Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
209 217
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
T Tescior
-2 / 4

jakbyś wiedział cokolwiek o fizyce, to byś zauważył, że te książki mają w środku stelaż i tak by łuk nie stał bez podparcia w dolnej części...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar gstrzeg
+1 / 3

Gdzie ty tam widzisz stelaż? A poza tym, te też są podparte w dolnej części?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 2 grudnia 2022 o 13:53

B budmaster
0 / 0

@gstrzeg Na zdjęciu, które umieściłeś rozpór w górnych częściach łuku jest przekazywany na sąsiedni łuk aż do elementu sztywnego w tym wypadku ściana. Przyjrzyj się kościołom i zastanów się po co stosowano przypory.
Jeśli chodzi o stelaż, to wystarczy, że w środku jest stalowy pręt stanowiący swoisty kręgosłup konstrukcji zakończony metalowymi stopami, co wyjaśnia próbę zakamuflowania dolnych części rozrzuconymi książkami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B budmaster
0 / 0

@gstrzeg Stelaż to prawdopodobnie stalowy pręt przebijający każdą z książek, zakończony u dołu dwiema stalowymi stopami (blachami) to tłumaczy próbę zakamuflowania ich rozrzuconymi książkami.
Jeśli chodzi o wrzucone zdjęcie rozpór jest przenoszony na sąsiedni łuk aż do sztywnego elementu, w tym przypadku ściany. Sprawdź czym jest przypora i do czego służy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B budmaster
0 / 0

Ułożenie w ten sposób książek bez zastosowania połączenia chemicznego (klejenia) lub mechanicznego jest niemożliwe. Pionowe słupy z książek musiałyby przenieść rozpór (siła rozporu ~12% ciężaru łuku kołowego) działający na górę każdego z słupów, co dla luźnych książek byłoby niewykonalne. Pomijam już fakt, że kształt książek, podobnie jak cegieł umożliwia ułożenie łuku tylko przy uwzględnieniu klinowych łączników (zaprawy).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem