Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

W Xinjiang, ujgurscy rolnicy zbierają bawełnę na sprzedaż, a cena wynosi 0,70gr/kg

0:21

Dzieciaki też muszą brać udział w tej pracy

www.demotywatory.pl
+
233 244
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
A Agnen67
+2 / 4

My też zmierzamy w tym kierunku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K KateWlodarska
+12 / 16

Później dzieciaki będą pracować przy chlorze i wybielaniu tej bawełny, następnie nastolatki z Chin i Bangladeszu uszyją z tego modne bluzki, nakleją logo "odzieżowych marek", Zachodnia marka zapłaci za to całe 2-3 dolary, a potem zostanie to sprzedane w europejskich i amerykańskich "galeriach" handlowych po 100 dolarów. Oczywiście kiedy "kolekcja" będzie już niemodna, to będzie "promocja" i obniżka o 50% do 50 dolarów za bluzeczkę. "influencerki i instagramerki" będą wniebowzięte i będą robić reklamę sklepów za otrzymaną jedną taką bluzeczkę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 8 października 2022 o 9:49

T Teuwil
+4 / 8

0,70 gr/kg, to będzie 0,007 zł/kg. Czyli na 1 złotówkę muszą zebrać 143 kg, super interes ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 8 października 2022 o 11:02

A AZA193
+4 / 6

Każde dziecko rolnika pracuje z rodzicami i nic w tym dziwnego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J konto usunięte
+2 / 6

@AZA193 Wytłumacz to barnom, którzy nie maja o tym pojęcia. I te dzieciaki NIE MUSZĄ pracować, a chcą, na początku niewiele pomagają, ale z czasem i owszem, dużo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Maja123456
+1 / 5

@jazka chca, bo to dla nich zabawa, a potem stana sie darmowa sila robocza, a potem sami beda tak zarabiac. Jesli dziecko pomaga wpracy zarobkowej rodzica, to jest tu cos bardzo nie tak. Taka jest prawda. Dzieci chca pracowac, bo rodzic nie zapewnia im innych rozrywek, zabaw, edukacji. Swiat tego dziecka konczy sie na tym polu, takze nie, to nie jest normalne, a szkodliwe dla rozwoju i przyszlosci tego dziecka.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C CCD
+1 / 5

Gdzie można tak tanio kupić dolara (po 70groszy, a właściwie to za 0,70gr czyli 0,007zł jak słusznie zauważył Teuwil)?
Po pierwsze warto by było podawać prawdziwe dane, a nie wyssane z palca.
Po drugie nikt tych dzieci nie zmusza do pracy (chyba, że rodzice).
Po trzecie w Chinach jest ustawowy obowiązek uczęszczania dzieci do szkoły.
Po czwarte nie ma informacji kiedy był zrobiony ten film, a ma to ogromne znaczenie. Należy pamiętać, że Chiny rozwijają się baaardzo dynamicznie. jeszcze całkiem niedawno bo w latach 80-tych ludzie na wsi chodzili bez butów, a o rowerze to mogli pomarzyć. Dziś najnowsze BMW przed domem na wsi wcale nie szokuje. Takie obrazki jeszcze za mojego życia można było oglądać na polskiej wsi. dzieci wyprowadzały bydło, pomagały rodzicom przy robotach w polu. To tak jakby na tej podstawie powiedzieć, że polskie dzieci nie chodzą do szkoły tylko muszą pomagać rodzicom w polu, taka tu bieda.
W latach 80 tych mogliśmy chińczykom tylko współczuć. Dziś nasza gospodarka na ich tle wypada bardzo blado. Stereotypy na temat Chin tak bardzo się zakorzeniły w naszej świadomości, że tego typu komentarze wcale mnie nie dziwią i trudno mieć o nie pretensje.
P.S. Nie jestem chińczykiem, 我是波兰人 ;)

Tłumaczenie filmu:

Samotna matka zabiera swoje dzieci aby zbierać bawełnę. 单亲妈妈带孩子出来摘福花
Wczoraj zebrał 6 kg. 他昨天摘摘6公斤啊
Najstarszy syn zbiera 15kg. 大儿子摘15公斤
Ile kilogramów zebrałaś? 你自己多少斤啊
Ja? 我吗?
Zebrałaś 130 funtów (65 kg). 你摘了130斤(65公斤)
1 dolar za kilogram. 1公斤一块钱
1 dolar za kilogram. 1公斤一块钱

Czyli razem zbierają dziennie ok 86kg (6+15+65).
86kg x 1$ = 86$/dzień
Obecny kurs dolara to 4,99zł (pobrany ze strony stooq)
86$ x 4,99zł = 429zł/dzień
A jaka jest Wasza dniówka?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 3 razy. Ostatnia modyfikacja: 8 października 2022 o 19:38

T Tescior
0 / 0

@CCD zabierz pan swoją chińską propagandę wpi-du

oczywiście, że nie zarabiają 0,7 grosza, jakiś analfabeta to pisał
oczywiście, że bmw pod domem chińczyka to NIE jest standardowy widok i szokuje bardzo

Chiny zmieniają się i to bardzo, już kilka lat temu poniżej progu ubóstwa mają koło 1% obywateli (w Polsce 4%!) ale nadal rolnik zarobi koło 3000 miesięcznie a to średnia wliczająca bogate i biedne rejony...

Ogólnie, to nie od 10 lat gospodarka jest problemem Chin, jeszcze się okaże, czy za kolejne 10 znów nie będzie, ale to inna historia

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Laviol
-1 / 1

@CCD, a ile oni takich dniówek mają? Bo z tego co wiem, to bawełny nie zbiera się cały rok. Nie znając ilości dni potrzebnych im na zebranie plonów nie jesteś w stanie obliczyć ich dochodu, a nie znając kosztów przyszłorocznych upraw, nie możesz oszacować ich zysku.
Sądząc po tym, że nikogo nie zatrudniła do zbiorów to nie są kokosy i to najnowsze BMW przed domem raczej nie do niej należy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C CCD
0 / 0

@Tescior Dlatego właśnie napisałem, że stereotypy na temat Chin tak bardzo się zakorzeniły w świadomości naszego społeczeństwa oraz że tego typu komentarze wcale mnie nie dziwią i ja to rozumiem. Nikogo nie przekonam jednym, czy dziesięcioma wpisami, ale jeśli mogę wyjaśnić trochę obecną sytuację Chin, to robię to. Domyślam się, że chodziło o 70groszy za kg, ale jak jasno wykazałem to praktycznie 5zł za kg.
To jedna z naprawdę biedniejszych wiosek, zamieszkała głównie przez osoby starsze i jeden z naprawdę wielu filmów na ten temat. Wyszukaj: "Adoptowałem Wujka z chińskiej rybackiej wsi na wodzie!" Nie wyrabiaj sobie opinii po otoczeniu, bo wielu starszych chińczyków nie przywiązuje do tego wagi - patrz: "Chińscy wieśniacy zdewastowali osiedle willowe"
I jeszcze inna biedna wioska: "#20 Obiad na wsi, czyli jak wygląda mała wioska w Chinach"
A w miastach też jest nie lepiej: "CHINY: Obóz niewolniczej pracy za miskę ryżu"
Od 7 lat bardzo dogłębnie przyglądam się Chinom. Im bardziej je poznaje, tym bardziej pozytywnie mnie zaskakują. Uczę się języka mandaryńskiego i pisma chińskiego, więc mam wgląd nie tylko na relacje obcokrajowców, którzy mieszkają tam od kilkunastu lat i pozakładali tam rodziny ale także na strony chińskie i chińskie odpowiedniki naszego YouTuba np xigua oraz odpowiedniki naszego twittera więc wiem o czym piszę. Chciałem nawet pojechać do Chin, ale 2020r popsuł mi plany.
A tak w ogóle to wiadomo: Komunistyczny kraj, ogromny zamordyzm, pełna inwigilacja, praca za miskę ryżu, dzieci pracują w fabrykach, Ujgurzy siedzą w obozach zagłady, religia jest zakazana i zwalczana, a każdy obcokrajowiec ma przydzielonego policjanta, który za nim chodzi i pilnuje aby za dużo nie zobaczył, a tym bardziej tego nie sfilmował - sarkazm oczywiście :) Jeśli coś pominąłem, to możesz dopisać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 3 razy. Ostatnia modyfikacja: 9 października 2022 o 15:46

C CCD
0 / 0

@Laviol dlatego napisałem, że nie wiemy z którego roku jest ten film, Chiny i chińskie wsie bardzo dynamicznie się zmieniają. Nie twierdzę, że wszędzie jest cacy. Widziałem miejsce, które nawet trudno nazwać wioską, kilka domów na krzyż osadzonych w górach, gdzie nawet nie dojedziesz samochodem. Tam na pewno jest biednie. Ale głównie chodziło mi o to, że opolko napisał o 70 gr./kg (bo o tyle zapewne mu chodziło, ja jak Wam pokazałem to 5zł/kg, czyli siedmiokrotnie więcej. Czy uważasz, że o kimś kto zarabia np. 3000zł napisać, że zarabia 420zł to jest OK? To pierwsze kłamstwo. Drugie kłamstwo dotyczy tego,że dzieci MUSZĄ pracować. NIE muszą pracować i jak już kiedyś pisałem dzieci są oczkiem w głowie rodziców. Rodzice gotowi są oszczędzać i często nawet odłożyć sobie pod ust, aby dać dobre wykształcenie dzieciom, bo dzieci to ich zabezpieczenie na starość. To ich emerytura, że tak można powiedzieć, bo nie każdy ma ubezpieczenie emerytalne. A już na pewno takiego ubezpieczenie nie mają ludzie starsi i osoby pracujące w polu (tak na 99%).

Nie wiem ile dniówek zbierają, ale przyjmijmy ze 60.

60dniówek x 429zł = 25 740zł.
25 740zł /12 miesięcy = 2 145zł/mc.
Szału niema, ale powiedz to polskim emerytkom mieszkającym w mieście.
P.S. Nigdzie nie napisałem, że stać ją na najnowsze BMW, ale że widok BMW na wsi do szokujących nie należy i wiem o czym piszę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 3 razy. Ostatnia modyfikacja: 9 października 2022 o 16:31

C CCD
0 / 0

Nie podam Wam linku, bo mnie pewnie zaraz zbanują, ale wyszukajcie sobie u wujkayutuba
维吾尔族小朋友们国语讲的真好,最后一个小古丽还要请我去她家玩 i zobaczcie sami jak ujgurskie dzieci mają ciężko.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I Intermodal
0 / 2

Wy chyba nie wiecie jak na wsi w Polsce dzieci pomagają w polu. Więc to nic dziwnego że w Chinach jest podobnie, może w innej skali ale jednak.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tmaniek
-1 / 3

Jak to mówili plantatorzy z szesnastowiecznej Ameryki Płn.-nie ma lepszego kombajnu do zbioru bawełny niż hybryda murzyna z ośmiornicą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S smiech_voldemorta
0 / 0

hehe prawie tak drogie jak polskie jablko

Odpowiedz Komentuj obrazkiem