Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
658 680
-

Komentarze ⬇⬇

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Maverick98
+2 / 28

Ludzie są zbyt głupi żeby to zauważyć. Karta to wygoda i nic się więcej nie liczy. Obudzą się w cyfrowym więzieniu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O Obyczajowy
+1 / 11

@Maverick98 milusinskim nie wutlumaczysz ze wygoda to samozaglada.
Ciepla woda w kranie zmiekcza ludzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Maverick98
0 / 10

@Obyczajowy Dziadkom też, bo co już mnie to obchodzi, już mi wiele nie zrobią, nie myślą o dzieciach i wnukach. Wiem bo rozmawiam z wieloma ludźmi płacącymi kartami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MikeRagnos
+12 / 14

@Maverick98 Myślisz, że płacąc gotówką wyciągniętą z bankomatu jesteś wolny od "systemu"? Hahahahahahahahahaha

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I Iasafaer
0 / 10

@MikeRagnos Kolejny, który gotówkę rozumie wyłącznie w formie "papierka z bankomatu".
Gotówka to pojęcie znacznie bardziej szerokie, niż ten bezwartościowy kawałek papieru.
Ale coby nie przegrzać Twoich zwojów starczy powiedzieć, że po prostu chodzi o fizyczny pieniądz pod różną postacią.
Sęk w tym, że o wartości pieniądza de facto nie decyduje rząd, a ludzie. To ludzka chęć wymiany decyduje, czy pieniądz jest coś wart.
Dla przykładu te same 100zł posiada inną wartość dla kogoś kto ma 500zł i dla kogoś kto ma 5 milionów. Mimo, iż oficjalna wartość tych 100 złotych jest niezmienna stanowi jednak różną wartość w zależności od sytuacji. Widzimy więc, że nie ta łatwo sprawić, by fizyczny pieniądz tak po prostu stracił wartość.
Oczywiście władza może przestać papierki uznawać i tym samym zarówno ten mający 500zł jak i 5 milionów będą w tej samej sytuacji. Niemniej jak wspomniałem gotówka to nie tylko papier, to generalnie pieniądz FIZYCZNY. Złoto, srebro, alkohol, papierosy, czekolada... cokolwiek co mogłoby stanowić uniwersalną wartość.

Z chwilą, gdy pieniądz staje się całkowicie wirtualny, nie dość, że może on stracić na wartości, czy nawet nasze konto może zostać wyzerowane w ciągu jednej chwili to w dodatku cały system staje się hermetyczny. Nie zapłacisz ani papierkiem, ani złotem, czy srebrem, bo sprzedający musi się z tego w jakiś sposób rozliczyć i musi to zrobić w walucie wirtualnej. Dlatego tak istotne jest, by mógł rozliczyć się w jakiejkolwiek fizycznej formie, bo fizyczną gotówkę jest zawsze w stanie jakoś dostać. Jeśli bank będzie przyjmował fizyczną gotówkę to niezależnie, czy sprzedawca dostanie oficjalny pieniądz, flaszkę wódki, czy tabliczkę czekolady zawsze będzie w stanie wymienić to na oficjalną walutę i się rozliczyć.
Jeśli będzie funkcjonował pieniądz wirtualny, a ja zaoferuję złoto to sprzedawca nie przyjmie mi tego, bo nie będzie w stanie potem tego "przewalutować".

Oczywiście pomijam już kwestie prywatności. Bo jak widać postawa "nie mam nic do ukrycia" wciąż ma się dobrze. Jak płacę anonimowo papierkiem to jednak ciężko powiązać mnie z daną transakcją, a w najlepszym razie i najszczerszych chęciach rządu, a na moją korzyść jest to dość utrudnione, a gromadzenie takich danych, ich analiza i porządkowanie dość kłopotliwe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Maverick98
+2 / 6

@MikeRagnos Nie trzymam gotówki w bankomacie. W dzisiejszych czasach to jeszcze większa strata niż trzymanie w skarpecie. Poza tym jak będzie blackout, to może jeszcze za gotówkę coś kupisz ale kartą nie zapłacisz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MikeRagnos
+4 / 4

@Iasafaer A gotówki nie można wyzerować? Jak się inflacja rozhula to w jeden dzień worek pieniędzy będzie wart tyle co papier z którego jest zrobiony, albo i mniej. Wtedy jedyną realną wartością będzie handel wymienny.

Każdą transakcję można powiązać z kontrahentem. To prawda, łatwiej gdy płaci się kartą, ale gotówka absolutnie nie jest anonimowa. Problem w tym, że prawie każdy pieniądz zaczyna swoją drogę od banku. Dopóki pensja przychodzi na konto, a nie jest wypłacana w gotówce niech nikt się łudzi, że jego transakcje są anonimowe. Są w sumie tylko dwie drogi wyjścia z systemu: kryptowaluty, których wartość jest mocno niestabilna lub obrót w 100% gotówką, zaczynając od wypłaty. Nie wiem, czy poza pracą 'na czarno' jest to w ogóle możliwe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MikeRagnos
0 / 2

@Maverick98 Blackout to dobry argument. Zakładam, że banki są na to w jakiś sposób przygotowane, ale jak dobrze, nie wiem. Myślę jednak, że jeśli banki padną ani gotówka ani transakcje wirtualnie nie będą miały znaczenia i pozostanie wrócić do handlu wymiennego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Maverick98
0 / 4

@MikeRagnos Zgadza się. Ale w małych sklepikach zapłacisz gotówką. Nawet bez prądu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Maverick98
-1 / 3

@MikeRagnos Wyeliminowanie gotówki spowoduje że będziesz całkowicie zależny od poczynań polityków i banksterów. Do tego właśnie znajomy pan kazio nie przyjdzie naprawić ci lodówki bo niby jak mu zapłacisz ? I zamiast 100zł wydasz 400 lub więcej w serwisie, albo kupisz drugą bardziej "eko" która napewno zepsuje się dzień po gwarancji taż że nie będzie opłacalna jej naprawa. Ja mam lodówkę Bosch która ma 20 lat. Jedynie psuje się tam sterownik, w którym co parę lat wymieniam opornik i znowu parę lat działa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MikeRagnos
0 / 0

@Maverick98 I jednocześnie nie zdefraudujesz ani grosza publicznych pieniędzy zakładając oczywiście równość prawa wobec wszystkich.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Maverick98
-1 / 1

@MikeRagnos Jasne :) Ci co je defraudują robią to właśnie poprzez konta. Myślisz że taki obajtek to nosi gotówkę w walizkach ? I wywozi do raju podatkowego prywatnym samolotem ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sl4w3x
0 / 0

@Maverick98 Jak kasa VATowska jest na chodzie to coś kupisz. Inaczej nic nie kupisz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Maverick98
-1 / 1

@sl4w3x Mówisz o żydowskim pianinie ? Ależ ty mało wiesz o życiu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L LordWisimitor
0 / 0

@Maverick98 Nic z tego bez prądu nie działa kasa fiskalna a przecież skarbówka nie śpi...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Maverick98
-1 / 1

@LordWisimitor Kasa fiskalna działa nawet kilka dni bez ładowania.Skarbowka gdyby chciała każdego sprawdzać tak co chwilkę to by nie mieli czasu na grzanie stołków i kawę.Kontrole są zwykle jak ktoś z ucha strzeli lub dostaną raport który im się całkiem nie zgadza. Ale w dzisiejszych czasach handel i usługi są tak niestabilne że takich raportów nie ma. O ile akurat na taki raport trafią.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I Iasafaer
+4 / 22

Ludzie nie rozumieją długofalowych skutków swojego idiotycznego wygodnictwa.
A to ciekawe o tyle, że nawet w filmach sci-fi z ubiegłego wieku próżno szukać w pełni wirtualnych finansów. Nawet w tak kultowym filmie jak Star Wars występowała gotówka pod wieloma postaciami.

Ludzie nie rozumieją, że niezależnie od stopnia rozwoju technologicznego pewne kwestie powinny pozostać - że tak powiem - archaiczne. Są to podstawowe kwestie wolności i bezpieczeństwa.
Tak jak hamulce w samochodzie są i muszą być mechaniczne, najwyżej wspomagane elektroniką, ale nigdy w pełni zależne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Maverick98
-3 / 9

@Iasafaer Dokładnie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kondon
+4 / 4

Przypominam, że od 1 lipca fiskus może sobie oglądać nasze konta:
"Zgodnie z nowym brzmieniem art. 48 tej ustawy o KAS: bank będzie zobowiązany do udzielania informacji naczelnikowi urzędu skarbowego na temat „posiadanych lub współposiadanych rachunków bankowych lub posiadanych pełnomocnictw do dysponowania rachunkami bankowymi, liczby tych rachunków lub pełnomocnictw, obrotów i stanów tych rachunków, z podaniem wpływów, obciążeń rachunków i ich tytułów oraz odpowiednio ich nadawców i odbiorców”."
https://www.pit.pl/kontrola-i-kara/fiskus-od-1-lipca-moze-zajrzec-na-konto-bankowe-podatnika-1007164

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
0 / 2

Pracuję w budżetówce, nie mam lewych dochodów. Nadal powinno mnie to obchodzić?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar polkong
+2 / 2

Na szczęście Niemcy są bardzo przywiązani do gotówki i do prywatności. Więc szanse na zlikwidowanie gotówki na poziomie UE są żadne. A jeżeli kiedykolwiek nasi geniusze zlikwidują gotówkę, to będziemy używać euro, w takim jakby drugim obiegu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ellaella87
0 / 2

Byłam ostatnio stolicy i tam na widok gotówki, dziwnie się na mnie patrzyli w sklepach...
Dobrze, że nie mieszka w dużym mieście.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pug_79
0 / 0

Wolność była wtedy kiedy z gołymi tyłkami szukaliśmy korzonków i polowaliśmy na mniejsze zwierzęta. Od kiedy żyjemy razem, to im nas więcej tym mniej mamy wolności bo 8 mld ludzi by żyć razem potrzebuje złożonego systemu ekonomicznego i wzajemnych zależności. Każdy idiota, który myśli, że jest wolny bo ma 50 tys w gotówce albo jakąś sztabkę złota, boleśnie przekona się jak bardzo się myli, gdy system, który go chroni zacznie się chwiać w posadach ...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C cavalier1125
0 / 0

caly czas mowie ze gotowka to pewne pieniądze . karty bliki itp wystarczy brak prądu wirus i pozamiatane .

Odpowiedz Komentuj obrazkiem