Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
199 218
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
G grifith500
+3 / 35

Chyba nasz przyjaciel Żeleński chce nas wciągnąć w wojnę?!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+7 / 15

Jeśli on mówi szczerze to zaczynam się poważnie niepokoić. Bo to może oznaczać, że w tej wojnie jest jeszcze uczestnik w trybie incognito.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E El_Polaco
+5 / 17

@koszmarek66
Gdybym miał gdybać, co się stało, to widzę następujące scenariusze. Jeśli to ruska rakieta, to albo się pomylili, o co nietrudno przy ich poziomie wyszkolenia i jakości sprzętu, albo zrobili to celowo i sprawdzają reakcję NATO.

Jeśli to ukraińska rakieta, to albo mamy do czynienia z wypadkiem albo z operacją fałszywej flagi ze strony Rosjan. Poróżnienie Ukrainy z NATO i ograniczenie dostaw sprzętu byłoby im bardzo na rękę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+14 / 14

@El_Polaco Od marca pracują na granicy radary z większą troską, latają samoloty śledzące. Można zrekonstruować lot tej rakiety od samego początku ale nam się tego nie mówi. Pytanie retoryczne: czemu?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kondon
+4 / 6

@koszmarek66 Czego się nie mówi?
"Agencja Unian podała, że wojskowy samolot NATO, który we wtorek przelatywał nad polską przestrzenią powietrzną śledził trajektorię pocisku, który spadł w przygranicznej miejscowości Przewodów.

Dane z radarów zostały przekazane Polsce oraz NATO. Przypomniano też, że samoloty należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego regularnie monitorują terytorium Ukrainy od początku inwazji."
https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-samolot-nato-wykryl-trajektorie-rakiety-ktora-spadla-na-pols,nId,6414520

@CoGitare Jak dla mnie powinien przeprosić teraz i wypłacić odszkodowanie rodzinom zmarłych.
Niestety takie rzeczy się zdarzają i ja do Ukraińców nie mam pretensji, jeśli faktycznie był to wypadek.
@Jacek83218 Zgadzam się.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+1 / 3

@kondon Artykuł ze sprzecznościami. Nie wiemy skąd została wystrzelono rakietę. To jest kluczowe dla ustalenia "kto". Ani media ani politycy nie mówią o tej najważniejszej kwestii. Nie pierwszy raz nie zadaje się pytań na które nie chce się odpowiadać. Nie podoba mi się ta zmowa milczenia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Ella111111
-1 / 9

@koszmarek66
Chyba zgodzisz sie ze mná ze politycy (a za nimi prasa) podajá do publicznej wiadomosci to co dla nich wygodne (niekoniecznie prawde)
Ale podsumuj sobie informacje pojawiajáce sie w prasie, przeanalizuj je na spokojnie i odpowiedz sobie na kilka pytan:
- dlaczego tak dlugo nic nie podano do wiadomosci? (czy nasi nie czekali przypadkiem na wspólná wersje z zachodem?)
- dlaczego ustalono ze to ukrainska rakieta? (czy gdyby prawda byla inna to NATO mogloby pozostac bierne? W koncu 2ofiary to niska cena za brak rozruby, czyz nie?)
- dlaczego zachód nagle podjál poufne rozmowy z ruskimi? I dlaczego ruskie tak bardzo wystraszyly sie konfrontacji? (czy to nie jest przypadkiem nagana wzrokowa dla ruskich ze za nastepne "ukrainskie rakiety" ;) poniosá konsekwencje?)
A na koniec jeszcze raz przeczytaj "...politycy (a za nimi prasa) podajá do publicznej wiadomosci tylko to co dla nich wygodne (niekoniecznie prawde) i podsumuj wlasne domysly

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 16 listopada 2022 o 23:24

avatar kondon
+3 / 3

@koszmarek66 "Można zrekonstruować lot tej rakiety od samego początku ale nam się tego nie mówi."
Czego się nie mówi? To, że można zrekonstruować jej lot - mówi się.
Na razie tego nie podano, ale to świeży temat, poczekajmy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H Hary86olk
-1 / 1

Brawo! Mysle podobnie. Albo wypadek przy pracy (czy ruski czy ukrainski) albo badanie gruntu (alebo ruskoe alvo ukrainskie)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+2 / 2

@kondon To, że po 2 dniach nie podano publicznej informacji na temat trasy rakiety od początku do końca nie ma nic wspólnego ze świeżością tematu. Amerykanie wczoraj przyznali, że śledzili jej lot. To, że media tego nie przedstawiają ma swój polityczny cel.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Ella111111
+1 / 3

@koszmarek66
Jak dotád nie widze zadnych "potwierdzonych informacji". Widze tylko okreslenia: "prawdopobnie byla to..." / "sádzimy ze..." / "raczej byla to..." / "malo prawdopodobne zeby..."

Dla mnie potwierdzone wiadomosci zawierajá okreslenia: "jest absolutnie pewne ze..." / "badania potwierdzily w 100% ze..."
/ "nie ma najmniejszych wátpliwosci ze..."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Prally
+1 / 1

@koszmarek66 To oczywiste że to jakiś wypadek.
Gdyby tam spadł pocisk ziemia-ziemia, albo powietrze-ziemia, to rozwaliłoby pół wsi.

Estońscy generałowie powiedzieli że zniszczenia są zbyt małe nawet jak pocisk przeciwlotniczy który eksplodował po uderzeniu w ziemię. Ich zdaniem S-300 prawdopodobnie uległ awarii i dokonał samodestrukcji jeszcze w powietrzu ale o wiele za późno i stąd zniszczenia na ziemi.

https://news.err.ee/1608790825/experts-missile-that-hit-poland-could-have-exploded-in-self-destruct-mode

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
0 / 0

@Prally Z drugiej strony kiedy czyta się o zmasowanym ataku rakietowym, którego ofiarami jest kilkunastu rannych to targają mną jakieś mieszane uczucia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Prally
+2 / 2

@Ella111111
"- dlaczego tak dlugo nic nie podano do wiadomosci? (czy nasi nie czekali przypadkiem na wspólná wersje z zachodem?)"
Odpowiedź: Bo nie chciano rzucać bezpodstawnymi oskarżeniami w sytuacji wojennej. Oczywiście że czekano na konsultację z Zachodem, bo to Zachód miał samoloty radarowe w powietrzu i mieli lepszą możliwość określenia skąd to przyleciało.

"- dlaczego ustalono ze to ukrainska rakieta?" - bo Rosja nie strzelałaby do celów naziemnych pociskiem przeciwlotniczym. Ukraina używa starych systemów S-300 do zwalczania rosyjskich pocisków. Od początku było najbardziej prawdpodobne, że jeden z tych pocisków nie trafił w cel, nawalił i spadł na Polskę nie dokonawszy autodestrukcji.
Zdaniem Estończyków zniszczenia na ziemi są zbyt małe nawet jak na S-300. Spekulują, że pocisk dokonał autodestrukcji w powietrzu ale ze względu na awarię spowodowaną wiekiem (20-25 lat) dokonał tego za późno, gdy był już nisko nad gruntem.

"- dlaczego zachód nagle podjál poufne rozmowy z ruskimi?" - Bo zawsze się tak robi w takich sytuacjach. Choćby po to żeby uniknąć wywołania wojny przez przypadek. Np. informując; 'Wiemy że to nie wasza rakieta, nie planujemy działań odwetowych.'
To dość istotne w sytuacji kiedy komuś mogą puścić nerwy i odpalić pociski strategiczne z głowicami jądrowymi.

"I dlaczego ruskie tak bardzo wystraszyly sie konfrontacji?" - Bo nie są aż tak głupi. Nie chcą mimo wszystko używać bomb atomowych, a wiedzą że w konfrontacji konwencjonalnej zostaliby zmiecieni z powierzchni ziemi.
Nie dość że okazało się że ich armia jest bardzo słaba z powodu kradzieży i korupcji, to jeszcze stracili w tej wojnie kadrę oficerską i większość najbardziej wartościowego sprzętu.

Poza korupcją i grabieżą, jedną z przyczyn dla których Rosja tak słabo sobie radzi w tej wojnie, jest to że ich armia w ogóle nie nadaje się do prowadzenia działań bez masowej mobilizacji. To że Ukraińcy wyskakują z krzaków i rozwalają rosyjskie czołgi z granatnika, wynika z tego że w jednostkach pancernych piechota miała być z powszechnego poboru. Takiego nie było, więc ich sprzęt jeździ bez osłony piechoty.

A teraz się okazało że nie są w stanie przeszkolić ani wyposażyć rekrutów z częściowej mobilizacji. Nie dają sobie rady z wyszkoleniem i zapatrzeniem 300 tys. ludzi, a wg. ich organizacji wojskowej, w razie pełnej konfrontacji powinni zmobilizować 1-1,5 miliona co najmniej.
Oni wiedzą że ich armia leży i nie są w stanie nic z tym zrobić w żadnym dającym się przewidzieć czasie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Prally
0 / 0

@koszmarek66 Prawdopodobnie dlatego, że Ukraińcy na dźwięk rakiet chowają się do schronów, piwnic, wskakują choćby do rowu żeby ich nie rąbnęło.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+1 / 1

@Prally Nie wszyscy. Widać to na wideo, ostatnio ze Lwowa i z zestrzelenia nisko lecącej rakiety. Ukraińcy nauczyli się już z tym żyć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Ella111111
0 / 2

@Prally
Wow! Zaskoczyles mnie... ale przyjemnie.
Dzieki za obszerne wyjasnienia.
Nie do konca mnie one przekonujá (mam analityczny umysl i stád moja... byc moze nadmierna podejrzliwosc)
ale musze przyznac ze to co napisales ma sens bo jest logiczne.
Dzieki :) ...nic dodac nic ujác...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Prally
0 / 0

@Ella111111 Szczere wyrazy szacunku!
Większość ludzi ma "zakute łby", i zawsze "wie lepiej", więc już z niechęcią cokolwiek wyjaśniam.

Nie studiowałeś/aś przypadkiem filozofii? Bo chyba tylko filozofowie są w Polsce uczeni żeby zachować otwarte umysły, że tak powiem.

Ja jestem z wykształcenia politologiem i filozofem, i trochę się interesuję wojskowością. Na tyle, żeby ogarniać podstawy i mniej więcej wiedzieć co aktualnie jest w użyciu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 18 listopada 2022 o 21:23

E Ella111111
-1 / 1

@Prally... wiekszosc naszych rodaków "ma zakute lby" ;) dlatego ciesze sie ze do nich nie nalezysz :)
Dlaczego ja potrafie sluchac a nie tylko glosic swoje racje?
Bo wieeele lat temu wyemigrowalam do UK (Londyn) a tu jest taki "Babel" ze czlowiek szybko uczy sie sluchania i rozumienia racji innych / i jak to Anglicy mówiá - "czlowiek wychodzi z pudelka" ;) (a niektórzy Polacy w ojczyznie nawet jeszcze nie rozerwali tasmy trzymajácej wieko :D
Dlatego czesto slysze ze nie mam prawa glosowac ani interesowac sie sprawami Polski... a przeciez jestem Polká do cholery!
Niewazne... tak czy inaczej... mam swój rozum i swoje zdanie ale chetnie analizuje inne opcje i jesli sá logiczne/przekonujáce potrafie "polozyc uszy po sobie" ;) Chetnie tez ucze sie od mlodziezy która ma duzo swiezsze spojrzenie na wiele utartych norm i wartosci
Chyba juz domysliles sie kim z zawodu bylam w Polsce ;)))
Pozdrawiam :) i jeszcze raz dzieki :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar CoGitare
+2 / 24

Jaki jest morał? Ukraińcy powinni dostać lepsze systemy antyrakietowe, na przeprosiny będziemy mieli czas po wojnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar TomorrowNeverKnows
+27 / 27

@CoGitare Systemy antyrakietowe to my powinniśmy mieć lepsze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MG02
+3 / 3

@CoGitare
Powiedzenie przepraszam trwa jakieś 10sekund.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Czarny_motyl
+4 / 4

@CoGitare Jest coś jest złego w przeprosinach od razu?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Kapitan_Nemo
-2 / 4

@Czarny_motyl bo gdyby teraz się przyznał i przeprosił to ruska propaganda wałkowała by to kolejny miesiąc. Jeszcze eycinajac zdania z kontekstu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
-1 / 7

@CoGitare Dlaczego Cię minusują? Z tego co wiem rakieta była ukraińska a on idzie w zaparte. Ukraińcy są strasznie roszczeniowi. Sąsiad lata temu wyrządził wam krzywdę, jest z niej dumny. Teraz potrzebuje waszej pomocy. Czy to wy będzie udawać, że nie pamiętacie czy on was przeprosi i poprosi o pomoc, chcąc się jednocześnie odwdzięczyć? Czy będzie miał pretensje, że "mało" ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Czarny_motyl
-1 / 1

@Kapitan_Nemo Chyba sprawa jest bardzo ważna? Zwłaszcza, że w grę wchodzi być może konflikt światowy, a w naszych czasach jest ryzyko wojny atomowej?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kordikos
-1 / 1

@CoGitare z pewnością sprawy w ogóle by nie było gdyby nie rosyjski ostrzał

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar CoGitare
-1 / 1

@MG02 jakby rąbnął zwykłe przepraszam to też by było słabo, wydaje mi się że powinien pojechać na pogrzeb i osobiście przeprosić rodziny za to co się stało.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Prally
0 / 0

@TomorrowNeverKnows Eksperci mówią o tym od kilkunastu lat co najmniej, tylko że wszyscy mieli na to wywalone. PiS też nie był tym zainteresowany, bo fotki lepiej wychodzą na tle czołgów i myśliwców.

To był jeden z powodów dla których wielu było tak bardzo przeciwnych zakupowi F-35. Po co nam najdroższy (dostępny do zakupu) myśliwiec którego nie możemy w pełni wykorzystać, skoro leży nasza obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, i nie ma na nią środków?

Aha, dodam że Korea Południowa jest tak niezadowolona ze stanu gotowości bojowej swoich F-16, że postanowili sami sobie zrobić myśliwiec.
https://www.youtube.com/watch?v=4-O14C70Z8o

Jeżeli tak jest w Korei, to ten sam problem funkcjonuje u nas. Przy bardziej skomplikowanym i obciążającym kosztowo F-35, mogłoby być jeszcze gorzej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J Jacek83218
+1 / 5

I to jest jego błąd. Przyznając się do awarii rakiety która w sumie była tragicznym wypadkiem że akurat trafiła w ludzi a nie pustą łąkę wzniósłby się ponad zakłamanych ruskich.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D darkwitcher
0 / 0

@Jacek83218 Co by tym zyskał? Nic. Tak przynajmniej liczy na jakieś wsparcie. Możliwości są dwie - albo kłamie i chce ugrać na tym nowy sprzęt dla Ukrainy - albo mówi prawdę i wtedy to NATO bardzo zależy, żeby nie angażować się w konflikt, w którym potencjalny wróg dostaje już srogie lanie od Ukrainy. Przepraszaniem nakręciłby tylko ruską propagandę i nic więcej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
0 / 0

@Jacek83218 To nie jest błąd. Prezydent, jeśli ma wyglądać poważnie, lepiej, żeby przepraszał raczej rzadko i tylko w niezwykle ważnych i nie budzących żadnych wątpliwości sprawach. Nie na podstawie doniesień dziennikarzy na podstawie tego, co wywąchały wiewiórki u wujka z FBI, tylko na podstawie co najmniej zakończonego śledztwa. Przy czym, jest czymś zupełnie oczywistym, że strona ukraińska powinna w takim śledztwie uczestniczyć. To się właśnie wszystko dzieje. Poczekajmy na zakończenie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 19 listopada 2022 o 20:00

J Jacek83218
0 / 0

@darkwitcher
No właśnie nie do końca. Jakby się przyznał że ma słaby sprzęt może zdobyty na kacapach który okazuje się niebezpieczny dla sojuszników, może dostałby lepszy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar krzysio6666
0 / 16

Nie zdziwiłbym się jakby to była celowa akcja ukrainy żeby zaangażować NATO w ten konflikt.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
-1 / 7

@krzysio6666 Przecież już zwykli obywatele, od dawna mają roszczenia do NATO. Każdy patrzy na Ukraińców przez pryzmat Zełenskiego-bo odważny(prawda), honorowi. Co wcale nie przeczy temu, że fałszywy i roszczeniowy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E elefun
+3 / 9

Nie macie wrażenia, że to faktycznie ruskim wymsknęła się rakieta, a USA z Rosją się dogadały, aby to zatuszować i uciszyć sprawę? Zastanawiająca jest zbieżność koordynat do uderzenia, gdzie długość geograficzna Kijowa, oraz szerokość geograficzna Lwowa, dają miejsce uderzenia w Polsce.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 18 listopada 2022 o 21:22

P Prally
0 / 0

@elefun Nie, nie mam.

1. Gdyby "ruskim" wymsknęła się rakieta do atakowania celów naziemnych to z tego ciągnika zostałyby dosłownie strzępy. Nikt nie robi czegoś tak skomplikowanego jak samosterujący pocisk rakietowy, który ledwie potrafi uszkodzić furę.
Zdaniem Estońskich generałów, zniszczenia są zbyt małe nawet jak na pocisk przeciwlotniczy eksplodujący po uderzeniu w grunt. Ich zdaniem doszło do autodestrukcji w powietrzu ale na skutek awarii o wiele za późno.

"Zastanawiająca jest zbieżność koordynat do uderzenia, gdzie długość geograficzna Kijowa"
No przecież to oczywiste. Ruscy celowali w jakiś cel na zachodniej Ukrainie. Magazyn, elektrownię albo coś takiego.
Ukraińcy próbowali to zestrzelić i albo posłali pocisk S-300 w pościg z baterii będącej na długości geograficznej Kijowa, albo posłali go na północ z baterii w okolicach Lwowa.
W momencie kiedy jego system naprowadzania, nie zdołał się naprowadzić na rosyjski pocisk,
po prostu poleciał dalej.

W 2019 roku był podobny wypadek na Cyprze. Radziecki pocisk przeciwlotniczy chybił cel i rozbił się na Cyprze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D darkwitcher
+1 / 1

@elefun "Nie macie wrażenie, że to faktycznie ruskim wymsknęła się rakieta, a USA z Rosją się dogadały, aby to zatuszować i uciszyć sprawę? " Mamy takie wrażenie - i dobrze rozumiemy dlaczego tak to rozwiązano. Nawet jeśli była to ruska rakieta, to nadal wygodniej toczyć wojnę żołnierzami z Ukrainy, nie narażając przy tym naszych ludzi. Proste? Jakby podać do wiadomości, że to rakieta z Rosji, zaraz by się podniósł wrzask wśród niektórych środowisk i naciski, żeby wypowiedzieć wojnę. Po co, skoro można tego uniknąć? Zwykłe logiczne myślenie. Nie myślałem, że kiedyś do tego dojdzie - ten jeden raz pochwalę nasz Rząd za profesjonalne działanie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Prally
0 / 0

@darkwitcher Zdarzały się przypadki że Amerykanom zestrzeliwano samolot i nie robili z tego powodu wojny.

Za dużo tych teorii spiskowych. W dalszym ciągu twierdzę że tych zniszczeń nie dokonał pocisk przeciwko celom naziemnym, tylko zagubiony przeciwlotniczy. Czyli jest to wypadek, a sam pocisk został wystrzelony najprawdopodobniej przez Ukraińców kiedy bronili się przed rosyjskimi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E elefun
+1 / 1

@darkwitcher
Myślałem, że tylko ja mam takie odczucia, że jest to tuszowanie sprawy.
Widać, że Żelenskiego aż ściska, bo wie, że musi się przyznać do czegoś, czego nie zrobili jego chłopcy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Czarny_motyl
+1 / 1

Acha

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S snickers88
+1 / 15

Ukraincom to na reke zeby nas wepchnąć do konfliktu i to bardzo

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P piahu666
-3 / 3

Chyba go p........iło...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dodosisia
-5 / 5

ta, Polakom kazali powiedzieć, że to ukraińskie pociski, bo przecież gdyby przyznali że rosyjskie to jeszcze trzeba by było oficjalnie iść z wrogiem na wojnę. A Polski nikt nie wesprze, żadne stany, żadne NATO. nikt.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Prally
0 / 0

@dodosisia Czyli Twoim zdaniem Rosja robi pociski do atakowania celów naziemnych które potrafią przelecieć całą Ukrainę wzdłuż, ale z głowicą bojową wielkości naboju do granatnika ręcznego?

Gdyby to był rosyjski pocisk, to krater byłby wielkości połowy wsi, a z ciągnika nie zostałoby dosłownie nic.

Szacuje się, że te zniszczenia są za małe nawet jak na eksplozję pocisku przeciwlotniczego po uderzeniu w ziemię. Uważa się to co zabiło tych ludzi, to autodestrukcja rakiety jeszcze w powietrzu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem