Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
487 508
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
S skrajnie_centralny
+21 / 31

Nic nowego. Księża w Polsce, to najczęściej zadufani w sobie debile.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tomkosz
+14 / 14

No nie, to swieto ma korzenie przedchrzescijanskie, wzielo sie od celtyckiego Samhain, swieta powitania zimy, ewentualnie od rzymskiego swieta boginki owocow i nasion. Jest tez teoria ze od starogermanskiego „krwawego miesiąca” czyli okresu gdy zabijano zwierzeta na mieso i wedliny, gdy pastwiska nie nadawaly sie juz do wypasu. W kazdym razie idea jest starsza od chrzescijanstwa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Paveu69
+12 / 14

@tomkosz boże narodzenie też jest starsze od chrześcijaństwa na naszych ziemiach, a jakoś kościół z tym nie walczy...
Wręcz przeciwnie, przeniósł urodziny swojego boga, na datę urodzin naszego boga - Swarożyca.
Takie to chrześcijaństwo już jest...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Pergamin
+4 / 4

@tomkosz tak samo jak parę innych świąt czy tradycji, które sobie katolicy zmienili lub zaadoptowali. Tak samo robią w Polsce (a przynajmniej starają się) robić z Halloween robiąc swoje zabawy i przebieranki za świętych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Ella111111
-1 / 1


A najwazniejsze ze pozwala na troche radosci i dobrej zabawy (nie tylko dla dzieci ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 31 października 2022 o 23:16

Y yankers
+1 / 1

@tomkosz Sporo świąt Chrześcijańskich, tak Katolickich jak i Prawosławnych czy Protestanckich, czerpie garściami z czasów przedchrześcijańskich. Robiono to po to aby złagodzić opór przeciwko chrystianizacji, często siłowej.

Chodzenie na groby 1 listopada też nijak ma się do Chrześcijaństwa, bo jest to dzień Wszystkich Świętych, wg. Chrześcijaństwa na groby powinno chodzić się i modlić 2 listopada, w Dzień Zaduszny, który uważany jest dniem wszystkich zmarłych a nie dniem modlitw tylko za dusze "świętych". Jednak 1 listopada lepiej pasował pod przedchrześcijańskie wierzenia Europejskie.
Przykładowo w Meksyku, Katolickie święto Dia da Muertos obchodzone jest przez 2 dni, pierwszy dzień jest za dusze dzieci, drugi za dusze dorosłych i wszystkie tradycje związane z tym świętem, zaczerpnięte są z tamtejszych wierzeń.

Nie jest tak łatwo zabić w całym narodzie chęć do obchodzenia wielowiekowych tradycji, wiedzieli dobrze o tym ci którzy "nawracali" mieczem.

Jakaś połowa świąt Chrześcijańskich czerpie tradycje albo ma swoje początki w czasach przedchrześcijańskich.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 1 listopada 2022 o 5:09

G Gavron88
+2 / 10

@adamis62 Katolicyzm jest odłamem Chrześcijaństwa czy to się komuś podoba, czy nie. Argument z prawdziwego Szkota nic Ci tutaj nie da.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
U ubinjlit
-1 / 7

@adamis62 gadasz jakby katolicyzm nie byl CZĘŚCIĄ chrzescijanstwa a osobną religią

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamis62
-3 / 9

@ubinjlit , co z tego, że katolicyzm sam się widzi jako chrześcijaństwo. To nie ma żadnego znaczenia jak oni się widzą. Znaczenie ma to na ile dany kościół odpowiada wzorcowi ustanowionemu przez założyciela. Każdy klub, organizacja, czy stowarzyszenie ma jakiś statut, czy inne zasady, których przestrzegania wymagają od członków. Co się dzieje z takimi, którzy to olewają. Wywala się ich z klubu. Chyba, że wcześniej przejmą władzę nad klubem i powymyślają sobie swoje wzięte z sufitu zasady. Wtedy to większość przegania wierną pierwotnym zasadom mniejszość. Dokładnie tak powstał katolicyzm. Jest on baaaardzo odległy od pierwotnych zasad chrześcijaństwa. Nawet fundamentalne nauki zostały tam wynaturzone i pozmieniane.

Dlatego lokowanie katolicyzmu ( i nie tylko) w nurcie chrześcijaństwa jest albo świadectwem niewiedzy, albo zwyczajnym katolickim chciejstwem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dementiwator
-4 / 4

@adamis62 A jakiego chciejstwa Ty jesteś reprezentantem?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamis62
-1 / 1

@dementiwator , a może by tak jakieś merytoryczne argumenty?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W konto usunięte
+1 / 1

@ubinjlit katolicyzm to pochrzescijanska sekta, cos jak nowotwór, powstal z komórek gospodarza, ale inaczej sie zachowuje i lepiej, zeby jak najszybciej zniknal.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
U ubinjlit
-2 / 2

@Wluczyryjek co to znaczy "inaczej sie zachowuje"? lepiej znasz podstawy chrześcijaństwa?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dementiwator
-2 / 2

@adamis62 „Nie przyszedłem Pana nawracać”, tylko ciekaw byłem którzy chrześcijanie nie uważają katolików za chrześcijan, stąd pytanie. Nie każda wypowiedź w Internecie musi być częścią sporu ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Mateuszrty
+4 / 4

Jak to się mówi. Bez internetu tylko wieś lub miasto wiedzą że ktoś jest debilem z internetem wszyscy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dementiwator
-1 / 7

@belzeq Knabitowi raczej chodzi właśnie o rodzaj tego recyklingu, a nie o samo pochodzenie nazwy. Równie dobrze mógłbyś wyrzucić komuś krytykę komercjalizacji Bożego Narodzenia. „Nie podoba Ci się komercjalizacja? A czy wiesz, że Boże Narodzenie z polskiego to „BOGA Narodzenie”? To święto ma korzenie chrześcijańskie! Nie możesz krytykować jak wygląda teraz! Masz chłopie 92 lata, a takich podstawowych faktów nie wiesz?” Knabit krytykuje to, że obecnie święto to nie ma wymiaru chrześcijańskiego

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lector
+3 / 3

Dowcip w tym, że idea szatana jest całkowicie z chrześcijaństwa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Trutututumajtkizdrutu
+2 / 6

20 lat obchodze Halloween w Stanach i zaden szatan mnie nie opetal i mego domu nie nawiedza zaden duch, co robie zle? niech mi ktos podradzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O Ochrety
-1 / 1

Może za słabo wierzysz, że szatan zniewala tych, którzy świętują Halloween, a przez to niedostatecznie się boisz, żeby wpaść w "opętańczą" psychozę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
X Xsiondz_Karol_W
-3 / 7

Halołyn został w Polsce zaadaptowany dzięki bzdetnym amerykańskim filmom i nie ma nic wspólnego z naszą kulturą i tradycją. Przykro się patrzy jak plastikowe pudełko steruje całym narodem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kejkum
-1 / 1

@Xsiondz_Karol_W jak kiedyś odkryjesz tą niesamowitą prawdę że "halołyn" ma z Polakami więcej wspólnego niż jakieś wierzenia pustynnych żydów, pomyśl że gdybyś żył w czasach biblijnych w żydowskiej ziemi obiecanej, jako Polak stałbyś się zapewne celem eksterminacji zaplanowanej przez żydów z rozlazu twojego obecnego boga

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
X Xsiondz_Karol_W
-2 / 2

@kejkum zejdź na ziemię kolego bo gdzieś odleciałeś, pewnie za sprawą białego proszku, który w większości krajów jest zakazany. Bierzesz Biblię zbyt dosłownie, musisz wiedzieć, że mimo możliwego zarysu historycznego, to raczej jej treść można włożyć między bajki. W owym czasie dość mocno rozkwitał handel i raczej nikt nie myślał o eksterminacji narodów a raczej o tym jak zagarnąć ich majątki, czy zmusić do pracy niewolniczej. Nikt też nie liczył się z życiem jednostki i zabójstwa nie były niczym niezwykłym. Co do samego Halołyn to nie jest on polską tradycją tak samo jak i choinka, czy nawet boże narodzenie. Tradycje te zostały zaadaptowane, gdzie to pierwsze przybyło do nas z zachodniej Europy, robiąc wcześniej przystanek w Hollywood a sprawcą transferu jest telewizja. Tradcje na ziemiach obecnej Polski wyglądały inaczej i nigdy nie miały nic wspólnego z zabawą a raczej z seansami spirytystycznymi. Zwyczaje te zostały wymazane w procesie indoktrynacji kościelnej, pustkę po nich zapełnia halołin.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V VaniaVirgo
-1 / 1

E tam, moja koleżanka stwierdziła, że halloween wymyślili ateiści, żeby namawiać dzieci na czczenie diabła.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 1 listopada 2022 o 16:31

K KyloRen
+2 / 2

Dziad po prostu nie rozumie, że niektórzy nie wierzą w te bzdury o szatanach i magiach, a chcieliby po prostu się pobawić :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem