Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar swietyczlowiek
+18 / 20

"Witam
Bez względu czy to będą stare czy nowe telewizory jeśli mają ekrany CRT ( lampy kineskopowe )to zawsze będzie występowało większe lub mniejsze promieniowanie w zależności od wielkości ekranu ( im większy ekran tym wyższe napięcie anodowe na lampie kineskopu) spowodowane jest strumieniem elektronów uderzających w luminofor aby go rozświetlić i w tym momencie następuje emisja niepożądanego promieniowania."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H Hermenegild
+12 / 14

@swietyczlowiek Zgadza się, oczywiście. Ale kiedy ostatnio widziałeś telewizor CRT? Od około 20 lat nie ma ich w ogóle w sprzedaży. Monitorów CRT zresztą też. Pozostały w miernikach laboratoryjnych typu oscyloskop, ale to tyle.

Z tego wniosek, że to nie mit, ale po prostu wiedza zdezaktualizowana.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A aniechcemisie
+1 / 1

@swietyczlowiek Poza tym, że CRT poza - być może - specyficznymi zastosowaniami już się nie używa, to nie ma nic wspólnego ze wzrokiem jako takim.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar JanuszTorun
+7 / 7

Oglądanie dużego ekranu z bliska męczy wzrok również dlatego, że oczy ciągle wykonują dużo ruchów, aby ogarnąć cały ekran. Z oddalenia ekran mieści się w całości w kącie widzenia, ale z bliska nie widać całego ekranu "w jednym kadrze", więc oczy "latają" po całym ekranie, a to powoduje znaczne zmęczenie oczu. Zwłaszcza, jak ekran jest duży, odległość mała, a czas oglądania długi. I dotyczy to również ekranów plazmowych i LCD. To dlatego zalecana odległość oglądania jest proporcjonalna do wielkości ekranu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 28 października 2022 o 9:19

M miiraz
+3 / 3

@swietyczlowiek emisja promieniowania przez monitory CRT jest znikoma i nieszkodliwa dla zdrowia.
Mit powstał, gdy okazało się, że jeden z amerykańskich monitorów miał zbyt dużą emisję.

Oczy meczą refleksy świetlne, bo oko raz ogniskuje się na obrazie, innym razem na odbiciach (pozorna odległość odbicia jest inna). Dlatego monitory matowe są lepsze, bo nie widać refleksów, a monitory GLARE sie stosowało, żeby obraz miał większy kontrast (działanie takie tak jak klar na lakierze metalik)
Do tego mrugające światło, bo obraz jest tworzony pojedynczą plamką i nasze oko "całkuje" obraz w ekranie CRT.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
0 / 0

@Hermenegild Lampa oscyloskopowa to nie to samo, co lampa kineskopowa. W tradycyjnym oscyloskopie rysowana jest tylko pojedyncza linia na ekranie, a w kineskopie - cała zawartość, linia po linii, z góry do dołu. To się odbywa z dość niską częstotliwością 50Hz + przeplot, czyli w prwktyce 25Hz (mówię o tradycyjnych telewizorach i systemie PAL), co powoduje migotanie obrazu. To ono męczy wzrok.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S konto usunięte
0 / 0

@swietyczlowiek dlatego szkło na kineskop jest "specjalne".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H Hermenegild
+1 / 1

@daclaw Oczywiście, że tak. Ale technologia jest ta sama, taki sam strumień elektronów, inny jest tylko mechanizm jego odchylania, więc i promieniowanie beta się znajdzie. O zmęczeniu oczu ja się nie wypowiadałem, myślę, że po trochu wszyscy macie rację, niemniej pierwsze, co mi przyszło do głowy, to powód podany przez @JanuszTorun.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H Hermenegild
0 / 0

@sl4w3x Musi być specjalne nie po to, żeby zatrzymywało promieniowanie, tylko po to, żeby świeciło pod wpływem wiązki elektronowej - musi być pokryte luminoforem. Z zatrzymywaniem promieniowania beta nawet powietrze całkiem dobrze sobie radzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F franciszekkimono
0 / 0

@aniechcemisie chyba nie używałeś monitorów crt z odświeżaniem 60Hz. Mnie one tak migały i męczyły wzrok, ze po 5 minutach siedzenia przy nim jak podniosłem wzrok, to miałem tak wszystko rozmazane, że z 3m nie rozloznawałem ludzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S konto usunięte
0 / 0

@Hermenegild luminofor nie jest składnikiem szkła tylko powłoką. A ja mówię o składzie szkła w kontekście promieniowania rentgenowskiego, które powstaje przy hamowaniu elektronów. To promieniowanie trzeba wyciąć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A aniechcemisie
0 / 0

@franciszekkimono Używałem nawet takich, które miały 50Hz z interlace. Ale to nie kwestia częstotliwości jako takiej, co czasu świecenia luminoforu. Paradoksalnie, stare monitory o dużej "bezwładności" były mniej uciążliwe, niż nowsze pracujące w niskiej częstotliwości. Ale za to smużyły.
Natomiast wciąż nie ma to nic wspólnego z "psuciem wzroku", czyli powodowaniem jakichś permanentnych uszkodzeń.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A aniechcemisie
0 / 0

@JanuszTorun Zależy czy potrzebujesz ogarniać cały obraz jednocześnie. Ja mam typowo ekran podzielony na kilka części, na których mam różne rzeczy - np. Przeglądarka na połowie ekranu,a na drugiej dwie sesje terminalowe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A aniechcemisie
0 / 0

@daclaw To, że rysowana jest "standardowo" pojedyncza linia, to kwestia zastosowania. Lampa, z dokładnością do sposobu odchylania wiązki działa tak samo. Owszem, dalece nie na każdym oscyloskopie da się to zrobić (choćby dlatego, że nie każdy umożliwia sterowanie intensywnością wiązki - wejście Z, ale dalece nie tylko dlatego). Ale da się. Widziałem to już w latach osiemdziesiątych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
0 / 0

@franciszekkimono Niemal każdy tak używał, bo to było odświeżanie domyślne. Po kolei wszystkim znajomym ustawiałem, przy okazji, 85Hz i ich życie nabierało nowych barw.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R ryho1000
+10 / 10

A kto twirdzi, że antybiotyk zabija wirusy???

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
U Ucik
+10 / 12

@ryho1000 Niestety jest bardzo duże grono osób, które traktują antybiotyki jako lek prawie uniwersalny. Tj. nie wiem co oni twierdzą, czy myślą, ale po prostu traktują antybiotyk jak taki paracetamol 2.0 i to na koksach.
Chociaż od kilku lat są kampanie na ten temat i mam nadzieję, że grono tych ludzi dość mocno się mniejsza.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kmam
+4 / 6

@ryho1000 Do tego ktoś zamiennie używa wyrażenia "wirusy" i "bakterie" ;-/

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S stalowyj
+5 / 9

Skurcze żołądka to jednostka chorobowa. Strawiony pokarm to przechodzi przez organizm ale dzięki ruchom robaczkowym jelit, a nie żołądka

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant_
+11 / 11

Dotknięcie ropuchy nie powoduje kurzajek, ale istnieją gatunki żab posiadające na skórze gruczoły jadowe, a ich dotknięcie powoduje kontakt z trucizną. Taka na przykład sympatyczna mała żabka jak liściołaz żółty z Kolumbii jest tak toksyczna, że samo jej dotknięcie grozi śmiercią. Być może mit o kurzajkach jest jakimś echem istnienia takich toksycznych płazów, bo niektóre toksyny wytwarzane przez takie gatunki, powodują paskudne, trudno gojące się oparzenia, albo pęcherze na skórze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 28 października 2022 o 8:21

avatar AVictor
+7 / 7

Mity tworzące inne mity,

Po pierwsze zawsze mówione było że nietoperze widzą gorzej a nie wcale.

Po drugie mydło nie tylko pozbywa się brudu a wraz z nim bakterii i wirusów ale również niszczy i zaburza ich błonę lipidową dzięki czemu można powiedzieć że je niszczy.

Po trzecie Wielki Mur był mit że to jedyny obiekt widziany z kosmosu a to nie prawda, również pytanie jaką granicę kosmosu przyjmiemy bo to też nie jest takie oczywiste.

Po czwarte telewizor niszczy wzrok, przez dwie rzeczy patrzymy się cały czas w jeden punkt z jednej odległości co wpływa na ograniczoną akomodację oka która nie jest naturalna, powoduje to wady wzroku, oraz rzadziej mrugamy co też nie jest korzystne.

Po piętę było że cola niszczy zęby, a to jest prawna

Po szóste i najważniejsze wirusy to nie bakterie i nie można tych słów zamiennie traktować. Antybiotyki niszczą bakterie lub powodują ograniczenie ich rozmnażania (w zależności od typu, a nie tylko wpływają na zdolności rozmarzania jak jest w tekście). Na wirusy antybiotyki nie działają, często przy dłuższej infekcji wirusowej jest również nadążana bakteryjnie dlatego włączane są antybiotyki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G gregor2
+3 / 3

@AVictor Nie wszystkie gatunku nietoperzy są zdolne do echolokacji ale żaden [znany] nie jest pozbawiony wzroku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A aniechcemisie
0 / 0

@AVictor Co do wielkiego muru, to za granicę kosmosu umownie przyjmuje się linię Karmana, czyli pułap 100km. Zdolność rozdzielcza oka wynosi typowo ok 2-3 minuty kątowe. Często można się natknąć na wartość jednej minuty, ale to u osób obdarzonych naprawdę świetnym wzrokiem. Ale nawet niech będzie to ta jedna minuta. Dla małych kątów możemy przyjąć w przybliżeniu, że wartość kąta w radianach jest równa sinusowi kąta, a więc żeby mieć choć cień nadziei na zauważenie go ze 100km, musiałby mieć co najmniej ok. 100000*((pi/180)/60), czyli jakieś 30 metrów szerokości.
Zatem sorry, ale nie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar RomekC
+2 / 2

Czepię się tylko jednego @leylla25 *. Wspomniał już o tym @AVictor.
"Eksperyment, w którym rozpuszczono ząb, zajął lata. Cola faktycznie rozpuszcza różne substancje przez obecność kwasu fosforowego, cytrynowego i węglowego, które jednak znajdują się w wielu innych napojach"
Gdzie w powyższym okazało się bzdurą, że cola rozpuszcza zęby?

* Właściwie nie wiem po co Cię oznaczam. I tak nie odpowiesz na mój zarzut.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
-2 / 2

Odwrotnie, mitem jest, że golone włosy NIE odrastają twardsze. Konkretnie mit podtrzymywany przez zwolenniczki golenia z powodu rzekomego ogromnego bólu depilacji. Wystarczy obejrzeć jakąś laskę, która goli łydki ale nie goli ud i porównać dół z górą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 28 października 2022 o 10:36

avatar Ashera01
+1 / 1

@daclaw depilacja faktycznie boli. Najgorsze są plastry z woskiem, bo wyrywają włosy razem ze skórą aż krew leci. Po depilatorze zaś zostają takie czerwone kropki na nogach. I jeszcze wrastające włosy. Skóra po wyrwaniu włosów jest podrażniona i obolała, żeby usunąć włosy trzeba to samo miejsce "przejechać" kilka razy. Nie, dziękuję za takie męki

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
-1 / 1

@Ashera01 Pachy bolą, zarost na twarzy to piekło każdą metodą. No, bikini. Ale nogi? Nogi to relaks. Ja weteran, ja wszystko wiem. Prawdę widać właśnie na twarzy - pomiędzy regularnym goleniem a regularną depilacją różnica grubości włosów jest, na oko, dwukrotna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G GieniaK
-5 / 7

Zabrakło tu najważniejszego, mitów kk.
Te w democie jakoś nie krzywdzą, za to te kk odbierają ludzim wolność, godność...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
0 / 0

@GieniaK Nie odbierają. Ludzie sami je sobie odbierają, bo nie potrafią skorzystać z wolności i tańczą tak, jak im zagra otoczenie. Pomimo całej przyciężkiej atmosfery w Polsce, nadal można po prostu zignorować Kościół i da się nawet zapomnieć o jego istnieniu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamis62
+1 / 3

A gdzie słynne 10% mózgu?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem