Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
307 309
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar PIStozwis
+3 / 3

Twoje drzwi. Twój prysznic. Możesz zrobić co chcesz. Ale ja mam lepszy sposób.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 18 listopada 2022 o 9:47

T Tibr
+9 / 9

@PIStozwis niestety według polskiego prawa niekoniecznie, to pokłosie wprowadzonej ustawy przeciwko działaniom tzw. czyścicieli kamienic, mogę cię oskarżyć o nękanie. Niby możesz robić remont ale dalej według polskiego prawa nie liczy się prawo własności tylko użytkowania, co jest jawną kpiną.

Dość wymagającym wytrwałości jest wprowadzenie się do mieszkania w końcu jako właściciel i zajęcia jednego pokoju.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bartoszewiczkrzysztof
+2 / 2

@Tibr A jeśli poprosiłbym kilku karków, aby zostali na kilka dni niesubordynowaniami współlokatorami, to moja ''polska gościnność'' też byłaby źle odebrana? ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
+12 / 12

@bartoszewiczkrzysztof generalnie to jest chore, że jako właściciel lokalu, gdy lokator nie płaci, wypowiadam mu umowę, a on dalej zajmuje lokal to muszę uciekać się do jakichś wybiegów aby go usunąć z mieszkania.

Ale tak jest najlepiej, właśnie zaprosić jakiegoś karka, że to jest nowy współlokator;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Banasik
+3 / 5

@bartoszewiczkrzysztof . A potem będziesz musiał płacić karkom żeby oni się wynieśli.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Deithwen_PL
0 / 2

@PIStozwis Kodeks karny
Art. 191
§ 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto w celu określonym w § 1 stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego.

Po akcji którą rekomendujesz - Wasze drzwi do celi, wasz prysznic z kolegami, możesz robić co chce klawisz.

Tak na marginesie - tak, przepis § 1a wprowadził PiS w 2016 roku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar PIStozwis
+2 / 2

@Deithwen_PL Ale akurat te paragrafy nie dotyczą tej konkretnej sytuacji. Nie płaci, wypowiadasz umowę z terminem określonym w umowie i po ptokach. A ze swoją własnością możesz zrobić co chcesz. Wiem bo przez coś takiego przechodziłem. Gość się po tygodniu wyprowadził.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bartoszewiczkrzysztof
+4 / 4

@Banasik Zapłacę przed usługą. Mam nadzieję, że są jeszcze uczciwi bandyci XD

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Banasik
+1 / 1

@bartoszewiczkrzysztof . Przed usługą zapłacisz tyle na ile się umówicie, a po usłudze dopłacisz tyle ile panowie karkowie sobie zażyczą. W przeciwnym wypadku wracasz do punktu wyjścia (nadal masz zajętą chatę) ale uboższy o trochę kasy i kilka zębów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Banasik
0 / 2

@PIStozwis . Po wypowiedzeniu umowy mieszkanie nadal jest w posiadaniu byłego najemcy, a nasze chore prawo chroni nie własność tylko posiadanie.
A to że "ze swoją własnością możesz zrobić co chcesz" to zupełna abstrakcja. Nie w tym kraju.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bartoszewiczkrzysztof
0 / 0

@Banasik Czyli nie ma sprawiedliwości, na tym świecie :-(

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar PIStozwis
+2 / 2

@Banasik Ja zrobiłem i najemca sam się wyprowadził.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Deithwen_PL
+1 / 1

@PIStozwis Muszę przyznać że jako radcę prawnego z 12letnim doświadczeniem ciekawi mnie ta pewność w ferowanym poglądzie, tym bardziej że jest sprzeczny z uzasadnieniem projektu ustawy. Jak nie TLDR to:

"Nowelą KK z 10.9.2015 r. (obowiązującą od 7.1.2016 r.) ustawodawca wprowadził nowy typ kwalifikowany przestępstwa zmuszania określony w art. 191 § 1a KK. Zgodnie z tym przepisem odpowiedzialność karną będzie ponosił ten, kto w celu zmuszenia innej osoby stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego. W zamierzeniu ustawodawcy zmiana ta miała na celu polepszenie ochrony lokatorów przed działaniami właścicieli lub innych osób, które miały za zadanie spowodować utrudnienia w korzystaniu z lokalu mieszkalnego, doprowadzając z czasem do ich faktycznego opuszczenia. W uzasadnieniu podnosi się bowiem, że współcześnie występują "bezkarne zachowania, takie jak: wyłączanie prądu lub ogrzewania, odcinanie dostępu do wody, odbieranie kluczyków do samochodu, wyjmowanie okien, zamurowywanie wejścia do mieszkania czy zamykanie pomieszczeń na kłódkę. Właściciele mieszkań pragnąc wymusić ich opuszczenie przez lokatorów, dopuszczają się zalewania mieszkań, dewastowania budynku, zanieczyszczania oraz niszczenia jego części wspólnych np. poprzez usuwanie drzwi i okien". Należy także zauważyć, że nowelizacja ta nawiązuje do zakresu kryminalizacji przestępstwa zmuszania określonego w art. 167 KK z 1969 r." To fragment komentarza pod red. prof. dr hab. Alicji Grześkowiak i prof. dr hab. Krzysztofa Wiaka. Wracamy do 1969 roku, czyli komuno wróć.

Przykłady z sądu? Proszę uprzejmie - kupił sobie facet mieszkanie za 364.945,70 zł i zamieszkał tam ze swoją kobietą. Rok później rozstali się, a gość wyprowadził się z mieszkania i pojechał zarabiać na kredyt. Do dnia 29 marca 2017 r. trzykrotnie odwiedził panią w tym mieszkaniu, próbując przekonać ją do wydania lokalu. Pani odmówiła, bo skoro tam weszła to jest jej, a płacić ona nie będzie bo jej się należy. Facet zmienił zamki. Rezultat - Wyrok Sądu Rejonowego w Legionowie z dnia 6 marca 2019 r. (sygn. akt II K 384/18) "W ramach czynu zarzucanego oskarżonemu K. S. w punkcie I aktu oskarżenia uznaje go za winnego tego, że w czasie i w miejscu jak w zarzucie, w sposób istotny utrudnił A. K. korzystanie z zajmowanego przez nią lokalu mieszkalnego w L. przy ul. (...), w ten sposób, że polecił zmienić zamki w drzwiach wejściowych mieszkania, spakować wszystkie rzeczy ww. oraz jej małoletniej córki W. L. oraz wywiezienie rzeczy z lokalu, co stanowi przestępstwo z art. 191 § 1a k.k. i za to na mocy powołanego przepisu, przy zastosowaniu art. 37a k.k. wymierza mu karę 150 (stu pięćdziesięciu) stawek dziennych grzywny, oznaczając wysokość jednej stawki na kwotę 40 (czterdziestu) złotych." Jest przestępstwo? Jest. Jest 6000 zł grzywny do zapłaty? Jest. Jest brak możliwości uzyskania zaświadczenia o niefigurowaniu w rejestrze skazanych przez następne 5 lat? Jest. A jak w pracy (np. w urzędzie) tego wymagają to będzie dyscyplinarka? Będzie.

Przez ciekawość, a co byś w swoim przykładzie zrobił gdyby się nie wyprowadził? Byłeś kiedyś w sądzie? Próbowałeś kiedyś wywalić kogoś z mieszkania za które nie płaci? Nie wiem ale się wypowiem? No to ja trochę wiem i się wypowiem. W Krakowie (duży sąd) sprawa w I instancji - 2-3 lata. W drugiej kolejny rok (to już 4 lata), a potem problem bo w międzyczasie osoba eksmitowana została bezrobotna a bezrobotnemu zgodnie z art. 14 ust. 4 pkt 5) Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego nie można orzec eksmisji jeżeli nie ma się gdzie wyprowadzić. I co? I gó*no. Możesz sobie do gminy po odszkodowanie iść za to że ktoś zamieszkuje w tej własności co sobie z nią możesz zrobić co chcesz. Nota bene jak myślisz że ze swoją własnością możesz zrobić co chcesz to spróbuj wybudować w domu taras o 10 cm dłuższy niż przewidziany w miejscowym planie zagospodar

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Trucker_87
0 / 0

@Deithwen_PL To co tutaj napisałeś jest przerażające. Jako właściciel kilku nieruchomości jestem wręcz sparaliżowany strachem. Strach ten wynika głównie z mojej niewiedzy w kwestiach prawnych w tej materii. Dla świętego spokoju pozostawię więc te nieruchomości niezamieszkane. Zdecydowanie wolę system Angielski który jest prosty. Nie płacisz - spjerdalasz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Trucker_87
+7 / 7

Ziebane prawo i tyle. Jest takie przysłowie : ,,Z cudzego konia i wpół drogi zsiadaj." - i tego powinniśmy się trzymać. Jest spisana umowa i finał, należy przestrzegać jej postanowień. Umowa się kończy a właściciel nie zamierza jej przedłużać lub też najemca nie płaci czynszu? Musi opuścić lokal i CH UJ, czy się to komuś podoba czy nie! W Anglii nikt nikomu nie boi się wynająć mieszkania czy pokoju i to nawet na umowie spisanej na kolanie z prostej przyczyny. Jak delikwent przestaje płacić to opuszcza lokum, a jeśli ma z tym problemy to wtedy właściciel zamawia sobie tzw."removal van" czyli w pełni legalną firmę przeprowadzkową. Wygląda to tak, iż na adres busikiem podjeżdżają panowie o szerokich karkach i pomagają niepłacącemu delikwentowi przetransportować jego dobytek życia w jakieś pobliskie inne miejsce, ewentualnie dworzec kolejowy albo krzaki - CH UJ kogo to obchodzi. Siła ich perswazji była tak kolosalna, że cały proces odbywał się bardzo sprawnie. Działało to doskonale.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M marucha79
+5 / 5

@Trucker_87 Co lepsze, nasi gamonie najwyraźniej nadal nie ogarniają, że to właśnie ich miłość do pasożytów nakręca ceny wynajmu mieszkań.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pawel_Kot
+2 / 2

Umowa najmu okazjonalnego częściowo rozwiązuje problem i skraca legalne postępowanie eksmisyjne. Nadal jednak właściciel może być kilka miesięcy w plecy. Alternatywą jest wysoka kaucja.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem