Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
301 312
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
M MIKKOP
+3 / 5

To jest fajny żart. Będę go opowiadać.
A ksiądz tak na poważnie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Paveu69
0 / 4

@MIKKOP ale gdzie jest żart? To etymologia, a nie żart...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adesk
+1 / 1

@Paveu69 A teraz sprawdz sobie entymologie slowa 'niewiasta', dobrze?:)
Bo znaczaco sie rozni od tego, co ten ksiadz powiedzial.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Paveu69
0 / 0

@adesk sprawdziłem. Niewiasta, to ta, która nie zaznała męża, czyli nie wie jak to jest...
Do wiedźmy nie mamy zastrzeżeń?
Więc nie powiedziałbym, że znacząco, chociaż fakt, ksiądz trochę niedopowiedział, ja trochę naciągnąłem. Tak samo jak komentarz na który odpowiadałem. ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adesk
+1 / 1

@Paveu69 Nie wiem, gdzie sprawdziles, ale wciaz nie jest to 'nie zaznala meza', ktore sugeruje osobe niezamezna - a byla to mloda mezatka (mowimy o czasach slowianskich). ;)
To jest osoba, ktorej rodzina meza jeszcze nie zna, bo dopiero sie do nich sprowadzila.
https://nck.pl/en/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/ciekawostki-jezykowe/niewiasta
https://pl.wikisource.org/wiki/S%C5%82ownik_etymologiczny_j%C4%99zyka_polskiego/niewiasta

"więc niewiasta ‘nieznana, obca’ (przy nowem ognisku), i los jej bywał bardzo ciężki (prześladowano ją w zawody), póki porodzeniem syna (nie córki!) nie dowiodła, że wstąpiły w nią, poznały i uznały ją duchy przodków (nowego ogniska)"

"Warto jednak wiedzieć, że „niewiasta” wywodzi się od prasłowiańskiego „nevěsta”, które pochodzi od czasownika „nevěsti” oznaczającego „nie wiedzieć, nie znać”. Stąd często próbuje się wyprowadzać etymologię słowa „niewiasta” z definicji tej, „która nic nie wie”. Warto jednak pamiętać, że ten brak wiedzy oznaczał dawniej raczej to, że młoda kobieta (wchodząca do rodziny jako narzeczona, młoda żona, synowa, bratowa) była nieznana innym członkom rodziny. Była więc raczej tajemnicza. Samo określenie „niewiasta” było pozytywne."
"Wyraz ten swoją historią sięga do prasłowiańszczyzny i oznacza tą, o której nic nie wiedziano. To znaczy, że w większości przypadków była ona… synową! Przychodząc do domu swojego męża, nikt jej nie znał, dopóki nie udowodniła, że jest warta uwagi."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Paveu69
+2 / 2

@adesk ok, dzięki za źródła. Przyznaję w takim razie, że się myliłem.
Staram się raczej sprawdzać informacje, chociaż jak widać nie zawsze jest to łatwe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
+1 / 1

@MIKKOP
Ten akurat niestety tak

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Mancy158
+3 / 11

Uwielbiam ten żart. Zawsze mówię że jestem wiedźmą:)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Paveu69
-3 / 5

@Mancy158 ale gdzie jest żart? To etymologia, a nie żart...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Mancy158
-2 / 4

@Paveu69 Ja stosuję to często w formie żartu językowego dodając, że nie należy mylić wiedźmy z czarownicą (tą drugą etymologicznie pochodzi od czarta - złego i najczęściej miała niecne zamiary). Masz rację wiedźma pochodzi od wiedzy, ponieważ kiedyś była to kobieta która znała się np. na ziołach i potrafiła wyleczyć niektóre schorzenia, najczęściej cieszyła się szacunkiem i estymą we wsi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G GieniaK
+6 / 14

Księżulek napisał prawdę.
Niewiasta - ta co nie wie.
Wiedźma - ta co wie.

Co na to wy katoliczki?
Do dziś w kk jesteście niewiastami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adesk
+2 / 2

@GieniaK tylko pamietajmy, ze to Niewiasta nigdy nie oznaczalo 'tej. co nie wie' tylko 'ta, o ktorej nikt nie wie'. To znaczaco zmienia bzdurzenia tego ksiedza.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G GieniaK
-2 / 2

@adesk
Oznaczało to również kobietę młodą, piękną, dziewicę ale też kobietę o niższym statusie w rodzinie.
Religijnie natomiast, interpretacja słowa "niewiasta" nie koniecznie jest "zgodna" z definicją językową i jest kwewstią interpretacji teologicznej.
Co do "wiedźmy' - to rozumiem, że się zgadzamy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adesk
+1 / 1

@GieniaK Tak, znaczenie zaczelo dorastac do funkcji (chociaz o dziewicy nieslyszalem - raczej mloda mezatka), ale nazewnictwo po prostu odzwierciedla nasze staroslowianskie obyczaje.
I co do wiedzmy nie mam zastrzezen;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wwl545a
0 / 14

Odpowiadając autorowi postu. Nazwisko Kneblewski, a dokładniej Kneblowski jak sama końcówka -ski wskazuje jest nazwiskiem odmiejscowy. Odnosi się do wsi Kneblowo w woj. kujawsko-pomorskim.

Natomiast nie wiem, co jest kontrowersyjnego we wskazaniu etymologii jakiś współcześnie używanych wyrazów.
To tak jakby burzyć się, że słowo Kobieta wywodzi się od słowa Kob, które oznacza chlew. Natomiast słowo kobieta oznaczała posługującą przy chlewie. Pierwotnie było obelgą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adesk
0 / 2

@wwl545a zgadza sie, entymologie trzeba znac. Na przyklad niewiasta jest praslowianskim slowem oznaczajacym kobiete, ktora wzenia sie w rodzine, i o ktorej nikt jeszcze nie wie. Byla to osoba nieznana, dopiero pozniej da sie poznac rodzinie. Kiedy juz bedzie miala dzieci, to z niewiasty (nieznanej) zmienia sie w mezatke.
Oczywiscie, ksiadz nie bedzie siegal tak daleko, bo mu to popsuje przekaz.
Zreszta, kto by od nich wymagal znajomosci entymologii slow.

Poza tym, ze ty powinienes jednak wiedziec jaka jest entymologia 'niewiasty', zamiast udawac, ze jest tak, jak powyzej...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adesk
0 / 0

@wwl545a i a'propos kobiety:
"Etymologowie proponują co najmniej 20 różnych wyjaśnień jego pochodzenia"
To, o ktorym mowisz, wywodzi sie z poczatkow poprzedniego stulecia, i - poza podobienstwem slownym - nie ma wystarczajacego dowodu na to ani w literaturze, ani w jezykach slowianskich. A zapiski z uzyciem tego slowa sa uzywane w kontekscie nie tak negatywnym, jak porownanie to chlewu lub kobyly.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P konto usunięte
-1 / 3

Niewiasta -w języku staropolskim wyraz ten początkowo oznaczał kobietę dorosłą, ale niezamężną (nieznającą męża)....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 15 września 2022 o 10:04

avatar kibic777
+2 / 2

Serio zobrazował to zdjęciem jednej z najbardziej kontrowersyjnych aktorek, która w swoich czasach była symbolem seksu i rozwiązłości?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mwa
0 / 0

Niewiastą nazywano świeżo poślubioną żonę - czyli tą O KTÓREJ nikt w rodzinie nic nie wie ( bo żona przeprowadzała się do rodziny męża ).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adesk
0 / 0

"Niekiedy próbuje się wyprowadzać etymologię słowa NIEWIASTA, wywodząc je od połączenia NIE WIEDZIEĆ i tłumacząc znaczenie pierwotne ‘ta, która nic nie wie’ (w przeciwieństwie do Boga, który wie wszystko, i mężczyzny, który wie wszystko, co powinien wiedzieć ;)). Takie wywody należy jednak traktować jako żart. Rzeczownik NIEWIASTA, dawniej mający postać NIEWIESTA, w prasłowiańszczyźnie *nevěsta, rzeczywiście pochodzi od czasownika *nevěsti ‘nie wiedzieć, nie znać’, ale to nie oznacza, że NIEWIASTA była tą, która czegoś nie wiedziała. Prasłowiańskie *nevěsta oznaczało pierwotnie ‘ta, o której nikt nie wie; ta, której nikt nie zna’ – mianem tym określano najpierw młodą kobietę, która wkraczała do rodziny: narzeczoną, oblubienicę, pannę młodą, synową, bratową. Była to bowiem osoba spoza rodziny, czyli osoba nieznana – ta, o której jeszcze się nic nie wie lub wie niewiele, ta, którą się dobrze pozna dopiero, gdy stanie się swoja, gdy stanie się członkiem rodziny. Ponieważ było to słowo o bardzo pozytywnych konotacjach (zwykle przychylnie traktujemy młode, ładne kobiety, które będą należeć do naszej rodziny), z czasem rozszerzyło znaczenie, zachowując jednak również to wcześniejsze ‘przyszła synowa; synowa; bratowa’, ale tylko w gwarach."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem