Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar lokutus
+21 / 39

@Goretex no z ofe tez bylo pieknie.a kasa zniknęła jak ta z komunii .i wyszly walki ilu to prezesow utrzymywalismy zast.sekretarek lokali itd.dziekuje pistoje

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar polski_niewolnik
+16 / 30

@Goretex Państwo wpłaca. Skąd państwo bierze na to pieniądze? Politycy dają ze swoich? Pieniądze spadają z nieba? Sam sobie wpłacasz te 240 zł w podatkach. Niewiarygodne, że po tylu latach rozdawnictwa PiSu ludzie nadal wierzą, że darmowe pieniądze biorą się znikąd.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+11 / 13

@Goretex Każdy ma prawo sam wybrać czy ufa państwu czy nie. Skoro z roku na rok ZUS ma się coraz gorzej i będzie tylko gorzej. OFE zostało zniszczone od samego początku (tylko 7,5% oraz brak przepisów dot. wypłaty świadczeń na początku).
Być może PPK będą opłacalne za 20, 40 lat. Ja nie wierzę państwu jako instytucji. Cały czas dostajemy po łapach jako obywatele. A im masz więcej tym mocniej.
Wolę umowy od ustaw. W umowie dopuszczalne jest to na co zgodzą się obie strony. W ustawie decyduje tylko jedna strona. Nic nam nie zagwarantuje, że za 10 lat wprowadzona będzie poprawka, że wypłata świadczenia po ukończeniu 100 lat życia i pod warunkiem, że nie jesteś siwy.
Z tym, że umowy też nie gwarantują 100% bezpieczeństwa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar lokutus
+8 / 16

@Goretex stary robie w zusie od 20 stu lat czesc kasy tak reszta poszla sie ..ebac

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+5 / 13

@Goretex To prawda. Nie warto za grzywę trzymać tylko jednego konia ;) Ale wolę już III filar gdybym miał wybrać jakiś plan emerytalny. Tam jest umowa, nie ustawa. A grupa mniejsza niż 283 ludzi nie zdecyduje kiedy i jak ma być mi wypłacone świadczenie w trakcie kilkudziesięciu lat opłacania składek.

BTW: Wiek emerytalny to dla mnie największa porażka. Nie powinno być czegoś takiego. Mam przyjaciela ze stwierdzonym SM. Od 30 lat gaśnie szybciej niż my. Ale musi odkładać składki emerytalne jeszcze prawie 10 lat, kiedy raczej nie doczeka emerytury. A tak z satysfakcją odszedłby już teraz dostając mniej aby mógł trochę odsapnąć bo pracuje mu się coraz trudniej i z głębokim ukłonem dla jego pracodawcy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar polski_niewolnik
+7 / 15

@Goretex Tak, zauważyłem, że próbowałeś manipulować używając "państwo" zamiast "rząd". Fajny sposób aby zrzucić odpowiedzialność z PiSu który wymyślił program PPK. Widzę, że trafił mi się tu kolejny nieudolny troll.

Niewiarygodne jest również to, że próbujesz odwracać kota ogonem. Wypisujesz bzdury, że jakoby państwo dawało ci za darmo jakieś pieniądze, to czego się w ogóle spodziewałeś geniuszu? Oczywiście poza reprymendą. Najwyraźniej potrzebujesz edukacji z ekonomii skoro nie rozumiesz tak podstawowych zależności.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
-2 / 16

@polski_niewolnik prostując bzdury które piszesz

"jakoby państwo dawało ci za darmo jakieś pieniądze"
Słowa "darmowe pieniądze" używasz tylko Ty, nigdzie nie użyłem takiego określenia.

Słowa "państwo" użyto w materiale PPK. Mnie jakoś specjalnie nie razi.. płacę podatki, więc "państwo to ja".
https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/PPK_w_liczbach_po_3_latach_funkcjonowania.html

W przypadku dopłaty państwowej, to jest ona finansowana z Funduszu Pracy, opłacanego przez pracodawcę i pracownika, ale ze sporą ilością wyłączeń..jak choćby kobiety powyżej 55 roku życia i mężczyźni powyżej 60 roku są zwolnieni z opłacania składek.

Może przydałaby Ci się jakaś edukacja nie tylko z ekonomii, ale i z zasad dobrego zachowania ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 24 lutego 2023 o 23:43

avatar Koszowy
-3 / 13

@Goretex
> to tylko kilku krzykaczy..

No właśnie niestety nie kilku :(

ja współpracuję z wieloma szkołami i mam dostęp do informacji za ile osób składają raporty PPK miesięcznie. Powiem ci dramat. Te głupki nauczyciele w większości porezygnowali. Na 100 pracowników po 3-4 zostało.

I ja nawet rozumiem, że w małym biznesie to można by sobie liczyć, że jak zrezygnuję, to szef mi da podwyżkę albo wręcz pod stołem da tę kasę. No albo że biznes będzie mniej obciążony więc zyskam na tym pośrednio, że zrezygnowałem, bo mój pracodawca będzie lepiej funkcjonował… Ale te argumenty ni cholery nie działają w budżetówce. Każdy nauczyciel, który zrezygnował z PPK strzelił sobie w stopę i to kulą już zakażoną gangreną.

Moja żona pracuje w szkole i też zrezygnowała, no bo przecież wszyscy zrezygnowali wokoło.

Przez lata jej nie szło namówić na powrót. Teraz chyba w końcu, po tym jak jej tłukłem przez, że strzela sobie w stopę, to mówi, że nie złoży rezygnacji ponownie. Ale minione lata dodatkowego hajsu oddała w imię podążania za stadem i argumentu społecznej słuszności.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 25 lutego 2023 o 8:51

avatar CP666
0 / 4

@lokutus
Nie kłam. Subkonto ZUS powstało dla każdego obywatela. A z PPK jest taki problem iż na start został opodatkowany i nikt nie zagwarantuje iż w czasie wypłaty znów nie będzie opodatkowane.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar polski_niewolnik
+2 / 12

@Koszowy Drogi prosystemowy trollu. To nie nienawiść, tylko całkowity brak zaufania wobec państwa polskiego. Najwyraźniej nigdy nie byłeś w Polsce i nie znasz historii tego kraju.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar polski_niewolnik
+1 / 9

@Koszowy Widzę, że rozkręciło się tu kółko wzajemnej adoracji. Czy też może odpowiadasz na własne komentarze po przelogowaniu?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar polski_niewolnik
-2 / 12

@Goretex

Bzdurna gra słówek i urzędniczo-biurokratyczny bełkot to są te twoje mocne argumenty za przystąpieniem do programu, który za kilka lat i tak pewnie zostanie zlikwidowany, a pieniądze zajumane na wille dla urzędników.

Przekonasz tym całą rzeszę chętnych obywateli tylko czekających aby powierzyć swoje ciężko zarobione pieniądze w ręce godnych zaufania polskich urzędników.

"państwo to ja" - Widzę jednak, że jest postęp. Zaczynasz rozumieć, że płacąc podatki sam sobie sponsorujesz te "darmowe" pieniądze czy też jak wolisz posługiwać się biurokratycznym bełkotem "dopłaty"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
+5 / 11

@polski_niewolnik poczekam na ten moment, kiedy zrozumiesz, że dopłaty to nie są darmowe pieniądze o których wciąż piszesz.

Jeśli nie wiesz, na jakich zasadach można wyciągnąć kasę z PPK, to poczytaj poniżej.
https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/Wycofanie-srodkow-z-PPK-to-nie-koniec-oszczedzania-.html

"Ze środków na rachunku PPK można jednak skorzystać w każdym czasie. Uczestnik PPK, który nie ukończył 60 lat, może dokonać tzw. zwrotu, czyli wycofać środki ze swego rachunku PPK, kiedy uzna to za stosowne. "

Dodatkowo, zostanie CI oddanych 100% twoich wkładów i 70% wpłat pracodawcy, 30% środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę zostanie zaewidencjonowanych na Twoim koncie emerytalnym

Zrozum, żeby o czymś pisać wypadałoby coś o tym wiedzieć. A Ty nie spełniasz tego warunku i piszesz bzdury.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar severh
+2 / 8

@Goretex Ok, my wpłacamy 2% tego co dostalibyśmy do ręki, pracodawca dorzuca 1,5% (co jest jego dodatkowym kosztem) co daje całe 3,5%. Na koniec państwo dorzuca całe 240 PLN XD
Czyli nie dość że sam sobie to finansujesz, to stajesz się większym kosztem dla pracodawcy a państwo (obecny rząd bo to jego pomysł) łaskawie dorzuca Ci 240 PLN. Kij że w podatkach zajumało Ci 10x tyle. Klasyczne podejście że PEŁO kradło ale Ci przynajmniej się dzielą.
Oczywiście pojawiają się głosy że PPK sobie można dziedziczyć. A kto mi zagwarantuje że nie wyskoczy jakiś magiczny "dekret" który to "przeleje" do ZUS czy gdziekolwiek?
Prawda jest taka że jak się samemu nie zaoszczędzi to luja się na strość zobaczy. Bo ZUS to niestety puramida finansowa tylko państwowa więc legalna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar saz06
+1 / 5

@Goretex Poczekajmy, aż komuś coś wypłacą. Bo papier to wszystko przyjmie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A abaddon81
+2 / 6

@lokutus Z OFE to było wiadomo jak umiałeś czytać. Ale wszyscy łykali reklamy rządu i bankowców jak pelikany. Płaciłeś a fundusz za nicnierobienie zabierał ci procent od wpłaconej kwoty a następnie od lokaty. Dla OFE interes życia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
+1 / 5

@Koszowy @Goretex Stare chińskie przysłowie mówi "Jak się raz dałeś wydymać to winny jest ten który cię wydymał. Jak się dałeś drugi raz wydymać tą samą metodą to ty jesteś winny" Powodzenia. Jak widzę OFE niektórych nic nie nauczyło.
Powiem wam jak będzie. Bo są dwie opcje - wersja optymistyczna i wersja pesymistyczna. Optymistyczna to za kilka lat wypuści się temat zastępczy typu aborcja, LGBT, itp. Motłoch wyjdzie na ulice i zacznie skakać jak małpy podobnie jak było ze strajkiem kobiet. A wtedy o 3 w nocy z mównicy sejmowej padnie jedno sakramentalne pytanie "kto z pań i panów posłów są za zgoleniem baranów aż do gołej skóry proszę podnieść rękę i nacisnąć przycisk". Jak barany się zorientują że są bez wełny to już będzie za późno i będą mogli tylko krzykną beee.
Wersja pesymistyczna jest taka że PiS wygrywa 3-cią kadencję i inflacja osiąga trzy cyfrowy poziom. Wtedy owszem "państwo" wypłaci te wasze pieniądze i to z nawiązką niech będzie te kilka czy kilkanaście tys zł. Ale będziecie mogli sobie za to kupić paczkę zapałek.

PS. Pamiętajcie ze państwo chce waszego dobra, ale swoje dobra lepiej trzymajcie przy sobie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
-1 / 9

@severh "magiczny dekret" może dotyczyć wszystkiego, a jak widzisz wystarczy niestabilna waluta, żeby państwo zabrało 20% kasy bez żadnego dekretu, ciesząc się "rekordowymi wpływami z podatków"

Jeśli coś należy Ci się zgodnie z prawem, to trzeba to brać. Bo skoro Ci się należy, to przeważnie oznacza, że płacisz na to w tej czy innej formie.

Na razie kasa z PPK jest prywatna, dziedziczona, możliwa do wyciągnięcia. I nie są to rzeczy łatwe do zmiany dekretem wydanym pod osłoną nocy.

@saz06 pierwsze wypłaty ruszyły. Już po 60 można ich dokonywać bez dodatkowych opłat, a i przed 60 są możliwości na wyciągnięcie kasy

https://www.prawo.pl/kadry/kiedy-najlepiej-wyplacic-pieniadze-z-ppk,519106.html

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
+1 / 7

@kikurenty Nie mam nic przeciwko temu, że ktoś roztacza mniej lub bardziej złowieszcze wizje tego co stanie się w przyszłości, ale dobrze by było rozmawiać o temacie bez emocji i z pełną wiedzą co do ponoszenia ryzyka.

PPK to nie okradanie. Jak ktoś tak pisze, to od razu widać że kłamie. Kasa może być z zyskiem wyciągana rok w rok (choć lepiej jak pracuje dłużej).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
-3 / 7

@Goretex Kiedyś czytałem podobne slogany "OFE, Amber Gold to nie okradanie. Jak ktoś tak pisze, to od razu widać że kłamie. Kasa może być z zyskiem wyciągana rok w rok (choć lepiej jak pracuje dłużej)."

"dobrze by było rozmawiać". Problem z tym że rozmawiamy o ustawie którą można w każdej chwili zmienić. Ale oczywiście twoje pieniądze możesz zrobić z nimi co zechcesz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
+3 / 7

@kikurenty nie wiem skąd przypętał Ci się tu Amber Gold. Zdajesz sobie sprawę, że takie porównania dyskredytują jedynie twoją wiarygodność ?

Te środki z OFE, które mogły być przeznaczone tylko na zakup obligacji, przeniesiono do ZUS. Jako ubezpieczony nic na tym nie straciłeś. Ich wartość jest nawet chyba ciut wyższa od tego co uzyskano by na obligacjach. A gwarantem wypłat z OFE zawsze było państwo, w końcu to przed wypłatą środki miały być stopniowo i tak przenoszone do ZUS.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
-1 / 5

@Goretex Rzucasz się jakbyś był akwizytorem tej piramidy finansowej. Jaką ty masz wiarygodność opierając swoje wywody na ustawie którą można zmienić w 5 min. łącznie z podpisem "długopisa".

Co do twojego wywodu o ZUS:
"Byłem przewodniczącym rady nadzorczej ZUS, więc wiem, co w nim jest" - stwierdza w rozmowie z "Polską The Times" ekonomista Robert Gwiazdowski. Dopytywany, co takiego jest w ZUS, odpowiada niepokojąco: "Nic. W ZUS-ie nic nie ma".
https://gospodarka.dziennik.pl/emerytury-i-ofe/artykuly/551880,robert-gwiazdowski-o-zus-emeryturach.html

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
+3 / 3

@kikurenty oczywiście, że w ZUS nic nie ma. Skoro do ZUS państwo wciąż dopłaca i luka ta się powiększa, to jakim cudem miałoby tam coś być.

Powielasz mity o PPK, wszystkie zdementowano na stronie poniżej
https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/ppk_sprawdzam_fakty_i_mity_o_ppk.html

PPK to nie OFE, bardziej podobne są do PPE – Pracowniczych Planów Emerytalnych
Wypłata z PPK możliwa jest w każdej chwili, to nie państwo płaci a prowadzący PPK, więc instytucja finansowa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F fishe27
-2 / 6

@Goretex Powtarzasz tuskowe kłamstwa. Obligacji nie przeniesiono do ZUS, obligacje UMORZONO zastępując zapisami bez żadnej wartości. Jeszcze raz: żadne środki nie zostały przeniesione tylko dług rządu zmniejszony.

OFE pożyczyło państwu pieniądze emerytów. Donald powiedział, że ich nie odda i kazał ZUS-owi zapisać ile nie oddał. Inaczej: ja pożyczyłem Tobie, Ty stwierdziłeś, że mi nie oddasz i powiedziałeś Zbyszkowi, żeby zapisał ile nie oddałeś.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
+1 / 5

@fishe27 zobowiązanie to zobowiązanie. Czy gwarantowana obligacjami (państwa) czy gwarantowana przez państwo (bez emisji obligacji) to dokładnie to samo.

Trzeba trochę znać ekonomię, żeby to pojąć, ale to wcale nie jest takie trudne. I być może, jeśli kończyłeś szkołę za jego "kadencji" to faktycznie "wina Tuska", że tej wiedzy nie nabyłeś, ale zawsze możesz ją samodzielnie uzupełnić.

OFE zarabiały tylko na tym, że kupowały obligacje, zero roboty, zero ryzyka, spore zyski za "pośrednictwo"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
0 / 4

@fishe27 a trzymając się bardziej Twojego przykładu.. pożyczałeś mi pieniądze które wpłacali Ci emeryci i kasowałeś za to prowizję. Ja w zamian dawałem ci obligacje.

Przed reformą:
Ja miałem kasę (za obligacje), Miałem też zobowiązanie do wykupu obligacji.
Ty miałeś prowizję i obligacje. Kasę emerytom i tak wypłacałbym ja (pieniądze z OFE miały być przekazane do ZUS przed wypłatą).

Po reformie
Ja mam kasę (na upartego mógłbym sam sobie wystawiać obligacje, ale nie ma takiej potrzeby). Mam też zobowiązanie. Nadal to ja powinienem wypłacać pieniądze emerytom.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
0 / 2

@fishe27 żeby być już całkiem w zgodzie z tym co się stało, to przedstawiało się to tak

1. ZUS przejmuje obligacje
2. ZUS przekazuje obligacje skarbowych do Ministra Finansów w celu ich umorzenia i jednocześnie dokonuje zapisu kwot na indywidualnych kontach,

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/jak-zus-przejal-srodki-z-ofe.html

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F fishe27
-5 / 9

@Goretex Sam potwierdziłeś, że w ZUS nie ma ani pieniędzy z OFE ani obligacji. Pozostał zapis, czyli NIC. Wiadomo, że wszystko w jednym kotle, ZUS wypłaca bieżące składki, a nie tych co odkładali 40 lat temu. Operacja poprawiła wynik Skarbu Państwa.

Obraz: Rodzina: Ojciec (Państwo), syn Jan (tusk) i syn Tymek (emeryci). Jan przewalił 100tys. Ojciec mówi: Tymku daj Janowi 50tys, ja Ci później oddam. Niby Tymek nie straci, bo Ojciec na pewno mu odda, ale koniec końców rodzina sumarycznie jest biedniejsza.

Tak samo tutaj: Tusk przewalił, zmniejszył bieżące zobowiązania zamieniając je na przyszłe (ale to nie jego zmartwienie, bo prawdopodobnie nie będzie już żył.)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F fishe27
-4 / 8

@Goretex Jeszcze jedno: ludzie do OFE wpłacali żywą gotówkę z pracy. Nie obietnice, nie zobowiązania, nawet nie kamienie. Gotówkę!!! Po operacji dostali zapisy w arkuszu, za którymi nic nie stoi: ani złotówki, ani obligacje, ani złoto, NIC. Tylko wpis.

Jeśli uważasz, że to jest równoznaczne to daj mi 20 zł, a ja Ci zrobię u mnie WPIS!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
-3 / 3

@fishe27 przecież w OFE też nie było kasy tylko obligacje. Bądź konsekwentny. I w ZUS są obietnice i w OFE były obietnice.

Dług publiczny poza budżetem (dług ukryty) państwa, na który składają się zobowiązania emerytalne, musi być wykazywany, chyba od roku 2018 i przebija się powoli do świadomości publicznej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pietro6972
+1 / 1

@polski_niewolnik zrozum, że to co płacisz w podatkach to nigdy nie były i nie będą twoje pieniądze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pietro6972
-1 / 1

@koszmarek66 PPK to właśnie jest III filar

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K katem
0 / 2

@Goretex „Państwo”zabiera 8% składki rentowej, mimo, że jako emerytka nie mam prawa do renty. Jest to wielokrotność owych 240 zł ROCZNIE. Dlaczego więc nie wliczą tej śląski do emerytalnej, tylko funkcjonuje to jako dodatkowy podatek od emeryta na umówię o pracę (i zleceniu). Więc ze złodziejami w układy nie wchodzę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
0 / 2

@pietro6972 Jestem za stary, żeby dało mnie się przerobić na mizerię. 25 lat temu kiedy wprowadzano programy emerytalne pierwszym filarem był ZUS (przymusowy, państwowy), drugim OFE (dobrowolny konglomerat państwowo-prywatny) a trzecim dobrowolne ubezpieczenia emerytalne na umowę przez pojedyncze osoby. To, że się pojawiły kolejne programy emerytalne i nie chcą być tym samym koszyku co przegrany OFE wcale nie zmienia, że de facto należą w pierwotnym znaczeniu do drugiego filaru. A nazywa się je trzecim filarem tylko wizerunkowo.
Nie chcę się powtarzać ale umowa (w III filarze) chroni obie strony. Ustawydot I i II filaru można zmieniać w parlamencie mając gdzieś przyszłych emerytów. Jak to zrobiono z OFE.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
+1 / 3

@koszmarek66 mylisz się, główna różnica jest taka, że o ile kasy z OFE nie mogłeś wyciągnąć, to w PPK zajmuje to dosłownie chwilę.

https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/ppk_sprawdzam_fakty_i_mity_o_ppk.html

Fakt: PPK to prywatne pieniądze uczestnika
Uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest dla pracownika dobrowolne. W każdej chwili może on przystąpić do programu i w każdej z niego zrezygnować. Z pieniędzy zgromadzonych w PPK można skorzystać w każdej chwili, na dowolny cel.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I irulax
+2 / 4

@severh I tak jesteśmy w czarnej upie. Odkąd zacząłem pracować i płacić składki emerytalne, już kilkukrotnie mieszano w emeryturach. Przy samym przelewaniu kasy z "kubeczka do kubeczka" zawsze spora część gdzieś wyparowała. Starasz się oszczędzić sam: to co oszczędziłeś w dziesięć lat w dwa lata zżarła inflacja. Już widzę jak zwykły robol tyrający za 3-4k cebulionów jest w stanie samodzielnie zainwestować wolne środki w inny sposób niż w jakiś fundusz emerytalny.
W skrócie: pier**ik w systemie emerytalnym, gospodarce i demografii spowoduje, że po przejściu na emeryturę czeka nas bieda. Sami zaklinamy rzeczywistość łudząc się, że przekładanie tej samej kasy z lewej kieszeni do prawej coś nam da.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
0 / 4

@Goretex Po co to "mylisz się"? Nigdzie nie twierdziłem, że OFE i PPK to to samo. Każdy z tych programów jest inny, żeby nie daj boże nie przypominał wcześniejszych do których ludzie się zrazili lub nie ufają.

Nie napisałeś, że wyjęte środki z PPK zostają potężnie oskubane (o tym też jest w ww. linku), że zupełnie nie opłaca się tego robić.

PPK oparte są na ustawie, którą Sejm XII, XV kadencji może zmienić jak mu będzie wygodnie. Morawiecki nawet wspomniał, że chciałby odpowiedniego zapisu w Konstytucji :) ale co z tego skoro sami tej Konstytucji nie przestrzegają.

Pieniądze potrzebne są młodym ludziom, którzy nie mają domu, samochodu, chcą mieć dzieci. Jeśli zwykła pensja nie daje możliwości usamodzielnienia to moim zdaniem w polskich warunkach dodatkowy haracz, który ma się im opłacać za 40 lat xDDDD jest co najmniej nieporozumieniem.

Ja państwu jako instytucji nie wierzę i wiele razy osobiście się przekonałem gdzie ono mnie ma. Ale nie chcę psuć nastroju optymistom. Niech się cieszą. (Żart oczywiście)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
-1 / 3

@koszmarek66 "mylisz się" było w celu zaznaczenia, że się mylisz, pisząc że umowę PPK można zmienić tak jak OFE. W PPK państwo nie ma bezpośredniego wpływu na kasę. To co może się do państwa wrócić, to jedynie dopłaty.

Napisałem tu w komentarzach każdą możliwą informację o PPK, w tym zasady wcześniejszej wypłaty. Ale nie zaszkodzi raz jeszcze

Przy wcześniejszej wypłacie przepadają Ci dopłaty od państwa i 30% dopłaty pracodawcy (a raczej ta kwota jest traktowane jako Twoja składka emerytalna).

Czyli otrzymujesz swoje 2% i 1,05% od pracodawcy.
Załóżmy dla uproszczenia, że PPK nic nie zarobiło
Czyli wkładasz 2000 zł, wyciągasz po roku 3050 zł. Gdzieś indziej masz taką gwarantowaną stopę zwrotu ?
https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/Wycofanie-srodkow-z-PPK-to-nie-koniec-oszczedzania-.html

No i dodajmy, że ustawodawca przewidział przypadki specjalne, gdzie możesz wyciągnąć kasę bez straty dopłat (choroba, własny wkład na mieszkanie).

"Ja państwu jako instytucji nie wierzę"
Ale to nie jest kwestia wiary, tylko kwestia kasy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+2 / 2

@Goretex Doświadczenie uczy, że im więcej masz wiary tym mniej kasy.

Elektorat PiS jest żelazny ale tylko dlatego, że państwo im daje tu i teraz (500+, 13-tki). Wie, że gruszki na wierzbie się nie sprawdzają. Kiedy tak się zdarzy, że jednak ZUS upadnie... tzn. zostanie zreformowany w obronie emerytów :) to jedna ustawa może doprowadzić do połączenia wszystkich programów emerytalnych w jeden Fundusz Spokojnej Starości i wypłacania emerytury gwarantowanej w jednej wysokości każdemu. Zapewnisz mnie, że tak się nie stanie za 3... 10 lat?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
-1 / 3

@koszmarek66 kasę z PPK wyciągaj co chwila.. kto Ci broni ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+2 / 2

@Goretex Nikt na to nie wpadł? :) Tak się zastanawiam ilu z tych 30% traktuje PPK tak jak w PRL SKO... Jeśli sporo to porażka systemu jest jeszcze większa. Ja niestety postrzegam to bardziej jak pieniądze z I Komunii. Albo kota Schroedingera.


Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
-1 / 1

@koszmarek66 czyli pozwalasz, żeby twoje wyobrażenie wzięło górę nad faktami ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pietro6972
0 / 0

@koszmarek66 i tu się mylisz, bo w przeciwieństwie do ZUS i OFE, PPK to program oszczędnościowy i to właśnie czyni go III filarem. Z ZUS i OFE nie masz możliwości wcześniejszej rezygnacji i wypłaty środków. W PPK podobnie z resztą jak w IKZE masz taką możliwość w każdej chwili.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pietro6972
0 / 2

@irulax z mojego OFE do ZUS przelano 7 tys. i cudownie na subkoncie w ZUS pojawiło się 7 tys. Gdzie mi coś wyparowało?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pietro6972
-2 / 2

@katem na tym polega ubezpieczenie. Jak płacisz OC za samochód, to też płacisz za ryzyko wystąpienia szkody. Podobnie jest w przypadku ZUS. Płacisz składkę rentową na wszelki wypadek jakbyś musiała z niej skorzystać. Jeżeli zdrowie co dopisuje i nie musisz korzystać z renty, to tylko się cieszyć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 28 lutego 2023 o 21:07

P pietro6972
-2 / 4

@saz06 już 3 razy wypłacałem, bez żadnego problemu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pietro6972
-2 / 2

@CP666 wypłata z PPK nie jest opodatkowana, gwarantuje to ordynacja podatkowa

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I irulax
+2 / 2

@pietro6972 Ile warte było trzy lata temu, ile warte jest teraz i ile bedzie warte jak już przejdziesz na emeryturę?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+1 / 3

@pietro6972 PPK opiera się na ustawie. Nikt ci nie zagwarantuje, że za kilka lat ktoś nie "ulepszy" PPK.
Wg mnie jeśli już to tylko umowa obywatela z firmą ubezpieczeniową albo jakaś forma certyfikatu państwowego, gwarantującego że państwo nie będzie samo gmerać w zasadach i pozostaną one niezmienne aż do zakończenia wypłaty świadczenia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+2 / 2

@Goretex Nie moje wyobrażenie wzięło górę nad faktami ale doświadczenia nad obietnicami. Rządu, który dostatecznie wiele razy okłamał, oszukał, sprzeniewierzył, zmanipulował praktycznie w każdym swoim działaniu. Ale wcześniejsze rządy tylko trochę mniej nie ufam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
-1 / 3

@koszmarek66 no ale fakty są takie, że dziś wypłacasz bez problemu. No to wypłacaj choćby co miesiąc... serio, w czym problem ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K katem
+2 / 4

@pietro6972 Jak wielu ludzi - mylisz rentę z emeryturą. Pisałam o składce rentowej - emerytura a renta to dwie różne sprawy. Na emeryturę idziesz, gdy osiągniesz określony ustawowo wiek. A składka rentowa jest ubezpieczeniem na wypadek, gdybyś będąc w wieku nieemerytalnym stracił zdolność pracowania. Z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego, zgodnie z przepisami, w przypadku utraty zdolności do pracy przechodzisz na EMERYTURĘ, a nie na rentę. Jako osoba w wieku produkcyjnym płacisz dwie składki - emerytalną (na emeryturę, gdy osiągniesz odpowiedni wiek) i rentową - to ubezpieczenie na wypadek utraty zdolności do pracy. Pracujący emeryt płaci tą składkę rentową, mimo, że ewentualna renta mu nie przysługuje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+1 / 1

@Goretex Zapisanie jest faktycznie niezmiernie łatwe. Można nie wyciągać rąk z kieszeni. Przy przeciętnym wynagrodzeniu wyciąganie po miesiącu kilkudziesięciu złotych, które i tak ściągnięto z pensji nawet przy 50% stopie zwrotu... nadal nie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
0 / 0

@koszmarek66 zdaję sobie sprawę, że nie jest tak łatwe jak marudzenie o tym, co może się stać w przyszłości, niemniej możesz to sobie zoptymalizować i wyciągać kasę raz na pół roku

Nadal, jest to ciekawa opcja oszczędzania gdzie masz gwarantowaną świetną stopę zwrotu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
0 / 0

@Goretex Pomyślę, dzięki :)
Chlebak jak sama nazwa wskazuje może służyć do noszenia granatów...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pietro6972
-3 / 3

@irulax spieszę wyjaśnić. W moim przypadku w momencie kiedy przystępowałem do PPK wartość jednostki wynosiła 10,01 zł, na dzień dzisiejszy wynosi ona 13,22 zł co oznacza ponad 30% wzrost wartości. W ciągu 2,5 roku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I irulax
0 / 2

@pietro6972 Zasadą działania tego rodzaju funduszy jest gromadzenie, zarządzanie i inwestowanie kapitału w dłuższym czasie. Nie rok, nie trzy ale np. lat dwadzieścia stosunkowo niewielkich kwot. Ludzie już wielokrotnie zostali wydy**mani przez rząd, dlatego do każdego tego typu pomysłu podchodzą z nieufnością. Ja pamiętam jak bardzo był zachwalany np. III filar i co się stało później. Na początku wszystko wygląda pięknie - potem orientujesz się, że wpakowałeś się w kolejną piramidę finansową. W internetowe nagonki zwyczajnie już nie wierzę, chociażby z super-dooper kredytów frankowych. Kolejne rządy też po trochu(?) manipulują żebyś nie miał za fajnie.
Muszę uderzyć do znajomej księgowej niech mi to wszystko na spokojnie przeliczy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar MEATLOAF
+1 / 1

@Goretex skoro ppk to samo do roo to czemu państwo cie zmusza do tego z automatu cie zapisując i licząc że sporo ludzi się nie kapnie i nie wypisze. Czemu nie jest odwrotnie czemu im tak zależy. I. Kad dadzą Ci kasę na wstęp i co rok z własnej kieszeni. I kolejne pyt. Ilu prezesów i zastępców i pomieszczeń z tego utrzymujemy płacimy im wynagrodzenie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
0 / 0

@fishe27 sam widzisz, że kasa na emerytury była od razu pożyczana przez państwo. I teraz dzieje się tak samo, kasa na emerytury idzie na bieżące potrzeby a państwo ma zobowiązanie na przyszłość. Państwo może pewnie kupować własne obligacje, podobnie jak i Ty możesz pożyczać sobie kasę z własnego portfela..

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A konto usunięte
-2 / 6

Jak to wszyscy? Ja jestem bezrobotny. Jak na tym stracę?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O Obiektywny1
+1 / 3

@Arek942 Będziesz coraz więcej płacił za zakupy, przez onflację.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A konto usunięte
-1 / 1

@Obiektywny1 na razie przerzucam koszty(inflacja) na klientów. Zajmuję się budowlaną. Oficjalnie jestem bezrobotny. W 2022r podniosłem ceny o 20%, w tym roku mam nadzieję podnieść o kolejne 20%

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I irulax
0 / 0

@Arek942 Świetnie - teraz wystarczy nie chodzić np. do dentysty, żeby się przekonać ile inni podnieśli. :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mrooki
+14 / 30

Adminie, wrzuć to na główną. To ważny demot. Od siebie dodam, że dekalaracja rezygnacji musi być złożona z datą marcową. Jeżeli zrobisz to w kwietniu lub później, to cię stukną na kasę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pietro6972
-1 / 1

@mrooki no i co, stukną a potem sobie ją ktoś wypłaci. Jaki problem?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A konto usunięte
-5 / 7

@mrooki Ten demot jest skrajne szkodliwy, zwalnia ludzi z samodzielnego myślenia i zamiast tego promuje chwytliwy pogląd nie poparty żadnymi faktami (poziom TVP). Jeśli ktoś chce podejmować decyzje finansowe na podstawie demota stworzonego najwyraźniej przez finansowego analfabetę, to proszę bardzo, jego pieniądze i jego emerytura, ale czy nie rozsądnej byłoby najpierw zapoznać się na spokojnie z tematem, rozważyć wszystkie za i przeciw i dopiero potem podjąć ŚWIADOMĄ decyzję?
Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej na temat PPK, to wystarczy chwilę poszukać, jest naprawdę wiele rzetelnych materiałów na ten temat. Poniżej jeden z lepszych filmów na jaki natrafiłem:
https://www.youtube.com/watch?v=zNmtuqYoDOU

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B BartS24
-3 / 3

@Alchemik1313 analfabetą jest ten kto płaci 3x ze swojej pensji na to samo.
PPK to czyste złodziejstwo i powinno być ścigane przez prokuraturę, Jak złodziej wchodzi do domu i z automatu kradnie cenne rzeczy to tez jest ok ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A konto usunięte
-2 / 2

@BartS24 Twoja argumentacja jest niepodważalna, masz 120% racji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+1 / 11

Dawac kase, socjale same sie nie sfinansuja!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K KuTwi
+3 / 5

Żeby łatwo się taki przykład zarabiasz 1000PLN płacisz 0.5% (5pln) pracodawca 1.5% (15pln) po roku jak byś chciał wypłacić środki całe wszystkie przepadają ci wszystkie bonusy od państwa więc nie liczę i zostaje ci 15x12+5x12 czyli 240pln od tego wtedy musisz zapłacić podatek "belki"19% zostaje ci 201,68 PLN dobrze rozumiem poprawcie jak coś więc wpłaciłeś 60 PLN a masz 201,68pln

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
+1 / 7

@KuTwi skrajny przypadek, ale dla osób z najniższą pensją dokładnie tak to się przedstawia (jeśli mowa o wyliczeniu rocznym).

W przypadku wycofania przed 60 jest jeszcze niestety konieczność uiszczenia dodatkowego 30% haraczu od części wpłacanej przez pracodawcę.

https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/Wycofanie-srodkow-z-PPK-to-nie-koniec-oszczedzania-.html

Czyli stan konta po roku to 20*12 = 240
30% pracodawcy = 54
Zostaje nam 186 zł

19% płaci się od zysków kapitałowych, czyli tylko wtedy jak PPK z 240 zrobi np. 24 zł zysku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar CP666
-4 / 8

@Goretex
Skrajne, a to ciekawe, bo takich ludzi znam dużo. W dużych miastach ludzie zarabiają najwięcej a w małych grosze. Tzw. średnia pensja to propagandowa fikcja. Interesuje mnie tylko mediana.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 lutego 2023 o 15:58

G Goretex
0 / 4

@CP666 skrajne pod tym kątem, że 0.5% składkę na PPK można płacić, jeśli zarabia się poniżej 1,2 płacy minimalnej.

Mediana płac za 2020 rok wynosiła przykładowo 4702,66 zł brutto (za 2022 jeszcze nie znalazłem)
Płaca minimalna wynosiła wtedy 2600, co oznacza, że 1.2 to zarobek w wysokości 3120.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pawvel
+2 / 4

Ja chyba to też tak rozumiem, jeśli nie poprawcie mnie:
Zarabiam 5000zł, do PPK oddaje 2% [100zł], szef 1,5% [75zł] (liczone od kwoty brutto).
Po roku wypłacam przy założeniu, że tracę te dodatki od państwa i moje pieniądze w PPK nie wypracowały zysku (nie ma wtedy podatku belki), tracę jeszcze 30% kwoty którą szef odprowadził na mnie.
Tj. 100złx12 + 75złx12 = 1200zł + 900zł; teraz odejmuje 30% z 900zł = 270zł
Ostatecznie zostaje mi 1200zł + 630zł
Czyli mam przez rok zaoszczędzone 1200zł ze swojej pensji i 630zł, które wpłacił za mnie szef tak?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L Loganesko
0 / 6

@pawvel PPK to kolejny, prostacki skok pisowiectwa na kasę obywateli, by mogli jak najwięcej nakraść nim wreszcie ich odetną od żłoba. W każdym miejscu pracy wszystkie grupy księgowych, tak w zusie, us i poza nimi mówią jednogłośnie: ppk to nieopłacalny szajs i tylko sposób na dofinansowanie chwilowe zachcianek partii rządzącej. Nawet w zus i us, a przecież to są budżetówki.
Znajomy wypisał pracownikom wnioski o odstąpienie od tego na dzień dobry, bo chłopaki na zakładzie nie wiedzieli czym się to je, więc im opłacił wykład od profesora ekonomii, a facet na dzień dobry powiedział "I właśnie fakt, że tego nie uczy się w szkole sprawia, że potem są takie skoki na kasę i nikt nie rozumie, że żaden rząd nie ma własnej kasy i mieć jej nie będzie. Panie i Panowie, wszelkie socjale to wasze pieniądze odciągnięte w większych podatkach i powinno się to zlikwidować w cholerę."
To całe ppk to jest jeszcze gorsze gówno niż ofe było.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
0 / 4

@pawvel jak dla mnie tak właśnie jest. Przy czym kwota 270 zł ląduje na twoje konto emerytalne jako "składka na ubezpieczenie emerytalne"

@Loganesko mówisz, że pracodawca zniechęcał pracowników do PPK ? Ja to rozumiem, chciał zaoszczędzić te 1.5% własnej dopłaty, ale nie dorabiajmy do tego zbędnej ideologii

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 27 lutego 2023 o 18:26

P pietro6972
0 / 0

@Goretex
Nie, nie ląduje na koncie emerytalnym, tylko na rachunku bankowym który podajesz przy wypłacie. A wypłacać można nawet co miesiąc.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pietro6972
-1 / 1

@KuTwi podatek belki płaci się od wypracowanego kapitału, a nie od wartości wypłaty. Przy twoim założeniu 1000 zł (mała korekta pracownik płaci 2%, a nie 0,5).
2% pracownika - 20 zł, 1,5% pracodawcy 15 zł. 35x12= 420 zł, z czego ty wpłaciłeś 240 zł. Przy wypłacie 30% (12x15x0,3=54 zł)wpłat pracodawcy jest transferowane na twoje konto w ZUS, a reszta + 100% twoich wpłat jest wypłacana na twój rachunek bankowy( na twoje zlecenie). Załóżmy jeszcze, że twoja instytucja wypracowała 1% zysku, czyli 4,2 i od tej kwoty płacisz podatek belki 0,80 zł.
Reasumując wpłaciłeś 240 zł (20x12), a po roku wypłacasz 365,20 zł (420-54-0,80). Jesteś ponad 125 zł do przodu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
0 / 2

@pietro6972 "Nie, nie ląduje na koncie emerytalnym, tylko na rachunku bankowym który podajesz przy wypłacie"

Mówiłem akurat o tych 30% które na rachunek przelewane nie są. Zerknij na
https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/Wycofanie-srodkow-z-PPK-to-nie-koniec-oszczedzania-.html

instytucja finansowa potrąca:
30% środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę (informacja o tej kwocie zostaje zewidencjonowana na koncie ubezpieczonego jako składka na ubezpieczenie emerytalne),

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pawvel
0 / 0

@Loganesko Nie jestem zwolennikiem PISu, ale wydaje mi się, żeby rząd mógł zawinąć kasę dla siebie z PPK musiał by zmienić ustawę. Nawet jeśli myślisz, że rząd tylko czycha na tą kasę z Twojego PPK to nikt Ci nie każe jej trzymać do emerytury. Jeśli chcesz mieć pewność, że Ci tej kasy nie zabiorą rób po prostu regularne wypłaty co roku.
A co do sytuacji przez Ciebie opisywanej to w sumie uważam tak jak @Goretex, że tamten pracodawca po prostu oszczędził 1,5% na każdym pracowniku którego przekonał do zrezygnowania z PPK.
Napisałeś jeszcze, że "wszystkie grupy księgowych, tak w zusie, us i poza nimi mówią jednogłośnie: ppk to nieopłacalny szajs" czy masz jakieś wyliczenia popierające te opinie czy wierzysz im tylko na słowo?

Ja tu nie chce nikogo namawiać i przekonywać do PPK, bo każdy ma swój rozum. Ale ja to widzę tak jak opisałem, zarabiając 5000zł miesięcznie po roku jesteś do przodu o 630zł, przy czym zamroziłeś na rok 1200zł a te 630zł wpłacić Ci pracodawca. To w bardzo bardzo bardzo dużym uproszczeniu tak jak byś wpłacił 1200zł na roczną lokatę o oprocentowaniu 52,5% w skali roku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Wolfi1485
-4 / 10

Tak samo było z OFE. Nasze uczciwie i ciężko zarobione pieniądze zostały nam zabrane, i nie odzyskaliśmy ich do dziś. I popatrz, że wtedy wcale nie rządzili Pisowcy, tylko PO!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
0 / 12

@Wolfi1485 zobowiązania z OFE nigdzie nie zniknęły. Sprawdź swoje konto w ZUS, bo tam zostały przeniesiona

I w OFE i w ZUS gwarantem wypłat było państwo. W OFE poprzez obligacje które państwo nie mając pieniędzy emitowało (a OFE musiały je kupować). A w ZUS są już bez potrzeby emitowania obligacji.

https://www.zus.pl/pracujacy/twoje-konto-w-zus/subkonto

I cytat:

Na Twoim subkoncie zapisujemy informacje o:
....
kwocie środków przekazanych przez OFE, które odpowiadają wartości 51,5% umorzonych jednostek rozrachunkowych zapisanych na Twoim rachunku w OFE, na 31 stycznia 2014 r.,

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pietro6972
-1 / 3

@Wolfi1485 a kto ci zabrał pieniądze z OFE? Chyba jakąś nową aferę kręcisz, bo o ile mi wiadomo, a jestem tego pewny na 100%, to pieniądze z twojego OFE zostały przetransferowane na twoje subkonto w ZUS. Jak będziesz miał konto w mBanku i w ING i zrobisz przelew z jednego do drugiego to też będziesz jęczał, że cię okradli?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D d4rki89
-1 / 5

zgadzam się aby to było na głównej

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dixiluk
+2 / 2

Najlepsza opcja to pozostać zapisanym i co miesiąc wypłacać całość. zawsze z 50zł na plusie (kosztem pracodawcy).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P przemusXL
+1 / 5

PPK to chyba jedyna dobra rzecz wprowadzona przez pisiorow. Ludzie licza nie wiadomo na co na emeryturze :) Zdecydowana wiekszosc nie oszczedza poza ZUS. PPK, IKE, IKZE, nie mowiac o wlasnych oszczednosciach to dla nich abstrakcja. "Emerytury nie dozyja", pozniej bedzie szok jak stopa zastapienia ZUS dobije do 30%. Pojda glosowac na byle populistow co rzuca ochlapy w postaci 13tki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F fishe27
-5 / 9

Najgorsze, że znajdą się tacy, co zrezygnują na podstawie demota. Głupotą nie jest rezygnacja, jeśli ktoś wie co robi, głupotą zaś jest podjęcie decyzji finansowej na podstawie obrazka.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Deithwen_PL
+4 / 6

Dla tych wszystkich, którzy myślą że do PPK dokłada pracodawca albo państwo - nie, nie dokłada. Dla pracodawcy wynagrodzenie pracownika jest kosztem, który musi pozwolić osiągnąć pracodawcy zysk. Jeżeli pracownik jest w stanie np. w ciągu miesiąca wytworzyć swoją pracą produkty lub usługi, które pracodawca sprzedaje np. za 10000 zł miesięcznie to wynagrodzenie tego pracownika musi być niższe niż 10000 zł, bo inaczej nie ma z jego pracy zysku (jak nie ma zysku z pracy pracownika to się nie opłaca takiego pracownika zatrudniać i się go zwalnia). Jeżeli z tych 10000 zł wypracowanych przez pracownika na wynagrodzenie tego pracownika będzie przeznaczone np. 8000 zł (bo reszta jest potrzebna na inne koszty i marżę pracodawcy) to tyle pracownik otrzyma, przy czym dla pracodawcy jest zupełnie nieistotne na jakie konta tę kwotę przeleje. Może być na ZUS, na zaliczkę na PIT, na PPK na cotamsobiektośwymyślił i w końcu na konto pracownika jako wynagrodzenie netto. Na koniec miesiąca i tak więcej niż 8000 zł na koszt pracownika się nie przeznaczy. Skąd się zatem weźmie tę kwotę "dokładaną" do pracownika? Z tej samej puli przeznaczonej na wynagrodzenie pracownika, czyli potencjalnie z kwoty którą pracownik mógłby otrzymać na konto jako wynagrodzenie netto, ale ze względu na to że przelew poszedł na inne konto, otrzyma mniej. Państwo "dokłada" natomiast z pieniędzy, które pracownikowi wcześniej zabrało w formie podatków np. PIT, VAT, składek ZUS itp. To też byłyby pieniądze pracownika, które on swoją pracą wypracował, tylko musiał oddać państwu zanim państwo mu łaskawie "dołożyło" do PPK.
Swoją drogą PPK są tak dobre, że nakłanianie do rezygnacji z nich jest karalne:
Art. 108 Ustawy o PPK
Kto, jako podmiot zatrudniający albo osoba upoważniona do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego lub działająca z inicjatywy tego podmiotu, nakłania osobę zatrudnioną lub uczestnika PPK do rezygnacji z oszczędzania w PPK, podlega karze grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I irulax
+2 / 2

@Deithwen_PL A tam, możesz sobie tłumaczyć, ale wiara w "dobre państwo" jest silniejsza. Przy masie różnej maści funduszy, bajzlu prawnym i inflacji mogą sobie żonglować zapisami o naszej emeryturze do os@rnia. Zwykłe przerzucanie kosztów na przyszłe pokolenia, aby w końcu powiedzieć "nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?".
Kiedyś rodzice założyli "książeczkę mieszkaniową", wpłacili wtedy sporą kasę - teraz zostały z tego grosze na waciki. Jeszcze rok takiej sytuacji gospodarczej aby współcześni emeryci zaczęli szukać żarcia w śmietnikach. Już i tak wielu balansuje na krawędzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pawvel
-1 / 1

@Deithwen_PL Napisałeś: "Skąd się zatem weźmie tę kwotę "dokładaną" do pracownika? Z tej samej puli przeznaczonej na wynagrodzenie pracownika, czyli potencjalnie z kwoty którą pracownik mógłby otrzymać na konto jako wynagrodzenie netto", czyli uważasz, że te 1,5% które ma odkładać pracodawca pociąga mi z wynagrodzenia brutto i moja kwota netto jest pomniejszona o te 1,5%, dobrze Cię rozumiem?
Bo czytając informacje o PPK to rozumiem to całkiem inaczej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
-3 / 3

@irulax tylko że PPK to nie OFE, na tym rząd łapy nie położy.

To kasa która jest od ręki dostępna (na pewnych warunkach)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B barafiki
+2 / 2

za kilka lat zlikwidują PPK i zgromadzone pieniądze przekażą do ZUS...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pietro6972
-1 / 1

A ja jestem zapisany od początku i się z tego cieszę. Co odłożyłem to wypłaciłem i miałem na wkład własny do mieszkania.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
-1 / 3

@pietro6972 jak wyciągałeś na wkład własny to mogłeś chyba nawet wyciągnąć całą kwotę bez żadnych potrąceń

Z wypłaty środków z rachunku PPK można skorzystać - na preferencyjnych zasadach - w szczególnych sytuacjach życiowych:
• w przypadku poważnego zachorowania uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka
• w celu pokrycia wkładu własnego przy kredycie hipotecznym (np. na zakup mieszkania lub gruntu).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pietro6972
-1 / 1

@Goretex mogłem, ale nie miałem czasu na zabawy pomiędzy bankiem, deweloperem, a instytucją finansową. Zrobiłem zwykłą wypłatę, poświęcając dopłaty od państwa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J joseluisdiez
-1 / 3

Odnośnie PPK - całkiem fajny pomysł, w innych krajach działa, ale w Polsce jest na to nagonka. Państwo strzeliło sobie w obie nogi likwidując OFE, zresztą skala rezygnacji z PPK pokazuje jakim zaufaniem cieszą się państwowe instytucje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik3001
-1 / 5

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C CzeszkaV
0 / 0

Jeśli ktoś sam nie oszczędza w IKE/IKZE niech zapisuje się do PPK.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem