Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
62 67
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
U ubooot
-4 / 4

działa w tamtych czasach na polu bitwy były tylko straszakiem i zabawką. Ładowane odprzodowo strzelały płaskotorowo więc ich skuteczność była żadna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q qw888888
+3 / 7

@ubooot W czasach średniowiecznych owszem - pierwsze bombardy były taką bardziej nowinką i zabawką, ale czas nie stał w miejscu i w XIX wieku artyleria była już bardzo groźną bronią

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar cozabalwantonapisal
+1 / 1

@ubooot Nie do końca. Weź pod uwagę, że istniała artyleria konna i była to bardzo mobilna i groźna broń na owe czasy. Nie wiem jak po Gettysburgiem, bo ten fragment mitologizowanej historii mnie kompletnie nie interesuje, ale zobacz co gen. Bem robił z tym rodzajem wojsk w powstaniu listopadowym.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
U ubooot
-1 / 1

@qw888888 artyleria powstała dopiero w XX wieku i po raz pierwszy pokazała swoją moc w czasie I wojny światowej. Do przełomu XIX i XX wieku największym problemem był odrzut działa, który powodował że można było strzelać tylko płaskotorowo i po każdym strzale od nowa ustawiać działo. Dopiero opracowanie oporopowrotnika dokonało rewolucji i artyleria stała się śmiertelną bronią - najbardziej zabójcza broń I wojny światowej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q qw888888
0 / 4

@ubooot Nie masz racji, artyleria powstała już w czasach średniowiecznych, pierwsze jej użycie to XII wiek, bombardy mieli też Krzyżacy pod Grunwaldem, jednak wtedy nie była to zbyt efektywna broń, i była bardziej taką "zabawką" o której mówisz. Jednak pod koniec XV wieku sytuacja zaczęła się zmieniać, artyleria stawała się wówczas skutecznym środkiem oblężniczym. Turcy z powodzeniem wykorzystali artylerię w czasie oblężenia Konstantynopola. W XVII wieku wynaleziono granaty artyleryjskie, co znacznie zwiększyło skuteczność przeciw piechocie, następnie w XVIII wieku Francuzi znacznie udoskonalili i ustandaryzowali swoją artylerię, dzięki czemu Napoleon (który zresztą sam był artylerzystą) mógł właśnie z jej pomocą odnosić szereg zwycięstw w czasie swoich kampanii. Generał Bem w czasie powstania listopadowego, właśnie za pomocą śmiałych manewrów artylerią konną powstrzymał rosyjskie natarcie pod Ostrołęką umożliwiając wycofanie się Polakom. XX wiek i I wojna światowa to już czasy nowoczesnej, współczesnej artylerii, która oczywiście jest o wiele bardziej skuteczna niż wcześniejsze działa, jednak nie oznacza to, że konstrukcje poprzedzające francuską 75mm mle 1897 były jakimiś nieskutecznymi zabawkami. Myślenie 0-1 tu się nie sprawdza

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sherma
+1 / 1

O ile faktycznie artyleria nie była wtedy bardzo rozwinięta tak mimo wszystko nie była bezużyteczna. Bardziej chodziło mi o to że obie strony były w stanie utrzymać na wodzy swoich żołnierzy, wojny powodują problemy psychiczne, przez które niektórzy żołnierze mogliby uznać bezpodstawnie że cywile z pobliskiego miasta wspomagali ich wrogów. Większość żołnierzy nie miała skrupułów aby oddać strzały w cywili, choćby żołnierze unii walczący pod Gettysburgiem zostali póżniej skierowani do pacyfikacji protestów w miastach związku. Reasumując żołnierze CSA nie strzelali do cywili w unionistycznym mieście, a unioniści zachowali się podobnie.
Jedyna ofiara cywilna została zastrzelona najpewniej przez pomyłke

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
U ubooot
-1 / 1

@qw888888 oczywiście działa istniały wcześniej ale miały ograniczone zastosowanie - nadawały się do oblężenia miast gdzie mogły burzyć mury, nadawały się na okręty gdzie mogły strzelać do wrogich okrętów. Jednak na polu bitwy przeciwko piechocie lub kawalerii były mało użyteczne, dlatego armie trzymały armaty przy taborach a nie z wojskiem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q qw888888
-1 / 3

@ubooot Działa z XV czy XVI wieku owszem, nadawały się przede wszystkim do oblężeń jednak nawet to nie koresponduje z twoim pierwszym stwierdzeniem o byciu "straszakiem i zabawką", do tego w momencie wprowadzenia w kolejnych stuleciach granatów artyleryjskich i kartaczy działa były też groźną bronią przeciwko sile żywej

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
0 / 2

To chyba dobrze, że tylko jeden cywil zginął w czasie tej bitwy. Obecnie straty wśród ludności cywilnej są znacznie większe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem