postanowił przepuścić laskę stająca w poblizu pasów, a drugi wjechał w niego.
Reakcja pieszej? Przeszła i poszła dalej nawet się nie oglądając. Formalnie 2 kierowca dostał by mandacik i punkty i byłby jeszcze kilkaset złoty chudszy na blacharza i nowy zderzak.

Co więcej, w takich krajach jak Niemcy pieszy nawet potrafi podziękować za zatrzymanie. Ba, nawet w Rosji przejście przez pasy na szerokim prospekcie nie było problemem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Skar2k19
+1 / 3

wyj...ć mandat temu pajacowi co stoi przy tych pasach nagrywa i nie przechodzi ....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar perskieoko
0 / 0

Autor ewidentnie ma awersję do kolarzy - film jest o pieszych, a on opisuje to jako "rowerzyści święte krowy".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K km2bp
0 / 2

@perskieoko Tik toki lepiej tylko same oglądaj. Film jest długi i nie dasz rady. Ale skoro stosujesz zasadę nie znam się ale się wypowiem. To grzecznie ci wyjaśnię. Film musi być taki długi krócej się nie dało aby pokazać wszelkie możliwe sytuacje, zrobić porównanie traktowania pieszych w Polsce z traktowaniem pieszych w krajach Europy zachodniej. I porównanie traktowania pieszych z traktowaniem rowerzystów których nowelizacja przepisów nie objęła i nie mają aż takich przywilejów jak piesi. Jednak ten film po obejrzeniu do końca dobitnie udowadnia to że to właśnie rowerzyści przez kierowców są nadmiernie hołubieni i przyzwyczajani do bycia pedalarzami. Kierowcy sami ich zmuszają aby niestosowali się do znaków, przepisów ogólnych i mieli poczucie bycia panami na drodze. Nadgorliwość gorsza od faszyzmu. a prawdziwa drama jest 27 minucie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar DonSalieri
+2 / 2

To jest bardzo proste - kierowcy widząc kogoś stojącego przy przejściu się zatrzymują, bo za niezatrzymanie już parę mandatów poleciało. Nieważne, że "Pieszy nie znajdował się na przejściu" czy "nie wchodził na przejście" - bo w opinii policji czekanie przy przejściu to już "pieszy wchodzący"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamIM
+2 / 2

wszystko fajnie tylko że jak gliniarze zobaczą że kierowca podszedł do zachowania pieszego logicznie to mu wlepią mandat 1500pln za nie ustąpienie pieszemu. to czy pieszy chciał wejść czy nie dla pał jest nieistotne bo przepis jest debilny. niestety tam gdzie ustawodawca reguluje coś przepisem kończy się logika w tym kraju :( :(

Odpowiedz Komentuj obrazkiem