Akwaria pełne kolorowych ryb stanowią interesującą dekoracje wielu polskich domów i mieszkań. Dzięki nim wybrane wnętrze nabiera znacznie ciekawszego charakteru. Decyzja o posiadania takiego zbiornika wodnego wiąże się z koniecznością nabycia wielu elementów jego wyposażenia. Podpowiadamy, co powinno się znaleźć w każdym akwarium.
Wybór odpowiedniego zbiornika
Przed zakupem rybek, roślin oraz takich elementów wyposażenia jak filtry lub zestaw co2 należy wybrać zbiornik o odpowiednich gabarytach. Jego wielkość jest uzależniona od kilku czynników. Po pierwsze musi być dopasowana do ilości posiadanego miejsca. Akwarium musi zostać umiejscowione w bezpiecznym miejscu, gdzie nie będzie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego nie może być większe od powierzchni, na której się znajdzie. Kolejna kwestia to ilość oraz gatunek ryb. Dla niewielkiej ilości małych ryb, na przykład gupików wystarczy akwarium o pojemności 25-50 litrów. W przypadku skalarów będzie to zbiornik o pojemności 100 litrów. Osoby zaawansowane posiadają akwaria mieszczące nawet 250 litrów wody, w których może żyć wiele gatunków dużych ryb.
Wyposażenie akwarium
Filtry do akwarium stanowią elementarne wyposażenie tych zbiorników. Oczyszczają wodę i dostarczają życiodajny tlen dla ryb. Przy mniejszych zbiornikach można stawiać na filtry wewnętrzne. W przypadku większych należy inwestować w ich wewnętrzne odpowiedniki o dużej wydajności. Kolejny niezbędny element wyposażenia akwarium to oświetlenie. Jego umiejętny dobór umożliwia prawidłowe funkcjonowanie posiadanych ryb. Należy zaznaczyć, że zbiornik powinien być oświetlany przez około 8 godzin, dlatego warto stawiać na energooszczędne lampy. Inny podstawowy element wyposażenie akwarium to grzałka. Wiele gatunków ryb potrzebuje stałej temperatury wody wynoszącej około 25 stopni Celsjusza. Aby im to zapewnić należy nabyć odpowiednią grzałkę, najlepiej w model wyposażony w termostat.
Żywi mieszkańcy akwarium
Po zakupie np. w sklepie plantica.pl, niezbędnego wyposażenia należy dobrać odpowiednie rośliny akwariowe. Powinny to być gatunki odzwierciedlające naturalne warunki bytowania konkretnych rodzajów ryb. Rośliny wysokie stawia się w tylnej części zbiornika, dzięki czemu będą zasłaniały elementy wyposażenia akwarium. Mniejsze można wsadzać z przodu, w kępkach lub pojedynczo. Następny, najprzyjemniejszy etap zakładania domu dla ryb to zakup tych interesujących zwierząt. Wybór dostępnych gatunków jest ogromny jednak należy pamiętać o ich dopasowaniu do wielkości zbiornika oraz doświadczenia danej osoby w ich hodowli