Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
25 51
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar rafik54321
+6 / 12

Krzyż w religii katolickiej pochodzi od formy straceń używanej w starożytnym Rzymie - ukrzyżowania.

Symbolika krzyża jest baaardzo szeroka i skłania się bardziej ku symbolu cierpienia, niż krzywdzenia.
Katolickim odpowiednikiem arabskiej szabli, w symbolice tejże szabli, raczej byłby płonący stos :P .

Do tego krzyż nie jest wyłącznie symbolem katolickim. Krzyże w różnych formach można spotkać w wielu kulturach, choćby w Egipcie.
https://www.jubileo.pl/images/ankh.jpg
Tam symbolizował męskie i żeńskie cechy.
Właśnie z symbolami jest ten problem że przez wieki ich znaczenie się zmieniało, jak również różne kultury używały tych samych (lub bardzo podobnych) symboli w różnym znaczeniu.

Twierdząc że krzyże w europejskich flagach to z całą pewnością nawiązanie do okrutnych praktyk katolicyzmu, to tak jakbyś twierdził że flaga nazistów z II WŚ, to z pewnością musiało być nawiązanie do buddyjskiego pacyfizmu XD... Doskonale wiemy że było inaczej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar okiem_inteligenta
0 / 12

@rafik54321 widzę, że sofizmat rozszerzenia opanowales do perfekcji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar brajanpiast
-1 / 3

@rafik54321 nie masz racji. Nam ostatnio Pani mówiła, że w średniowieczu miecz był ważnym symbolem związanym z obroną i szerzeniem wiary, bo przypomina krzyż, Pani mówiła, że ten moty jest obecny chociażby w Pieśni o Roladzie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
-1 / 1

@brajanpiast A które państwo współczesne ma we fladze miecz? W średniowieczu - być może. Dziś - nie przypominam sobie żadnego europejskiego przykładu.

Czy miecz przypomina krzyż? Zależy który. Późnego średniowiecza? Bardziej. Miecze wczesnośredniowieczne miały głownie takie
https://muzeum.szczecin.pl/images/galeria/duze/zbiory-2/archeologia---sredniowiecze-38/redniowiecze-20150601-1311296063.jpg
To sama końcówka średniowiecza cechowała się szerszymi elementami, bardziej kojarzonymi ze średniowieczem. Więc ta twoja pani, to chyba była po przeszkoleniu u ministra Garnka XD.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar brajanpiast
-2 / 2

@rafik54321 twoja głupota aż onieśmiela.
Pieśń o Roladzie to nie wczesne średniowiecze. Zresztą pokazałeś miecz wikiński, a więc pogański.......
Najstarsza flaga z krzyżem (Danii) ma związek z krucjatą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
-1 / 1

@brajanpiast bo poganie nie byli w Europie XD... No oczywiście haha. Dobra, nie chce mi się tłumaczyć durnoty... Koniec tematu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
+1 / 5

Domorosły weksylolog się znalazł. Czego nie wie, to sobie zmyśli po swojemu . A zielony to pewnie kolor łąki po masakrach. Ten napis to nie żadne " łubu dubu" tylko wyznanie wiary -Szahada. Arcyważna rzecz w świecie muzułmańskim. Dziś jest w flagach używana dość często ale nie była umieszczana przed XVIII wieku. (analogicznie i półksiężyc sie pojawił na flagach dopiero w XIX wieku ...i to pod wpływem zachodu który sobie wymyślił tą symbolikę w XV *). Dopiero ruch wahabicki w Arabii rozpropagował umieszczania szahady na sztandarach i flagach. Wiec żadne średniowiecze. Natomiast poziomy miecz skierowany w lewo nie jest żadną pozostałością po dżihadzie ze średniowieczu ,ani ze współczesnym ruchami radykalnego islamu .Prosty poziomy miecz symbolizuje państwo prawa muzułmańskiego. Został dodany do flagi Saudyjczyków w ....1902 czyli poczatek XXw. W gruncie rzeczy flaga Arabii ukształtowała się dopiero w XX w i jest dość współczesna .
Podobnie jak w Europie każdy element ma swoją symbolikę. I to przemyślaną. Nie jest przypadkiem że flaga Arabii Sudyjskiej jest zielona . To barwa panujących Saudów. Nie jest też przypadkiem że nie ma w niej elementów barw panarabskich (bo były to barwy ich wrogów zHidżazu) . Jest w kontrze do flagi panarabskiej (np do emiratów arb.) gdzie barwy ( Abbasydów (czarny), Umajjadów (biały) i Fatymidów (zielony) oraz czerwonego trójkąta nawiązującego do dynastii Haszymidów). Szahada i miecz omówiłem powyżej.
Flagi państw muzułmańskich w większości bazują na dosć późnej symbolice. Półksiężyce się pojawiły na flagach Egiptu ,Tunezji dopiero w XIX w. Wczesniej były używane w Turcji (od XVI) ale jako jeden z wielu symboli (obok rozdwojonego miecza ) i wcale nie wiodący .Np kiedy w roku 1720 Ludwik XV urządził pokaz ogni sztucznych na cześć osmańskiego ambasadora Mehmeda Çelebiego, ten ze zdumieniem dowiedział się, że jego władca i kraj będą symbolizowane przez półksiężyc.
Natomiast flagi państw arabskich to już całkiem współczesna historia. Składają się ona z trzech kolorowych pasów nawiązujących do barw trzech dynastii islamskich kalifów: Abbasydów (czarny), Umajjadów (biały) i Fatymidów (zielony) oraz czerwonego trójkąta nawiązującego do dynastii Haszymidów. I zaprojektował je.......w 1916 brytyjczyk Sir Marka Sykes dla powstanców arabskich przeciwko Turkom . I tak to już zostało
Tak wiec może mniej arogancji dla innych kultur ,bo tak jak w Europie godła i flagi są przemyślane ,mają swój rys historyczny i symbolikę. Tak samo jest w innych regionach. Może zamiast pisać bzdur poczytał byś o materii przed wykonaniem demotywtora

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sherma
+1 / 3

A wiecie o tym że oryginalnie Mahomet, mówił o tym że nawracać można tylko w sposób pokojowy? Przy okazji wiecie o tym że w okresie średniowiecze dosłownie każda religia atakowała wyznawców innych religii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
0 / 4

@Sherma
Oryginalnie, słowo "dżihad" oznaczało "zwalcz zło w sobie".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem