Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
802 815
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
B Bongo123xyz
+34 / 38

Zgadzam się z tym, że to nie jest instytucja charytatywna. Ale polityka cenowa powinna opierać się na zasadach wolnorynkowych a nie tak jak to jest teraz na widzi mi się bo nie ma dla Orlenu realnej konkurencji na polskim rynku paliwowym. Nie mówiąc już o zasadach etyki w biznesie.
I dlatego z dnia na dzień przy zamkniętych giełdach można było obniżyć marżę i przywrócić VAT pozostawiając cenę finalną niezmienną. Jaja a nie konkurencja bo taka jest decyzja polityczna Naczelnego Kawalera Polski (bo tego się w PRL-u nauczył, że można sterować cenami wg uznania).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B budda2012
-1 / 3

@Bongo123xyz tylko, że to właśnie jest wolny rynek. Cena jest taka jaką ludzie są gotowi zapłacić. Było i drożej i ludzie dalej kupowali paliwo. Jeśli nie chcesz "monopolu" Orlenu, to niestety jedyną twoją nadzieją jest ingerencja rządu w postaci kontroli rynku i ustawowym zmniejszeniem udziału danej spółki w sprzedaży paliwa. Można by w ten sposób zablokować przejęcie takich firm jak Lotos (do czego nie doszło i Lotos to teraz też Orlen).

Inna sprawa, że Orlen i aktualny rząd się lubią, to i nie ingerują oni w działania firmy. A wręcz pomagają Orlenowi uzyskiwać co raz większe zyski i przejmować co raz większą część rynku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sokolasty
+1 / 3

@budda2012
Wolny rynek?
Wolne żarty.
Orlen ma 90% rynku hurtowego i dyktuje ceny.
Ludzie kupują drogie paliwo, bo muszą. Nie ma alternatywy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B budda2012
-2 / 2

@sokolasty a rozumiesz, że wolny rynek oznacza, że firmy mogą dyktować ceny wedle własnej woli i jedyną faktyczną formą kontroli ceny jest popyt? A że na alternatywy nie ma i "muszą" ludzie kupować paliwo, to już nie problem firmy. Jak chcesz, żeby orlen miał większą konkurencję, to nie chcesz wolnego rynku. Chcesz kontroli rynku przez rząd.

Zaznaczę tylko, że nie twierdzę, że w Polsce jest faktyczny wolny rynek, ale jedynie, że w wolnym rynku wcale sytuacja nie byłaby lepsza od obecnej w tej kwestji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+21 / 25

Zapomniał chłop powiedzieć "my to jesteśmy od wyprowadzania hajsu dla pislandu a potem to już prosto na San Escobar, panienki po tyłkach klepach hehe"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
+15 / 21

Przecież pomagają PISowi. Czyżby więc główny ekonomista Orlenu uwazał, że PIS to nie Polacy? Ciekawe,bo zwykle to PIS odmawia innym polskości.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Ktostamskadstam
+5 / 11

@Cammax no PiS to w większości garbate nosy. Nie od dziś wiadomo że bardzo mocno udzielają się w pewnej sekcie zwanej Chabad która bardzo luźno i specyficznie podchodzi do tego kto jest żydem a która jako ojczyznę uznaje zachodnie ziemie ukrainy i część polskich wschodnich. Warto poczytać i się z tematem zaznajomić. Wiele żeczy przestanie cię dziwić. Także to dlaczego Mateusz mimo że mając ziemiańskie, katolickie korzenie, bredzi coś o ciotkach Żydówkach i posyła swoje dzieci do szkoły prowadzonej przez chabad.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
-1 / 3

@Ktostamskadstam w sumie nie byłoby to niczym dziwnym. PIS to banda hipokrytów. Nie bez powodu mówi się, największymi antysemitami są osoby ukrywające swoje żydowskie pochodzenie. No i warto dodać, że niby tak "pięknie" krzyczą o nienawiści za historię, odwetach za różne wydarzenia, a tu są pierwsi do krytykowania każdego, kto ich zdaniem za mało pomaga Ukrainie i chce przy tej pomocy zachować zdrowy rozsądek.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar U99
+5 / 11

Nie są od pomagania Polakom... Zgadza się, w PiS rusek na rusku, ruskiem pogania. Kacapska agentura.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kriseq1970
+9 / 11

@Moim_zdaniem też oglądałem wywiad i gość mocno się wił jak Piasecki go pytał dlaczego Matołusz i Osrajtek przedstawiają Orlen jako "NASZ NARODOWY", skoro to jest tylko zwykła firma posiadająca monopol na swoje usługi, mająca zarabiać na obywatelach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Moim_zdaniem
-1 / 3

@kriseq1970 dokładnie o to mi chodziło. W obecnym kształcie i sytuacji prawnej to zwykła firma z wiekszosciowym udziałowcem w postaci skarbu państwa. Paliwa są strategicznym surowcem i Orlen nie powinien być prowadzony dla zysku - tym bardziej, że nie posiadamy wystarczajacych zasobów własnych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Azheal
+1 / 5

Przynajmniej jeden szczerze powiedział

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B biuro74
-1 / 7

Gość ma rację.
Autor demota nie rozróżnia prezesa firmy od polityki rządu. O ile spółki skarbu państwa powinny wykonywać założenia rządowe, o tyle zła polityka rządu przekładająca się na analogiczne efekty spółki nie powinna znajdować ujścia w krytyce spółki. Tylko rządu*.

* w dzisiejszych czasach. Bo w każdych normalnych powinno się jechać od A do Z z krytyką, na każdy szczebel nieprawości. Ale w Polsce ludzie mają (majo) krótką (krutko) pamięć, niestety, a łaska pańska na pstrym koniu jeździ.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 18 marca 2023 o 13:53

avatar Xar
+6 / 6

Przypomnijmy sobie jak sie bronili czemu w grudniu ceny byly tak wysokie...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kmaster
+2 / 4

Tak się kończy rezygnacja z wolnego rynku (przejęcie Lotosu, który był jedyną sensowną konkurencją). Przy aplauzie społeczeństwa, bo powstaje silne przedsiębiorstwo z którego będziemy dumni...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B budda2012
0 / 0

@kmaster Widzę, że mało kto rozumie co oznacza wolny rynek. Otóż proszę Pana, wolny rynek to brak sprawowania kontroli nad tym co korporacje robią. To że Orlen kupił sobie Lotos, to akurat bardzo wolno-rynkowa akcja. Chcieli, mogli, dali odpowiednią cenę, to kupili i rząd nie ingerował. Ingerencja rządu w celu powstrzymania Orlenu od tego typu działania jest dosłownie przeciwieństwem ideii wolnego rynku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Kontousun1ete
+4 / 4

Musiałoby mnie pogrzać żeby walczyć i bronić kraju a za 10-20 lat takie barachło znowu dobierze się do koryta i wszystko spieolą xd

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S stanbo
-3 / 5

Orlen płaci podatki do skarbu państwa. Od zarządzania podatkami jest rząd i są samorządy. A w kwestii monopolu to 75% stacji paliw nie należy do Orlenu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar y0u
0 / 0

@stanbo problem polega na tym, że jedynym dostawcą paliwa na terenie Polski jest właśnie Orlen. Czyli na wszelki wypadek dopiszę, jest głównym producentem paliwa w kraju i ma tutaj monopol.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 19 marca 2023 o 21:59