Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
344 367
-

Komentarze ⬇⬇

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar koszmarek66
+5 / 7

@Kapustin_ Owoc pomidora nie jest owocem

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Laviol
+18 / 22

@Kapustin_ , PE przegłosowała różne głupoty, ale akurat pomidor jest owocem, a konkretnie jagodą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Laviol
+9 / 9

@koszmarek66, jest.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+4 / 4

@Laviol Toż to szok!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Y YessM
+3 / 5

@tobimadara Dżem to przetwór z owoców uzyskane przez dodanie do nich dużej ilości cukru. Przetwór jakim jest dżem pomidorowy istnieje, ale rzez dużą słodkość niebyłby najlepszym dodatkiem do kiełbasy. Ketchup natomiast otrzymuje się z pomidorów, cukru i octu, dzięki czemu jest bardziej kwaśny aniżeli dżem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Laviol
+4 / 4

@tobimadara, podział botaniczny jest podziałem ważniejszym, bo naukowym, podział kulinarny jest wtórny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tobimadara
0 / 0

@Laviol A w botanice istnieje coś takiego jak warzywo? Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że jest tylko owoc, korzeń, łodyga itd.

@YessM był tu kiedyś taki demot, że skoro pomidor jest owocem, to ketchup jest dżemem pomidorowym. To było takie luźne nawiązanie do tego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Laviol
0 / 0

@tobimadara, oczywiście, że nie ma w botanice warzyw, to podział kulinarny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tobimadara
0 / 0

@Laviol Tylko, że w takim przypadku mówiąc, że pomidor jest owocem masz na myśli, że nie jest korzeniem, a nie że nie jest warzywem. Do tego ta jagoda sugeruje pokrewieństwo z jagodami, a chodzi po prostu o rodzaj budowy owoca.

Nie wiem jeszcze jaki jest podział UE, ale przypuszczam, że kulinarny, a nie botaniczny, bo inaczej owocami byłoby dużo innych warzyw i ludzie nie uczepiliby się tak tego pomidora.

Ja nie mam z tym żadnego problemu. Jeśli to ułatwia przepisy, np. nie trzeba tworzyć osobnej kategorii dla jednego produktu, to ślimak też może być rybą. Myślę, że w polskich przepisach też znalazłbyś takie kwiatki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Laviol
0 / 0

@tobimadara, jak to wytłumaczyć. Można się pośmiać, że przegłosowano, iż ślimak jest rybą albo marchew owocem. W przypadku akurat pomidora faktycznie jest on owocem, choć kulinarnie przypisany do warzyw. Żeby było śmieszniej, ta sama dyrektywa za owoce uznała melony i arbuzy.
To świadczy o braku podstawowej wiedzy o roślinach. Również o istnieniu instytucji fikcji prawnej czyli uznania przez normę prawną faktu, który w rzeczywistości nie istnieje, za istniejący, a która pozwala w tym przypadku uwzględnić różnice pomiędzy podziałem botanicznym i kulinarnym. I owszem, w polskim prawie też można znaleźć przykłady fikcji prawnej.
Ludzie wyśmiewający to co w gruncie rzeczy śmieszne nie jest wykazują się powierzchownym postrzeganiem świata, ponieważ ograniczają się do wyśmiania i nie zadają najważniejszego pytania, a mianowicie "dlaczego?"
Dlaczego pomidor itd. zostały zakwalifikowane jako owoce?
Otóż w Unii Europejskiej dofinansowywana jest produkcja dżemów, pod warunkiem, że będą one robione wyłącznie z owoców. (Pomijam fakt, że dyrektywa ta ujednolica rynek i dżemy z nieowoców można sprzedawać w całej Unii.)
I tu pojawia się kolejne ważne pytanie, które może nam ujawnić coś więcej o funkcjonowaniu obecnego świata. Dlaczego produkcja dżemów jest/musi być dofinansowywana? I czy myślenie, że żywność jest tania jest prawidłowe, skoro za dżem musimy zapłacić w sklepowej kasie i w podatkach, które idą na dofinansowanie produkcji żywności?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 18 września 2022 o 9:58

avatar koszmarek66
+18 / 20

Polska też by się załapała gdyby nie Senat bez większości PiS. Trochę zapomnieliśmy ale farsę z wrzucanym pod obrady Sejmu projektem ustawy wieczorem kiedy rano ustawę podpisywał Prezydent już od 3 lat nie da się przeprowadzić... na szczęście.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B bilbao99
+2 / 10

@dazL odpowiadając na twoje pytanie: TAK. Na szczęście.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Mausner
+4 / 8

@dazL "Nasze obawy odnoszą się do funkcjonowania systemu konstytucyjnego i wyborczego, niezależności sądownictwa, korupcji i konfliktów interesów, ochrony prywatności oraz danych, wolności słowa i pluralizmu mediów, wolności nauki, religii, zrzeszania się, prawa do równego traktowania, w tym praw osób LGBT+" - brzmi znajomo?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kikurenty
+7 / 9

@bilbao99 ja mam ambiwalentne zdanie na ten temat. Z jednej strony UE to jest bat na dyktatury pokroju PiS czy węgierski fidesz. Z drugiej strony jeżeli mówimy o demokracji to UE nie jest tworem demokratycznym. Demokratycznie wybierany jest tylko parlament europejski który nie ma żadnej realnej władzy poza wygłaszaniem buńczucznych odezw i rezolucji jak w democie które w zasadzie nikogo nie obchodzą. A pełnie władzy w UE ma komisja europejska która jest wybierana przez nie wiadomo kogo i nie wiadomo jak.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 17 września 2022 o 16:23

F Fahrmass
+1 / 3

Ale składkę Węgry w dalszym ciągu muszą płacić? Poza tym obowiązuje RODO, maksymalna pojemność spłuczki i dyrektywa o przewozie karmelków twardych?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem