Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
339 351
-

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Xar
-2 / 6

No nie do konca
Ganesha https://i.pinimg.com/originals/b6/ba/3a/b6ba3aa4400a8809ea2be58018658337.jpg
Dagon https://mityczne.pl/wp-content/uploads/2017/12/Dagon1.jpg
Ormuzd https://img.redro.pl/naklejki/ormuzd-400-9109302.jpg
Lisi Duch/ Da-ji/ Kyuubi https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cf/Prince_Hanzoku_terrorised_by_a_nine-_tailed_fox.jpg/800px-Prince_Hanzoku_terrorised_by_a_nine-_tailed_fox.jpg
Jedna z form przedstawiania egipskiej bogini Nut https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Nut1.JPG
swiety byk Apis (rowniez Egipt, Srednie Panstwo) https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/57/Louvres-antiquites-egyptiennes-p1020068.jpg/675px-Louvres-antiquites-egyptiennes-p1020068.jpg
wymieniac mozna dosc dlugo

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar brajanpiast
+4 / 12

@Xar są to hybrydy zwierząt występujących na terenach tych religii.

Nie chodziło tylko o antropomorfizację, ale o naśladownictwo. Hieronim z Hippony powiedział - wierzę, bo to niedorzeczne- czyli wymyśleni bogowie są naśladownictwem życia ludzi, tak jak Maryja prosiła żeby ją nazywać królowa Polski. Zdradza to, że to ściema.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-4 / 4

@brajanpiast hybrydami raczej bym powiedzial ze sa inne bostwa, np. Horus https://img.freepik.com/premium-wektory/starozytny-egipski-bog-horus-bostwo-z-glowa-sokola-i-korona-faraona-ilustracja-kreskowka-w-starym-stylu-sztuki_144101-72.jpg?w=2000
Albo Sachmet https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/92/GD-EG-KomOmbo016.JPG lub tez Bastet https://akademiaducha.pl/wp-content/uploads/2016/12/bastet_01.jpg czy troche inny region - Pan z Grecji https://www.globtroter.pl/zdjecia/grecja/61527_grecja_ateny.jpg czy tez z naszych regionow bardziej - Weles https://wiaraprzyrodzona.files.wordpress.com/2016/01/weles.jpg

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
+4 / 4

@Xar Zobacz że masz tam albo pół ludzi pół zwierzęta albo zwierzęta, przykładów tego typu jest wiele ale pamiętaj że to nie tylko bogowie ale i demony tak jak kyuubi, jednak zdecydowana większość jest podobna do ludzi nawet jeżeli zdarza im się pojawiać na ziemi w postaci zwierząt. W sumie to nie musisz tak daleko szukać, nawet w religii chrześcijańskiej masz opisaną sytuacje gdzie "Bóg" objawia się pod postacią gołębia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bartoszewiczkrzysztof
+6 / 10

''Musieli być kowale, cieśle, murarze, rolnicy zanim znalazł się człowiek, mający dosyć czasu by rozmyślać. Wszystkie sztuki ręczne poprzedziły religię, a zatem naprzód początki cywilizacji materialnej, religia przyszła dopiero później''
Autor: Franciszek Maria Arouet Wolter

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P profix3
+1 / 1

@bartoszewiczkrzysztof Nie do końca. Nomadowie nie posiadający w ogóle kowali, cieśli, murarzy, nie uprawiający ziemi mieli już jakieś wierzenia religijne. Wiarę w duchy przodków, duchy opiekuńcze itp itd. Dopiero później luźne opowiastki przy ogniskach zamieniły się konkretne religie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bartoszewiczkrzysztof
0 / 0

@profix3 Więc byli myśliwi, którzy spotykali niewytłumaczalne dla nich zjawiska, w przyrodzie. Były kobiety, opiekujące się wspomnianym przez Ciebie ogniskiem, które czasami zgasło w niewyjaśnionych okolicznościach. Dalej tak jak mówisz, pojawiły się wierzenia i religie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P profix3
0 / 0

@bartoszewiczkrzysztof Człowiek pierwotny opalający kawałek kija w ognisku, żeby użyć go jako dzidy już był myśliwym, i miał jakieś myśli dotyczące rzeczy niewytłumaczalnych. I zapewne wiązał je z jakimiś nieznanymi sobie bytami. A to już początek jakiejś religii. Więc nie do końca zgadzam się z tą myślą Woltera.
Z tym, że ludzie stworzyli bogów na swe podobieństwo zgadzam się jak najbardziej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 30 sierpnia 2022 o 21:32

avatar bartoszewiczkrzysztof
0 / 0

@profix3 Początek może tak, ale jeszcze nie religia, cytując Roberta M. Pirsiga
''Jeżeli jedna osoba ma jakieś urojenia nazywamy to szaleństwem. Jeżeli wiele osób cierpi na to samo urojenie nazywamy to religią.''

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P profix3
+1 / 1

@bartoszewiczkrzysztof Jakoś wydaje mi się, że bogowie powstali zanim pierwszy murarz postawił pierwszy dom, albo pierwszy kowal wytopił rudę. A skoro jest już jakaś grupa bogów, tworzy się religia, nawet jeśli nie jest skonkretyzowana. To taka oczywista oczywistość. Nie kłócę się z tobą, tylko z Wolterem :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
-2 / 4

@bartoszewlczkrzysztof
Akurat pierwsze formy wiary religijnej powstały na długo przedtem, zanim pojawili się kowale i murarze. Przykre, że człowiek tak wybitny jak Wolter, nie miał wystarczającej wiedzy historycznej by zauważyć ten fakt.
Jeszcze poważniejszy błąd popełnił Ksenofanes. Najistotniejszą cechą odróżniającą ludzi od zwierząt jest zdolność do abstrakcyjnego myślenia. Tylko człowiek może rozważać istnienie bytów i idei, których jego umysł nie potrafi pojąć. Drożdże nie wyobrażają sobie piwowara, używającego ich do produkcji złocistego napoju. Psy nie wyobrażają sobie lotu w kosmos, nawet jeśli któryś z nich nazywa się Łajka. Natomiast konie i woły mają swoich "bogów", czyli nadistoty decydujące o ich losie. "Bogami" tymi są ludzie wykorzystujący te zwierzęta.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C camper52
+1 / 3

@antyfrajer nie wymieniłeś kultu przodków, pewnie dlatego że nie pasował do tezy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A antyfrajer
0 / 0

@camper52 nawet o tym nie pamiętałem, ale kult przodków to nie koniecznie uważanie ich za bogów i religia. To nieistotnie zresztą bo demot sugeruje jakoby bogowie tylko mieli kształt ludzki co jest bzdurą i o to chodziło mnie innym co tu wkleili bogów nie będących na wzór ludzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S stach1947
0 / 2

Prawda jest taka, że każdy ma swojego Boga. Vide na wojnie, na meczy każdy przeciwnik modli się o zwycięstwo i można by mniemać, że ten ma lepszego Boga, który wygra. Nie wiem jednak jak to wygląda w w razie remisów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L Logheen
-1 / 1

Nawet bym to sprawdzil, ale raczej wierze, ze ktos kiedys juz to sprawdzil (chyba)
- We jednej "madrej" ksiedze napisane zostalo, ze bogu stworzyl ludzi na wzor i podobienstwo swoje
Mnie sie to podoba - ile wypije, tzn ze jestem boski ( bo przeciez na wzor...) :D
A w ogole, to ja sie pytam jak on moze cos wypic, cos normalnego, skoro whiskey i polska dobra wodka jeszcze wtedy nieznane byly - palestynskie wino, to watpliwa atrakcja raczej..
Co tu drazyc
Trakowie nie maja niebieskich oczu... :D


Odpowiedz Komentuj obrazkiem