@Goretex Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Oh wait! Nawet tego nie bylo - bo przeciez tak bylo i tyle, co dopiero powsadzac wszystkich pedofili w sutannach do wiezienia.
@Maja123456 Dla mnie to co powiedział papież to potwierdzenie patologii która była. Potwierdzenie, że była i była ukrywana.
A rozliczenie powinno nastąpić, to jest jasne. Ale w takim procesie zawsze musi być pierwszy krok, po którym w temat wejdą zwykli badacze a nie łowcy sensacji.
A moim zdaniem postawa Franciszka jest uczciwsza. Przyznaję zgodnie z prawdą jak było. Nie próbuje zatuszować, nie wydaje uchwały w obronie, nie próbuje wciskać kitów jak to mało wiarygodne są doniesienia, nie pisze bajek jak to źle lewaki próbują wrobić świetego człowieka co się brzydził grzechu...
Jakby się tak zastanowić to w czym lepsi są ci co w sejmie przegłosowali uchwałę w obronie JP2 przed ujawnianiem tego jak krył pedofilów,tych biskupów co kryli pedofilów.
@5g3g ok lepsze to niż to co robi PiS, natomiast religia śmie się często nazywać "źródłem moralności i prawdy", a się okazuje, że widzą tyle ile Zosia co pasie kozy. To po co są?
@hermeusz dokładnie z tego powodu przestałam się w to bawić. W pewnym momencie po prostu uświadomiłam sobie, że nasza religia to tylko monologi na temat miłosierdzia i moralności, a w gruncie rzeczy to KK nigdy nie był po to by czynić dobro, a chyba to powinno być podstawą człowieka uduchowionego.
@jarobakmac Ze co? Czyli ludzie ktorzy nie zgadzaja sie na zlo, chca sprawiedliwosci, sa wg Ciebie zli? To nie jest logika, to sofistyka z Twojej strony, czyli typowe odwracanie kota ogonem.
@Maja123456 Właśnie tak. Jeśli nie zauważyłaś, najbardziej aktywni w oskarżeniach są stary PZPR i tzw. postepowa lewica. PZPR-u przedstawiać nie trzeba. Drugich w czasie JPIi w Polsce praktycznie nie było, ale na zachodzie byli i między innymi jawnie domagali się legalizacji pedofilii. Dziś to są dla niektórych autorytety...
o i to jest właśnie bardzo dobre pytanie, na które większość księży zapewne się oburzy i zacznie krzyczeć, zamiast próbować odpowiedzieć.
I, ostatnio zastanawiałam się, jak dużo ludzi wierzących jest w więzieniach i jak na razie nie znalazłam takich badań. Dodatkowo oficjalnie większość polityków jest wierzących; a za razem jak wskazują badania; do polityki idą specyficzni ludzie - narcystyczni, egoistyczni o skłonnościach psychopatycznych. Czy to wskazuje na dobrych w kategorii religii katolickiej ludzi? No, raczej nie.
Zresztą jest teoria, która mówi, że religia katolicka została stworzona przez ludzi faraonów, aby wychować posłusznych, poświęcających się i biernych niewolników, którymi będzie stosunkowo łatwo sterować. I choć to tylko teoria, to jest to jedyne co widzę w działaniach księżyc: przez krzyk, krytyczne kazania i potępiania, bez chociażby najmniejszej próby zrozumienia drugiego człowieka, jak katarynka powtarzając co im kazali politycy z watykanu mają za zadanie stworzyć ludzi posłusznych władzy, biernych i poświęcających się dla władcy (a nie dla wspólnego dobra, bo to już by wymagało zrozumienia drugiego człowieka).
Zgnilizna moralna jest związana z Kościołem od wieków. Każdy ksiądz ma tego świadomość i wstępując w szeregi tej instytucji godzi się na to. Według mnie papież oczywiście wiedział - kruk krukowi oka nie wykole. Tylko jak takie zakłamanie moralne ma się do świętości? To jest czystej wody hipokryzja. Obrzydza mnie to.
Jestem daleki od kościoła i kult JP2 w polsce uważam za przesadzony a wręcz szkodliwy ale czytając takie posty aż mną nosi.
Drogi Autorze
Ku*wa no tak, bo w latach 80/90 to były przecież te same czasy co aktualnie.....
Przypomnę, w latach 90 w Niemieckim rządzie funkcjonuje partia zielonych, która w statucie ma wpisane uznanie pedofilii za nic szkodliwego (i nie tylko w niemczech), Amerykański Kośćiół Katolicki idący z duchem lat 80 jest największą zbiórką pedofilów, Irlandia wylęgarnia pedofilów nie tylko w Kościele, tak samo Francja Włochy i w zasadzie kraje zachodu.
Aktualna wtedy psychologia stwierdza, że pedofilia jest tylko dewiacją która można wyleczyć zwykłą terapią i zmianą otoczenia, a pedofili (w obawie przed ostracyzmem) broni się bardziej niż ich ofiary. Prawo świeckie jest dostosowane dokładnie pod tą swierdzenie (czytaj jest o wiele łagodniejsze niż aktualnie, w zasadzie ciężko je porównywać). Skutki pedofilii są w zasadzie nie znane, i dopiero w 21 wieku zaczynamy rozumieć poziom traumy i tego jak rzeczywiście kończą ofiary pedofilów.
Mówiąc wprost to co mówi Franciszek jest smutną ale prawdą, "to był inne czasy" nie tylko w KK ale na kuli ziemskiej.
Głowa kościoła powinna się cechować wyższą moralnością niż reszta ludzi?? "Be my guest" Autorze spójrzmy na fakty, to JP2 nap*erdala w latach 90 na kościół Amerykański i Irlandzki i nakazuje zwiększenie kar za pedofilie i nacechowuję ją na coś obrzydliwego, tworzy precedens bo do tej pory nikt nie ma odwagi by owarcie o tym mówić i uderzać w inną gałąź KK. Zmienia też wiek ochrony nieletnich z 16 na 18. I kilkanaście razy wzywa episkopaty róznych krajów do Watykanu i otwarcie oraz publicznie w nich nap*erdala. A to są tylko najłatwiejsze do znalezienia działania JP2.
Tylko by to wiedzieć musiałem zadać sobie trochę trudu i poczytać o tym zamiast powielać jakieś banały.
Czy JP2 wiedział o pedofilach ?? Na 1000%, czy patrząc na dzisiejsze czasy powinien zrobić to inaczej? No ku*wa raczej. Ale biorąc pod uwagę, że on w dziejszych czasach nie żyje a żył głównie w latach przed 2000 to zrobił w h*j więcej by walczyć z pedofilią zwłaszcza w KK niż prawdopodonie ktokolwiek inny na ziemi i stosował przy tym zdecydowanie ostrzejsze metody niż zakładał nie tylko Kościół ale uwcześnie przyjęte standardy.
Także próba uznania, że papież to potwór bo nie używał praw i założeń z dzisiejszych czasów 40 lat temu (bo nie istniały hahah), to po prostu absurd i nie rozumiem jak dorosła osoba może tego nie rozumieć. Nie wyobrażam sobie, że ktoś będzie mnie w przyszłości osądzać i skazywać za rzeczy które zrobiłem aktualnie bo prawo w przyszłości będzie inne.
OdpowiedzKomentuj obrazkiem
Zmodyfikowano
1 raz.
Ostatnia modyfikacja:
15 marca 2023 o 19:44
@bibik007 Mylisz sie. To nie prawo ani czasy swiadcza o czlowieku, a jego czyny. Czy postepuje zgodnie z sumieniem, czy nie. Czy ma w sobie czlowieczenstwo i dobro, czy nie. Tlumaczenie czynienia zla czasami i to jeszcze przed przywodce religijnego, jest splunieciem ludziom w twarz. Ludzie, ktorzy uwazaja sie za wyslannikow boga na ziemi, usprawiedliwiaja sie czasami? Czy Ty masz w ogole swiadomosc, co Ty napisales?
Tak dokładnie wiem co napisałem, ale juz widzę że Ty tego albo nie przeczytałaś albo nie zrozumiałaś. Czyny JP2 jasno świadczą że potępiał pedofilie, jego słowa świadczą jasno że potępiał pedofilie, robił to bardziej niż reszta KK, bardziej niż reszta społeczeństwa i w większym stopniu niż zakładał to consensus naukowy.
To że aktualnie zmieniły się wartości wg jakich oceniamy pedofilie ma nic do tego że JP2 operował na innych informacjach i wg tamtych czasów oceniał pedofilie nad wyraz negatywnie.
Co do Franciszka to jego słowa są prawdą, on nigdzie nie mówi że powinniśmy wybielać obrońców pedofilów z dawnych lat. On tylko twierdzi że JP2 żył w innych czasach i cały świat patrzył na to inaczej, a tak naprawdę wg aktualnych dowodów nie da się mu zarzucic jakiegokolwiek wsparcia dla tego procedru wliczając w to tuszowanie go.
Nap*erdalanie teraz na JP2 ma tyle samo sensu co nap*erdalanie na lekarzy pediatrów lat 80 którzy operowali dzieci do 2 roku życia bez znieczulenia, bo wg ówczesnego stanu wiedzy uznawano że nie czują one bólu. Aktualnie ktoś kto by tak zrobił uznany byłby za potwora i stanąłby przed sądem, ale nie będę krytykować dawnych pediatrów za to że nie mieli świadomości co robią, tym bardziej że podobnie jak z pedofilią był na to consensus społeczny.
@bibik może się dałeś wkręcić w pisowski spin stworzony wokół programu TVN, ale główny wkoorw ludzie wyrażają bo kościół nadal kryje księży i dokumenty, pitole osobiście JP2 w sensie że mi wisi jaki był lub nie był święty, interesuje mnie poznanie prawdy napiętnowanie winnych i zadośćuczynienie wszystkim ofiarom najobrzydliwszych postępków czy Wojtyła wiedział czy nie jest mi obojętne, chodzi mi o sprawiedliwość i prawdę
@Pierdzideuko
Bracie jestem w 100% z tobą pedofili trzeba karać i upubliczniać a ofiary chronić i zadośćuczynić.
Tylko program TVN nie dość, że totalnie nie rzetelny, w którym jednym z rozmówców i świadków jest inny pedofili wielokrotnie oskarżany za składanie fałszywych oświadczeń, jest wymierzony w osobę która totalnie nie powinna być targetem, a w dodatku wogóle nie odnosi się do panujących ówcześnie standardów co po prostu tworzy fałszywą narrację.
Jak wspomniałem kult JP2 w polsce jest dla mnie absurdem, wymóg krzyży w instytucjach państwowych szkołach, czy portrety JP2 to jakiś nieśmieszny żart, niedawno przegłosowana ustawa o ochronie imienia JP2 to kpina.
Tylko reportaż TVN tak naprawdę nie zmienia absolutnie nic w tej kwestii, bo to że papież wiedział o pedofilach nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem bo otwarcie z nimi walczył, a KK będzie dalej krył pedofili wg własnych zaleceń.
Jedyne co on dał to absolutne zwycięstwo PiS (o ile nie od*ebią czegoś do wyborów) i zaoranie opozycji która nie potrafi się aktualnie postawić po żadnej ze stron, bo PiSowskie betony dalej będą za nimi, ale całe pokolenie boomerów którzy byli niezdecydowani (u których kult papieża jest nieporównywalnie wyższy niż u młodych) po prostu zagłosuje na nich lub PSL bo oni po 1 kochają JP2 a po 2 są świadomi jak wyglądał wtedy świat i nie patrzą na to w ten sam sposób co gen Z i milenialsi (a oba te pokolenia mimo, że mają tyyyyyle do powiedzneia w internecie to na wybory zwyczajnie nie chodzą).
W tym momencie moja jakakolwiek nadzieja że w tym kraju może być koniec PiSu wyleciałą za okno, bo to że się będziemy pałować papieżem przez miesiac i nawalać na KK będzie skutkować tylko większą artylerią dla PiSu w kampaniii wyborczej.
Nie traktuję tej wypowiedzi jako wybielenie.. to przecież bardziej przyznanie się (przez instytucję) do winy (w latach poprzednich).
Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 13 marca 2023 o 18:30
@Goretex
tak, ale jednoczesnie usprawiedliwiajac to mowiac ze inni tak robili
@Goretex Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Oh wait! Nawet tego nie bylo - bo przeciez tak bylo i tyle, co dopiero powsadzac wszystkich pedofili w sutannach do wiezienia.
@Maja123456 Dla mnie to co powiedział papież to potwierdzenie patologii która była. Potwierdzenie, że była i była ukrywana.
A rozliczenie powinno nastąpić, to jest jasne. Ale w takim procesie zawsze musi być pierwszy krok, po którym w temat wejdą zwykli badacze a nie łowcy sensacji.
Bo moralność jest dla wiernych, a nie przywódcy.
@CzlowiekZkamienia
Przywódca jest jak mafiozo... jego interesujá jedynie dochody ;) reszte zalatwiajá pionki :///
Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 14 marca 2023 o 6:32
A moim zdaniem postawa Franciszka jest uczciwsza. Przyznaję zgodnie z prawdą jak było. Nie próbuje zatuszować, nie wydaje uchwały w obronie, nie próbuje wciskać kitów jak to mało wiarygodne są doniesienia, nie pisze bajek jak to źle lewaki próbują wrobić świetego człowieka co się brzydził grzechu...
Jakby się tak zastanowić to w czym lepsi są ci co w sejmie przegłosowali uchwałę w obronie JP2 przed ujawnianiem tego jak krył pedofilów,tych biskupów co kryli pedofilów.
@5g3g ok lepsze to niż to co robi PiS, natomiast religia śmie się często nazywać "źródłem moralności i prawdy", a się okazuje, że widzą tyle ile Zosia co pasie kozy. To po co są?
@hermeusz dokładnie z tego powodu przestałam się w to bawić. W pewnym momencie po prostu uświadomiłam sobie, że nasza religia to tylko monologi na temat miłosierdzia i moralności, a w gruncie rzeczy to KK nigdy nie był po to by czynić dobro, a chyba to powinno być podstawą człowieka uduchowionego.
Radzę zachować zdrowy rozsądek. Tym bardziej, że dziś najgłośniej krzyczą ci, co mają najwięcej na sumieniu.
@jarobakmac Ze co? Czyli ludzie ktorzy nie zgadzaja sie na zlo, chca sprawiedliwosci, sa wg Ciebie zli? To nie jest logika, to sofistyka z Twojej strony, czyli typowe odwracanie kota ogonem.
@Maja123456 Właśnie tak. Jeśli nie zauważyłaś, najbardziej aktywni w oskarżeniach są stary PZPR i tzw. postepowa lewica. PZPR-u przedstawiać nie trzeba. Drugich w czasie JPIi w Polsce praktycznie nie było, ale na zachodzie byli i między innymi jawnie domagali się legalizacji pedofilii. Dziś to są dla niektórych autorytety...
o i to jest właśnie bardzo dobre pytanie, na które większość księży zapewne się oburzy i zacznie krzyczeć, zamiast próbować odpowiedzieć.
I, ostatnio zastanawiałam się, jak dużo ludzi wierzących jest w więzieniach i jak na razie nie znalazłam takich badań. Dodatkowo oficjalnie większość polityków jest wierzących; a za razem jak wskazują badania; do polityki idą specyficzni ludzie - narcystyczni, egoistyczni o skłonnościach psychopatycznych. Czy to wskazuje na dobrych w kategorii religii katolickiej ludzi? No, raczej nie.
Zresztą jest teoria, która mówi, że religia katolicka została stworzona przez ludzi faraonów, aby wychować posłusznych, poświęcających się i biernych niewolników, którymi będzie stosunkowo łatwo sterować. I choć to tylko teoria, to jest to jedyne co widzę w działaniach księżyc: przez krzyk, krytyczne kazania i potępiania, bez chociażby najmniejszej próby zrozumienia drugiego człowieka, jak katarynka powtarzając co im kazali politycy z watykanu mają za zadanie stworzyć ludzi posłusznych władzy, biernych i poświęcających się dla władcy (a nie dla wspólnego dobra, bo to już by wymagało zrozumienia drugiego człowieka).
Religia istnieje po to, by można było wszystkie złe rzeczy, które się czyni, zwalić na wolę boga.
Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 15 marca 2023 o 10:33
myślę że on poprostu stwierdził fakt
@repmuj
Dziwne, że PiS nie grozi zerwaniem konkordatu.
Zgnilizna moralna jest związana z Kościołem od wieków. Każdy ksiądz ma tego świadomość i wstępując w szeregi tej instytucji godzi się na to. Według mnie papież oczywiście wiedział - kruk krukowi oka nie wykole. Tylko jak takie zakłamanie moralne ma się do świętości? To jest czystej wody hipokryzja. Obrzydza mnie to.
Jestem daleki od kościoła i kult JP2 w polsce uważam za przesadzony a wręcz szkodliwy ale czytając takie posty aż mną nosi.
Drogi Autorze
Ku*wa no tak, bo w latach 80/90 to były przecież te same czasy co aktualnie.....
Przypomnę, w latach 90 w Niemieckim rządzie funkcjonuje partia zielonych, która w statucie ma wpisane uznanie pedofilii za nic szkodliwego (i nie tylko w niemczech), Amerykański Kośćiół Katolicki idący z duchem lat 80 jest największą zbiórką pedofilów, Irlandia wylęgarnia pedofilów nie tylko w Kościele, tak samo Francja Włochy i w zasadzie kraje zachodu.
Aktualna wtedy psychologia stwierdza, że pedofilia jest tylko dewiacją która można wyleczyć zwykłą terapią i zmianą otoczenia, a pedofili (w obawie przed ostracyzmem) broni się bardziej niż ich ofiary. Prawo świeckie jest dostosowane dokładnie pod tą swierdzenie (czytaj jest o wiele łagodniejsze niż aktualnie, w zasadzie ciężko je porównywać). Skutki pedofilii są w zasadzie nie znane, i dopiero w 21 wieku zaczynamy rozumieć poziom traumy i tego jak rzeczywiście kończą ofiary pedofilów.
Mówiąc wprost to co mówi Franciszek jest smutną ale prawdą, "to był inne czasy" nie tylko w KK ale na kuli ziemskiej.
Głowa kościoła powinna się cechować wyższą moralnością niż reszta ludzi?? "Be my guest" Autorze spójrzmy na fakty, to JP2 nap*erdala w latach 90 na kościół Amerykański i Irlandzki i nakazuje zwiększenie kar za pedofilie i nacechowuję ją na coś obrzydliwego, tworzy precedens bo do tej pory nikt nie ma odwagi by owarcie o tym mówić i uderzać w inną gałąź KK. Zmienia też wiek ochrony nieletnich z 16 na 18. I kilkanaście razy wzywa episkopaty róznych krajów do Watykanu i otwarcie oraz publicznie w nich nap*erdala. A to są tylko najłatwiejsze do znalezienia działania JP2.
Tylko by to wiedzieć musiałem zadać sobie trochę trudu i poczytać o tym zamiast powielać jakieś banały.
Czy JP2 wiedział o pedofilach ?? Na 1000%, czy patrząc na dzisiejsze czasy powinien zrobić to inaczej? No ku*wa raczej. Ale biorąc pod uwagę, że on w dziejszych czasach nie żyje a żył głównie w latach przed 2000 to zrobił w h*j więcej by walczyć z pedofilią zwłaszcza w KK niż prawdopodonie ktokolwiek inny na ziemi i stosował przy tym zdecydowanie ostrzejsze metody niż zakładał nie tylko Kościół ale uwcześnie przyjęte standardy.
Także próba uznania, że papież to potwór bo nie używał praw i założeń z dzisiejszych czasów 40 lat temu (bo nie istniały hahah), to po prostu absurd i nie rozumiem jak dorosła osoba może tego nie rozumieć. Nie wyobrażam sobie, że ktoś będzie mnie w przyszłości osądzać i skazywać za rzeczy które zrobiłem aktualnie bo prawo w przyszłości będzie inne.
Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 15 marca 2023 o 19:44
@bibik007 Mylisz sie. To nie prawo ani czasy swiadcza o czlowieku, a jego czyny. Czy postepuje zgodnie z sumieniem, czy nie. Czy ma w sobie czlowieczenstwo i dobro, czy nie. Tlumaczenie czynienia zla czasami i to jeszcze przed przywodce religijnego, jest splunieciem ludziom w twarz. Ludzie, ktorzy uwazaja sie za wyslannikow boga na ziemi, usprawiedliwiaja sie czasami? Czy Ty masz w ogole swiadomosc, co Ty napisales?
@Maja123456
Tak dokładnie wiem co napisałem, ale juz widzę że Ty tego albo nie przeczytałaś albo nie zrozumiałaś. Czyny JP2 jasno świadczą że potępiał pedofilie, jego słowa świadczą jasno że potępiał pedofilie, robił to bardziej niż reszta KK, bardziej niż reszta społeczeństwa i w większym stopniu niż zakładał to consensus naukowy.
To że aktualnie zmieniły się wartości wg jakich oceniamy pedofilie ma nic do tego że JP2 operował na innych informacjach i wg tamtych czasów oceniał pedofilie nad wyraz negatywnie.
Co do Franciszka to jego słowa są prawdą, on nigdzie nie mówi że powinniśmy wybielać obrońców pedofilów z dawnych lat. On tylko twierdzi że JP2 żył w innych czasach i cały świat patrzył na to inaczej, a tak naprawdę wg aktualnych dowodów nie da się mu zarzucic jakiegokolwiek wsparcia dla tego procedru wliczając w to tuszowanie go.
Nap*erdalanie teraz na JP2 ma tyle samo sensu co nap*erdalanie na lekarzy pediatrów lat 80 którzy operowali dzieci do 2 roku życia bez znieczulenia, bo wg ówczesnego stanu wiedzy uznawano że nie czują one bólu. Aktualnie ktoś kto by tak zrobił uznany byłby za potwora i stanąłby przed sądem, ale nie będę krytykować dawnych pediatrów za to że nie mieli świadomości co robią, tym bardziej że podobnie jak z pedofilią był na to consensus społeczny.
@bibik może się dałeś wkręcić w pisowski spin stworzony wokół programu TVN, ale główny wkoorw ludzie wyrażają bo kościół nadal kryje księży i dokumenty, pitole osobiście JP2 w sensie że mi wisi jaki był lub nie był święty, interesuje mnie poznanie prawdy napiętnowanie winnych i zadośćuczynienie wszystkim ofiarom najobrzydliwszych postępków czy Wojtyła wiedział czy nie jest mi obojętne, chodzi mi o sprawiedliwość i prawdę
@Pierdzideuko
Bracie jestem w 100% z tobą pedofili trzeba karać i upubliczniać a ofiary chronić i zadośćuczynić.
Tylko program TVN nie dość, że totalnie nie rzetelny, w którym jednym z rozmówców i świadków jest inny pedofili wielokrotnie oskarżany za składanie fałszywych oświadczeń, jest wymierzony w osobę która totalnie nie powinna być targetem, a w dodatku wogóle nie odnosi się do panujących ówcześnie standardów co po prostu tworzy fałszywą narrację.
Jak wspomniałem kult JP2 w polsce jest dla mnie absurdem, wymóg krzyży w instytucjach państwowych szkołach, czy portrety JP2 to jakiś nieśmieszny żart, niedawno przegłosowana ustawa o ochronie imienia JP2 to kpina.
Tylko reportaż TVN tak naprawdę nie zmienia absolutnie nic w tej kwestii, bo to że papież wiedział o pedofilach nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem bo otwarcie z nimi walczył, a KK będzie dalej krył pedofili wg własnych zaleceń.
Jedyne co on dał to absolutne zwycięstwo PiS (o ile nie od*ebią czegoś do wyborów) i zaoranie opozycji która nie potrafi się aktualnie postawić po żadnej ze stron, bo PiSowskie betony dalej będą za nimi, ale całe pokolenie boomerów którzy byli niezdecydowani (u których kult papieża jest nieporównywalnie wyższy niż u młodych) po prostu zagłosuje na nich lub PSL bo oni po 1 kochają JP2 a po 2 są świadomi jak wyglądał wtedy świat i nie patrzą na to w ten sam sposób co gen Z i milenialsi (a oba te pokolenia mimo, że mają tyyyyyle do powiedzneia w internecie to na wybory zwyczajnie nie chodzą).
W tym momencie moja jakakolwiek nadzieja że w tym kraju może być koniec PiSu wyleciałą za okno, bo to że się będziemy pałować papieżem przez miesiac i nawalać na KK będzie skutkować tylko większą artylerią dla PiSu w kampaniii wyborczej.
kiedys byly inne czasy, kiedys kosciół mordował niewiernych, palił na stosie, torturował, teraz molestuje i okrada
Zastanawia mnie tylko jedno. Dlaczego kuria nie chce "odsłonić" dokumentów i uciąć spekulację...
papierze się zmieniają a biurokracja Watykanu nie