Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
363 372
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
E Elathir
+2 / 10

Pytanie czy te 60tys. to koszt ławek czy ławek i ogarnięcia terenu, nasadzenia zieleniny itd.

U mnie na dzielnicy tez była taka afera, że 50tys. za 3 ławki, szczegół, że przy okazji wymieniono chodnik w zasadzie (rozkopano do podłożona i od zera zrobiono) na tym skwerku i nasadzono krzaki. I nagle kwota przestała być tak bezsensowna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 23 marca 2023 o 11:12

Z Zwierze_z_
0 / 2

@Elathir Detale zmieniają perspektywę, ale tak czy srak, publiczne zamówienia to kpina. Tam nikt nie sprawdza czy będzie dobrze, do tego dochodzi masa pośredników, urzędników i finalny wykonawca, a każdy chce z tego torta cos wykroić i nagle z czegoś co dla prywatnej firmy byłoby kosztem rzędu 3000 zł, w budżetówce kosztuje 10000 zł :/

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Kar4
+1 / 1

@Zwierze_z_ I w przetargu nikt nie może wystawić oferty żeby na czysto wyjść 10% z otrzymanej zapłaty? Wszyscy chcą 70%?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Ella111111
0 / 4

@Elathir
Moim zdaniem to te lawki i stolik sá dokladnie w tej samej cenie 500 zl :/ tylko kwota 60000 zl obejmuje zakup dodatkowych kompletow ktore stojá w ogrodach lódzkich skórPISynow :((( "ale co tam... wpisze sie w koszta miasta i bedá za darmoche "

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 23 marca 2023 o 19:23

M mrooki
0 / 0

Miejskie ławki pod płotem, czyli jak zbudować infrastrukturę dla żuli.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tobimadara
+2 / 8

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wystartował w takim przetargu i zrobił taniej. Tylko nie czytałeś specyfikacji i nie policzyłeś sobie np. kosztów wynajęcia koparki, pociągnięcia kabli do latarni itd. to Ci potem wyszło 500zł. Nie mówię, że nie ma przekrętów, ale jeśli rzeczywiście byłbyś tańszy i spełniał wszystkie wymagania, to w najgorszym wypadku znajdą jakiś powód, żeby unieważnić przetarg.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kucik1899
0 / 0

prosze nie wprowadzac w blad…jeszcze śmietnik i dosyp ziemii;))))

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar JanuszTorun
+2 / 4

... I LATARNIĘ. Czyli to jednak nie jest kwota za to samo.
Nie wiem, czy latarnia + jej podłączenie tyle kosztuje,
ale jednak nie są to kwoty za to samo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Mistrztau
-1 / 3

w zakres przetargu był jeszcze demontaż staregonogrodzenia. nawiezienie ziemi itp. Przetargi są jawne. Każdy może startować!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pafcio80
+2 / 2

bo jak sie wydaje publiczne pieniadze to tak działa 10% materiały, 90% robocizna

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dell_e5500
-1 / 3

Uwielbiam czytać jak na różne tematy wypowiadają się ci, którzy ani trochę nie znają sie na temacie.
Przeczytajcie specyfikację przetargu i wtedy można dalej pokomentować.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V Vinyard
+2 / 6

Nie wiem gdzie taki zestaw 2 ławki + stół dostaniesz za 500zł, ale chętnie się dowiem, bo wg mnie jedna ławka taka jak na zdjęciu to będzie teraz koszt 800-1000zł.
A co do samego porównania to jest z doopy bo nawet jeśli gdzieś taki zestaw za 500zł można kupić to jest to a) sam zestaw ławki + stół i b) bez kosztów transportu, przygotowania terenu, montażu itp. no i bez ulicznej latarni, która jest kilkukrotnie droższa w zakupie i tym bardziej w montażu.
W zamówieniach publicznych często najważniejsze rzeczy są dopiero w szczegółach: tutaj prace ziemne (wyrównanie, odchwaszczenie itp.), przygotowanie podmurówki (choćby wylanie w glebie betonowych słupów), montaż (na takie kotwy, żeby byle gimbusy w kilku chłopa tego nie wyrwali z ziemi i nie wynieśli gdzieś "dla beki"). Potrzebni są ludzie i sprzęt.
No i takiej roboty nie można zrobić za gotówkę do kieszeni bez umowy, faktury, podatków itd. więc wykonawcy liczą sobie dużo więcej.
Szacowałbym to +/- tak:
1. Koszt ławek 2x1000, stołu 1000, latarni 5000
2. Projekt terenu (musi być w dokumentacji do wykonanego zlecenia): 1000
3. Oczyszczenie terenu (człowiek + ew. sprzęt): 1000
4. Montaż (przygotowanie podmurówki czy słupków w ziemi - człowiek + sprzęt + materiał): 2x200 ławki, 1x500 stół, 1000-2000 latarnia.
5. Wykop doprowadzający zasilanie do latarni (człowiek + koparka): 200-300 za mb
6. Zasypanie wykopu i przywrócenie terenu do poprzedniego stanu: 500-1000
6. Poprowadzenie zasilania, podłączenie do sieci, uruchomienie (człowiek z odpowiednimi uprawnieniami, materiał + ew. odbiór przez dostawcę prądu): 1000-2000.
7. Koszty administracyjne (przygotowanie zgłoszenia do przetargu, papierologia, odbiór, bhp itd.): 1000-2000.
To daje z grubsza razem 17000-20000 + marża co najmniej 50%. Wykonawca nie robi tego sam - albo ma "na etacie" ludzi do każdego z punktów (wtedy liczy proporcjonalnie do miesięcznych kosztów pracowniczych) albo wynajmuje podwykonawców, którzy też mają swoje marże i koszt rośnie. Wychodzi na to, że te 60000 z demota to nie takie znowu straszne przeszacowanie - po prostu wszystko, co się montuje w "przestrzeni publicznej" musi być zrobione tak, żeby wytrzymało np. akty wandalizmu. U siebie na ogródku możesz taką ławkę po prostu postawić na paru płytach chodnikowych i też będzie git (no chyba, że masz małe dzieci to trzeba się bardziej postarać;) )


Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K KudlatyRyj
-1 / 1

Do takich kwot są przetargi ograniczone. ten że urzędnik wysyła zapytania ofertowe do kilku firm i wybiera najtanszą. Jak ma znajomego z firmą branży to wysyła zapytania do najdroższych firm na rynku i do niego. Koleś daje minimalnie tańsza ofertę od konkurencji i ma przetarg wygrany. Wiem z autopsji niestety jak to jest, bo sam w imieniu przełożonego wysyłałem zapytania do wskazanych przez niego firm.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D DarkElfus
0 / 0

Macander...pewno słuchacz KUL'a

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar SailorMerkury
+1 / 1

te przetargi to taka pralnia brudnych pieniędzy i maszynka do robienia "legalnych" wałów.....jeśli rzeczywisty koszt wynosi połowe danej wartości to dobrze, bo bywa 10-30%....przetargi ustawia sie tak ze tylko jedna firma spełnia kryteria a do podziału kasy jest cały pion darmozjadów, nie zaleznie od miejsca i partii(od gminy do sejmu) ....ale widze ze są jeszcze naiwni co tego nie widzą

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C camper52
0 / 0

100k i to za jedną, bez stolika

Odpowiedz Komentuj obrazkiem