Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
281 300
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
M michalSFS
+12 / 18

@thomassonss
Pewnie tylko z tej, inne nie pchają się do szkół, nie cisną tyle z budżetu kościelnego, nie kręcą takich wałków na nieruchomościach (przynajmniej nie w takiej skali) i nie chronią przestępców. Nie mają takiego parcia na władze i szkło. Ta złota skromność.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamIM
+6 / 12

@thomassonss
a czy autor mieszka w kraju arabskim czy Indiach?? drwi i wyszydza głupotę religii w państwie, w którym mieszka i która to religia ma niestety duży wpływ na to co się w tym kraju dzieje. :(

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+6 / 8

@thomassonss ależ z tym nikt nie ma problemu. Kto chce jeść mięso - niech je. Kto nie chce - niech nie je.

Śmiech na sali polega właśnie w tym, że zgodnie z religią katolicką nie powinno się jeść mięsa w piątek. Nie nastąpiło żadne objawienie, ani inny powód wycofania tego zwyczaju.
Bo przecież kler nie wyciągnął komóry, nie dzwonił na błękitną linię do Boga w stylu "słuchaj Bogu, taka sprawa jest, wiesz, Sylwek za pasem, to weź katolikom pozwól w piątek kiełbachę opie***ć, ok?" XD. I dokładnie TO jest tak śmieszne oraz żałosne zarazem.
Nie religia, nie wyznanie, a same "dyspense" kleru i ustawianie sobie religii jak im czapka stoi.

Poza tym religia katolicka jest baaaaardzo wybiórczo postrzegana przez kler.
Kler "naucza" o życiu skromnym, jednocześnie taki Tadeusz R, przytulił 2 maybachy "od bezdomnego".
Mówią o nieotaczaniu się pieniądzem, bo to psuje człowieka - widziałeś w Polsce biedne kościoły? Wszędzie marmurowe ołtarze i złote kielichy, przepych w pytę.
Mówią o czystości - a sami gwałcą dzieci.
Mówią że spowiadasz się przed Bogiem - to po konfesjonał?
Mówią że ślub to małżonkowie biorą sami ze sobą - to po co ksiądz?
Mówią "nie sądź a nie będziesz sądzony" - a samobójcy nie odprawią mszy pogrzebowej...

Hipokryzja księży nie zna granic.
Mało tego, można przytaczać chociażby wyprawy krzyżowe, które były podparte religią. Watykan przyklaskiwał hitlerowi. Albo Ku Klux Klan - też się kreowali "na obrońców wiary".

Niestety i bardzo często dotyczy to wszystkich duchownych (nie tylko katolickich), że nadgorliwość religijna tak charakterystyczna dla duchownych, prowadzi do fanatyzmu religijnego, a ten do wypaczania religii.

Zauważ że Watykan, serce religii katolickiej to jest państwo wyznaniowe i to jeszcze żyjące z innych państw. Państwo które tak na prawdę nie ma żadnej wartości, a pomimo to jest utrzymywane. Mało tego, przepisy międzynarodowe stawiają Watykan w wyjątkowo dogodnej sytuacji. Wskaż mi jakiekolwiek inne wyznanie, które mogłoby się poszczycić takimi przywilejami :/ .

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar belzeq
+1 / 3

@thomassonss Wszystko upoważnia do wyśmiewania zasad danej religii, jeśli te zasady są głupie.
Uważasz, że "Nie jem mięsa w piątki, bo Jahwe zabronił" jest mądrzejsze niż "Nie przejdę pod drabiną, bo to przynosi pecha"?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T thomassonss
-4 / 4

@belzeq a kto decyduje czy zasady są głupie czy mądre? Ty? Dla innych głupie może być to co ty robisz ale nikt cię nie wyśmiewa. Ponadto zacząłem wogole od tego że wyśmiewa się jedną religię a innych nie wolno.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
0 / 0

@thomassonss " a kto decyduje czy zasady są głupie czy mądre?" - ale nie w tym sęk!
Skupiasz się na tym, że ktoś wyśmiał decyzję kleru o dyspensie i postrzegasz to jako atak na kościół.

Jednak ludzie to wyśmiewają ze względu na niekonsekwencję kleru.
Gdyby, nie wiem, była jakaś plaga, że żywność roślinna się zepsuła i zostało głównie mięso. Wtedy taka dyspensa ma sens. Ludzie jeść muszą. Dyspensy powinny mieć jakieś konkretne uzasadnienie. Uzasadnienie religijne lub świeckie.

Jakie tu mamy uzasadnienie? Żadne. A skoro nie ma uzasadnienia, to jeśli by sobie kler klepnął taką dyspensę co tydzień, to ten zakaz wgl ma jakikolwiek sens?

I dokładnie tak samo by wyśmiano np islamistów, gdyby ich dyspensa brzmiała że ogólnie nie mogą dotykać wieprzowiny i produktów pochodzących od świń, no chyba że chcą zgwałcić kobietę, to wtedy mogą z niej zedrzeć skórzane ubrania :/ . Byłoby to równie idiotyczne, chore, żałosne i śmieszne zarazem. Cholera wie w której kolejności.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T thomassonss
-4 / 4

@rafik54321 akurat post to mądra i prozdrowotna sprawa (wystarczy poczytać). W różnych odmianach przewija się w kilku religiach. Akurat w katolicyzmie teraz zmarginalizowane do niejedzenia mięsa w piątek co też jest w miarę zdrowe. Ale pomijając to, strasznie mnie boli to plucie na kościół na każdym kroku, zwłaszcza na takich patoportalach jak Demotywatory (gdzie wchodzę pooglądać śmieszne zdjęcia których niestety coraz mniej). Sam nie chodzę do kościoła ale szanuję inne wyznania.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+1 / 1

@thomassonss tylko że do zdrowego żywienia nie potrzebujemy dogmatów religijnych. Ba, powołujesz się tu na naukę w kwestii religijnej, więc mogę ci wyciągnąć pierdyliard naukowych argumentów obalających np religijną płaskość ziemi ;) .

Poza tym, dogmat religijnego postu nie ma nic wspólnego ze zdrowiem w kwestii uzasadnienia.

Musisz nauczyć się odróżniać plucie na kościół od plucia na wiarę.
Potępianie kleru jest NIEZBĘDNE w dzisiejszych czasach. To dosłownie mafia podszyta religią. W zasadzie można by ich przyrównać do chińskiej Triady która też ma jakieś swoje tajne wierzenia czy tam inne praktyki.
Ba, wręcz trzeba potępiać kler nawet z powodów religijnych. Gdzieś w biblii jest fragment o fałszywych prorokach - kler doskonale wypełnia tę definicję.
Popatrz na to jaką hipokryzją się wykazują.
Tobie mówią o życiu w skromności - ale czy widziałeś biednego, głodującego księdza w Polsce? Albo ubogie kościoły? Nawet na wsiach mają złote kielichy i marmurowe ołtarze! Gdzie ta skromność? Albo Tadeusz R... Wyliczać dalej?
Tobie mówią o umiarkowaniu w jedzeniu, a co kardynał to otyły - wszak to przecież jeden z grzechów głównych, prawda?

Księża są niczym policjanci, którzy by ćpali, mordowali, uprawiali gangsterkę i gwałcili.

Szanuję ludzi wierzących. Szanuję ludzi, którzy kładąc się spać, opowiadają Bogu o np swoich problemach, którzy modlą się za kogoś itd. Nie ważne jak Boga nazywają, czy jak go celebrują (do póki nikomu krzywdy nie robią). Jak się muzułmanin chce modlić na dywaniku, na wschód - proszę bardzo. Ma nie gwałcić i się nie wysadzać XD.

Oczekiwanie respektowania prawa oraz egzekwowanie jego łamania to wręcz nie jest plucie na kościół. To sprawiedliwość.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T thomassonss
-2 / 2

@rafik54321 mądrze piszesz więc uznaję twoje argumenty. Gwoli ścisłości - też jestem przeciwnikiem pazerności księży, dla wielu osób jednak nienawiść do kleru jest powodem do pogardy dla katolicyzmu jako całości. Jeśli dla ciebie nie jest, brawo ty.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+1 / 1

@thomassonss Wielu ludzi potępia ludzi religijnych bo w swojej krótkowzroczności zakładają że skoro wierzysz to jesteś węglem na piec kleru. Nie potrafią pojąć że bycie antyklerykałem nie wyklucza bycia religijnym. I to w zasadzie tyle.

Większość ludzi (nie kleru) wierzy raczej uczciwie i przestrzega prawa oraz nie popełnia grzechów, głównie dlatego że mają po prostu sumienie.
Z drugiej strony chyba ta część najbardziej fanatycznych, wojujących ateistów, tak próbuje ostro zwalczać religijność, w sumie właśnie ze strachu.
Prowadzą złe, podłe życia i boją się kary, ale jeśli przekonają wszystkich że Boga nie ma, to liczą na to że przekonają również samych siebie. Przynajmniej ja nie znajduję innego, wystarczająco motywującego powodu ich zachowania :/ .

Swoją drogą bycie ateistą, to też niejako forma wiary. Wierzą (bo dowodów niepodważalnych na to nie mają) że Boga nie ma XD. To jak z pozaziemskim życiem. Dowodów nie ma, co nie znaczy że nigdy pozaziemskiego życia nie znajdziemy - zwyczajnie nie osiągnęliśmy dostatecznego poziomu nauki by tu niepodważalnie wyrokować. I tak samo postrzegam kwestię istnienia lub nieistnienia Boga.
Wierzę że jednak coś "po drugiej stronie" jest. Jednocześnie w pokorze dopuszczam myśl że mogę się zwyczajnie mylić.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L logray
+2 / 8

Najlepsze jest to, że to post zwyczajowy. Katolicy obowiązek postu piątkowego mają tylko w Wielki Piątek.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C Clayton
+9 / 23

Nikt mi nie zabroni jeść mięsa, zwłaszcza otyli faceci w sukienkach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Banasik
+3 / 9

@Clayton . Nikt nawet nie próbuje ci tego zabraniać, więc dzielnie walczysz z urojonym przeciwnikiem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Qbikkkk
+2 / 6

@Clayton Jezeli serio podchodzisz do wiary to lamiesz jej zasady.
Jezeli jestes niewierzacy to Twoj post ma w sobie tyle sensu co stwierdzenie "zaden urzedas z Gwatemali nie bedzie mi mowil, co moge, a co nie".
Po prostu buntujesz sie przeciwko zasadom, ktore Cie w ogole nie dotycza.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar RomekC
-1 / 3

I wygrywa, @Banasik.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C Clayton
+1 / 1

@Banasik
Niby zabrania mi religia, na którą mnie 'zapisali' rodzice podczas chrztu. Nie zrzekałem się jej, w dokumentach jestem katolikiem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Toxic13
+4 / 6

Tym w kieckach się w głowach poprzewracało. W pierwszej kolejności niech u siebie burdel ogarną a dopiero później zaczną mówić ludziom co można a co nie. Obłuda aż rzygać się chce.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z ZlosliwiecSieciownik
-1 / 3

@Toxic13 Nic nowego pod słońcem, za ewangelią Mateusza: "Wówczas przemówił Jezus do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią". I podobnie ma się rzecz współcześnie z katolikami i hierarchami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Kamilkamil30
+1 / 5

Z tego co wiem to w okresie po dużych świętach, czyli Wielkanoc, Boże Narodzenie, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to w piątek po tych świętach postu nie ma, także ta dyspensa to nie za bardzo od nich zależna

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar belzeq
+1 / 1

@Kamilkamil30 Bardzo to wszystko odchodzi normalnych ludzi, którzy jedzą to, na co mają ochotę, bez patrzenia najpierw w kalendarz i prawo kanoniczne...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Kamilkamil30
-1 / 1

@belzeq tak to prawda, aczkolwiek prawo kanoniczne mówi że dziś postu nie ma i ich dyspensa nie jest potrzebna

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A ateistawroclaw
+3 / 7

W zamian udzielam dyspensy biskupom na jedzenie gówna przez cały rok.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamIM
+4 / 4

no to mi kamień spadł z serca. dzięki tym łaskawcom mogę opychać się dziś kabanosami :) :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
U ubinjlit
-5 / 13

autor pierwszy raz usłyszał cokolwiek o tzw. dyspensach? dla niego to nie istotne ale dla katolików przestrzegających postów to jest istotne. Widać, że post tworzony tylko aby parę plusów zebrać. Wogóle bez zastanowienia

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+3 / 3

@ubinjlit Rozumiem że ktoś ze względów religijnych przestrzega różnorakich postów czy ograniczeń żywieniowych. Jego prywatna sprawa.

Jednak bardziej ciekawi mnie jak doszło do sytuacji wprowadzenia dyspensy XD.
Bo np jeśli np państwo ustanawia jakiś dzień wolny od pracy, to jest ku temu jakiś konkretny powód. Np dla Ukraińców nowym świętem będzie pewnie dzień zakończenia wojny która dzieje się aktualnie. Powód niezły i słuszny.
A tu? Nie dość że to jest wyjątkowa sytuacja (bo jednorazowa z definicji dyspensy) to jeszcze niepodparta jakimś powodem. Papież wyciągnął komórę, wykręcił na niebieską linię, powiedział "teee Bogu, sprawa jest, no bo Sylwek zaraz będzie, weź strzel nam dyspensę mordo" i czapeczka. Bóg się zgodził czy jak? XD.
TO jest żałosne i zabawne jednocześnie.

To może sobie codziennie kler strzela dyspensę na gwałcenie dzieci? Przecież "mogą".
To właśnie jest straszne, że kler jest sędzią we własnej sprawie i używa religii do sprawowania władzy. A sytuacja z tą dyspensą jest tego dowodem.

Gdyby taka dyspensa była podparta tym, że nie wiem, spłonęły zapasy żywności roślinnej i tylko mięsna została, czy coś w ten deseń - ok, rozumiem i Bóg z pewnością też. Ludzie nie głazy - jeść muszą XD.
Jednak tu? Dyspensa "bo tak" haha.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S SzalonyTamburynista
-1 / 1

Proste i jest to nawet zapisane w kkk. Po prostu w dni "radosne" nie obowiązuje "smutny" post. A aktualnie mamy okres świąteczny związany z narodzeniem Jezusa. Wszystko proste i logiczne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M michalSFS
+2 / 2

@rafik54321
Ciekawa jest dla mnie postawa takiego gorliwego wyznawcy, trzymającego się zasad. Kler sobie coś umyśli, pozwoli albo nie pozwoli - a on z założenia będzie się do tego stosował. Bo jak nie to grzech. Tylko ten grzech jest niczym innym wymysłem kleru. Pewnie niejeden z nich w okresie postu w*** golonkę. Z mojego punktu widzenia jest to tak samo sensowne jak gdyby księża przykazali cały piątek chodzić poruszać się do tyłu:) Bo do przodu to tego dnia grzech. Ot mają kaprysy z dyspensą lub brakiem, logiki w tym nie ma, ale jak trza to trza:)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
0 / 0

@michalSFS Też nie rozumiem takich wyznawców, fanatycznych wyznawców którzy słuchają ludzi, którzy nie stosują się do własnych zasad.

Czy grzech jest wymysłem kleru? Ciężko powiedzieć. Zakładając że Bóg istnieje to niekoniecznie.

Jednakże słuchanie kleru na temat etyki i moralności, to tak jakby słuchać się prostytutki o czystości seksualnej XD.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
0 / 0

@SzalonyTamburynista a co to znaczy "dzień radosny"? Czyli że jak? Między bożym narodzeniem a wielkanocą post nie obowiązuje, a przez resztę roku już tak? To po cholerę ta dyspensa? Wystarczyłoby to po prostu ogłosić i czapka XD.

A jeśli uważam że każdy dzień jest "radosny" bo żyjemy, to znaczy że post nie obowiązuje nigdy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Ator
+3 / 3

Nie jestem już wierzący i kiełbaski mogę jeść cały rok :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar RomekC
0 / 0

Brawo Ty, @Ator.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Anst197
+2 / 4

Dla mnie niesamowicie śmieszni albo raczej żałośni są ludzie którzy na serio kierują się zaleceniami tych groteskowych, dziwacznie poubieranych kapłanów i traktują Ich slowa jakby to faktycznie Bóg je wypowiedział. Równie śmieszne jest, że ludzie wierzą że wszechmocny Bóg stworzyciel wszechświatów, miliardów gwiazd, życia i w ogóle wszystkiego nakazuje im nie masturbować się albo nie jeść mięsa w piątek czy zbierać się we wzajemnie zwalczające się grupy i uprawiać jego kult.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Qbikkkk
0 / 4

Nie wiem po co te zlosliwosci, jesli ktos sie bawi w wiare to takie pozwolenie od ksiedza jest rowne z tym gdy mama nam pozwolila wyjsc do kolegi. Bez jej zgody tez mozna bylo ale trzeba sie liczyc z konsekwencjami. Takie maja zasady i juz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M michalSFS
0 / 0

@Qbikkkk
Jakie konsekwencje będą w tym przypadku? Grzech, bo coś tam księża sobie wymyślili?
Jeśli tak to ciekawe, bo wygląda na to, że kurie czy kto tam o tym decyduje mają władzę boską.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar belzeq
0 / 0

@Qbikkkk I uważasz, że jak ktoś sądzi, że pójdzie do Piekła, bo w Wielki Piątek zjadł schabowego, to nie ma zrytego beretu?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M michalSFS
+1 / 1

@belzeq
Wasz wolną wolę, ale jak nie zrobisz jak Pan chce (i księża) to trafiasz na Wieczne Ukaranie. Albo w najlepszym razie to Przechowalni dla frakcji Chaotycznych, a Najwyższa Instancja podejmie decyzje kiedystam jak z Tobą postąpić. Zbieraj jak w Biedronce punkciki, tylko ujemne. Za op...takiego schabowego dałbym tak 50/10000 XD Można to jednak odrobić w różny sposób, np. opowiedzeniem wszystkiego Panu Księdzu. Nie wiem jak tu wygląda pokuta (stawiam na pół roku bez schabowego + x zdrowasiek, a masz ty *** :) i zadośćuczynienie (świni czy wystarczy wyższa taca?).

Jednocześnie jednak w Pakiecie Startowym otrzymujesz -10000 punktów, potężny Grzech Ciężki. Jako takie niemowle, które jeszcze nie widzi dobrze kształtów odpowiesz za wydarzenie, które wg mitologii chrześcijańskiej odbyło się u zarania dziejów. Taka Dzika Karta, tylko słabe rozdanie. KK gwałt na dziecku uważa za pokusę, ale tu nie ma zmiłuj! Na szczęście Pan wysłał siebie w osobie swojego Syna, który zgodził się na ukrzyżowanie, żeby Grzech Ciężki zabrać. A wszystko przez Ewę, która sprowadziła na złą drogę swojego faceta (bo sam rozumu nie miał). Gdzieś tam jeszcze pokręcił się waż, antagonista - jak w każdej bajce. No i mieli dzieci, ale jeden syn zabił drugiego i w sumie nie wiadomo jak się dalej się rozmnożyli. Prawdopodobnie Kain narobił dzieci ze swoją siostrą, bratanicą lub siostrzenicą. Nie można mu tego mieć za złe, bo wyboru (spoza rodziny) nie miał.

Pan ukarał Pierwsze Postaci. Wystawił ich na próbę, dał wolną wolę, ale jako Wszechwiedzący wiedział, że nie podołają i zostaną ukarani. Nie mogli przejść tego Levela. Oni wygnani z Raju, my urodzeni z Grzechem. Na szczęście znowu Pan wystawia pomocną dłoń. Wybacza nam Winę, za którą nie odpowiadamy, a którą na nas nałożył. Wszystko o, byle obmyć się H2Ośw i wziąć udział w Rytuale Oczyszczenia. I biada ci jak nie dotrwasz do tego momentu. A i tak to do ciebie nie należy. Decyduje NPC, a ty jako 1lvl skupiasz się na tym, żeby żreć, pić, drzeć się i robić ładną kupę:)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 7 razy. Ostatnia modyfikacja: 30 grudnia 2022 o 22:37

Q Qbikkkk
-1 / 1

@michalSFS Cala wiara opiera sie na tym, ze ktos sobie cos tam wymyslil. Wiara to po prostu teoria o nadprzyrodzonej istocie (podrasowana przez wiele pokolen chciwych ludzi), nikt jej nie obalil ani nie potwierdzil.
Przez wiele lat ludzie nie zdawali sobie sprawy, ze istnieje cos takiego jak fale radiowe bo nie potrafili ich odbierac.
Skoro cos takiego juz jest co bylo trudne do zaobserwowania ale jednak rzeczywiste to czy tak bardzo trudno jest wierzyc, ze sa np inne wymiary z istotami, ktore potrafia sie przemieszczac miedzy nimi, a nasz traktuja jak rezerwat i jest zakaz wstepu? Przeciez ze zwierzetami robimy dokladnie to samo.Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mekiz
0 / 0

Dobrze, że po mału wychodzimy z ciemnogrodu. Jeszcze 2-3 pokolenie i ta instytucja jeb**e ;)

Chyba, że odejdzie od polityki, zacznie karać swoich, przestanie tuszować przestępstwa na tle seksualnym, przestanie się złocić, a zacznie działać zgodnie z fundamentem wiary.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D DAREKJP
+1 / 1

W latach 90-tych pracując w gazowni byłem na odbiorze instalacji gazowej w seminarium. Traf chciał, że to był Wielki Piatek. Po odbiorze ksiądz zaprosił mnie na obiad. Słyszała to jedna z zakonnic. Jak ksiądz odszedł na chwilę, podeszła do mnie i powiedziała, żebym zjadł z zakonnicami, "bo księża, te bezbożniki, mają na obiad schabowego z buraczkami". Koniec tematu - hipokryzja na całego, bo z ambony w tamtych czasach słyszało się tylko: pościć, pościć…

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar belzeq
0 / 0

@Jezuita To oczywiste - z definicji są przeklęci i trafią do Piekła ;)
Mogą sobie jeść co chcą, albo nie. Wygodnie jest być przeklętym.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C Crach
+1 / 1

Wegetarianie pytają czy z automatu idą do nieba, skoro nigdy nie jedzą mięsa?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar belzeq
0 / 0

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sniezynkaibalwan
-5 / 5

Tylko oktawa Wielkanocy i Bożego Ciała znosi post. O dziwo, w oktawie Bożego Narodzenia normalnie post obowiązuje..

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar belzeq
0 / 0

@sniezynkaibalwan "w oktawie Bożego Narodzenia normalnie post obowiązuje"
Generalnie tak, ale oprócz dni nieparzystych jeśli ich nazwa zaczyna się na "p", dni na "c" których nazwa jest dłuższa niż trzy litery, nie trzy dni dni przed i po pełni lub nowiu Księżyca, oprócz dni w których masz okres/poranną erekcję i oczywiście oprócz dni w których odmówisz różaniec stojąc na lewej nodze z twarzą skierowaną ku wschodowi...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
//