Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
774 784
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar ponurymarcin
+12 / 14


Ja mam inne dane. Ciekawe kto to ci "pozostali"? Pewnie Obajtek z Morawieckiego żoną.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 16 marca 2023 o 15:52

F FCKGWRHQQ2YXRKT8TG6W2B7Q8
+25 / 25

@cola78 Czyli mówisz że Obajtek został szefem Orlenu nie z ramienia rządzącej partii tylko wolny rynek go wybrał jako najlepszego specjalistę, bo rząd nie ma żadnego wpływu na decyzje Orlenu i skład zarządu tej spółki Skarbu Państwa, bo brakuje mu do pełnej kontroli 0,11% udziałów? Ciekawe. A że Orlen jest objęty spec-ustawą o sektorach strategicznych pod kontrolą rządu to pewnie teź nie jest prawda. No to nam wyjaśniłeś, wiarygodne :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar JanuszTorun
+5 / 7

@cola78 -- Działaniem na szkodę spółki byłaby sprzedaż po cenach, które przynoszą stratę, a nie mniejszy zysk. A sprzedaż po cenach, które nie są okradaniem obywateli, ale jednak dają zysk, to nie jest działanie na szkodę spółki. Chodzi o to, że spółka (która w dodatku jest monopolistą) żeby była dochodowa, to nie musi mieć zysku na aż takim poziomie, który powoduje ogromną inflację w kraju. TAK - to ceny paliw są znaczącym czynnikiem, który wpływa na inflację, ponieważ w cenach chyba wszystkich artykułów jest wliczony ich transport, a ten jest uzależniony od cen paliw.
Nikt nie ma nic przeciwko temu, żeby Orlen zarabiał dużą kasę. Chodzi tylko o to, żeby były w tym jakieś granice, a nie podnoszenie zysku przez absurdalne ceny paliw.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 17 marca 2023 o 23:09

M Myslaca_istota
+38 / 46

Wy naprawdę nie widzicie, że idziemy w model rosyjski - car i oligarchowie? Jedynie słuszną TV już mamy, trwają próby zamknięcia niezależnych TV i gazet. Ja nie chcę komunizmu - już żyłam w tamtym ustroju.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wiedzma
-3 / 17

@Myslaca_istota Mam pytanie, które kanały w TV są niezależne??? Mówimy o kanałach głównego nurtu, bo National Geografic ani Cartoon Network się nie liczą ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 16 marca 2023 o 14:58

avatar Hamster88
+19 / 23

@Sok__Jablkowy Odpuść te wywody
Orlen kupuje Lotos, żeby dostać nakaz przez UE sprzedaż udziałów, żeby nie było monopolisty. Orlen sprzedaje Lotos, za trzy miesięczny jego zarobek (biznes roku, pytanie ile miliardów poszło pod stołem)

Czytaj: PiS od samego początku szło w przewał, do tego podnieśli marżę

Jeżeli zacznie spadać poparcie na ryj, to magicznie ceny na stacji spadną

Obajtek jest sterowany przez PiS, a Orlen przez Obajtka

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I irulax
+10 / 12

@Myslaca_istota Też się załapałem na końcówkę: człowiek był traktowany jak śmieć, a swoimi pieniędzmi mógł się podetrzeć. Nie potrafiliśmy walczyć o swój los, więc zapowiada się powtórka. :(

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F FCKGWRHQQ2YXRKT8TG6W2B7Q8
+11 / 11

@Sok__Jablkowy Na wolnym rynku działa urząd antymonopolowy i blokuje powstanie i utrzymanie monopoli. Jedyny dopuszczalny obecnie monopol to monopol państwowy, gdyż zakłada społeczne cele takich przedsiębiorstw państwowych w miejsce zwykłego rachunku ekonomicznego firm prywatnych. W praktyce niestety nie zawsze to działa idealnie, dlatego mamy jeszcze urzędy patentowe by powstrzymywać monopole oparte na know-how.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok__Jablkowy
-4 / 8

@FCKGWRHQQ2YXRKT8TG6W2B7Q8

I jak to działa? Chyba nie specjalnie dobrze, skoro jest mnóstwo takich przykładów z różnych państw.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F FCKGWRHQQ2YXRKT8TG6W2B7Q8
+6 / 6

@Sok__Jablkowy Mimo mojego sceptycyzmu generalnie ten system uważam że się sprawdza od lat w większości przypadków. Nie jest wolny od wad, zdarza się korumpowanie urzędników albo omijanie regulacji przez gigantów typu Nestle, ale to tylko znaczy że należy uszczelnić bo rozwiązanie jest w założeniach całkiem sensowne i w większości przypadków się jednak sprawdza. Monopol państwowy jeszcze nigdy się nie sprawdził nigdzie na świecie. Zawsze kończy się tak samo. Generalnie socjalizm i kapitalizm to 2 skrajności i czysty wolny rynek nigdy też nie zadziała, potrzebny jest balans. Monopol państwa zawsze musi pewnych sektorów dotyczyć, tych które są nierentowne na wolnym rynku. Alternatywą są dotacje rządowe dla przedsiębiorstw i dopłaty do nierentownych działań. Ale nie wyobrażam sobie żeby jakikolwiek inwestor na przykład zrobił przekop mierzei nawet z dopłatami od rządu, wiedząc że mu się inwestycja zwróci za pół tysiąca lat jak dobrze pójdzie, więc czasem państwo musi takie kompletnie bezsensowne z ekonomicznego punktu widzenia projekty realizować i tak, bo nikt kto kieruje się interesem ekonomicznym, a tylko takie podmioty posiadają kapitał, się tego nie podejmie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F FCKGWRHQQ2YXRKT8TG6W2B7Q8
+8 / 8

@Wiedzma Niezależne nie istnieją, zawsze zależą od oglądalności chociażby. Istnieją wolne. I tu też podział na wolność od i wolność do. Anglicy mają na to osobne terminy freedom i liberty. Wolne od rządu są w zasadzie wszystkie niepaństwowe stacje prócz Polsatu, gdyż tam drogą szantażu zainstalowano już partyjnych redaktorów. Ale i tak muszą się w swoim przekazie kierować oglądalnością, koncesja jest uznaniowa, więc teoretycznie też zależą od rządu, ale jeszcze się nie zdarzyła utrata koncesji więc to tylko straszak jest póki co. Zaś wolność do przekazywania informacji wszędzie ogranicza światopogląd pracowników - dziennikarzy - nie istnieje obiektywne dziennikarstwo bo każdy ma jakieś poglądy. W Polsce wiadomości nie istnieją w żadnej stacji - wszędzie prócz selekcji informacji do przekazania nam tłumaczą od razu co mamy myśleć na przedstawiony temat. Nie mówię już o fałszowaniu informacji jak TVP, ale taki przekaz z interpretacją jak w TVN też jest zmanipulowany.
Ja oglądam wiadomości rosyjskie to mam przekaz TVP tylko co najmniej 24 godziny wcześniej i to samo jak włączę sobie CNN i Fox, mam to co potem poda TVN, więc polskiej tv nie oglądam. Teraz doszliśmy już takich czasów, że nawet kampanie wyborcze i programy są tylko kopią. Chociażby kampania Dudy i Putina praktycznie zerżnięta 1 do 1, te same postulaty i hasła. Obiektywizm nie istnieje, ale widać mamy wolność - póki codo kopiowania przekazu i ideologii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M michalSFS
+3 / 3

@Myslaca_istota
Widzę i tego boję się.
Robi się jakaś dziwna komuno-teokracja wzorowana na kacapach. Klasę średnią równają z biedną, biedna biednieje. Państwo coraz bardziej ingeruje w życie obywatela. Jedna poprawna droga życia...Edukacja niepotrzebna. Ślepa wiara w kapłanów i obietnice władzy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Myslaca_istota
0 / 0

@Wiedzma Ja pamiętam czasy, kiedy np. w TVP za PO był program Pospieszalskiego - człowieka z zupełnie innej bajki. Pamiętam program Graffitti w TVP3 gdzie politycy dyskutowali z przedstawicielami młodzieżówek różnych opcji. Było ostro i ciekawie. Wyobrażasz sobie teraz np. Rachonia rozmawiającego z młodym człowiekiem, który woli Konfederację, Lewicę lub PO? TVN nie oglądam - to prywatna stacja, tak jak Polsat - mają prawo być nieobiektywni. TVP jest opłacane przez wszystkich Polaków. A ja nie mam tam czego oglądać. Nie ma np. Teatru TV na świecie, nie ma dobrych, niepolitycznych dokumentów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tawarisz12
+9 / 15

Oni są od tego aby pomagać pisowcom, a nie Polakom.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Banasik
+6 / 10

W normalnych krajach takie firmy się przymusowo dzieli. W kaczej rp Orlen przejmuje kolejne firmy i staje się coraz silniejszym monopolistą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A abaddon81
-1 / 1

@Banasik W W których? Francja? Niemcy? Holandia? Np. Total, Exxon, Shell. Mają takie same "monopole" jak Orlen.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+4 / 6

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Dobrutro
+10 / 12

Przypominam, że Orlen kupował tak długo rosyjską ropę dopóki sami Rosjanie nie zakręcili kurka. Potem celebrowali uniezależnienie od rosyjskiej ropy jakby to była ich decyzja. Przypominam, że to ta sama ropa która kosztowała na rynku o połowę mniej niż inne źródła i miało gigantyczną marżę Orlenu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pawel89def
+6 / 6

@stanbo Detaliczne stacje paliw są różne, ale wszystkie kupują paliwo od Orlenu w hurcie, bo ten jest monopolistą na polskim rynku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+3 / 3

@stanbo po pierwsze: a te stacje to niby stad maja paliwo? Z Rafinerii Orlenu. Po drugie - w Czechach paliwo jest drozsze, a w grugniu mielismy najwyzsze ceny paliw netto w Uni!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
0 / 0

A co mowili grudzien/styczen?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pan_grajek92
+2 / 2

polak Polakowi polakiem , tak to chyba leciało :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem