Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
714 720
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
P Pasqdnik82
+3 / 7

@Moim_zdaniem Agencję towarzyską? No być może, nie znam człowieka na tyle by wiedzieć jakie rozrywki preferuje :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar RomekC
+4 / 4

@Moim_zdaniem poglądy zmienił kilka lat temu. Kiedyś był religijnym oszołomem a od jakiegoś czasu wypowiada się dość rozsądnie, moim zdaniem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Moim_zdaniem
0 / 2

@Pasqdnik82 miało być atencje hahaha.
@RomekC masz rację, ale mu nie ufam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pletiks
+23 / 23

Akurat o nim zmieniłem zdanie, trzeba na prawdę charakteru żeby przyznać się do błędu i zmienić poglądy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Geoffrey
+14 / 14

@Pletiks On nie zmienił poglądów, on zmienił nastawienie do kościoła instytucjonalnego. W sprawie pedofilii w Kościele, zawsze powtarza, że Chrystus byłby po stronie skrzywdzonych. I to jest spostrzeżenie w punkt.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar JanMariaWyborow
+29 / 31

Katolicki intelektualista jak Terlikowski nie ma łatwo w kraju kościółkowych głąbów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
+5 / 9

@JanMariaWyborow On kiedyś wypowiadał się dokładnie tak samo jak kościółkowe głąby. Nie wiem co się stało... czy trochę dojrzał czy przejrzał na oczy.. czy wydarzyło się coś jeszcze innego... ale widzę zmianę w jego wypowiedziach i poglądach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar JanMariaWyborow
+6 / 6

@Pasqdnik82
Nie obserwowałem tego dokładnie, ale Kościół w Polsce coraz bardziej oddala się od Ewangelii. Myślę że bardziej Kościół się zmienił niż Terlikowski.

Owszem, może on kiedyś na pewne rzeczy przymykał oczy. Może zakładał dobrą wolę wśród przedstawicieli Kościoła. A teraz już po prostu się nie da.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Mirimar
+1 / 1

@Pasqdnik82 Myślę, że zaczęły dorastać jego dzieci. Musiał się zmierzyć z trudnymi pytaniami i zacząć słuchać młodych ludzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E El_Polaco
0 / 0

@Pasqdnik82
Czytałem kiedyś jego artykuł, w którym przyznał, że zrozumiał, jak bardzo jego dawne poglądy i postawa krzywdziły ludzi z drugiej strony i pozbawiały możliwości dialogu, który jest konieczny, jeśli społeczeństwo ma funkcjonować.

Albo poznał osobiście niektórych ludzi skrzywdzonych przez taką postawę albo przynajmniej zapoznał się z ich historiami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MIKKOP
+24 / 26

Życzę wszystkim hierarchom kościelnym tyle pokory, dystansu i rozsądku ile wykazał Terlikowski w ostatnich latach. Jeśli chcą przetrwać to nie ma innej drogi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Geoffrey
+6 / 6

@MIKKOP 100%

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
+15 / 17

Skoro Terlikowski jest zbyt "mało katolicki" (w sensie nie popiera pedofilów w KK, toleruje też inne religie, nawet jeśli ich nie popiera itd.), to to pokazuje tylko, jak bardzo zradykalizował się KK. W sumie w ostatnich latach, to prawie całe społeczeństwo się zradykalizowało, bo praktycznie nie istnieje już centrum, a słuchając jakichś debat można odnieść wrażenie, że jest tylko skrajna prawica i skrajna lewica a pomiędzy nie ma nic.

Swoją drogą szacun dla Terlikowskiego za to, że przejrzał na oczy i widać, że serio się zmienił. Tacy nigdy nie mają łatwo, bo będą znienawidzeni po obu stronach. Po swojej byłej stronie, to wiadomo i tego chyba nikomu wyjaśniać nie trzeba. Po tej drugiej stronie jednak też będzie się znienawidzonym, bo trzeba sporo czasu, by uwierzyli w twoją przemianę. Jeszcze przez długi czas będą pamiętać, co robiłeś w przeszłości niezależnie od tego, jak bardzo przepraszasz i żałujesz.
Nawet jeśli zmieniasz się w jakiejś mało istotnej kwestii. A co dopiero w jakiejś sprawie budzącej większe kontrowersje... A u nas wszystko co związane z KK niewątpliwie jest kwestią kontrowersyjną.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V voleck
+13 / 15

Widać wielu ludzi nie zna wogóle gościa. Tak, jest dość zrytym katolikiem, tak, ma skrajne poglądy, ale ja od lat uważam go za jedynego z tych co krzyczą głośno o pedofilii w kościela z tego środowiska.
Od dawna uważa, że kościół trzeba oczyścić i tylko ujawnianie wszystkich afer może jeszcze pomóc KK.
Do tego nawet potrafi posypać głowę popiołem. Był w Hejtparku i kilkukrotnie przyznawał się i przepraszał za swoje wypowiedzi sprzed lat.
Cieszcie się, że się ostał taki jeden w tym środowisku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M konto usunięte
+10 / 10

Kościół nigdy nie lubił konkurencji, a biskupom daleko do tego jakim katolikiem jest Terlikowski.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 marca 2023 o 9:27

avatar kraken11
+16 / 18

Sam nie jestem już katolikiem, ani wierzącym w ogóle i 10 lat temu, jakby mi ktoś powiedział, że będę się zgadzać z Terlikowskim, albo go bronił w takich sytuacjach, to nigdy bym mu nie uwierzył. To przykład człowieka wierzącego ale i oczyszczonego z fanatyzmu, dążącego do prawdy i swoistego katharsis w kościele. Dzisiaj mam do niego duży szacunek, nawet jeśli stoimy w dwóch innych blokach światopoglądowych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Aqq300
+4 / 4

100% racji. Gdyby ktoś powiedział mi 10 lat temu, że będę zgadzał się z Terlikowskim, zaśmiał bym mu się w twarz. Ale od 2 czy 3 lat zgadzam się z większą częścią Jego wypowiedzi.
p.s. Jestem kompletnie areligijny, od 8 roku życia nie wchodzę do żadnego kościoła. Skończyłem wiosen 50...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L Laufer
+3 / 9

"Katolicki filozof" to według mnie oksymoron. Teolog jak najbardziej, ale nie filozof. Katolicyzm to religia, a tymczasem filozofia to rozważania oparte na rozumowaniu, a nie na wierze. Nie poznałem jeszcze katolickiego "filozofa", który akceptowałby wynik własnych rozważań, jeśli są sprzeczne z dogmatami jego religii.
Średnio wiem, kim Terlikowski jest. Miałem nieszczęście przeczytać kilka jego tekstów, tak antyfilozoficznych, że to nazwisko kojarzy mi się tylko źle.
Może i być rozsądnym chrześcijaninem, ale tylko porównując względem innych katolików.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Geoffrey
-1 / 5

@Laufer Wyobraź sobie, że osoba wierząca może uprawiać różne zawody. I może być też filozofem, czyli zajmować się filozofią. Może być też np murarzem i murować ściany z cegieł, a nie z wiary.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L Laufer
-1 / 3

@Geoffrey
Można być wierzącym w Boga i murarzem, ale to nie znaczy że można być niewierzącym w Boga i wierzącym w Boga. To, że teolog może być murarzem, nie oznacza że może być filozofem. Czym innym są różne, a czym innym przeciwstawne zajęcia.
Można być murarzem i pilotem, ale zazwyczaj nie można wykonywać jednocześnie dwóch zawodów, zwłaszcza niesynergicznych. Zawsze na tym cierpi jedna z prac.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Geoffrey
0 / 4

@Laufer Chyba się nie zrozumieliśmy. Jak sam stwierdziłeś, filozofia to rozważania oparte na rozumowaniu. Jeśli ktoś prowadzi rozważania oparte na rozumowaniu, to jego wiara w rzeczy nie oparte na rozumowaniu nie bierze udziału w tym rozumowaniu. Chyba że jest kiepskim filozofem i próbuje robić coś innego niż filozofia. Dałeś przykład murarza-pilota, które to zawody używają przeciwstawnych umiejętności. Teolog-filozof, to raczej jak muzyk-matematyk, działa w dwóch dziedzinach, które mimo różnego zakresu, nie przeszkadzają sobie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rapper3d
0 / 0

@Geoffrey jednak dodalbym że matematyka rządzi muzyką i wiele dzwięków które do siebie pasują spełnia matematyczne zależności wobec siebie. Jesli matematycznie cos sie nie zgadza to i muzyka nie brzmi dobrze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M marcinn_
-4 / 8

A co niby ma wspólnego polski "kościół" z katolicyzmem?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mudia
+6 / 8

Terlikowski przeszedł swego rodzaju przemianę w momencie gdy stanął na czele komisji do badania spraw nadużyć seksualnych w kościele - chodziło chyba o sprawę Dominikanów. Po tej sprawie stracił wiele swoich "kontaktów" w środowisku kościelnym i przykościelnym i stał się też celem ataków. Żeby oddać sprawiedliwość, nigdy nie był ślepym obrońcą kościoła i potrafił wytykać wady ten instytucji, ale starał się "nie wybiegać przed szereg". Dopiero po tej komisji zaczął dobitnie i otwarcie mówić o potrzebie oczyszczenia w kościele, przez co stał się dla wielu persona non grata.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 marca 2023 o 19:15

P Pletiks
+4 / 6

Terlikowski to dowód na to że nawet katolik może przynajmniej trochę zmądrzeć :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar okiem_inteligenta
+1 / 3

Rewolucja zjada własne dzieci

Odpowiedz Komentuj obrazkiem