Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

W najbliższych dniach ma być oddany obcym olbrzymi majątek w postaci złóż mineralnych. Wg wyliczeń inż. Tytko dywidenda za wydobycie dałaby każdemu Polakowi ok. 1400 USD miesięcznie. No, ale tak nie będzie.... bo odbiorą to nam!

A zaczęło się od miedzi. Udawana opozycja próbuje wciskać, że lepiej sprzedać złoża kanadyjsko-żydowskiej spółce.

www.demotywatory.pl
+
78 93
-

Komentarze ⬇⬇

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
Y yankers
0 / 0

Jakie złoża sprzedać?
Człowieku, ta ustawa przeszła 2 lata temu...

A obecnie jedyne co się dzieje to Orlen wchłania PGNiG i w tym przypadku Unia nie postawiła zaporowych żądań jak w przypadku Lotosu (połączenie Orlenu i Lotosu to idiotyzm bo dojdzie do sprzedaży połowy Lotosu który dysponuje nowocześniejszą rafinerią niż Orlen).

Co do dywidend, tak tylko przypomnę że te wyliczenia są z dupy. Dlaczego? Bo nie uwzględniają kosztów wydobycia które w większości przypadków są na tyle duże że wydobycie staje się nieopłacalne.
Chyba że będziemy dopłacać jak do wydobycia wungla, którego mamy duże złoża ale leży on na tyle głęboko i jest na tyle kiepskiej jakości, że wydobycie go jest nieopłacalne przy obecnej technologii.
Zresztą, to samo jest z gazem łupkowym, jego wydobycie jest nieopłacalne na większości złóż.
Eksploatacja złóż platyny w Polsce byłaby dzisiaj minimalnie opłacalna ale wystarczy załamanie na rynku bądź chwilowy kryzys abyśmy zostali z kopalniami które trzeba finansować. Zbyt mały zysk aby w to wchodzić.


Te wyliczenia oglądałem, wczoraj ktoś to tu wrzucił z podobnym płaczem. Było tam o złożach srebra i złota które są rzekomo nieeksploatowane...
Tak tylko przypomnę że KGHM jest drugim największym producentem srebra na świecie i około 70% z niego wydobywa w Polsce. A co do złota, to KGHM wydobywa go prawie 5 ton rocznie, jak na wydobywanie "przy okazji" miedzi oraz to jak rozproszone są to złoża, nie jest to zły wynik :)

W wyliczeniu pojawia się też wanad. Wanad który jest metalem niesprzedawalnym. Umieszczenie go tam to idiotyzm lub nieznajomość tematu.
Wykorzystuje się go tylko w produkcji cermetali na potrzeby wojska oraz do konstrukcji reaktorów jądrowych i jego złoża są na tyle małe że każde państwo trzyma go dla siebie, na własne potrzeby. Zresztą, jest on wydobywany w Polsce, co prawda przy okazji ale jest :)

Pojawia się tez uran, uran którego mamy dość duże złoża na Pomorzu ale jest na tyle głęboko że jego wydobycie jest nieopłacalne. Złoża na Dolnym Śląsku są już wyeksploatowane w większości i pozostało tylko rozsadzanie całych gór aby cokolwiek jeszcze tam wydobyć :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 4 razy. Ostatnia modyfikacja: 25 września 2022 o 0:19