Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
U ubooot
+8 / 8

Po co do pieczenia chleba wrząca woda? Wykopuje się dół wkłada pojemnik z chlebem i zasypuje. Sama ziemia ma temperaturę powyżej 100 stopni, woda nie jest potrzebna a nawet by przeszkadzała.
W wielu miejscach na Islandii sa ostrzeżenia aby nie wchodzić na teren bo temperatura gleby przekracza 100 stopni.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
+2 / 2

Z tą Saharą (a raczej z tym obszarem planety) to oczywiście możliwe, ale w innej epoce geologicznej. Wtedy Sfinks raczej jeszcze tam nie stał.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wentyl3
+2 / 2

ale bzdura! Quechua nie budowali wszystkiego na mocne spasowanie, bo to było trudne i drogie. Takie budowle były zarezerwowane tylko dla wysokich rangą obywateli czyli dla Inka (jakby króla ) i duchownych(za pewne szamanów). W Machu Picchu właśnie to pięknie widać, bo dom Inka i świątynia słońca są zbudowane murem imperialnym, a reszta normalnym .

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Y yankers
+1 / 1

@wentyl3 Dodałbym że domy "zwykłych" obywateli były budowane z tylko częściowo obrobionego kamienia lub w ogóle nie obrobionego, kamienie łączono zaprawą glinianą.

Tekst z demota o tym że wybrano taki styl ze względu na trzęsienia, jest po prostu zwykłym domysłem. Inkowie aby domy się nie rozpadały, stosowali dość duże kamienie łączone zaprawą, każda ściana była ustawiana pod kątem 5-10 stopni w pionie, właśnie po to aby się nie rozpadła zbyt szybko.

Jeśli chodzi o budowle w Cuzco z dużych idealnie spasowanych bloków, nie pasują one do Inkaskiego stylu budownictwa, ba Inkowie nie byli na tyle zaawansowani technologicznie aby takowe wykonać. Więc zapewne są to pozostałości budowli innej cywilizacji lub po prostu porzucili w pewnym momencie taki styl.
W murze w Cuzco widać dwa rodzaje budownictwa, całkowicie różne rodzaje, jeden to duże idealnie spasowane bloki a na nich już typowy dla Inków sposób, lekko obrobione lub w ogóle nie obrobione kamienie łączone zaprawą glinianą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Y yankers
+1 / 1



Na tym fragmencie muru w Cuzco są trzy metody stawiania muru przez nich. Prostokątne częściowo obrobione i spasowane kamienie na samej górze, częściowo widać też budownictwo przeznaczone dla biedoty, mniejsze nieobrobione kamienie połączone zaprawą a to wszystko stoi na idealnie spasowanych i obrobionych blokach, co nie jest typowe dla ich stylu budownictwa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 6 listopada 2022 o 19:04

avatar kraken11
+3 / 3

Dla rozwiania wątpliwości. Ciekawa galeria, jednak mam małe zastrzeżenia do autora. Z obrazkiem w Chichen Itza został zawarty błąd, a mianowicie pomieszanie dwóch kultur. Wiele ludów Mezoameryki czciła boga pierzastego węża, jednakże Quetzalkoatl to nazwa dotycząca Azteków. Wśród Majów był to Kukulkan. Oczywiście by rozwiać wątpliwości chodzi o to samo bóstwo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zelalem
+1 / 1

Sahara była rzeczywiście bardziej zielona, ale raczej była sawanną niż dżunglą.
Ponadto Sfinks nie musi być zielony, żeby pokazać zieleń pustyni.
I ostatnie, Sfinks nie leży na Saharze, tylko na Pustyni Wschodniej.

Piramida Kukulkana, zbudowana przez Majów ku czci Kukulkana, a nie Quetzalcoatla. To był ten sam bóg, tylko Quetzalcoatl to nazwa aztecka. Aztecy podbili Majów i przejęli wiele ich bóstw.

Inkowie nie zmieniali technik budowlanych w Machu Picchu, to była budowla schyłku Inków. Trzęsienia ziemi towarzyszyły im w całych Andach, więc budowali bez zaprawy, natomiast tak obrabiając kamienie, żeby zahaczały się o siebie i w ten sposób zabezpieczali konstrukcje przed wstrząsami. Na silne trzęsienia nie było mocnych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem