Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
201 222
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
A adamIM
+8 / 12

szczególnie polecane są szpitale zakładane przez tę zwyrolkę z Albanii :)
w oświacie polecają się chłopi pańszczyźniani :)
a kultury to on nie ma za grosz :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C Czubbajka
+10 / 16

@13Puchatek I co z tego, ogólny przekaz się zgadza. Kościół nigdy nie był za nauką ani oświatą, kulturę inną niż swoją umiał tylko niszczyć. Nawet Harry Potter im przeszkadza, bo Kościół chce mieć monopol na bajki. A twierdzenie tego pana Bortkiewicza, to niby prawda jest? Może była, ale w średniowieczu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Dadada0122
+6 / 12

@13Puchatek

Fakty: Działająca od XIII do XIX wieku inkwizycja –prześladowała, torturowała i zabijała m.in. naukowców za herezję (choć jej wyroki wykonywały władze świeckie), a wiele wybitnych dzieł – m.in. Kartezjusza, Monteskiusza czy Woltera – trafiało na indeks ksiąg zakazanych, który zniesiono dopiero w 1966 roku.

W 1616 roku dzieło Kopernika – ale i inne mówiące o ruchu Ziemi – znalazły się na wspomnianym już wyżej indeksie.

Kiedy w XVIII wieku francuscy i angielscy lekarze zaczęli wcierać w ludzkie rany wydzielinę pochodzącą od krów chorych na ospę, zarówno protestanccy, jak i katoliccy duchowni byli wściekli. Logika za tym stała następująca: epidemia to kara boska, a woli Boga sprzeciwiać się w żaden sposób nie wolno

w XVII wieku Marco Antonio de Dominis, dalmatyński jezuita i filozof przyrody. W 1611 roku opublikował w Wenecji traktat, w którym dowodził, że tęcza ma związek ze słońcem i deszczem.
Kościół ogłosił Dominisa heretykiem, a ten uciekł do Londynu, gdzie opublikował antykatolicką książkę i przeszedł na anglikanizm. Kilka lat później pokajał się wprawdzie i wrócił do Rzymu, ale po śmierci przychylnego mu papieża Grzegorza XV inkwizycja postanowiła sprawdzić, czy naprawdę zmienił poglądy. W efekcie Dominis zmarł po roku okrutnych przesłuchań w więzieniu.

W 1847 roku szkocki lekarz James Simpson – ginekolog, który m.in. wymyślił próżniową metodę aborcji i wypromował instytucję położnych – zaproponował użycie chloroformu jako środka znieczulającego kobiety podczas porodów. Kościół był oczywiście przeciw, bo skoro ból przy porodzie to konsekwencja winy Ewy, to znieczulenie musi być „kpiną z woli Boga”

Papież Pius VI potępił deklarację(Francuska Deklaracja praw człowieka i obywatela z 1789 roku) i w jednej ze swoich encyklik zadał pytanie retoryczne: „czy można wymyślić coś bardziej absurdalnego niż zadekretowanie wolności i równości dla wszystkich?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Dadada0122
+4 / 6

@Rydzykant
Pius na łożu śmierci przeprosił Francuzów i powiedział, że się mylił.


Co do szkockiego medyka- postawa Kościoła mnie nie dziwi. Jednak jego zasługi były przez Kościół tępione.


Kopernik był na liście ksiąg zakazanych do 1828( chyba). Kepler, na którego wyliczenia się powolujesz zmarł 200lat wcześniej. Więc Kościół potrzebował wiele czasu żeby zmienić swoje zdanie co do Kopernika.

Mendel:
Za jego życia znacznie większym rozgłosem cieszyły się meteorologiczne badania Mendla, które były wielokrotnie publikowane, natomiast badania nad zmiennością przeszły bez echa.". Ze znaczenia prac Mendla zdano sobie sprawę dopiero na początku XX wieku. Nie wiadomo jak Kościół by zareagował gdyby w tamtych czasach zdawał sobie sprawę nad czym pracuje.


Nie neguje zasług Kościoła. Ale to, że twierdzi on, że wszystko zawdzięczamy Kościołowi to bzdura. Kościół chamowal rozwój nauki i nie wiadomo, gdzie byśmy już byli gdyby nie ich działania.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
1 13Puchatek
-1 / 3

@Dadada0122

Wiem o tym wszystkim. I jak to się ma do tego, co napisałem? Gdyby kolega Sliko napisał to, co Ty - to by się nie czepiał, to są fakty (no, powiedzmy że fakty w dość jednostronnej interpretacji i ukazujące dość wybiórczo tylko jedną stronę medalu - ale jednak).

Natomiast Sliko jak zwykle wrzuca jakieś dyrdymały. 90% takich "cytatów" (podkreślam, mówię o cytatach) nie wytrzymuje analizy krytycznej - zwykle okazuje się, że ich jedynym źródłem są jakieś fantomowe strony internetowe, a ludzie, którym się te słowa przypisuje, nigdy ich nie powiedzieli…

@Czubbajka

Jasne, "ogony przekaz się zgadza", więc można wrzucać niesprawdzone cytaty i manipulować faktami. No gratuluję. :-)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
1 13Puchatek
-1 / 3

@Dadada0122

Szczerze mówiąc - nigdzie w oficjalnych wypowiedziach Kościoła nie słyszałem, że "wszystko zawdzięczamy Kościołowi". Kościół naucza za to, że "wszystko zawdzięczamy Bogu" - ale to zupełnie inny poziom rozważań, w niczym nie naruszający relacji "ratio" do "fides"…

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Dadada0122
0 / 2

@13Puchatek
Ja też nie twierdzę że " wszystko zawdzięczamy Kościołowi" to oficjalny cytat chierarchow kosciola. Odnoszę się do cytatu z obrazka w democie. Ks. Bortkiewicz ma dużo( dla mnie dziwnych) twierdzeń.
Ma też poglądy polityczne, z którymi się nie zgadzam. Krytykuje wiele rzeczy i widzi tylko jedna słuszna drogę moralnosci- drogę Kościoła. Więc jego stanowisko jest jasne.
Tymczasem poganie także wiele wnieśli do nauki, skoro ks. ma alergię na inne religie to też niech nie korzysta z ich osiągnięć( żegnajcie pieniądze, papa matematyko itd.).


Odpowiedz Komentuj obrazkiem
1 13Puchatek
+1 / 1

@Dadada0122

"…to oficjalny cytat chierarchow kosciola."

Możesz wskazać źródło?

Co do cytatu z obrazka w tym democie (ks. Bortkiewicza), to 100% zgody: jest idiotyczny. Ale to nie jest "oficjalny cytat hierarchów Kościoła", tylko prywatna wypowiedź jednego księdza, który ma prawo mieć dowolnie głupie poglądy, rzecz prosta ;-)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Dadada0122
0 / 0

@13Puchatek
Źle skonstruowałem zdanie najwidoczniej.
Zamiast
" Ja też nie twierdzę że " wszystko zawdzięczamy Kościołowi" to oficjalny cytat chierarchow kosciola"

Powinienem napisać, że taki cytat nie istnieje( jako główne stanowisko tej instytucji, bo poszczególnym księżom udało się różne rzeczy mówić).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
1 13Puchatek
+2 / 2

@Dadada0122

A, przepraszam, źle Cię zrozumiałem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Dadada0122
0 / 0

@Rydzykant
Wandei nie unikam. Za mało wiem na ten temat.

Indeks istniał po to, aby Kościół mógł walczyć z odstępstwami od ideologii religijnej. Był on narzędziem kontroli treści, które mogły trafiać do ogółu społeczeństwa i pełnił początkowo 2 funkcje. 1 cenzura. 2. Szerzenie ideologii dopuszczając dzieła wygodne polityce Kościoła.
Potem to już trochę poszło w obsesję.
Restrykcyjność w egzekwowaniu indeksu w każdym kraju była inna. Niektóre kraje przymykały oko, inne nie na posiadanie książek z indeksu.

Biblia chyba nie była w indeksie jako taka( oryginał). Tylko narodowe tłumaczenia, ale słabo pamiętam tą kwestię.


Przed śmiercią Pius miał powiedzieć: „Polećcie mojemu następcy wybaczyć Francuzom, tak jak ja im wybaczyłem”.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar sfzgkkp
+8 / 10

A Kościół powinien oddać wszystkie pieniądze, bo to przecież wynalazek Fenicjan!!!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Apofiss
+6 / 8

Idąc tym tropem: mogą też dokonywać aborcji, zapłodnień in vitro, używać prezerwatyw, tego wszystkiego co nie dał im kościół.
Poza tym alergia występuje głównie w przypadku kiedy chrześcijaństwo wpycha sie beszczelnie w nasze życie bez naszej zgody

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 17 listopada 2022 o 14:40

C carramia
+5 / 9

Co wspólnego ma katolicyzm z chrześcijaństwem...?!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Pan_Szatan
+3 / 3

Nie wiedziałam, że starożytni Egipcjanie byli katolikami.
Bo to oni jako pierwsi stworzyli szpitale.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+1 / 1

Od weterana można wymagać trochę więcej: szpitalnictwo, oświata i kultura to jednak nie bezpośrednio nauka.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G GieniaK
0 / 4

Postęp w medycynie, nauce itd, miał miejsce nie dzięki chrześcijaństwu, a pomimo chrześcijaństwa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem