Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Piesi kontra karetka

0:17

No jak można odwalić coś takiego?!

www.demotywatory.pl
+
721 727
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar bartoszewiczkrzysztof
+31 / 45

Przecież ustawodawca wyraźnie powiedział, że pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju. Tutaj dodatkowo przejście z ruchem kierowanym, więc jak pieszy ma zielone, to nawet prom kosmiczny musiałby się zatrzymać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Moher_przez_samo_h
+16 / 22

@bartoszewiczkrzysztof To niech ratownicy do wypadków tramwajami jeżdżą, będą prędzej...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MaxterMax
+3 / 5

@bartoszewiczkrzysztof
Jak by piesi nie wleźli pod koła można by uznać ze udzielili pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu.
Ps karetka nie zmienia pierwszeństwa na skrzyżowaniu ona ma przywilej polegający na tym że inni mają jej ustąpić woje pierwszeństwo rezygnując niego a to nie może być domniemane.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T timi14
+12 / 12

@bartoszewiczkrzysztof Kazdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiazek ulatwic przejad pojazdowi uprzywilejowanemu. Ten z kolei musi zachowac szczegolna ostroznosc. W przypadku pokazanym na nagraniu winni sa tylko piesi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar voot1
0 / 0

@bartoszewiczkrzysztof a w sumie ciekawi mnie jak to mają w Czechach a nigdy wcześniej się tym nie zainteresowałem, możesz podrzucić adres do czeskich przepisów drogowych w których jest o tym mowa? Sam bez przeszukiwania Internetu nie wiem gdzie szukać ich przepisów, a skoro się wypowiadasz to pewnie znasz ten temat lepiej i możesz bez większego wysiłku podrzucić jakiś link :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S szteker
+1 / 1

@timi14 paradoksalnie, gdyby karetka wjechała w pieszych, to pomoc medyczna byłaby od razu na miejscu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A konto usunięte
+4 / 6

@bartoszewiczkrzysztof Kto by pomyślał, głupie przepisy mają konsekwencje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bartoszewiczkrzysztof
+1 / 1

@voot1 Oj leniuszku. W Czechach mają takie przepisy jak my. Pieszy ma absolutne pierwszeństwo na przejściach dla pieszych, a kierujący pojazdem mają obowiązek zatrzymania się i umożliwienia im przejścia.Tramwaj ma pierwszeństwo przed pieszymi, również na przejściu. Jedyna różnica to to, że Czesi takie zaostrzone przepisy wprowadzili w 2001 roku(czyli dwadzieścia lat przed nami). Co ciekawe, gdy Czesi wprowadzili pierwszeństwo dla pieszych na przejściach i pieszych wchodzących na nie, liczba osób zabitych z roku na rok wzrosła.

https://www.mzv.cz/file/4066994/Pravidla_Provozu_PL.pdf

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bartoszewiczkrzysztof
+1 / 1

@amroth_86 Dokładnie. Gdy Czesi (2001r) wprowadzili pierwszeństwo dla pieszych na przejściach i pieszych wchodzących na nie, liczba osób zabitych z roku na rok wzrosła. Poniżej tabela statystyk wypadków na przejściach w Cz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 13 marca 2023 o 15:01

avatar voot1
0 / 0

@bartoszewiczkrzysztof no więc słusznie założyłem że coś w temacie wiesz :) dzięki, nawet dostałem "pravidla" po polsku zapoznam się z ciekawości, a prawdę mówiąc nie chciało mi się szukać :)

Ciekawe też statystyki, bo pokazują, że po zmianie przepisów przejścia dla pieszych stały się mniej bezpieczne, ale ogólnie drogi bardziej bezpieczne dla pieszych, warto sprawdzić czy nie zmieniono przy okazji jakichś definicji, które wpłynęły na statystyki, bo tak to wygląda.
Też ciekawe, że od zmiany przepisów, z roku na rok, drogi stawały się zauważalnie bezpieczniejsze dla pieszych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J JurnyHeniek
+1 / 1

@bartoszewiczkrzysztof "Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym dotyczy również pieszych i rowerzystów. Nie wolno przechodzić przez przejście dla pieszych wtedy, kiedy nadjeżdża np. radiowóz na sygnale."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bartoszewiczkrzysztof
0 / 0

@JurnyHeniek Owszem , pieszy ma taki obowiązek. Oczywiście pieszy podobnie jak kierowca, może nie usłyszeć, albo nie widzieć sygnałów, więc jest to pojazd uprzywilejowany, ale nie pojazd posiadający pierwszeństwo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar MEATLOAF
+15 / 31

Bo dostali pierwszeństwo sa bogami pasów

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamis62
+2 / 4

To w Czechach. Tam to nic nadzwyczajnego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W konto usunięte
+6 / 12

Taaaa a niby Polska to dzicz. Nie wiem na ile to prawda, bo nigdy nie widziałam, ale znajomy mi opowiadał, że kiedy był tam pracować jako student na wakacje w Irlandii, to nie robiono korytarzy życia, kiedy przejeżdżała karetka. To samo zaobserwowałam kiedy paliła się Notre Dame, w jednym fragmencie filmu ze strażą pożarną samochody wcale się nie rozsuwały, choć miały miejsce.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 11 marca 2023 o 21:35

A acotam43
+7 / 9

@Wiedzma
Bo Irlandczycy dostawali prawo jazdy na podstawie dokumentu kupna samochodu i przez dekady jeden uczył drugiego. Do dzisiaj się zdarza, że wjeżdżają na rondo bez rozglądania się a potem zatrzymują się na środku, żeby przepuścić pojazdy z lewej (ruch lewostronny) xxx
Ile razy miałam hamowanie na rondzie bo pan przede mną nagle postanowił ustąpić pierwszeństwa tylko dlatego, żeby być miłym a zakorkowane ronda to tutaj norma xd

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W konto usunięte
+6 / 10

@acotam43 OMB! Wychodzi na to, że Polska to kraj ludzi empatycznych i dobrych, nie wyobrażam sobie nie ustąpić miejsca karetce czy straży pożarnej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A acotam43
+10 / 10

@Wiedzma
No niestety w Irlandii to totalny brak wiedzy i znajomości przepisów, ręce opadają czasami bo ustępowanie pieszym to absolutna norma, wszyscy się wszędzie przepuszczają i są kulturalnymi kierowcami ale w sytuacji z karetką czy gardą totalnie głupieją. Potrafią też trąbić jak ich wyprzedasz na wiejskich drogach bo to niebezpieczne chociaz droga prosta i widocznośćna 3km, zawału idzie dostać xd

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A konto usunięte
-1 / 3

@acotam43 Prawo jazdy na dokumencie kupna to przesada. Ale to co jest u nas też przesada. Są kraje gdzie rodzic po prostu zgłasza syna/córkę ze jeździ z nimi i się uczą i oni jeżdżą. Nie trzeba kursu, trzeba pojeździć z rodzicem i zdać egzamin. Wg mnie to jest optymalna opcja

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V voleck
+9 / 11

Wy tu gadacie o jakiś przepisach, paragrafach, tak jakby paragraf był święty i ustanawiał co moralne, a co nie. Proste myślenie, karetka na sygnale jedzie do/z poszkodowanym, każda minuta się liczy, WYPADAŁOBY przepuścić. Staruszcze obładowanej zakupami też nie macie obowiązku przytrzymać drzwi, prawda? Nie ma paragrafu to nie ma problemu:)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kikurenty
+8 / 8

@voleck Ponad tym co piszesz jest jeszcze fizyka. Ponad tonowej masy nie da się zatrzymać w ułamku sekundy na odcinku metra. Ale są piesi którzy myślą albo niestety myśleli że się da.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W konto usunięte
+7 / 9

@kikurenty Tak, dlatego kierowca jedzie bardzo wolno, bo widzi debili i pasy oraz zmieniające się światła. Dodatkowe marnowanie cennego czasu. Jestem bardzo zszokowana tym filmem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Suzzzi86
0 / 0

@voleck wymagasz od ludzkości logicznego myślenia.... To już niestety dawno zanikło.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pan_grajek92
+3 / 9

To jedyny moment gdy piesi mogą poczuć się ważniejsi i lepsi od kierowcy który wygodnie jedzie sobie autem. Klasyczny przykład iloczynu inteligencji.Często obserwuję takie zachowanie, mając wrażenie że ludzie wchodzą na pasy jakby nie lubili kierowców bo stać ich na samochody :) Rząd dał pieszym prawo, korzystają. To tak jakby pan dał plebsowi przez chwilę poczuć się ważnym :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar voot1
-5 / 7

@pan_grajek92 Z Twojego komentarza aż wylewa się to, że fakt iż posiadasz samochód, jak niemal każdy Polak, sprawia że sam uważasz się za lepszego :D
Ludzie wchodzą na pasy, bo idą po prostu w swoim kierunku, nie mierz wszystkich swoją miarą, nie każdy wszystko co robi to z zazdrości, inni mają swoje życie, piesi mają samochody, po prostu nie wjeżdżają samochodami do sklepów czy do mieszkań, a na parking i z parkingów idą pieszo :)

Ja mam do tego takie podejście, że nic mi nie zmieni zwolnienie czy zatrzymanie przed pasami, siedzę sobie wygodnie w samochodzie, to mogę się zatrzymać i kulturalnie przepuścić pieszego, który idąc podczas upału nie ma klimy tak jak ja w samochodzie, w deszczu czy podczas wiatru nie jest chroniony z każdej strony jak ja, gdy jest zimno, nie ma ogrzewania jak ja w samochodzie.
Ok jeśli ktoś dopiero uzyskał prawo jazdy, ma problemy z ruszaniem no ok, taki może się zdenerwować na pieszych, ale czy taki ktoś powinien mieć prawo jazdy skoro ma problemy z ruszaniem samochodem?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pan_grajek92
+3 / 3

@voot1 Chciałeś napisać coś trafnego, natomiast muszę stwierdzić że spudłowałeś ;) Nie uważam się za lepszego z tytułu posiadania samochodu. Co najwyżej uważam się za lepszego od głąbów które są pozbawione instynktu samozachowawczego i zachowują się jakby posiadali iloczyn inteligencji. Nie mierzę innych swoją miarą, zauważyłem że ze zmianą przepisów piesi przestali być kulturalni i czują się często ważniakami. Władza dała przepis, nie trzeba używać mózgu i można przez chwilę poczuć się ważnym i niestety część społeczeństwa tak myśli. Pomyśleć że wystarczyło by używanie mózgu również przez pieszych, kultura oraz zasada ograniczonego zaufania o której uczono w szkole :)

Oczywiście że nic się nie stanie gdy kogoś kulturalnie się przepuszcza na pasach, sam tak robię i popieram. Natomiast ciężko mówić o kulturze gdy ktoś lezie niczym bydło i nie interesuje go nic ponad to że ma pierwszeństwo :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S konto usunięte
+5 / 5

To nie piesi. To idioci.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar krzysio6666
0 / 10

No przecież w kwestii pieszych jedyne co słychać to MASZ PIERWSZEŃSTWO ZAWSZE I WSZĘDZIE to co się dziwicie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L konto usunięte
+3 / 3

@voleck zchlani jak nic xD
To nie w PL na szczęście.. u nas nigdy czegoś podobnego nie widziałam.. czasem się zdarza że jakieś auto walnie gafę i nie tam zjedzie ..źle zjedzie ... sądzę że to stres właśnie bo kierowca chce się usunąć z drogi ale sam się z wiaduktu nie zwalić;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PadlinaPadalec
0 / 0

@timi14 ma obowiązek ułatwić przejazd ale jednocześnie pojazd uprzywilejowany ma obowiązek przestrzegania przepisów prawa drogowego czyli pojazd uprzywilejowany ma prawo wjechać na skrzyżowanie przy czerwonym świetle, jednak ma obowiązek zachować ostrożność i nie ma pierwszeństwa przed uczestnikami którzy mają zielone światło/pierwszeństwo. Czyli w sytuacji gdyby karetka miała czerwone a piesi zielone gdyby doszło do potrącenia pieszego na tym przejściu to winny jest kierowca karetki

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-1 / 1

Byl kiedys taki serial o tytulie Viper - i serio niektore samochody powinny miec taka mozliwosc i poodlapac ten sprzet legalnie na debili

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I ig_ga
+5 / 5

Oby ta karetka jechała do chorego z rodziny któryś z tych pieszych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M majsterjb
+1 / 1

rozjechać gnojów na pasach

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Niktobcy
0 / 0

ale sie poszpieszyli ...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Mieszkancy
-1 / 3

Ja bym wziął pałke policyjną i porządny oklep dał typ pieszym.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem