Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
164 173
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
E El_Polaco
-2 / 6

Którym konkretnie? Jeśli chodzi o niepodległość po zaborach, to Dmowski, Piłsudski, Paderewski i inni, którzy walczyli za Polskę z bronią w ręku i za pomocą dyplomacji.

Ale jeśli chodzi o upadek komuny, to najbardziej się przyczynili Reagan, Thatcher i Gorbaczow. Dobrze, że to on rządził ZSRR, a nie ktoś taki jak Ceaucescu, bo Europa Wschodnia spłynęłaby krwią. Polska opozycja miała w tym bardzo mały udział.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Laviol
+2 / 2

@El_Polaco, no raczej autorowi nie chodzi o tych przez Ciebie wymienionych, bo żaden z nich w takim grobie nie leży.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E El_Polaco
0 / 6

@Laviol
No to komu wg autora zawdzięczamy życie w wolnej Polsce? Chciałbym poznać nazwiska. Może jest coś, czego nie wiem i warto uzupełnić swoją wiedzę. A może autor czerpie informacje z jakiejś propagandy i romantycznych haseł, nie mając pojęcia o realnej polityce.

Bo jeśli twierdzi, że Polska jest wolna dzięki polskim żołnierzom walczącym w czasie II-giej Wojny Światowej, to mimo ich odwagi i poświęcenia niestety tego nie osiągnięto i oni nic nie mogli z tym zrobić. Część przyczyniła się do klęski Niemiec, ale paradoksalnie nie AK. Raczej ci, którzy z Armią Czerwoną maszerowali na Berlin i ci na froncie zachodnim. No i polscy piloci w Bitwie o Anglię.

A jeśli ktoś chce powiedzieć, że dzięki żołnierzom wyklętym Polska jest dzisiaj wolna, to tym bardziej nie. To była garstka straceńców, którzy tak naprawdę nie mogli nic wygrać. Ale walczyli, bo i tak czekała ich tylko śmierć.

Jeśli są w Polsce ludzie, którzy tak myślą, to naprawdę czas skończyć z tymi romantycznymi i szkodliwymi mitami, bo znowu w razie wojny dostaniemy w d...ę przez brak przygotowania i realnej oceny sytuacji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Grzegorzkonopacki1
+3 / 5

@El_Polaco zgadzam się z tobą! Tym wszystkim wszystkim partyzantom, AK, czy Wyklętym należy się szacunek i chwała bo dzielnie walczyli,ale na litość boską oni nic nie mogli już zmienić polska była w czarnej d....i taką by pozostała gdyby nie rusek (taka jest prawda) z deszczu pod rynnę. Kiedy już się uwolniniliśmy od ruskich onuc po 30 latach wolności ci sami,którzy mają gęby wypchane frazesami o Bogu honorze i ojczyźnie idą i głosują na PIS partię o zapędach autorytarnych i komunistycznych. Pchając nas tym samym w gorsze bagno niż byliśmy po wojnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T TempyChruj
0 / 4

@Grzegorzkonopacki1 Nie ma to jak dowalić nielubianej partii, nawet pod wpisem nieodnoszącym się do obecnej sytuacji politycznej. Jak widzisz kota na ulicy to pewnie musisz krzyknąć coś o pewnym niskim panie z Zoliborza że też ma podobnego sierściucha?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Laviol
+3 / 3

@El_Polaco, znaczy twoim zdaniem ludzie w szpitalu są leczeni dzięki dyrektorowi? Czy może jest to wynik pracy wszystkich pracowników? Żaden przywódca niczego nie zrobi, jeśli za nim nie stoją setki i tysiące anonimowych w większości ludzi. Piłsudski bez Legionów byłby nikim.
Dlatego ten nagrobek w democie, jest symbolicznym nagrobkiem wszystkich tych, którzy kiedyś zrobili co trzeba. Czy to walcząc w czasie potopu szwedzkiego, z zaborcami, z Niemcami itd. To grób dzieci w Wrześni, nauczycieli z tajnych kompletów, Drzymały i wszystkich tych, którzy podtrzymywali polskość i nie dali się wynarodowić. Tych, którzy walczyli z bronią w ręce i innymi metodami. Ci, którzy zginęli w walce mają często zbiorowe, uhonorowane mogiły. Ale nie wszyscy tak zginęli. Niektórzy przeżyli, inni dożyli starości na co dzień pracując o utrzymanie polskości. I taki nagrobek jest właśnie jest ich nagrobkiem.
To straszne, że trzeba tłumaczyć tak podstawowe rzeczy, że za tymi wielkimi rzeczami, zapamiętanymi w historii stoją armie anonimowych zwykłych ludzi, którzy zrobili swoje. Chcesz poznać ich nazwiska? Otwórz książkę telefoniczną.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E El_Polaco
0 / 0

@Laviol
Chodziło mi o konkretną odpowiedź, komu tę wolność zawdzięczamy i o to, czy została wzięta pod uwagę też rzeczowa analiza, co dokładnie ci ludzie osiągnęli. Bo niestety, ale np. AK nie osiągnęło żadnego z wyznaczonych celów. Jestem pełen podziwu dla żołnierzy, ale jednak dowódcy i rząd RP na uchodźstwie powinni się lepiej zastanowić, co chcieli osiągnąć i co tak było do osiągnięcia. Bo wątpię, żeby śmierć milionów Polaków i zrównanie sporej części Polski z ziemią było ich celem.

Tak dla porównania często przez Polaków wyśmiewany francuski ruch oporu osiągnął chyba wszystkie wyznaczone cele. Nie walczyli bezpośrednio z Niemcami. Zajmowali się przemytem ludzi, informacji, sprzętu, niszczeniem szlaków komunikacyjnych, torów kolejowych itp., żeby opóźnić niemieckie dostawy. Dopiero pod koniec, jak już nadchodzili Amerykanie, a Niemcy się wycofywali, trochę się zaangażowali w walkę zbrojną. Możemy się śmiać, że to tchórze itp., ale byli skuteczni, mieli realistyczne cele i nie narazili narodu na akcje odwetowe.

Właśnie takiego racjonalnego podejścia zamiast samego romantyzmu, brakuje w polskiej debacie publicznej. A bez tego znowu będziemy mieli pełno symboli i pasmo porażek.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mafouta
-1 / 1

@El_Polaco Może już wystarczy tych twoich rozważań o wyższości poniedziałku nad piątkiem?
1. Jeszcze nie tobie,
2. Każdemu w historii, który zrobił co w jego mocy w swoim czasie aby Polska była wolna, nawet jeśli za jego życia nie stała się wolna.
Mam nadzieję, że zrozumiesz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+4 / 4

Alfred Lange?
Und Verwandte aus der Familie Lange?

Nie wiedziałem, że sami nie daliśmy sobie rady...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dakonto
-1 / 3

@koszmarek66
Bo to był kuzyn Czesława Lange, a on był Polakiem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
0 / 0

@dakonto Ah, ja! Naturlich! Ich habe fergessen! ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem