Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
352 358
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar DonSalieri
+1 / 5

Ciekawe, czy "nie wiadomo, co rząd wymyśli" ma z tym coś wspólnego?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Dawletiarow
+10 / 10

I więcej samobójstw.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar agronomista
+12 / 16

@Mieszkancy z powodu pisowkiego dobrobytu się ludziom we łbach poprzewracało.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Y konto usunięte
+19 / 19

Rekordy jeszcze przed nami

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Ashera01
+3 / 9

Gdzieś była niedawno ankieta, że Polki nie chcą mieć dzieci. Szkoda, że bez rozwinięcia powodów

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rapper3d
+9 / 13

@Ashera01 po co sie rozpisywać gdy kazdy kto ma IQ powyżej gumofilca wie dlaczego tak jest. A wlasciwie powinien wiedziec.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Ashera01
-2 / 4

@Mieszkancy spora grupa facetów nie płaci alimentów na własne dzieci. Sama znam 2 takich typów, z czego jeden ma 4-5 dzieci z dwoma różnymi kobietami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Turquoise94
+7 / 9

Podziękujmy zmieniającej się, coraz gorszej władzy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Maja123456
-4 / 6

@Mieszkancy Prawda? Kobieta ma wobec mezczyzny wymagania, nie moze byc! No po prsotu potwarz! Jakie to wymagania maja te zle kobiety? Przypominam, ze kobiety w wiekszosci jednak pracuja, same siebie utrzymuja, wiec o jakim bankomacie piszesz? Czyzby byly az takie dysproporcje w placach, ze mezczyzni jakies wielkie pieniadze zarabiaja i te kobiety musza sie prostytuowac?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Mieszkancy
-1 / 3

@Maja123456 Nie będę się z panią bił na argumenty. I tak pani będzie idealizowac kobiety jakie one wspaniałe

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar RomekC
-1 / 1

"Nie będę się z panią bił na argumenty."
A co Ty, @Mieszkancy, masz na poparcie "Winne są kobiety mające coraz więcej wymagań..."?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bebzonik
-4 / 4

Mamy 2023 rok. Kiedy tworzyłeś tego demota? Bo piszesz, że w ubiegłym roku było więcej narodzin, niż w 2022...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mikv
+2 / 2

Efekt 500+, ale ludzie, którzy nie potrafią wyciągać wniosków będą je popełniali zawsze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar PIStozwis
+6 / 26

A wszystko przez zakaz aborcji. Za komuny, gdy aborcja była na życzenie w latach 80 ub. w.(głęboka komuna i stan wojenny, generalnie bieda) w rodziło się ponad 700 tyś dzieci rocznie a dzisiaj o połowę mniej.

Brawo PiS.
Zlikwidowanie programu in-vitro to 20 tysięcy dzieci mniej. Za to decyzja TK to 1000 dzieci rocznie więcej z ciężkimi wadami rozwojowymi, których trzeba utrzymywać całe życie absorbując całą rodzinę i system zdrowia.
Brawo. Na takich obywateli liczymy...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 1 lutego 2023 o 8:06

M misiunio1234
-2 / 12

@PIStozwis O kurczę, jaki fikoł. Brak dostępności do aborcji źródłem mniejszej dzietności? Nieźle zryty masz beret, jeśli w to wierzysz - serio. Nie zauważyłeś, że od komuny zmieniły się kompletnie wzorce kulturalne? Że kiedyś było małżeństwo, to były dzieci, a dziś najpierw "chcemy pożyć", potem "chcemy się realizować", potem "chcemy mieć własne mieszkanie", potem "chcemy zarabiać rozsądne pieniądze", a potem może będzie czas na dziecko? Za komuny się nad tym nikt nie zastanawiał - po prostu dziecko było i już. Ludzie nie mieli aż takich możliwości jak obecnie, rozrywek i wszelakich aktywności było zdecydowanie mniej, pieniędzy na to wszystko było zdecydowanie mniej... Można było pójść spokojnie na macierzyński, potem na wychowawczy i z pensji partnera lepiej czy gorzej, ale można się było utrzymać. Dziś trzeba brać opiekunki i na ich pensję zarabiać, bo miejsc w żłobkach nie ma, z przedszkolami też jest różnie, choć nawet w prywatnych placówkach nadal jest taniej niż za pełnodniową opiekę nad dziećmi. Nie jest to tylko wynik ostatnich 8 lat rządów wiadomej partii, już za SLD i PO podobne problemy występowały i dotykały sporą część społeczeństwa. Kompletnie pomijasz zmianę wzorców kulturowych, która w Polsce następuje z około 2-dekadowym opóźnieniem względem zachodu. Na zachodzie te same zjawiska występowały w latach 90. w bogatej Skandynawii nawet już w latach 70 i są to informacje pochodzące od osoby zajmującej się demografią, członka PAN, który nie dalej jak wczoraj o tym się w radio wypowiadał. Po prostu współcześnie ludzie albo w ogóle nie chcą mieć dzieci albo coraz później się na nie decydują i żadne wyroki TK, zakazy aborcji czy też rządy PIS nie mają w tym większego udziału. Nie znam osobiście nikogo, kto by powiedział "nie chcę mieć dzieci, bo nie mogę się na żądanie wyskrobać". Raczej "mnie na to teraz nie stać", "nie jest to jeszcze dla mnie czas na dziecko", "mam okazję dostać niezły awans i macierzyństwo cofnie mnie w tym o kilka lat" itp. Wyśmiewaliście kampanie pt. zdążyłam zarobić na dom, nie zdążyłam urodzić dziecka, ale bardzo dużo prawdy jest właśnie w takim stanie rzeczy. O in vitro najczęściej zabiegają nie młodzi 20-kilkulatkowie, a ludzie już dobrze po maksimum swojej płodności i których przede wszystkim na te dość drobie próby stać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar BrickOfTheWall
+8 / 12

@misiunio1234

Kwestia poczucia bezpieczeństwa.

Wczesne badania prenatalne wykrywają wady genetyczne jeszcze przed 10 tygodniem ciąży.
I albo oznacza to, konieczność przerwania ciąży i ponowną próbę zapłodnienia (ew. in-vitro)
ALBO dożywotni wyrok opieki nad kalekim potomkiem lub patrzenia jak umiera wkrótce po porodzie - o ile w ogóle przeżyją tę ciążę.

PiS wybrał bramkę numer dwa -- efekt widać w badaniach GUS

Ilość posiadanych dzieci to nie jest jakiś wektor kulturowy - wystarczy porównać średnią urodzeń jaką mają Polki w Irlandii, Anglii czy Niemczech - te kraje to nie jest jakaś inna cywilizacja. Po prostu mają poczucie bezpieczeństwa socjalnego i MEDYCZNEGO - że gdy z ciążą coś pójdzie nie tak to lekarz będzie walczył o życie i zdrowie pacjentki a nie spławiał ją za próg wycierając pysk "klauzulą sumienia"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 1 lutego 2023 o 12:39

avatar Wolfi1485
+4 / 4

@PIStozwis Dostęp do aborcji to jedno, ale były też mieszkania i praca, dosłownie dla każdego. A to są 3 kluczowe kwestie wpływające na chęć posiadania potomstwa: Mieszkania, praca, właściwa opieka zdrowotna. Jak tego nie ma to nie pomogą żadne 2000+, 5000+ i nawet w ch*j dużo+

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar PIStozwis
+3 / 3

@wkrol A Ty wiesz co to jest sarkazm?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A AdiJuve
-1 / 1

@Wolfi1485
To co wymieniłeś to zasadniczo ma niewielki wpływ na kwestię dzietności. To niestety naturalna kolej rzeczy, powielamy schemat zachodu. Pewne wzbogacenie się społeczeństwa, postęp w antykoncepcji, odejście od starego modelu gdzie kobieta rodziła i wychowywała dzieci do modelu w którym ludzie nie mają czasu na nic. W tym modelu miejsca dla dzieci praktycznie nie ma. Zachód ratują emigranci z Afryki, już co 5 dziecko w UE jest rodzone prze emigrantki, kwestia 2/3 pokoleń gdzie potomkowie obecnych emigrantów będą stanowić większość w Europie. Przecież elity zachodnie w jakimś celu emigrantów ściągali na potęgę.
https://forsal.pl/gospodarka/demografia/artykuly/8411140,europejskie-kraje-o-najnizszej-liczbie-urodzen-dane-eurostatu-wspolczynnik-dzietnosci.html

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A AdiJuve
0 / 0

@BrickOfTheWall
A możesz tę średnią urodzeń podać? Bo nigdzie takiej informacji nie znalazłem a chętnie bym się z nią zaznajomił.
Aczkolwiek zasadniczo stwierdzenie, że głównym problem jest kwestia bezpieczeństwa jest wg mnie bardzo dalekie od prawdy. Kwestia zmian kulturowych jakie się w Polsce odbywają na przestrzeni lat ma zdecydowanie większe znaczenie. Polki już przestały być, że tak to ujmę jak ich matki czy babki, gdzie modelowo kobieta rodziła, wychowywała a facet pracował ile było trzeba. W tej chwili coraz częściej kobiety albo robią karierę albo po prostu wolą pracować niż zajmować się domem i dzieckiem. Stary podział ról odszedł już praktycznie do lamusa. Kolejna kwestia, wspomniana zresztą w democie coraz większa ilość singli, osób samotnych z wyboru ale też wynikająca z ograniczeniu kontaktów międzyludzkich, gdyż coraz więcej czasu zabierają wszelkiego rodzaju zapychacze czasu jak telewizacja, Internet, telefon. I na koniec dodam to co wielu pewnie podświadomie wie, ale nie chce powiedzieć na głos a mianowicie wygoda. Bez dziecka żyje się wygodniej. Zasadniczo na zachodzie mają wszystko to czego u nas nie ma w tym m.in. wymienioną opiekę medyczną a gdyby nie emigranci to dzietność byłaby gorsza w niektórych krajach niż w Polsce.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M misiunio1234
0 / 0

@BrickOfTheWall Gówno prawda. Instytut PAN, a nie jakiejś propisowskiej fundacji zbadał temat i do przedstawionych wniosków doszedł, ale oczywiście lewackie dzieci wiedzą lepiej, że to przez brak aborcji. Dowolne powody można podać i uzasadnić gówno wartym stwierdzeniem "efekt widać w badaniach GUS". Równie dobrze mógłbym powiedzieć, że to przez ocieplenie klimatu i to skorelować z badaniami GUS. A co do przytoczonych krajów w dalszej częsci Twojej wypowiedzi, to zobacz jaki jest tam poziom życia za tamtejszą minimalną krajową, jak wygląda struktura zatrudnienia tamtejszych emigrantów z PL i może dojdziesz do wniosku czemu jest inaczej niż w PL. I nie - nie chodzi o żadną z wymienionych przez Ciebie kwestii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A AdiJuve
0 / 0

@BrickOfTheWall
Link nie działa, także ciężko się do niego odnieść.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar BrickOfTheWall
-1 / 1

@misiunio1234
No to jak jest w końcu? Wyższe zarobki zwiększają dzietność czy zmniejszają?

W PRL zarobki wynosiły równowartość kilkudziesięciu $ a dzietność biła rekordy
W Anglii czy Irlandii zarobki są wyższe niż w Polsce - a i dzietność jest wyższa niż w PL.
W Czechach zarobki są zbliżone do polskich - a dzieci rodzi się więcej

Czyli kasa nie przekłada się tak linearnie na reprodukcję

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar TomorrowNeverKnows
0 / 2

@VisitorQ Bo Polki zamiast rodzić dzieci wolą "dawać w szyję".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar TomorrowNeverKnows
+5 / 7

Czyli 500+ do likwidacji, bo nie spełnia swojej roli.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Banasik
+7 / 9

@TomorrowNeverKnows . Ależ spełnia swoją rolę znakomicie! Już dwa razy zapewniło zwycięstwo wyborcze gangowi karakana.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kurnutus
-1 / 1

Mnie zastanawia też, co to takiego jest "nieformalna para": jednopłciowa? czy taka bez haraczu, to jest, błogosławieństwa jakiegoś gościa w sukience?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lolczyslaf
0 / 0

Dojna Zmiana.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Wolfi1485
+3 / 3

A w parze z najmniejszą liczbą urodzeń od czasów II WŚ idzie najniższa dostępność mieszkań dla obywateli od czasów II Wś. O bardzo niepewnej sytuacji na rynku pracy już nie wspomnę. Przypadek? Nie sądzę...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pletiks
-1 / 3

Głowne przyczyny takiego stanu to coraz większa rola państwa i kościoła w życiu ludzie, Ludzie i niektóre inne zwierzęta słabo się rozmnażają w niewoli :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D DeltaTango
+4 / 4

Każdy w miarę ogarnięty człowiek wie, ze 500 plus można sobie włożyć w D…., bo zaraz zeżre to wszystko inflacja. Mieszkania są ekstremalnie drogie, nie każdy chce się ładować w kredyt na 30 lat i oddawać pół albo i więcej pensji. Dodatkowo wprowadzone przepisy antyaborcyjne sprawiają, ze po prostu nie chce narażać swojej partnerki na smierć w razie komplikacji. Żebym żył w normalnym kraju to bym poważnie rozważył dziecko, a ze żyje w katotalibanie to po prostu nie chcę. Doczekam spokojnie emerytury, a potem wyjadę do Tajlandii i będę całkiem przyzwoicie żyć za te pieniądze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mrooki
-1 / 1

Spokojnie, w 2023 Ukraińcy to nadrobią, a za 70 lat będzie tu mieszkać 60% Polaków i 40% Ukraińców.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Szyderca87
-1 / 1

W tym moja druga córeczka:). Pewnie będzie tylko gorzej jeśli chodzi o demografię. Skończymy jak Niemcy i Francja ściągając ludzi z Afryki lud dalekiego wschodu. A na starość będzie strach z domu wyjść.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J JJ_2022
+1 / 1

Prosty wniosek z tego: 500+ poszło na chlanie nie na dzieci.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M marucha79
+2 / 2

Zapewne wkrótce usłyszymy od singla Jarosława i bliskich mu ideowo singli chadzających w czarnych i purpurowych sukienkach jak bardzo ich ta sytuacja martwi...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Azheal
+1 / 1

Dodam jeszcze że pierwszy raz od dekad jest nas mniej niż 38 mln

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar n0p
0 / 0

Ja nawet jakbym znalazł idealnąkandydatkę na żonę/matkę to nie chcę dzieci. Chyba, że za granicą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Gorilla998
0 / 2

nie każdego teraz stać by mieć dziecko, może to weźcie sobie pod uwagę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Aniulek1985
-1 / 1

Dziecko to ogromna odpowiedzialność to nie piesek. Nie każdy jest skłonny do poświęceń dla dziecka wiec nie każdy musi je mieć. Ot cała filozofia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar RomekC
0 / 0

"...Ot cała filozofia."
Demot wspomina o tym, że w poprzednich latach rodziło się więcej dzieci. Wtedy dziecko nie było ogromną odpowiedzialnością, @Aniulek1985?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 6 lutego 2023 o 9:05

A Aniulek1985
-1 / 1

@RomekC nie było tak łatwo dostępnej antykoncepcji, mysle ze wtedy nie każde dziecko było zaplanowane tak jak teraz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar RomekC
0 / 0

"...wtedy nie każde dziecko było zaplanowane tak jak teraz."
Z czego wynika takie myślenie, @Aniulek1985? Teraz ludzie są bardziej odpowiedzialni?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Aniulek1985
-1 / 1

@RomekC maja dostęp do antykoncepcji skutecznej

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar RomekC
0 / 0

Nie no @Aniulek1985, dajesz po palić - w poprzednich latach nie było dostępu do antykoncepcji skutecznej :-D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Aniulek1985
-1 / 1

@RomekC serio twoi rodzice mieli dostęp do antykoncepcji hormonalnej, wazektomii? Nie wydaje mi się żeby w latach 80tych było to popularne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar RomekC
0 / 0

@Aniulek1985, nic nie pisałeś o "latach 80tych". Zacząłeś od odpowiedzialności. A nawiązując do antykoncepcji, to 10 lat temu był dostęp do hormonalnej i wazektomii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem